Staré dobré hry

Mám větší sbírku her. Hraji hry nové i starší. Teď postupně hraji starší hry, které ležely několik let ve skříni. A zjišťuji, že některé mi stále působí radost, některé opravdu “zestárly”. Podělte se o “nestárnoucí” hry, proč je máte stále rádi… Díky.

25.3.2023 20:19:13 | Upraveno autorem (porovnej)

Vladci podzemí :)

za mě pořád klasika co si je treba zahrát aspon jednou za rok….

Doporucuji alternativní pocatecni setup chodeb z kickstarteru coz zvysuje znovuhratelnost….

27.3.2023 15:37:01

Caylus,V roce draka, Citadela,Nexus Ops,Pilire Zeme, Studená Valka, Cyclades.

27.3.2023 16:24:23

U mňa sa moje najobľúbenejšie hry nemenia už niekoľko rokov a ak ma aj dáka v súčasnosti zaujme, nezostane tam. Okrem #Fields of Arle a #Duchové ostrova to sú topky. Avšak stále moje asi už aj celoživotné klasiky sú:

1 #Earth Reborn - nekonečná hrateľnosť, s nekoničnými možnosťami scenárov s obmädzeným množstvom postáv, ktoré si hráč môže vybrať. Hrá píše príbehy sama, a tak prirodzene ako z pera Q.Tarrantina. Škoda, že nebolo spravené žiadne rozšírenie, variabilita výberu tímu by sa hodila. Za celý ten čas, som nenašiel lepšiu skirmish taktickú hru.

2 #Runewars - hral som množstvo stratégií, istý čas Eclipse bol neohrozený kráľ, avšak po čase sa to vykryštalizovalo a toto je epicko strategická paráda overená časom. Síce v súbojoch nie sú kocky, ale OK no :D. 

3 #Agricola odohratých 10tky hier. Variabilita pomocou náhodne ťahaných kariet znamenalo, že už nestačili zápisníky v originál hre a musel som si spraviť ďalšie. Rozšírenie je povinnosť. Síce sa už dlhšie nedostala na stôl, avšak túžba ju hrať je stále veľká.

4 #Magic Realm kráľ všetkých RPG hier, komplexná nič neodpúšťajúca, príbeh sama písajúca RPG hra, aká nemá historicky obdobu. Hráč môže robiť v podstate všetko čo by vo fantasy RPG očakával. Kult ktorý okolo hry vznikol sa tu drží už vyše 40 rokov a to nebude len tak náhoda. Komunita je stále aktívna a žije. Aby človek do hry prenikol si vyžaduje veľkú angažovanosť, avšak svet Magic Realmu sa odvďačí. Je tam množstvo hádzania kockami, a novým hráčom by sa zdalo že je tá hra veľmi náhodná, avšak nie je to tak úplne pravda, ak hráč dobre pracuje s pravdepodobnosťou, dokáže ju v pohode dohrať a dokonca aj s kladným skóre.

5 #Dungeon Twister  alebo aj DT2:Prison : Ďalšia hra od Boelingera. Istú dobu pomerne populárna hra, kde sa organizovali Majstrovstvá sveta s 10kami účastníkov. Skoro nulová náhoda, 100% skill hráča a otáčanie dungeonu. Množstvo možností ako hrať a pomerne rýchlo (cca do 90 min) dohraté. Existujú rôzne stratégie, otvorenia a pod. ako v šachu. Stále rád zahrám.

Okrem iného by som tam možno spomenul #Chaos in the Old World ktorý stále hrávame alebo #Forbidden Stars, ale to nie sú až tak srdcové záležitosti a FS zase až taká klasika nebude.

 

-------------------------------------------------------------------
".. dobré, dobré, len v tých súbojoch mi chýbajú kocky..."

27.3.2023 16:49:03 | Upraveno autorem (porovnej)

#Robinson Crusoe: Dobrodružství na Prokletém ostrově - puvodni prvni vydani uz ma taky svuj vek a porad ho vlastnim.

#Nations - vyborna karetni “civka”. hodne “in your face”

#BattleCON: War of Indines - zatim jsem lepsi implementaci street fighteru nenasel

#Střet civilizací: Monumentální vydání - tohle vydani je jenom preobalena puvodni hra s lehkymi zmenami

#Condottiere - skvely poker s tematem

#Dominant Species - rezba zviratek a boj o preziti. Porad si drzi prvni pricku v oblibenosti u mne

#Glory to rome - skoda, ze ty prava lezi nekde v limbu a zatim nevypada, ze by to nekdy mohlo znova vyjit. Masterpiece!

#Troyes - nadcasova zalezitost. Unikatni euro

#A game of thrones LCG (prvni vydani) - navzdy zustane v mem srdci a ty zazitky se nikdy nesmazou. Skoda, ze uz nebylo s kym hrat.

27.3.2023 21:56:06

Z těch už notně starších her mám stále rád (bez pořadí):

#Union Pacific  - líbí se mi to napětí, kdy se každé kolo blíží výplata dividend a přitom chce člověk udělat tolik věcí!

#Puerto Rico - hrajeme ho od roku 2005 a stále se nám neomrzelo

#Goa: A New Expedition - hodně se mi líbí dražba v této hře, ale celkově jednotlivé mechaniky alespoň pro mě, do sebe zapadají

V roce draka - skvělý crisis management

#Paths of Glory - úžasná hra, na to, že je 24 let stará, mi pořád přijde jako moderní wargame

-----------------------------------
Autor blogu Války v jednom
www.valkyvjednom.blogspot.cz

27.3.2023 22:00:48

Z her vydaných do roku 2013 stále hrajeme:

#Descent: Výpravy do temnot (2.edice) 

#Hive Pocket 

#Knížata z Katanu 

#Magic: The Gathering 

#Pán prstenů: Bitva o Středozem 

#Revolver 

#Sedm draků 

#Summoner Wars: Mistrovská sada 

Nejvíc hrajeme:

#Bloodborne: Karetní hra 

#Century: Cesta koření 

#Descent: Výpravy do temnot (2.edice) 

#Hive Pocket 

#Magic: The Gathering 

#Obludárium 

#Star Realms 

#Tajuplné říše 

Doufám, že po těchto Vánocích se to změní, protože jsem teď do her investoval přes dvacet litrů a doufám, že zaujmou některé z titulů:

#7 Divů světa 

#Adrenaline: Team play DLC 

#Mage Knight: Ultimátní edice 

#Res Arcana 

#Star Wars: Klonové války 

#Star Wars: The Deckbuilding Game 

#Steampunk Rally 

#Tajuplné říše: Prokletý poklad 

#Válka o prsten: Karetní hra 

#Zaklínač: Starý svět 

A protože děti konečně trochu dospěly (9,12 a 14), oživit bych chtěl i mé oblíbené tituly:

#Dominion 

#Evoluce: O původu druhů 

#Fields of Green 

#Mars: Teraformace 

#Odhodlaní: Normandie 

#Pán prstenů: Karetní hra 

#RONE 

#Settlers: Zrod impéria 

#Vysoké napětí 

#Warhammer: Diskwars 

Doufám, že se to chytí. Ještě zvažuji Karak 2. První díl byl dlouho oblíbený, ale je moc jednoduchý a už se přežil. V rozvaze jsou i Váky Mágů, Kniha kouzel, Kutná hora, Paleo, Senjutsu, Jan Žižka, Marvell Remix, Tiny Epic Dungeons, Úlomky nekonečna a další.

6.11.2023 13:24:00

Dobyvatelé vesmíru, Údolí Králů, Královské Rošády rád hraji dodnes

6.11.2023 14:02:11

Cyclades…výborná hra s jednoduchými pravidly a napínavou hratelností. Tu si vždy rád zahraju. 

7.11.2023 21:47:16

Nejsem si jist, zda nové znamená lepší: tak nějak jsem během posledních 2 let dohanel 2 dekády, nakupoval, zkoušel a prodával. Co jsem si nechal a co si neumím představit ze bych prodal? Dvě docela fousate hry a dvě “novější”, jsou pro mě stále nejlepší a nic nového je zatim neprekknalo, snad se k nim něco brzy přidá.

#Eclipse: Second Dawn for the Galaxy  hybridni epická 4x, kde hraci tvori nezapomenutelné pribehy a narozdíl od TI se dá často točit ve 3+ hracich

#Válka o Prsten (druhá edice) moje top velká konfliktni hra pro dva, neméně epická, neméně zapamatovatelná

#Too Many Bones nejlepsi coop rpg, produkcne skvělá, rozvoj postavy nejlepší co jsem kde viděl a hlavně se dá v pohodě hrát s detmi, za mě best coop pro 2 

#Mars: Teraformace momentálně nejoblíbenější hra me manželky a me nejoblíbenější euro, velice tematické a dostatečně konfliktni (nebo spis skodici)

Dnešní doba mému vkusu nepřeje, soliterni hry s minimem interakce mě nebavi. Čekám na želízko v ohni #Kutná Hora: The City of Silver , tak snad naplní očekávání a vyplní místo vedle Marsu, s herní dobou max 1,5 hodiny ve dvou. Je to domácí a o to vic držím palce a přeju úspěch. Z  novějších her se do meho Hall of fame dostala pouze “party hra” #Heat. Snad se konflikt nebo alespoň “dostatečná” interakce v eurech vrati zase do módy. 

7.11.2023 22:18:40

Za staré hry beru hry vydané nejpozději v roce 2010…takže 13 let a starší…zde částečný výpis těch, které stále hrajeme.

#20. století ekologická hra s dražbami
#7 Divů světa - ve více lidech
#Agricola 
#Adios Amigos - super, jako párty hra
#Arkham Horror
#Cash 'n Guns  - super, jako párty hra
#Cesta kolem světa za 80 dní - hodně oblíbená
#Cyclades - super i po těch letech. Bude vycházet znovu?
#Doba Kamenná 
#Dobyvatelé vesmíru 
#Dominion - první deckbuilding u nás doma
#Elfenland - oblíbená u manželky
#Fantóm staré Prahy - skrytý pohyb, hodně stará klasika
#Jambo - jeden čas naše nejhranější dvojkovka
#Labyrinth - teď dost oblíbené u dětí
#Niagara 
#Pilíře Země 
#Pirate's Cove 
#Poštovní kurýr 
#Safranito perfektní a krásná zručnostní hra

a spousta dalších…

Je pravda, že nové hry spíše sbírám a hrajeme ty starší :-) Odhadem cca 30% nových her mám ještě zabaleno a hráno buď s někým, kdo má krabici otevřenou (ale protože je to super hra, tak jsem ji chtěl doma taky) nebo zahráno na nějaké akci a koupeno domů, kde ale ještě “nebyl čas” ji zahrát.

 

 

8.11.2023 07:58:23

Ahoj, taky mám pocit, že některé hry stárnou jako víno. Obdivuju jednoduché, nepřekombinované a přitom zábavné mechanismy. Zbožňuju ze starých her hodně, ale vypíchnu aspoň ty, které jsou něčím výjimečné.

#Amun-Re pro mě nejlepší dražební hra v historii, krásná mapa, antický Egypt v nejčistší podobě

#Caylus jeden z nejlepších worker placementů a famózní budovatelská hra ze středověké Francie

#San Marco unikátní herní princip ty rozděl koláč a já si vybírám první. Atmosféra středověkých Benátek korunuje dílo.

#Luna - In the Domain of the Moon Priestess jedna z nejvíce nedoceněných a zapadlých Feldovek; mystická atmosféra a práce mnichů po ostrovech pohladí na duši

#Údolí králů začínám Egyptem, končím Egyptem. Věčný Nil teče a feluky hráčů plují pomalu dolů po proudu. Spousta zábavných rozhodnutí a neskutečně pohodový pocit ze hry.

8.11.2023 12:04:16

Podle mne staré hry (< 2005) mají obecně výborné koncepty, ale většinou (až na pár desítek vyjímek) pokulhávají v realizaci detailů. 

Např. #Lara Croft Tomb Raider: The Angel of Darkness vs. Břink. 

plusy Lary: 

  • dungeon se tvoří během hry (jako u Ostrova pokladů)
  • karty se získávají uvnitř dungeonu, 
  • boj probíhá uvnitř dungeonu
  • nejedná se o generický deckbuilding

mínusy Lary:

  • není propracovaná ve všech detailech

Ještě výraznější je to u #McMulti . To je podle mne geniální nápad, ale detailní pravidla hry mi spíš připadají jako popis automy pro sólo hru. 
 

9.11.2023 12:49:00

Vybíráme z Bazaru

Prodám karty Waste Lands
Prodám karty Waste Lands
Akt. cena: 99 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas