nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Union Pacific

Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Současnost, Vlaky
Herní kategorie: desková hra, ekonomická
Čeština: není
Vydavatelé: 999 Games
Amigo Spiele
Rio Grande Games
Autoři: Alan R. Moon
Rok vydání: 1999
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Ve společenské hře Union Pacific jde hlavně o boj o akcie železničních společností. Pravidla jsou jednoduchá a dají se vysvětlit i s přípravou za deset minut.

Hráčův tah se skláda buď z prodloužení trati jedné železniční společnosti, což má za následek zvýšení celkové ceny společnosti, nebo "nákup akcii" takzvaná investice. Ve hře je deset železničních společností, které se snaží ovládnout co nejvíce uzemí USA. Každá společnost má určitý počet vlaků. Největší z nich El Paso & Rio Grande vlastní dvacet tři vlaků a také nejvíce akcii (18), nejslabší Wyoming & Western pak má pouhých sedm vlaků a šest akcií. Ve hře jsou železniční tratě rozděleny na čtyři druhy a každá společnost vyjma největší může jezdit jen po určitém typu kolejí. Aby toho nebylo málo, tak je zde ještě omezen počet společnosti na jednu kolej. Na dlouhou trať se vejdou maximalně tři společnosti, na krátkou trať, spojující například Detroit a Chicago, se vejde společnost pouze jedna.

Po postavení jedné části trati si hráč vybírá ze čtyř akcií. Pokud se mu ani jedna nelíbí, může si líznout buď z balíčku akcií a nebo společnost Union pacific. Společnost Union Pacific nevlastní žádné vlaky, ale od druhého kola vyhodnocení vyplácí velice slušné renty. Balíček akcii je rozdělen nasledujícím způsobem: šest karet, pak osumnáct do kterých se zamíchá jedna zlatá karta, 6 karet nakonec (nepříjdou do hry) a zbytek kam se zamíchají zbylé tři zlaté karty. Když přijde na řadu zlatá karta, nastává vyhodnocení, neboli vyplacení akcionářu. Majoritní akcionář společnosti dostáva částku rovnájící se ceně společnosti, druhý akcionář s nejvíce akciemi dostane polovinu.

Zlaté karty jsou dohromady čtyři a když příjde poslední zlatá karta, dojde ještě na vyplacení akcionařů a je hra končí. Vítězem hry se stává hráč s nejvíce penězi.

 

Autor: andik007