Údolí králů - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 75 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Hans im Glück
MindOK
Autoři: Acchittocca
Antonio Tinto
Flaminia Brasini
Stefano Luperto
Virginio Gigli
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Loď architekta Džedhora už minula chrámový komplex v Abydosu i rozsáhlou nekropoli v Amarně a za dalším menadrem životadárného Nilu už se začne rýsovat velkolepé staveniště v Gíze. Ještě tento večer tam Džedhor přistane a půjde obětovat do Sutechova chrámu, aby konkurenci po cestě sežrali krokodýli nebo jejich lodě převrhli a rozcupovali rozdivočelí hroši. Protože jedině on, Džedhor, je přece ten pravý, aby postavil novou hrobku v Údolí králů.

V Údolí králů na sebe hráči berou roli stavitelů egyptských chrámů, obelisků, pyramid a dalších hrobek. Budou se plavit po Nilu s nákladem kamene a najímat dělníky na otrockou práci. Ale pozor, dělníky je taky třeba uživit, zadarmo svou práci neudělají a životodárný Nil je vrtkavý a ne vždy se urodí dost obilí pro všechny.

Příprava hry

Na začátku hry si hráči rozdělí barvy a rozeberou příslušný materiál - tři pracovní čety, jednoho předáka, osm lodiček, kterými budou spoluvat Nil a spoustu cihliček, které slouží nejen ke stavění, ale také jako ukazatele skóre, pozice v kamenolomu a na obilném trhu a zásoby kamene.

Dále hráči obdrží počáteční karty pole a kamenolomu a dvě karty sfingy, z nichž si nechají jednu. Karty sfingy představují tajné cíle za jejichž splnění dostanou hráči bonusové body na konci hry. Vylosuje se startovní pořadí, rozloží se karty Nilu a může se začít.

Průběh hry

Každé z pěti kol se dělí na několik částí:

  • Plavba po Nilu: v první části hráči umisťují své lodě od horního toku po dolní a po cestě najímají další dělníky do svých pracovních čet, blokují si místa na staveništích, zavlažují nebo naopak vysoušejí pole svá i svých soupeřů a čerpají další výhody z karet Nilu.
  • Živení stavebních čet: v druhé části musí hráči uživit své stavební čety. Pokud nemají dost obilí, nakupují je za body podle pozice na obilném trhu.
  • Těžba kamene: ve třetí části si hráči přidají tolik kamene, kolik vytěží díky svým kartám kamenolomu.
  • Stavba: ve čtvrté části se hráči konečně dostanou ke stavění. Staví se v pořadí podle lodí přistálých na staveništích v první části. Stavění musí hráči "zaplatit" pracovními četami i kameny. Na každém staveništi lze použít jen jednu pracovní četu, ale jednu z čet lze "posílit" předákem, který však nikdy nesmí pracovat sám.
    Na prvním staveništi si hráči mohou nabrat další karty sfingy, na druhém staví nekropoli a obelisk a na třetím chrám a hrobku největších králů Egypta - pyramidu.
    Stavba je vedle karet sfingy hlavním prostředkem zisku vítězných bodů.
  • Příprava dalšího kola: na konci kola se změní pořadí - hraje se odzadu podle pořadí ve skóre - a rozloží se nové karty Nilu.

Konec hry

Hra končí po pátém kole, kdy se ještě obodují splněné karty sfingy. Vítězem je (překvapivě) hráč s největším počtem vítězných bodů.

Autor: Wolfsen

Další názvy této společenské hry

Vybíráme z Bazaru

Arborea Kickstarter Exclusive Edition
Arborea Kickstarter Exclusive Edition
Akt. cena: 1490 Kč
Končí za: 4 dny

Offcanvas