Cyclades - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Asmodée Editions
Matagot
REBEL.pl
Autoři: Bruno Cathala
Ludovic Maublanc
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Prvni dojmy

Jsou jako vzdy vizualni:) A Matagot ukazal, ze patri ke spicce a muze se rovnat treba s FFG. Cyclades jsem si rozdelal hlavne ze zvedavosti a nezklamalo to, designem je to opet dale nez Giants, kteri byli moc pekni. Toto je evidentni kandidat na jednu z nejhezcich deskovek vubec. A vikendu snad zahraju a pokud Zeus prida sekci report, bude report:) Dyt v tyhle hre i figuruje;)
29.1.2010 16:35:28

PJ

Beholder
Tvé dojmy se v podstatě shodují s recenzí. Jak píše Seils, počáteční rozmístění losujeme (skvěle k tomu slouží druhá sada dražebních sloupků určení pro dva hráče). Taktéž mám nahráno určitě 10+ her, možná už skoro 20. Co mně vadí rozhodně není špatná znovuhratelnost, ale spíš přílišná síla či naopak nepoužitelnost některých bytostí...

12.6.2010 08:35:21

to Beholder
Já jsem měl poprvé možnost tuto hru vyzkoušet minulý týden v Korunce a byl jsem velmi zvědav, jaké to bude. Jestli je to fakt tak dobré, jak tu spousta lidí básní a nebo je to zhypované. A mohu říct, že mám po první hře spíše nepříjemné pocity. Je to takové divné a je to hodně o tom, že dobře rozjetí hráči se spíše živí na úkor těch slabých, než aby škodili ostatním dobře rozjetým hráčům. A slabí hráči nic neudělají protože nemají prachy na to, aby něco udělali. A navíc je v té hře hodně citelný efekt "Když se dva perou, třetí se směje".
Je možné, že se to postupem času zlepší, a nerad odsuzuji hry po prvním zahrání (ještě navíc, když se v průběhu hry dozvídám pravidla, která při vysvětlování nezazněla, čímž jsem přišel zcela nečekaně o celou flotilu, dva rohy hojnosti a bezpečí jednoho zakopaného ostrova), ale z podobných her mi mnohem více vyhovuje Chaos in the Old World. Tam je podstatně menší mapa a mnohem více konfliktu. A to já rád :-)

12.6.2010 08:37:27

Kadaver
Musím říct, že já si tuhle hru oblíbil už po prvním zahrání. Mám nahráno kolem 20 her a určitě s tebou nemůžu souhlasit, že slabí hráči nic neudělají, protože na to nemají peníze. Zvlášť pokud zůstanou jen na jednom ostrově, tak se jim díky Apolonovi peníze jen hrnou. Táké u nás funguje to, že jakmile má někdo viditelnou šanci na ukončení hry tak se na něj všichni vrhnou, takže často je vítěz někdo do koho by jsme to ještě dvě kola vůbec neřekli. Stejně tak o konflikty není v našich hrách vůbec nouze... Jinak souhlas s PJem, nevyváženost některých bytostí mě oipravdu irituje, stejně tak jako že hru většinou vyhrává ten kdo si v posledním kole vydražil Dia...

12.6.2010 08:50:50

doplnění-
nějak negativně jsem to zakončil, tak jinak, hra není dokonalá, má své (opravdu drobné)mušky, ale nedám na ni dopustit a řadím jí do svého pomyslného TOP 5.

12.6.2010 08:53:00

PJ, Seils
Co myslíte tím, že si počáteční rozestavení losujete? Myslíte to tak, že např. u rozestavení ve dvou losujete kdo bude žlutý a kdo bude černý?

Kadaver: Ty jsi to hrál ve více lidech, takže můžeš mít jiné pocity než já. Já to hrál zatím jednou ve dvou lidech a tam to prostě bylo kdo s koho :)

12.6.2010 09:20:06

to Beholder
My jsme to hráli v pěti a dopadlo to tak, že já jsem celou dobu válčil jenom se Zuzkou v námořních bitvách. Dalibor se tam zakopával na jednom ostrově bez jakýchkoli výpadů a pak ho smetl Vodka jedním útokem. A Deli si hrál na vlastním písečku a nikdo do něho nerýpal, akorát on si rýpnul do mě pomocí právě se objevivšího Pegase a zabral mi ostrov se dvěma rohy hojnosti. Nakonec jsme to nedohráli, ale nejvíce na vítězství vypadal Vodka a Deli, do kterých prostě neměl kdo rýpat, protože byli buď daleko nebo na ně hráči neměli jak.

12.6.2010 09:40:19

Kadaver
jasně, já ti v žádném případě nemůžu po jedné odehrané hře ve 2 přitakávat ani oponovat, protože fakt nevím :). Ale prostě mě ta hra překvapila tím, že dražba je zajimavější a zábavnější než např. ve hrách Goa a Vikingové a dokonce i ve dvou může nabívat ještě více taktičtejšími prvky, protože každý draží dvěmi dražebními sloupy a může si své vlastní přehazovat. Pak mě dostalo to zpracování , které je opravdu fantastické a tak celkově jsem z toho cítil, že se velmi dobře bavím. Ale jak říkám, chce to ještě více her k úplnému přesvědčení nebo naopak k zjištění, že to bylo jen prvotní omámení antickým božstvem :)

12.6.2010 10:04:32

edit
no já dneska perlím :)...samozřejmě nabývat

12.6.2010 10:05:37

kadaver
V tehle hre ale prakticky nejsou slabi hraci. Pokud jo, tak to hrali blbe:) Ten, kdo je na jednom ostrove tam ma porad Apolona se spoustou penez treba... Viz treba ten Dalibor. K utoku vzdy potrebujes dve kola - namorni a pozemni. Jakmile je uz nekdo u me, musim zbrojit. Pripadne v pristim tahu nedovolit zahrat Arese ci zahrat Poseidona predtim. Kdyz vidim, ze by utok hrozil, musim drzet financni rezervu, abych tomu zabranil a mohl dalsi drazbu vyhrat. A obcas musim na Apolona, abych se drzel na ekonomicky konkurenceschopne urovni.
Prakticky jedina karta, ktera tohle uvazovani posle do kopru, je Pegas, s tim nenadelas nic a je moc silnej. A je divne, objevi-li se ve hre hned dva hraci, proti kterym nikdo nebojuje, to uz smrdi tim, ze putky se staly osobnimi a ne racionalnimi. Tahle hra chce rozhodne zahrat vickrat, napoprve se v ni dela opravdu dost chyb.

12.6.2010 10:10:46

PJ

Beholder, Kadaver
Beholder - losování:
Já to dělám tak, že hráči si nejprve normálně vyberou jimi preferované barvy a pak si každý náhodně vytáhne jeden dražební sloupek z druhé sady. Podle této barvy pak rozestaví figurky.

Kadaver:
Podoběn jako aneken mám pocit, že jste to nehráli dobře. Tuhle hru totiž snad nejde nedohrát... a nezdá se mi ten útok na hráče s jedním ostrovem. Je totiž zakázáno zaútčit na hráče, který má už jen poslední ostrov - takový útok se povoluje pouze v případě, že by mohl útočníkovi vyhrát hru!

12.6.2010 12:41:49

Dneska druhá hra...
venku v altánku a po včerejší výhře při učební partii jsem dostal pěkný náklep od přítelkyně. Nepostavil jsem ani jednu metropoli. Zařízl mě útok na můj ostrov se třemi budovami (nevšiml jsem si opstupného stavění cestičky lodí od středu plánu až k mému ostrovu. Jo kdybych tak vůl raději najal toho krakena :).

Ať je hra ve více lidech jakákoli, ve 2 je to řežba a tuhý boj kdo s koho.

S druhou hrou mám pár nejasností, na které se zeptám v jiném vlákně...

12.6.2010 12:48:02

Beholder
Losování - v podstatě to hrajem stejně jako PJ :)

... to se divim, že se Ti nepovedlo postavit ani jednu metropoli, když se hraje (ve dvou hráčích) na tři :) to musel být klepec :) ... ale já bych měl co říkat, vyhrál sem to snad jen 2x z X her :D jak já tě proklínám Pegasi :D

12.6.2010 13:00:44

Beholder
jj, byl to totální náklep. Na kněze jsem se úplně vyprdl a jak jsem přišel o ty tři budovy, tak už jsem nebyl schopen ten ostrov dostat zpět :)

12.6.2010 13:07:14

to vedro už přesahuje meze...
píšu si sám se sebou :)

12.6.2010 13:07:58

a do třetice...
na filozofy jsem se vyprdl ne na kněze :)

12.6.2010 13:08:41

Beholder
:D ... nj kněz nebo filosof, to je podobné :) .... já je nejraději kradu pomocí bytostí :D

12.6.2010 13:12:30

to Aneken & PJ
On ten člověk neměl jeden ostrov. Měl dva, ale ten jeden měl opevněný (měl tam armádu 3 jednotek) a byl to ten největší ostrov na mapě, tak tam měl i postavené nějaké budovy.
A slabí hráči tady jsou, protože třeba když si někdo nevydraží Dia, tak nedostane kněze a tím se stává slabším a navíc nepostaví chrám, čímž nemá slevněné ani bytosti. Čím pak má méně peněz, tím je slabší, obzvláště, když mu ještě nějaké rohy hojnosti seberou ostatní hráči. Já jsem třeba v jednom kole přišel o 4 rohy hojnosti a bez peněz se opravdu blbě hraje. Je jasné, že jsem prostě musel vzít Apollona, čímž jsem nic neudělal a nemohl jsem nijak zabránit mému dalšímu plundrování od silných hráčů, kteří si na mě prostě mohli krásně nahrabat.
Ale jinak uznávám, že někteří lidi to nehráli moc racionálně, ale spíše: "Ty jsi po mě šel, tak Tě zmasím, i když vede někdo jiný." Ale jak říkám, nic neodsuzuju po jedné hře, ale Chaos se mi líbí víc :-)

12.6.2010 13:37:25

Kadaver
jo, tak mě se Chaos taky asi líbí víc, ale není to tak jednoznačné a s nějakým obrovským náskokem, Cyclady jsou podařená hra.

12.6.2010 14:10:53

mile prekvapeni
uz jsem myslel ze me nema co prekvapit a wish list konecne bude zet ptrazdnotou, ale tohle si tam dam. Sice jsme dnesni partii nedojeli do konce, ale bylo to hodne napinave a zabavne. Takova prijemna pretahovana, zajimavy mix s ruznymi prvky jak eura tak ameritrashe. Kdybych to mel k necemu prirovnat, tak asi kapku k Age of Empires 3. Sice jak jsempsal, hral jsem jen jednou a nestihli jsme to dohrat ,ale nenasel jsem zatim zadny zapor. Zabava maximalni. Kdyz uz se tu porovnavalo s Chaosem, tak me se Cyclades libi nekolikanasobne vice nez Chaos.

26.6.2010 19:38:33

johann

antika
Čo hovoríte na vyobrazenie antického - gréckeho sveta v tejto hre? Nemôžem si pomôcť, ale mne to staré grécko teda veľmi nepripomína - samozrejme odhliadnuc od pojmov a figúr...

28.9.2010 23:26:26

johann
Ak si pozrieš geografickú mapu Grécka, tak samozrejme neznesie porovnanie s mapou hry, ale je tu jedno ALE:
Hra sa volá Cyclades - juhovýchodne od Atén sa skutočne nachádza súostrovie Kyklady (Κυκλάδες), ktoré s trochou obrazotvornosti má svoje malé či väčšie ostrovy usporiadané do pomyselného kruhu (=Κύκλος) - tak ako aj plán hry pre 5 hráčov má dokonalý tvar kruhu.
Samozrejme, ani tak tie ostrovy z hry nezodpovedajú tvarom pobrežia ani jednému zo skutočných gréckych ostrovov, či dokonca vzdialeností medzi nimi, ale pre účely hry (a v podstate hexovej mapy) je to, myslím, v poriadku.
:-)

29.9.2010 10:51:13

Johann
Jak psal peco, hra se ma odehravat na ostrovech, nikoliv na pevninskem Recku. No a tu podobu bylo nutne upravit pro ucely hry, aby to bylo vyvazene, to je proste nutnost a ja osobne na presne podobe nejak uplne netrvam...:)

29.9.2010 10:56:06

PJ

Johann
Jak už bylo řečeno, mapa představuje kykladské souostroví náležící Řecku, nikoliv Řecko samotné. Po několika pivech lze při porovnání se skutečnou mapu najít určitou konvergenci ;-)
Atmosféra hry rozhodně nadprůměrná; velmi silná, skoro jako chleba s česnekovou pomazánkou zapadlý čtvrt roku za gaučem - i když rozhodně příjemnější!

29.9.2010 14:38:57

johann
Čo sa týka reálneho vyobrazenia antického-gréckeho sveta, rozhodne by som odporúčal do pozornosti hru ANTIKE - táto hra má obojstranný hrací plán, kde na jednej strane je vyobrazený Západ - zhruba v rozsahu Západorímskej ríše a na druhej strane je Východ - s prižmúrením oka v hraniciach ríše Alexandra Veľkého, ktorá asi najlepšie charakterizuje veľkosť gréckeho sveta v období 4.st. pnl.

29.9.2010 15:07:21

johann

to all
ahoj všetkým, ste sa riadne obuli do mňa:-) ...veď samozrejme, mne sa vôbec nejedná o dôkladnú rekonštrukciu daného obdobia. Už vôbec som nemal na mysli historicko-geografické prevedenie tohto obdobia. Hra je hra, rovnako, ako môže byť film filmom a určite je tam mnoho faktorov, pre ktoré autor urobil hru práve takú aká je. Hoci hra, sama o sebe nie je vôbec zlá, práve naopak! motív, výber postáv, či mechanizmus je výborný... Trochu mi ale ide o to spracovanie.
Apropos; neviem, či možno striktne oddeliť súostrovie Kyklád od pevninského Grécka. Pokiaľ viem všetky ostrovy v tejto oblasti spadali od svojho začiatku (mám teraz na mysli grécku problematiku),pod sféru vplyvu gréckym kmeňom, ktoré kolonizovali tento región časovo takmer súčastne s osídľovaním samotného Grécka. Preto si myslím, že v kultúrno - historickom kontexte by sa malo jednať približne o rovnakú časovú os. Iným problémom ale je - čo je téma tejto hry, kto z popredných gréckych "polis" presadí v súostrový svoj vplyv (Sparta, Argos, Atény či Korint).

No a teraz konečne, čo som mienil prvým príspevkom:-). Ide mi o prevedenie samotných postáv. Nechcem povedať, že sú vyslovené gýčové, poviem radšej, že mi to chutí, tak trochu, ako lízatko z umelej hmoty. Ale, ako som povedal, hra nechce byť historickou štúdiou a autor určite vie prečo filozof je pekne štýlovo upravený starec, než starý zaprášený Sokrates. Rovnako by som mohol načrtnúť napr aj pojem univerzita, čo je výsostne pojem patriaci do stredovekého sveta...

Nech je ako chce, rozhodne nehodlám hru nechať zapadnúť prachom;-)

29.9.2010 16:34:01

Vybíráme z Bazaru

Warhammer: The Rise & Fall of Anvalor
Warhammer: The Rise & Fall of Anvalor
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas