Cyclades - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Asmodée Editions
Matagot
REBEL.pl
Autoři: Bruno Cathala
Ludovic Maublanc
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Prvni dojmy

Jsou jako vzdy vizualni:) A Matagot ukazal, ze patri ke spicce a muze se rovnat treba s FFG. Cyclades jsem si rozdelal hlavne ze zvedavosti a nezklamalo to, designem je to opet dale nez Giants, kteri byli moc pekni. Toto je evidentni kandidat na jednu z nejhezcich deskovek vubec. A vikendu snad zahraju a pokud Zeus prida sekci report, bude report:) Dyt v tyhle hre i figuruje;)
29.1.2010 16:35:28

johann
No tak s univerzitou mas zrovna pravdu, to je dokonce slovo pochazejici z latiny:) Vidis, nikdy me to nenapadlo:) Asi holt zni vzneseneji nez school;)

29.9.2010 16:40:42

johann

aneken
:-)hej, to máš pravdu:-) ono v podstate to ani nemáš veľmi čím nahradiť

29.9.2010 16:44:05

PJ

johann, aneken
Tak ona i latina má na druhou stranu dost přejatých slov z řečtiny, která mají i odlišné časování/skloňování (jako na potvrotu si na žádné nevzpomenu).

Johann - chápu Tě, čím větší má člověk vzdělání, tím více je háklivý na chyby, kterých si laik nikdy nevšimne. Na druhou stranu jen málokterá hra je tak korektní, aby se jí nedalo něco podobného vyčíst. A o kýčovitosti grafiky to platí ještě víc...

29.9.2010 16:52:43

johann
Namiesto Univerzity by sa fakt viac hodilo napríklad Akadémia (Platónova škola) alebo Lýceum (Aristotelova škola), to je fakt.

Čo sa však samotných Kyklád týka, pokiaľ sa dobre pamätám, v Národnom múzeu v Aténach je jednou z najstarších expozícií umenie z Kyklád, ešte z predgréckeho obdobia praveku. Najznámejšie sú ich Venuše (či skôr Afrodity :-)) - ženské sošky, tuším z mramoru - každopádne snehobiele, v tvare písmen psí (Ψ) a fí (Φ). Takže aj keď to ťažko dokázať, ale možno by vzťah pevninské Grécko - Kyklady mal byť opačný. Ktovie?

Takisto je v hre niekoľko mýtických bytostí, na ktoré si ani náhodou nespomínam, že by boli v gréckej mytológii, a to vrátane Krakena, ale napr. aj Sylph, Griffon,...

Hra je to však, pravda, vydarená, a dúfam, že avizované rozšírenie prinesie ďalšie zaujímavé postavy výsostne z gréckej mytológie. :-)

29.9.2010 17:19:36

johann

pecovarhy
hej máš pravdu, ale to som spomínal, že v čase rozširujúcich sa kmeňov zo severu (tzv. gréckych), sa súčastne osídľovanie šírilo aj na Kyklady. Navyše, keď prebiehal - i keď v tejto hre trochu fiktívny, zápas o nadvládu nad Kykladami 4 mocnosťami, bola táto oblasť už pod kultúrnym vplyvom helénov. To je časový rámec hry.
Takže s tým pravekom máš určite pravdu.

29.9.2010 17:33:45

johann

pecovarhy
...ten Kraken ma trochu mrzí. Figúrka vyzerá skôr ako monštrum z románu 20 tis. míľ pod morom od Julesa Verna, ktorá svojimi ramenami drvila a potápala lode. Mýtický Kraken bol Titan, výtvor samotného Poseidóna, ktorý ho pre jeho obludnosť musel uväzniť hlboko pod morskú hladinu do železnej klietky a vypúšťal ho len keľ chcel vyvolať ničivú katastrofu alebo ako nástroj pomsty. (Mimochodom, vraj bol taký strašný, že sa ho bál aj samotný Poseidón)

29.9.2010 17:48:58

Kraken
Hodil som do google heslo
κρακεν ελληνικη μυθολογια = kraken grécka mytológia - a články na prvej strane jednotne hovoria, že ide o škandinávsku mytologickú postavu, ktorú americkí filmári nekompetentne zapracovali do filmu Súboj titánov (z osemdesiatych rokov, ale asi aj do terajšieho remake).
Grécka mytológia je obrovský zoznam postáv, bohov a stvorení, ale osobne som sa nikdy nestretol s Krakenom - navyše, aby sa ho mal báť aj Poseidón, tak to neverím, že by som naňho ani raz nenarazil... :-)

Ale nie som odborník, takže sa môžem mýliť.

29.9.2010 18:58:34

prvá hra
No prvú skúšobnú hru som prehral. Manželka mala vyšší príjem postavila dve metropoly a vojenskou silou dobyla jednu z mojich. Materiál, herné komponenty a grafické spracovanie je úžasné, napriek tomu trošku sklamanie. MEQ ma nadchol podstatne viac už počas prvej hry a druhá hra Kyklád nám stojí rozložená v izbe už tri dni :( . No rozhodne to nevzdávam, verím, že sa to ďalšími hrami zlepší.

30.9.2010 14:17:53

acedrac
Ja si nemuzu pomoct, ale me Kyklady prijdou dobre hlavne ve ctyrech a v peti, ve dvou je to dost jine diky moznosti zahrat dva bohy...

30.9.2010 14:25:14

...
a mě zase cyclady přijdou výborné právě ve dvou :), díky té odlišnosti dražení

30.9.2010 15:02:53

ve dvou
To jo, ve dvou je to dobrý maso! Propočty do kdy se ta moje kombinace bohů ještě vyplatí a kdy už je lepší skočit jinam, kam až se to dá šponovat, abych soupeře stáhnul z kůže na bozích, o který vůbec nemám zájem... Poslední hru jsme hráli skoro tři hodiny jen kvůli taktizování při dražbách :-)

30.9.2010 17:41:23

Polylux1, Beholder
Taky mě Cyclades přijdou lepší ve dvou, než např. v pěti. Dražba má úplně jinej náboj a odpadá ten nepříjemný prvek - dva nebo tři se perou, čtvrtý se směje.

30.9.2010 17:50:21

all
je to zajimavé, protože počítací eurovky odmítám hrát, ale to kalkulování jak vysoko vyhnat cenu, zda ještě bojovat nebo už se na to vykašlat a raději ušetřit na apolonovi mě baví :)

30.9.2010 20:25:17

3 hry
ja mám za sebou tri hry zatiaľ. v troch, štyroch a piatich hráčoch. po zahraní prvej hry som si povedal, že fajn hra, ale nič extra. po druhom a treťom zahraní tu hru chcem mať. figúrky, plán a karty sú nádherné a herný systém mi vyhovuje. a vec, ktorú obyčajne v hrách neznášam, mám v tejto najradšej - bidovanie. neskutočné ako to v tejto hre funguje na výbornú. takže ad téma - prvé tri dojmy sú vynikajúce :-)

1.3.2011 07:43:59

Kyklády u nás nezaujaly
Ve vedlejší diskuzi u 7 wonders, jsem se ptal má-li cenu si 7 wonders pořizovat, tam zazněly názory, že za tuhle cenu si pořídit raději Kyklády a tak jsem se konečně rozhoupal víc jak po roce plánů si Kyklády zahrát. Zahrál jsem si je v Korunce v 5 hráčích i s mým synátorem. Jako rodina a nováčci v téhle hře jsme byli úspěšní :). Já jsem vyhrál a kdybych nevyhrál já, tak vyhrál Tobiáš. Hra se mi celkem líbí a tak jsem si ji půjčil domů a o víkendu jsme dali hru ještě s manželkou a bohužel hra mou ženu příliš nezaujala a i mě se další hra zdála méně záživná než v Korunce. Takže naší oblíbenou rodinnou hrou se asi nestane. Hra ve třech se mi zdála o hodně slabší než hra v plném počtu a bohužel naše rodinné hraní probíhá většinou ve 2 až 3 hráčích. Né že by byl někdo z naší 5 členné rodiny vyložený nehráč, ale všichni jsme tak výrazné individuality, že najít čas a chuť si zahrát nějakou hru v plném počtu je v naší rodině naprosto nereálné.

4.4.2011 09:47:16

kren
dal bych tomu šanci ještě ve dvou, protože se tam trochu jinak draží. Každý hráč má dva sloupky a musí vydražit 2 bohy a dokonce může takticky vyhazovat při dražbě své vlastní figurky. Hrál jsem Cyclades ve všech možných počtech, ale nejvíce se mi líbí právě ve 2. Je to prostě férový souboj jeden na jednoho a dražba mě v této hře fakt baví (jinak ji nemusím)

4.4.2011 09:52:22

to Beholder
Pravidla a systém ve dvou znám, ale nevím jestli doma ženu donutím si to ještě do středy ve dvou zahrát. Ve třech se mi to fakt zdá dost roztahané, protože díky přístupnosti jen 2 bohů (+ Apollon) se hra strašně vleče. Taky se mi zdá pro nováčky hodně frustrující, že neznají bájné bytosti, respektive nedovedou si představit jaký je jejich vliv na hru a tak je buď nevyužívají, nebo je využívají neefektivně a když jsou touto neznalostí nějakou bytostí mimo standardní herní mechanismy vydrceni, tak je to pro ně frustrující.
Takhle má "jednoostrovní" žena přišla Krakenem o celé své loďstvo, když si chystala svou flotilu a po dvě kola nechala jeho kartu ležet ladem, až jsem si ho zalevno ve třetím kole koupil a zničil jí celé invazní loďstvo.


4.4.2011 10:22:31 | Upraveno autorem (porovnej)

hmm
v tom bude asi zásadní problém. Když někomu něco vysvětluju, tak ho upozorňuji na chyby a škodolibě nečekám na chybu. To bych asi otrávil kde koho. :D Se nedívím, že byla frustrující. Naopak ve třech se to tak táhnout nemusí, jelikož když má někdo vítězství na dosah, hrají s ním jen dva protihráči. Tedy je menší šance, že mu to překazí. Ve třech se dá podle mého soudu ještě ustát jistá dominance. Ve čtyřech a v pěti, tě ostatní smetou, když budou chtít. Mám je nejraději v 5., ale hratelné to je pěkně v jakémkoli počtu hráčů. Možná, že ve třech je to, co se týče těch bohů, lepší než ve čtyřech. Protože tam máš určitou jistotu. V těch 4 je to občas ošklivý random.

4.4.2011 10:27:55

kren
njn to je jasný, že člověk po první hře do té hry tak nevidí jako ti co už ji několikrát hráli a ví co tam můžou očekávat. Speciálně ty bájné bytosti je třeba nováčkům stále připomínat, vždy jak se objeví nějaká nová a hned jim říkat co dělají (v tomto souhlasím s Elenistarem). My to hráváme s přítelkyni ve dvou a partie bývají děsně vyrovnané, protože už to oba známe a je to někdy fakt nádherný boj kdo s koho a právě v této hře může někdy vyhrát i chudák s jedním ostrovem :).

Navíc pro mě je opravdu zásadní ta změna pravidel pro dva (dražení dvou bohů, vyhazování vlastní figurky a jeden skrytý bůh každé kolo), dá se pak někdy nádherně taktizovat. Takže kdyby tato pravidla (ve dvou hráčích) nebyla, tak je to pro mě maximálně třetinová zábava.

4.4.2011 10:34:42 | Upraveno autorem (porovnej)

to Elenistar
Já škodolibě nečekám. Každou bytost jsem po otočení podrobně vysvětlil i s jejími důsledky. Jenže je těžké určit hranici, kdy upozorňuju na chyby a kdy už vlastně táhnu za toho druhého (za nováčka) a ten má pak pocit, že si to můžu zahrát sám a že jeho k tomu už vlastně nepotřebuju. Pokud mé ženě (a vlastně i dětem) příliš radím, tak jim to taky vadí, takže někdy to vybalancovat tak, aby u nové hry byl ten očekávaný herní zážitek je problém.
A ta nechuť ke Kykládám nebyla u mé ženy dána tím, že jsem ji vydrtil Krakenem (stejně vyhrál Tobiáš), ale spíš tím, že ji hra nijak extra nezaujala. A opravdu to nebylo tím, že byla vydrcena, protože třeba u Nexus Ops to bylo úplně jinak. Žena nemá ráda sc-fi a všelijaké příšery. Přitom ale Nexus ji zaujal hned u první hry, přestože byla vydrcena neskutečnou převahou a v kartách misí a kartách energie se vůbec neorientovala. V dalších hrách byla opakovaně vydrcena a přesto nadšeně navrhovala odvetu a kdy si to zase zahrajeme.

4.4.2011 10:39:27

kren
Tak jestli nemá extrémní odpor ke starověké mytologii tak to nechápu... Když jsem prvně učil Cyclades kamarády magicáře, tak od jistých "kulturních ignorantů" padaly i perly typu: "já už toho kokota Zeusa nechci!!":-)) Nakonec jsem je nechtěně rozdrtil podobným způsobem jako ty ženu, ale stejně chtěli hrát okamžitě znova a byli fakt nas.aný, že musím domů... I pokud by se vám napoprvý všem kompletně zhnusila, dejte jí ještě šanci (v jiém počtu než 3). Jinak umřete bez nejzásadnějších herních zážitků svého života:-)

4.4.2011 11:00:39 | Upraveno autorem (porovnej)

to Polylux1
To jo, to já ji herně šanci dám, nicméně jsem od Kyklád asi čekal víc a řadím ji i vzhledem k mým spoluhráčům do kategorie rád si ji zahraju, je to dobrá hra, ale nemusím ji mít doma. Teď jsem navíc v poslední době utratil velké sumy za hry (Successors, Here I Stand, Mansion of Madness, CIVka, atd. a objednané mám další od GMT), které chci já a doma je se mnou nikdo hrát nebude, takže nemůžu tuhle sbírku rozšiřovat a musím mít taky doma něco co se mnou někdo hrát bude.

4.4.2011 11:10:42

kren
No, to "víc" co jsi, asi podle ohlasů, čekal se právě dostaví s vyšším počtem herních repríz, viz thread "čím hranější tím lepší". TAHLE hra se tě právě nesnaží oblafnout prvním dojmem:-)))

4.4.2011 11:36:05

to Polylux1
Rozumím, ale opravdu jsem se dostal do stádia, že musím rozvažovat co doma mít a co ne.

Pokud by byli součástí balení hry nějací spoluhráči, nebo byli dodáváni aspoň jako rozšíření, tak by se o tom dalo uvažovat. Jenže pokud by nebyli nafukovací a vyfukovací, tak by se dost špatně skladovali :).

4.4.2011 11:47:33 | Upraveno autorem (porovnej)

super hra
...poprvé jsem Kyklády hrál loni v Pardubicích na ZatroConu, kde mně ji učil PJ, a musím říct, že málo která hra má takový super vyrovnávací systém. Když je někdo upozaděn, tak opravdu na krátkou chvíli. Ted je to hra u nás v klubu číslo jedna, hrajeme to většinou ve 4 nebo 5 hráčích a když se blíží finále, většinou cíl je schopen splnit každý hráč, tak moc se totiž hlídáme, aby někdo neukončil hru dříve.
Ještě jednou, super hra!!!

4.4.2011 11:57:04

Vybíráme z Bazaru

Deadpool vs. The World
Deadpool vs. The World
Akt. cena: 20 €
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas