Cyclades - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Asmodée Editions
Matagot
REBEL.pl
Autoři: Bruno Cathala
Ludovic Maublanc
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Prvni dojmy

Jsou jako vzdy vizualni:) A Matagot ukazal, ze patri ke spicce a muze se rovnat treba s FFG. Cyclades jsem si rozdelal hlavne ze zvedavosti a nezklamalo to, designem je to opet dale nez Giants, kteri byli moc pekni. Toto je evidentni kandidat na jednu z nejhezcich deskovek vubec. A vikendu snad zahraju a pokud Zeus prida sekci report, bude report:) Dyt v tyhle hre i figuruje;)
29.1.2010 16:35:28

kren
přesně jak říká elenistar. Pokud jsi schválně čekal až bude Kraken co nejlevnější, abys v zápětí mohl zničit loďstvo manželce, tak se spíš zamysli nad svým přístupem k hraní her s nováčky. Tohle prostě ostatní jen odradí. Vždy spoluhráče upozorňuji na to, co jim hrozí, jaké ještě mohou přijít karty apod. Rád bych si s nimi totiž potom jeste zahrál...

Jinak hra ve 3 je imo úplně vpoho. Taky jsem o tom slyšel dost věcí, že to je nejhorší počet apod.. Nemyslím si. Jednu hru jsme odehráli za 45min, hned následovala stejně dlouhá odveta a každá hra měla dost odlišný průběh. Osvěžující byla hra v duchu 2 se perou, třetí se směje :)
Kyklady jsou prostě dobré v jakémkoli počtu lidí

4.4.2011 11:59:22

polda
Nebyl bych ke křenovi tak příkrý. Myslím, že už vím jak to myslel. Zkrátka jim vše vysvětlil i s důsledky, ale aby jim to připomínal každé kolo, to by se mi taky nechtělo. Já ho původně nepochopil, ale už asi jo. A dělám to sem tam obdobně. Mám kolem sebe lidi, kteří berou prohru jako zkušenost. A tedy jim občas ukážu nějaká "majstrštyk-komba" a najednou jim cvakne... aha takhle to funguje. Dík za demostraci Davide. Jinak křen jim dá rozhodně šanci. Jinak by si nechal ujít bezva hru. I když pegas je trošku puzzle master.

4.4.2011 12:03:21

kren
oprava: nemel jsem aktuální příspěvky do diskuze.. Neviděl jsem tvoji reakci.
I tak ale myslím šlo říct, že není dobré sázet vše na jednu kartu, zvlášť s krakenem na scéně. Já pri prvních hrách hraju tak trošku proti sobě když radim co dělat.. Ale to už je každého věc. Mí spoluhráči to oceňují :)

4.4.2011 12:06:46

to Polda
Nejsem na hlavu padlý a mám už dost zkušeností na to, abych drtil nováčky na tom, že je na něco neupozorním a pak je škodolibě drtím. Jsem rád, že mne aspoň Elenistar pochopil. Většinou to totiž bývá tak, že u nové hry, kterou vysvětluju a u které nováčkům pomáhám, tak ty rady nakonec dopadnou tak, že díky tomu já sám prohraju (což mi tedy vůbec nevadí). Dokonce to došlo tak daleko, že mé děti nepovažují vyhranou hru s mými radami za plnohodnotnou výhru a bývají víc rozladěni, než když prohrají bez rad.

A co se týče té hry ve 3, tak ta se nám všem zdála strašně roztahaná. Stačilo, aby někdo někomu vyfoukl nějakého boha, v následujícím kole už nebyl k dispozici a v dalším následujícím byl v zakrytých a už to šlo do kytek. samozřejmě nejsem v deskovkách nějaký nováček, abych nechápal, že kvůli tomu musí člověk přizpůsobit svou strategii a měnit operativně plány. Nicméně se mi díky tomu zdá ta hra ve třech opravdu příliš rozbitá a rozvláčná.

4.4.2011 12:19:36

rbx

Rikejte mi pane Filozofe!
Kdyz jsme to ted hrali na Hradisti, tak jsem mel 11 karet filozofu :-) Bidovani byla celkem legrace a hnali jsme to do olympskych vysin :-)) Epicka hra, kterou jsem na konci zazdil, kdyz jsem si nevsiml Paladinova planu s knihovnikem - rozumej ta bila karta, co ji dava Athena.

4.4.2011 13:27:11

to rbx
Jak jsi mohl mít 11 karet filozofů ? Dyť při 4. filozofovi se podle pravidel MUSÍ postavit metropole. A pokud jsem to správně pochopil, tak nakupovat filozofa lze jen jednoho k tomu, co jsi dostal zadarmiko. No je taky možné, že jsi nějakého ukradl pomocí bytosti, ale 11 ??? A to tě ostatní nechali syslit filozofy?

4.4.2011 13:46:02

rbx
...ty mne docela mateš. Filozofové jsou ty bílé karty a při 8 kartě bys vyhrál. a ty fialové jsou knězové, cos te to u toho pili? :-)

4.4.2011 13:47:34

Filozof vs kněží
No podle toho, co jsem zmiňovanou hru sledoval, tak nešlo o filozofy, ale o kněží.
Každopádně i tak jde o husarský kousek a nevěřícně jsem koukal a říkal si, že ho protivníci nechali je takhle sbírat :-)

4.4.2011 13:48:53

rbx

kren a klopik
no, popravde jsem jim obema rikal knihovnik, ale spoluhraci byli chapavi a davali me ty spravne karty. Mel jsem proste taktiku a vlastne jsem mel skoro celou hru jen dva vojacky. Diky tomu jsem nikomu neprisel silny a jen trpelive sbiral kneze. Mohl jsem si pak i bez prijmu dovolit silene sazky a dobral jsem i jejich balicek :-)) K tomu jsem mel dva chramy, takze jsem celkem tocil i potvory. Na konci jsem to ale uz nedokazal ukocirovat, ale vymyslene to bylo hezky a diky tomu jsem se i dobre bavil :-))

4.4.2011 14:14:54

Rbx
Já jsem se jako zchudlý magnát bavil i na konci hry, kdy jsem akorát svou korzárskou flotilou čistil mapu od lodí. :-D Holt jsem hrál stylem Tohle je Sparta! Měl jsme v plánu dobýt tvůj ostrov s chrámem, z čehož bych měl metropoli a pak bych mohl zaútočit na metropoli Elenistara nebo Elissy, ale pak jste mi toho Arese nějak vždycky vyfoukli. :-D

4.4.2011 14:40:15

rbx

Thales
muj plan bylo dobiti tveho ostrova a zalozeni metropole, ale zrusili jste mi lod na prevoz vojacku a ja se pak uz nedostal k Poseidonovi. Pak uz jen stacila Athena a ja mel 3 filozofy, takze ctvrty byl jen otazka casu.

4.4.2011 15:09:23 | Upraveno autorem (porovnej)

velkolepé
tohle byla povedá paritčka, normálně to za tři hodiny zahrajem 3x :D
taky jsme mě dost překvapili že jste mi tak tu athenu nechali tak levně :D

4.4.2011 19:06:32

první "špatná" hra
Zhruba po patnácti partiích se mi stalo, že jsem hrál hru, kterou si za rámeček nedám. Hrál jsem ve třech se svěma kamarády. Oba to hráli každý jednou. Takže znali pravidla, ale ještě do toho neviděli. Stalo se, co se stalo a já strašlivě utekl. Po sedmi kolech jsem vydělával mnohem více jak oba dohromady. A ačkoli hráli potom pochopitelně spolu, neměli šanci. V závěru hry jsem kontroloval všechny ostrovy kromě dvou a zvítězil jsem se třemi metropolemi. Takže dojem byl takový, že jsem si potvrdil svou myšlenku. Tedy, že ve třech se dá hra uhrát na dominanci. Jinak je to o trpělivém čekání na překvapivý útok, či stavební kombo. Ve čtyřech a v pěti, už jsou ostatní schopni toho jedno zpacifikovat.

6.4.2011 09:29:05

Ve dvou
Včera jsem to hrál ve dvou s mou malou Julií (10 let) a prohrál jsem :(. Hrála to poprvé a já potřetí. Pravidla pochopila velice rychle a s použitím bytostí vůbec neváhala. Chtěl jsem ze začátku trošku přimhuřovat oči abych ji to neznechutil, jenže hned ve druhém kole jsem dostal tak na zadek, že se jí díky jejímu většímu finančnímu zázemí podařilo mi zničit v bitvě lodě a ještě obsadit můj ostrov a už jsem se vezl. Ve chvíli, kdy jsem ke konci hry chtěl dostat zpět můj velký ostrov už se třemi různými budovami a díky dokoupení pevnosti na něm postavit metropoli, tak ona na Aténě předemnou získala univerzitu, postavila jinde metropoli díky budovám na mém cílovém ostrově a ostrov byl holý. Od začátku hry měla neskutečné příjmy a předposlední kolo mi zase předemnou vyfoukla zloděje peněz a ještě ke všemu mne obrala o polovinu mých i tak malých příjmů. No a v posledním kole už ji stačilo jen na Aténě získat dva filozofy k těm dvěma co měla vyložené a bylo vymalováno. To víte, že jsem se snažil být na tahu před ní a využívat bytostí, ale když má někdo v hotovosti 3x tolik co já, tak se dost těžko draží.

Zatím z mých třech her Kyklád (v 5, 3 a 2 hráčích) jsem nabyl dojmu, že jakmile někdo hned na začátku převahově ujede, tak se dost těžko dohání a naopak slabčák s jedním ostrovem moc šancí nemá, protože ty 4 zlaťáky na Apollonovy jsou sice výhoda, ale ne až zas tak velká. Pokud má někdo vyšší příjmy, tak kromě vlastních plánů, má dostatek prostředků na eliminaci bytostí, které by eventuelně tomu slabšímu pomohly. Zatím se mi Kyklády jeví jako hra, při které pokud hráč s převahou neudělá nějakou vyloženou chybu, tak není moc šancí ho vyhodit ze sedla. Ve dvou hráčích je to markantní. Ve třech hráčích se mi hra zdá nejslabší, kdy má každý dost starostí sám se sebou díky "nedostatku" bohů. Jedině ve 4, 5 hráčích, díky koalici se dá někdo ve svém tažení zbrzdit.

Toť můj názor Kykládského eléva.

6.4.2011 10:23:38

kren
hral sem nekolikrat ve 4 a v 5 hracich a neprislo mi ze se neda nekoho vyhodit ze sedla... respektive mozna je to tim ze sme hrali spatne a nebo ze mame vyrovnanou skupinku hracu ale neprislo mi ze mel nekdo vyrazne navrh a utikal ostatnim... spis 2 - 3 hraci meli viditelnou vyhodu ostatni vyhodu ktere si nekdo nevsiml

ale ve 3 nebo 2 se to stat muze asi dost casto

6.4.2011 10:37:25

to Loser
Ve 4 a 5 hráčích "ujet" je větší problém ale když někdo naopak ve 4 a 5 hráčích ztratí (má jen jeden malý ostrov), tak s tím dost těžko něco udělá.

6.4.2011 10:41:01

kren
no to bych prave nerekl, protoze v tech 4 nebo 5 si ho nikdo moc nevsima a v klidu si na tom ostrove muze postavit metropoli a pak obsadi ostrov a je konec, a 4 mince navic je v 5 uz docela ranec kdyz se ty ostatni prijmy rozdeli mezi zbyle hrace.

kazdopadne moje prvni dojmy jsou skvele! jen ve 3 sem to jeste nehral

6.4.2011 10:50:03

to Loser
No v tom máš pravdu, protože podobnou nevšímavostí jsem v 5 vyhrál. I když tedy jsem nebyl "jednoostrovní", ale měl jsem celou hru jen dva ostrovy s ubohými 2 vojáky :).

6.4.2011 11:05:40

Kren
Strategii jednoho ostrova máme docela prozkoumanou, a ve dvou tady v týhle fázi přichází k hlavnímu slovu právě dražba. Resp. výhodu nemá jen ten kdo má největší příjmy, ale i ten, komu míň záleží na tom, jakýho boha konkrétně vydraží. Rozvíjet ekonomiku se dá skoro se všema, ale pokud už někdo chce jít do finiše a navíc si bránit větší množství ostrovů, musí se neskutečně prohnout, aby přes dobře bidujícího jednoostrovního soupeře dosáh svýho. Čili sice má dočasně větší příjmy, ale doslova "utýct" by ti při správný taktice rozhodně neměl. Nám se to nestalo ani jednou, naopak myslím, že jednoostrovník většinou vyhrál...

Jinak všeobecně: po každý hře, v jakýmkoli počtu hráčů (vyjma tří:-)), jsme se s kamarádama - hráčema shodli, že vyhrál ten kdo udělal nejmíň chyb. Proto se Kykládek furt tak zastávám, každej tam má osud jen ve svejch rukách...

A vřele doporučuju článeček co jsem sem postnul o pár threadů níž z bgg - robor strategií!

6.4.2011 11:16:19

to Polylux1
Je pravda, že jsem zapoměl na jednu podstatnou věc. Že když jdu oběma svýma značkama na Apollona, tak dostanu v jednom kole 8 zlaťáků a to ještě se získaným rohem dělá 9 zlaťáků + předchozí rohy. Je to ale za cenu ztráty kola. Nizméně jsem opravdu nějak zasklil jít tam oběma značkama. Nějak jsem měl s předchozích her zafixováno, že když jsem tam první dostanu roh a pak se nemusím o víc starat :).

6.4.2011 12:20:40

kren
Vidíš, to třeba nás vůbec ani nenapadlo:-)) Ty čtyři zlaťáky jsme tam viděli pod rohem, takže jsem tak nějak předpokládal, že je dostane jen první figurka.... Ale přesto byly výsledky jaký byly, takže teď se mi tím pádem jeví zčoření ostrova ve druhým kole jako hotová sebevražda...

6.4.2011 12:43:00

kren
s tím Apollonem nemáš pravdu. 4 zlaťáky jsou pro prvního co boha obsadí, další má už jen jeden. Tzn. jediný hráč sázející na Apollona dostane 5 zlatých. A s tím náskokem mi to taky nepřijde. Na první pohled ano, ale správným dražením se dá ten bohatý nechat vycukat. U nás bylo vítězstí ve většině případů pro nejfikanějšího hráče, který nutně nebyl nejbohatší.. V jakémkoli počtu hráčů..

6.4.2011 12:46:38

Polda
V pravidelch jsem nic takovýho nenašel...

edit: na BGG se na to týpek ptal taky, a byl mnohonásobně ujištěn, že fakt dostane 8 GP...

6.4.2011 12:54:57 | Upraveno autorem (porovnej)

ad 2x Apollon
já si myslím, že to ani vůbec není možné mít oba své dražební sloupky na Apollonovi, protože v pravidlech je, že musím vydražit 2 bohy.

EDIT: Polda: Tak to není. Ten první dostane roh, ti další už ne. Ale peníze jsou podle počtu ostrovů ne podle pořadí hráčů.

6.4.2011 12:56:19 | Upraveno autorem (porovnej)

Polda
V pravidlech je u Apollona napsáno, že hráč, který má v držení právě jeden ostrov dostane 4 zlaté, ne jen ten první hráč. Ten první dostane roh hojnosti.

6.4.2011 12:57:10 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Village attacks - Adam Smith + 5 rozšíření
Village attacks - Adam Smith + 5 rozšíření
Akt. cena: 2649 Kč
Končí za: 5 dnů

Offcanvas