Hlasování o Zatrolenou hru roku 2009

Připravuji hlasování o nej hru roku 2009, která vyšla v češtině.

Hlasovat budou moci pouze registrovaní uživatelé a hlasovat se bude pouze mezi nominovanými hrami. V této diskusi můžete své favority nominovat.

Zatím se do užšího výběru dostaly hry Dominion a Pandemic od Albi, Vládci podzemí a Le Havre od MindOK a WoW: Desková hra od Blackfire. Pokud máte jiné favority, pište... :-)

Díky...
6.1.2010 18:07:48

to rbx
1) předem připravený seznam přece vychází z nominační diskuze a nminace je nutná, protože pak by to už nebylo vyhlašování hry roku ale hlasování by se rozptýlilo do X her a to už můžeme rovnou dát hru roku nejvýše postavené hře v hvězdičkovém hodnocení, která by odpovídala zadaným kritériím.

2) nikdo nic přece neomezuje na ryze české hry - viz. podmínky nominace - nejhlavnější kritérium je ale bezproblémová přístupnost hry nejazykově vybaveným hráčům - a to může být i cizojazyčná hra - viz Smallworld nebo Dixit.

Tož to já jen takový můj nesouhlasný malý názor na věc :).
100 lidí 100 názorů - Zeus ale spravedlivě despoticky rozhodne a šichni se budou muset podřídit.
Já se taky musel smířit se "zubatým" Trolem i když bych ho nejraději poslal na stomatologii k úpravě a nebo aspoň na ortodoncii :D.

7.1.2010 22:22:42

rbx

kren
ajajaj, tobe ten Trol lezi hluboko v zaludku.

ok, tak ja mlcim, tvuj nazor je tez spravny. Jen nesouhlasim v tom, ze hra musi byt ryze ceska ci pres ZH pocestena a ten vyber by mel byt sirsi nez to, co tu zaznelo.

7.1.2010 22:26:12

rbx
tak ja doufal, ze v tom seznamu her roku 2009 budou proste hry 2009 a prihledne se k tem zajimavym titulum jak je hodno techto stranek:-) Vyber Dominion, Pandemic, LeHavre me docela zaskocil:-) To se muzu podivat na anketu na hrajeme.cz a je tohotove a nemusime tu o niocem hlasovat:-) Pro me by byla zajimavejsi anketa s dotazem, ktera hra vas v minulem roce nejvice bavila (zaujala atd.) U me to byly treba hry, ktere v roce 2009 treba nevysly:-)

7.1.2010 22:26:27

rbx
a nakonec, at to tu moc nerozdmychavame, nechal bych to preci jen na Diovi. Dyt ta anketa nakonec nni povinna, pripadne se jejim vylsedkem nemusi nikdo ridit:-)

7.1.2010 22:28:40

to rbx
To já si s těma zubama musel zase rýpnout, přece nemůžu přiznat, že se mi ten zubatý Trol přeci jen začal líbit ;).

A pokud to má být hra roku 2009, tak to nemůže být nějaká hra, která mne v roce 2009 zaujala, protože někdo kdo znal do té doby "člověče nezlob se", objevil v roce 2009 "Monopoly" v lepším případě "Carcassonne", a pak tady budeme mít směs historických her obrazně řečeno od počátku věků.

7.1.2010 22:39:22

rbx

kren
jsem proste pro co nejsirsi vyber, tot vse. Nerad bych hlasoval pro vladu jedne strany, i kdyz to tentokrat neni povinne :-)

7.1.2010 22:52:57

ad Pandemic
... a teď jsem si vzpoměl, že jsem české vydání Pandemicu hrál už na horách, kde jsme trávili silvestra těsně po Vánocích 2008, tak asi Pandemic do ankety nepatří.

7.1.2010 22:53:21

Anketa
Heh škoda ... když sem začal číst tak jsem doufal, že to bude ZH roku 2009 ... už jsem se začal i radovat, ale nápad zaměřit se pouze na CZ hry mé radosti podkopl nohy :D ... no hlasovat budu i tak ... pokud by hlasování mělo mít prestiž nemělo by se zaměřovat pouze na české hry maximálně vytvořit takovou kategorii

ale můj názor: zařadit i hry které nejsou CZ.... každému dát X bodů (třeba 5) a jestli dá jedné hře jeden nebo pšt je na dané osobě

no nic, přeju příjemnou noc :)

7.1.2010 22:58:40

Dodatek k jazykové (ne)závislosti
Přidám se ještě k jednomu názoru Paladina, který tady podle mě neprávem zapadl. Nelíbí se mi, že do ankety české hry se dostanou hry, které nemají česká pravidla přímo dodaná s krabicí. Někdo uvidí krabici s titulem Česká zatrolená hra roku, tak si řekne wow, to bude asi dobré, to si zahraju s tetičkou. Přijde domů, rozbalí a vyskočí na něho anglická pravidla a nikde nic českého. Jak se tento člověk dozví, že má sednout na web a najít Zatrolené hry, aby si překlad stáhl? Kolik "normálních" lidí o tomto webu ví?
A pokud to berete takhle, tak by se do nominace mohla klidně přidat i Galactica. Kompletní překlad je tady na webu, akorát si ten človíček bude muset kromě pravidel stáhnout i překlad karet (nemusí si ani dělat přelepky, stačí mu prostý seznam karet s překlady).
S tímto pohledem se navíc zákonitě dostáváme do problémů s definicí roku "vydání". Počítá se pak rok "vydání" jako rok vytvoření českého překladu, nebo vydání hry samotné? Hra vyjde, překlad se bude dělat dlouho a pak hra ztratí možnost získat tento titul, byť by byla sebelepší.
Asi už moc rýpu, ale tyhle otázky se mi u vyhlášení titulu !české! hry roku zdají poměrně důležité.

7.1.2010 23:07:30

to Kadaver
Na tvou otázku jsou jednoduché odpověi.
Kritéria, která jsem přeformuloval od Caulyho do přesných 3 bodů, které musí být splněny musí být splněna nejpozději do 31.12.2009 - tedy žádné, že překlad ještě není hotový. Pokud překlad není hotový, tak kritéria hra nesplňuje a tudíž se nemůže dostat do nominace.

A s tvým názorem na lokalizaci herních komponent taky nesouhlasím, protože něco jiného je stáhnout si několik stran pravidel a něco jiného je přizpůsobovat herní komponenty a stahovat si stovky karet z nějakého webu.

A další věc je tady, že nikdo nemluvil o české hře roku, jak tam zmiňuješ, ale Zatrolené hře roku.

A pokud by už toto ocenění mělo dostat punc oficiálnosti, jako že bude na krabici, tak není problém udělat dvě varianty loga - jedno bez textu a jedno z textem "česká pravidla na www.zatrolene-hry.cz".

7.1.2010 23:20:28

Anketa
Koukám, že to tu vře! :) Ale co.. přidám si.. :)
Jak psal Siels... člověk se natěšil a pak byl zklamán. Důvod je jednoduchý.. není výběr..
Dole jsem četl názor RBX a naprosto souhlasím. Opravdu mi tato anketa přijde uměle vytvořená "Pečeť kvality". A oproti RBX to od Dia nechápu.
Osobně se mi líbí představa Zatrolené hry roku 2009.. at je to Aj, Nj, Cz... prostě něco, co nese oprávněnou Pečeť.A to, jestli nás hru hodnotí 10 nebo 100 mi je jedno..
Všichni tu jsme hráči..tak by jsme k tomu měli i přistupovat.. :)
( Tohle není mířeno proti žádné osobě!! )

7.1.2010 23:33:26

Pokud se na krabici dostane zatrolená pečeť, bude to teprve budoucí vydání a česká pravidla se tam dají tudíž přibalit taky.

Souhlasím s tím, že by to mohlo být zaměřeno spíše na většinovou populaci než na hry pro geeky. Proto vítám Dominiony a podobně.

Ono, kdyby byl výběr příliš široký, tak se výsledek rozplizne a vyhraje hra s 11 body v těsném závěsu sedmi desetibodových titulů.

Demokraticky doporučuju diovo despotické decision.

7.1.2010 23:39:56

ad SSZGSA
Ale proc volit hru ZH 2009? Stačí vyselektovat hry z toho roku a kouknout na počet hvězdiček.

Anketa v ČR/SR dostupnějších her mi přijde zajímavější. A Diuv výběr je logický, prostě vyházel hry, které by stejně neměli šanci na umístění.

7.1.2010 23:42:23

To VasekVydra
Nejdřív souhlasím, že selekce musí být.. ano.. ale né až takhle úzká..
Ale nesouhlasím s omezením na CZ..
Nechci teď do ničeho rýpnout ale dát mezi hry i novinku jako je Vládci, mi nepřijde dobré.. Kolik lidí ji hrálo? Nemám žádnou představu ale u nás jsem ji rozloženou ještě neviděl.A není to přece jen krátká doba na to aby měla hned nálepku?

7.1.2010 23:51:11

Add
Nevím, nevím ... proč zrovna se zaměřit na většinovou populaci .... vždyť takhle vůbec nerozšíříme povědomí o nových hrách a jak již psal rbx neobohatíme trh ...

7.1.2010 23:51:27

2 KREN
V pripade odbourani jakehokoliv kritera vcetne roku vydani chapu obavu, ze by nekdo mohl hlasovat pro letos objevene Clovece nezlob se, na druhou stranu verim ve zdejsi komunitu hracu ze uz ma proste prehled a diky tomu prehledu bude hlasovat rozumne pomuze novym navstevnikum v orientaci. Ja si totiz nemyslim, ze je mozne nejak urcit hru roku 2009 s tim, z je to proste hra vsech her. Ciste hypoteticky, co kdybysme sedostali do enjakeho bidneho roku kdy nevyslo nic moc poradneho a proste nic, co by se kvalitativne mohlo rovnatletum predchozim? Ja kdyz jsem zacal se systematickym skupovanim her, zacal jsem na jednu stranu s Tikalem, ktery me po vsech strankach tak nejak proste zaujal a v te dobe to byla uz priblizne 8 let stara hra a je otazkou, zda pri volbe nejlepsi hra toho dotycneho roku by mi bylo doporuceno neco, co by me zaujalo vice, nebo proste ten rok zadna takova hra nevysla. Snad chapes jak to myslim, blizi se pulnoc, tak mi jde mozna trochu obtizne jednoduse formulovat myslenky:-) Proste mam na mysli, ze se muze stat, ze jednooky mezi slepymi kralem se stane.

7.1.2010 23:56:25

hmm
2 SSZGSA: S Vladcema s tebou souhlasim. Na druhou stranu je to zase hra ktera vysla v roce 09, pristi rok uz se o ni hlasovat nebude. Jinak si myslim, ze stejne to nebude ta ktera vyhraje, uz i jenom kvuli tomu ze ji moc lidi nehralo.

2 Seils: No nevim jestli hry typu Smalworld, WoW, Space Alert, Dixit jsou vetšinově známé a povedome. Precijenom i na trhu nejsou nektere ani cely rok.

7.1.2010 23:59:03

2 kren
jeste dodam jednu myslenku - volit takto hru nejakeho roku vyzaduje docela predpoklad, ze hraci kupuji a ihned aktivne hraji temer vse a jsou plne zasobovani aktualnimi novinkami (viz SSZGSA ktery to svym zpusobem uz natukl s temi Vladci podzemi). Prochazel jsem wishisty mnohych hracu a vesmes mam pocit, ze hraci zatim nevlstni jeste vse co by chteli vlastnit z davnych let minulych, natoz aby se vrhali na kazdou novinku ktera vyjde. Pro me je treba hrou roku 2009 neco, co jsem objevil zrovna v roce 2009, ale z toho roku to treba vubec nepochazi.

8.1.2010 00:02:29

2 VasekVydra
No ale to jsem přesně myslel .... řekněme že hra získá prestižní ocenění ZH 2009 a lidi se o ni začnou více zajímat tak proč se "omezit" pouze českými hrami ... v dnešní době mi ten anglický jazyk jako takový bariéra nepřijde (případně jiny) ... no pro dnešek toho nechám .... a teď už vážne dobrou noc všem :)

8.1.2010 00:05:41

...
já teda vůbec nechápu proč by měly být hry z ankety Zatrolená hra roku 2009 z jiných let než z roku 2009. Copak se např. v anketě PC hra roku objevují hry třeba z roku 2000? To přece vůbec nikoho nezajímá, že někdo objevil až v roce 2009 hru z roku 1997. Když se hlasuje o "nejlepší" hru konkrétního roku, tak se bude snad hlasovat o hrách, které vyšly v roce 2009 (a i kdyby vyšly 31.12. 2009).

A jinak co vlatně řešíte, dyť to přece stejně vyhraje Dominion :)

8.1.2010 00:33:36

...
vypadlo mi tam... hru konkrétně roku 2009...

8.1.2010 00:34:50

Pro koho je ta hra a anketa určena
Přestože jsem věřící křesťan, tak mi to tady někdy připadá jak u bigotních věřících, kteří nutí tu svou jedinou pravdu násilnou formou většinové populaci. Chápu, že chcete šířit mezi populaci kvalitnější hry než je krteček ala člověče nezlob se nebo monopoly s dostihy a aktivitami, ale můžu vám říct a sdělit mé zkušenosti. Já se o tohle snažím už asi třetím rokem a scházím se více s obyčejnými rodinami a hráči, kteří opravdu nejsou geeky a můžu říct, že hlavní problém není ten, že by takoví hráči nové a kvalitnější hry neznaly, ale že pro ně existuje určitá hranice náročnosti a složitosti hry, kterou nejsou při nejlepší vůli ochotni překročit a prostě se spokojí s hrou jednoduchou nenáročnou, která je zabaví mnohem víc, než hry o kterých my tady běžně diskutujeme a považujeme je za pecky. Prostě na rozdíl od nás fandů tyhle obyčejné hry takové lidi nudí a zahrají si je jen jednou a dost s tím, že je to nebaví - je to složité, je to dlouhé, je toho hrozně moc na zapamatování. Z 90% považují za dobrou hru, která je zahrána do půl hodiny a hra musí bavit a nechtějí příliš zapojovat mozkové závity. Chtějí mít doma tak jednu dvě hry a když už má někdo hry 4 tak to celkem nechápou. To jsou mé bohaté zkušenosti s nefandovskou veřejností. Jen velice malé procento lidí hry chytnou tak, že se stanou takovými fandy jako jsme tady my. Prostě nepřekročí a ani nechtějí překročit určitou hranici, kdy se už deskové hry mění od zdroje rodinné zábavy v koníček. Takže těžko budete lidi jak si rbx představuje seznamovat s nějakými herními peckami, když jenom uznale pokývají hlavou, řeknou je to super, že někdo vymyslel tak báječnou hru a že se někdo u takové hry rád schází, ale pro nás to není, my si raději večer před spaním zahrajeme domino. Není to z mé strany nějaká skepse, protože o mě dobře víte, že já jsem jeden z těch, kteří se opravdu hodně snaží dostat kvalitní deskovky mezi širokou veřejnost. Jenom ze svých zkušeností varuju před přehnaným optimismem, předvádění a seznamování her, které jsou pro nás tady super někomu kdo o to vůbec nestojí. Nemyslete si, já jsem taky velký fanda a v tomhle jsem taky dost v takovém schizofrením postavení.

Tak to bylo z mé strany na závěr jen takové zamyšlení komu vlastně má být ta anketa směřována. Jestli jen tady pro nás pro tenhle web, tak je to v pořádku, ale jestli by měla mít anketa větší ambice pro širokou veřejnost, tak opravdu nelze označovat něco za superhru, která by obyčejným lidem ležela zklamaně zaprášená ve skříni.

8.1.2010 00:46:32

Můj názor
Tak, já osobně stojím za Křenem a za tím, jak krásně formuloval mé myšlenky.
Ohledně bodování: nesouhlasím s udělováním 5 bodů jedné hře. Je to velký skok a je to celkem velký nástroj na ovlivňování výsledků určitou skupinou, která se mezi sebou domluví. Maximum jedné hře bych dal 3 body (vím o čem mluvím, neboť jsem zažil pokus o puč s Arkhamem vedený Kadaverem a spol ;-))). Celkem by měl každý třeba těch 10 bodů.
Teď odskočím k nominaci. Jakmile se rozhodne jaké hry mohou být nominovány, tak bych nechal volnou nominaci - asi týden. Každý by mohl nominovat kolik by chtěl her. (aby nevznikl zmatek, každý by psal už jen názvy, nic jiného, žádné dodatečné plky). Pak by Zeus napsal hry, které jsou nominovány. Po nominaci už by mohly probíhat diskuze a (mně se nelíbí, že někdo si jeden člověk, byť je na Olympu, řekne tohle jo a tohle ne. Zvlášť, když nehraje eurovky!!!)...
... Po nominaci by následovala dvě kola.
1) boj o postup: týdenní hlasování - každý by mohl napsat libovolné tři hry z nominovaných, které by chtěl, aby postoupily dále. Toto by napsal Diovi zprávou. Každý by mohl napsat pouze jednu zprávu. Později žádné opravy. Do finále by se dostalo třeba 15 (nebo 10) nejčastěji volených her. Pokud by na posledním postupovém a prvním nepostupovém místě byla shoda, postupují všechny tyto hry.
2) Finále: No a tady už neveřejné hlasování (opět poštou Diovi) systémem bodů. Celkově tak cca týden až 14 dní.

P.S. Pro starší hry by mohla vzniknout trolí síň slávy, ale to můžeme řešit, až doděláme toto. Nerad bych, aby Zatrolená hra roku zapadla jako Trolí trička.

8.1.2010 01:23:54

To Kren
Ve mě se to tluče.. vím, že máš pravdu a v tomhle směru s tebou souhlasím ale rozhodně bych nechtěl zapomenout na novou generaci, která nám roste a je jich podle mě hodně.( ač nejsou vidět ). Proto bych byl i pro méně známe, složitější ale "zábavnější" hry, které stojí za to aby položily další základy. A další věcí je, že pokud to bude hra méně známá, to přece nevadí vždyť se bavíme o ocenění které nikdo nezná, nemá nikde místo. Trol by se měl protlouct, vybojovat a né "lést" do ..... ( nemyslím to špatně, urážlivě atd.. ). At to ocenění dostane hra která podle nás opravdu stojí za to.. :) Klidně ať je to Dominion,Le Havre ale at to za to stojí! :)
( Opět doufám, že jsem nikoho neurazil.. )

8.1.2010 01:39:05

2 kren
tak to je poak zasadni otazka, pro koho je ta anketa urcena. Protoze ma-li byt urcena pro ty skupiny o kterych mluvis, pro ktere je deskova hra na obcasne zahrani a je prakticky jedno jaka to je. Potom ovsem je zvlastni, ze o takove hre maji hlasovat lide, kterym doma skrines hrami pretekaji. To at si obcasni hraci udelaji sami mezi sebou anketu a vyhraje ji treba Siki Miki. Nejak nevidim duvod, proc by tady hraci meli prohlasovavat nejakou nej hru 2009 pro hrace, kteri doma maji dve hry a do vice her nepujdou. Ja si spise myslim, ze by taanketa mela byt pro hrace, kteri maji uz kde co a kupuji proste dale a premysleji ktery kousek by je jeste mohl zaujmou. z toho hlediska by mohla byt ta anketa inspirativni. Ale zatim to vypada, ze to bude ve smyslu - hlasujte pro nejproflaklejsi hru 2009 ktera zaujala masy, vcetne nehracu. Trochu mi to pripomina situaci na PC, kdy v USA vyhrava podobne zebricky hra typu lov na jelena, jenom proto, ze si ji zahraji i lide, kterym hry nic moc nerikaji, umi spustit pocitac a sem tam si zasmudlidt windowsovsky solitare.

8.1.2010 06:46:30

Vybíráme z Bazaru

Swordcrafters + expansion
Swordcrafters + expansion
Akt. cena: 849 Kč
Končí za: 9 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas