Hlasování o Zatrolenou hru roku 2009

Připravuji hlasování o nej hru roku 2009, která vyšla v češtině.

Hlasovat budou moci pouze registrovaní uživatelé a hlasovat se bude pouze mezi nominovanými hrami. V této diskusi můžete své favority nominovat.

Zatím se do užšího výběru dostaly hry Dominion a Pandemic od Albi, Vládci podzemí a Le Havre od MindOK a WoW: Desková hra od Blackfire. Pokud máte jiné favority, pište... :-)

Díky...
6.1.2010 18:07:48

smallworld a pravidla
Vetsinou v hrasu maji veci od blackfire, ale samozrejme to neberu jako směrodatné. Spis si jeste vzpominam jak tu kdysi nekdo z blackfire psal ze Smallworld s ceskyma pravidlama (vzadu na obalu) vydaji zacatkem roku 2010. Nebo snad nekdo ho s tema cj pravidlama ma?

7.1.2010 14:10:56

rbx

zeus
jsem jednoznacne pro bodovy system a to tak, jak navrhuje aneken, tedy 3,2,1 bod, protoze to co navrhujes, jsou fakt velke skoky, jak rekl Cauly.

7.1.2010 14:19:11

názor
ad losovací systém - trolí aréna my příjde opravdu mimo, to se na volbu hry hry roku nehodí. Systém rozdělí např. 3,2,1 je už lepší ale ani to si nemyslím že je uplně nejlepší protože to automoticky někoho nutí do dělby bodů a proč dělit body když jsem 100% že hrou roku je pro mě jen jeden konkrétní titul o kterém nemám žádné pochybnosti. Takže jako uplně nej vidím možnost rozdělit třeba 5 bodů a to podle libosti. Tenkdo má jasného favorita mu dá 5 bodů a ten co váhá co třeba rozdělí mezi 3 hry.

Ad nominované hry.
Budu čůrat proti větru ale mě se caulyho návrh hlasovat i pro hry co nejsou lokalizovány do češtiny nelíbí. Má li mít hodnocení nějakou funci a třeba se později objevit na nějaké krabici pak by mělo jit o hry které jsou 100% české protože to třeba ovlivní i nákupní chování lidí. Samozřejmě v tuto chvíli mají výhodu hry bez textu u kterých stačí akorát pravidla ale pro konečného spotřebitele je to prostě česká hra. Podaříli se a bude mít toto hodnocení nějakou váhu stane se že třeba příští vánoce lidí co vejdou do hračkářství tako koupí hru na které bude trolí nálepka s hrou roku. Bude li ale hra nekompletní v češtině dost možná někomu zhořknou vánoce. Small work je fajn ale text tam je a není jen pro okrasu.
Pokud by si toto ocení žádné takové ambice ale nekladlo tak at se hlasuje pro jakoukoliv hru, stejně to zůstane jen mezi "námi".

A ještě jeden návhr k nominovaným hrám
Jsem proto zůstat jen u kompletně českých her, nadruhou stranu proč se omezovat jen na uplynulý rok. Navrhoval bych hlasovat pro jakoukoliv "českou" hru která byla v uplynulém roce na trhu k dostání, nezohledu na to kdy byla prvně vydaná.


7.1.2010 16:54:26

hmm
nechci nijak jako zase rypat, ale po vsech tech dohadech zacinam mit obavy, ze ztehle ankety muze vylet neco relevantniho. Proste to mohlo byt jednoduse TOP10 her 2009, cesky, necesky a hotovo. Klidne s bodovanim 3, 2, 1. Takhle se tady mam pocitdohadujeme co jako jo, ce uz ne, cemu dame vyjimku, a pak zase nekdo prijde s tim proc tohle ne, treba nominovany Warcraft boardgame se v nominaci objevil hned a pritom ta hra nevysla v roce 2009, zatimco u TTA se vahalo s tim, ze to neni hra z roku 2009, tak se udeli vyjimka...

7.1.2010 17:32:54

...
trochu mi tam nekde utikaji pismenka, ale urcite si to nejak prebrete. Mimochodem tim 2009 jsem myslel cokoliv co ma vydani 2009 a je jedno jestli jde o reprint, nebo preklad starsi hry. Proste TTA je podle me trhak roku 2009 a zbytecne se polemizuje o tom proc o tom nejak pochybovat:-) Tak samo WoW board game, proste u nas vysel 2009 a hotovo.

7.1.2010 17:34:17

to Ringo...
Cože? Česky WoW v roce 2009 vyšel poprvé a za tím si stojím. A IMHO nikdy žádné pravidlo nebude 100% kverulantproof, takže spoléhám na rozumné uvažování lidí. A pokud nebude, tak si usurpuji právo diktátorského rozhodnutí.

7.1.2010 17:37:26

VasekVydra
Prave naopak - v Hrasu vetsinou veci od Blackfire nemaji ;-) (napr v pripade veci of FFG, coz se prijemne projevi do ceny a navic dodavaji i napr. sve navody).
Btw. neberte to jako agitku ;-)

7.1.2010 17:40:41

ZEUS
vsak jo, Cesky to vyslo v 2009, ale nic to nemeni na tom ze je to hra z roku 2005. TTa vyslo tedkom taky Cesky, takze proc udelovat vyjimku, podle me tam patri automaticky. Diktatorske pravo klidne, mozna by to bylo nejidealnejsi. Mel jsi sam vytipovat 10 her a dat o nich hlasovat:-)

7.1.2010 17:41:50

to Ringo...
Možná je to moje chyba, ale rád nechávám lidi aktivně se do všeho možného zapojovat (nemyslím si o sobě, že bych lidově řečeno sežral všechnu moudrost světa :-).

Ale pokud by se to mělo zvrhnout v nesmyslnou a nic nepřinášející aktivitu, tak jsem připraven to zase rychle ukončit...

Jinak TTA už kdysi v malé edici v CZ vyšlo (aspoň mám ten pocit) a proto se vlasně o určitou výjimku jedná. Nicméne jsem o ní absolutisticky rozhodl :-)

7.1.2010 17:46:45

ZEUS
ok, ale aby se predeslo takovym tem - tohle jo a tamto uz zase ne, tak jsi mohl vytipovat treba vyhlasenim prvniho kola treba 20 her, do dalsiho kola by postoupilo 10 a vyhodnotily by se nakonec 3 nejlepsi. To je myslimdostatecny prostor nz totalni anarchie, kdy co clovek, to nazor:-)

7.1.2010 17:52:52

Aby se to nerozplizlo
Aktuálně předběžná nominace: Dominion, Pandemic, Vládci podzemí, Through the Ages, WoW: Desková hra, Space Alert - ty jsou už víceméně tutovka.

Le Havre mi přijde vůči výše uvedeným trochu jako 2. liga (netvrdím, že nemá své fanoušky, ale z globálnějšího pohledu se mi to tak jeví).

U Dixit, SmallWorld pořád váhám, protože je pravda, že to "stejně" jako výše uvedené hry v CZ nevyšlo.

Tobago bych asi tedy nechal pro rok 2010, když to má Corfix připraveno (snad, moc nekomunikují, takže už jim ani nepíšu).

7.1.2010 17:55:12

Ringo...
A proto se snažím této diskuse aktivně účastnit, abych tu anarchii (kterou jsem tedy nějak nepostřehl, zatím to probíhá poklidná výměna názorů) nějakým směrem vedl.

7.1.2010 17:56:37

PODMÍNKY NOMINACE
Já nevím proč se furt hádáte která hra jo a která ne. Cauly to napsal jednoznačně:

PODMÍNKA 1
Hra musela být vydána v roce 2009 buď jako
a - cizojazyčná novinka, která splňuje následující podmínku 2)
nebo
b - starší cizojazyčná hra lokalizovaná v ČR v roce 2009, která by bez lokalizace nesplňovala následující podmínku 2)

PODMÍNKA 2
a - pravidla v českém jazyce musí být dosažitelná běžnému hráči buď ve hře při koupi, nebo běžně stažitelná z veřejných webů.

b - pro plnohodnotnou hru jazykově nevybavených hráčů herní komponenty nesmí obsahovat cizojazyčné texty, jejichž neporozumění by ovlivňovalo průběh hry.

PODMÍNKA 3
Hra musí být běžně dostupná v českých kamených nebo internetových obchodech.

7.1.2010 18:07:34

upřesnění podmínky 1
PODMÍNKA 1
a)...
nebo
b)...
nebo
c) Reprint hry vydané před rokem 2009 splňující podmínku 2), ale v době svého vydání před rokem 2009 nesplňovala podmínku 3).

Tím by se do podmínek dostala i Vláďova CIVka.

7.1.2010 18:20:39

IGA
NOooo, kdyby vás hlasoval jenom určitej počet, dalo by se použít i hlasování z IGA (International Gamers Award).
1. Každý oprávněný volič (je jich lichý počet!)dá jeden hlas jedný hře z nominovanejch.
2. Dostane-li některá hra nadpoloviční většinu hlasů, získává IGA. Hlasování udělením ceny končí.
3. Nezískala-li žádná hra cenu, vypydává z hlasování hra s nejméně hlasy. Jenom ti, co hlasovali pro vypadnuvší hru, mění svoje hlasování. Pokračuje se bodem 2.

Toto není návrh hlasování, toto je jenom ukázka jiného modelu.

7.1.2010 18:31:48

PJ

Zeus
Na Tvém postu ze 17:55:12 je trochu cítít příklon ZH k AT, protože prohlásit u nás v klubu, že Le Havre je druhá liga, nezachránil by Tě ani zjevivší se Titan s gumovým šlauchem :-D
A naopak WoW tam nikdo neříkám že nezná, ale rozhodně nehraje.

Takže na našem klubovém fóru by se asi strhla vlna nevole při nezařazení Le Havru. Pro mě je to nejhorší hra roku, ale já jsem taky klubový enfant terrible ;-) Píšu to jen pro zajímavost a pro zvážení, zda opravdu Le Havre vynechat, protože u nás se na tu hru bohužel kouká pomalu jako na malé božstvo...

7.1.2010 18:33:23

ZEUS
Le Havre jako druha liga....ale co je potom Dominion nebo nedej boze Pandemic, to se pak uz bavime o nejake 5. a 6. lize:-D
Co se tyce anarchie - anarchie neznamena ze se tu hadame, probiha to v klidu, ale vyrojilo se tolik napadu a porad nejak nenachazim konecnou shodu jak to bude vypadat. Kazdy jen prihazuje nove navrhy, takze se mi to tak proste jevilo ze se to nejak zvrtava. Ale jak rikam, nechci rypat, tak to necham na vas a uz se k tomu nebudu dale vyjadrovat:-)

7.1.2010 18:37:07

Asi tak, myslím, že by Zeus měl přestat vysvětlovat, měl by vybalit názvy pár her (je úplně jedno podle jakých kritérií), my bychom to nějak odhlasovali (v dobré víře a podle nejlepšího vědomí), a Zeus by to pak nějak vyhodnotil (a zase je úplně jedno podle jakých kritérií) - stejně nikdy nebudeme všichni spokojeni.

Příliš hodně demokracie v jistých situacích škodí:-)

7.1.2010 18:47:22

Souhlas
Souhlasil bych s tim co pise Zeus a paladin. Nominovane hry take souhlas.

Le Havre bych zase tolik neodsuzoval, treba Vasel ho ma v top 10 pred Agricolou. Ja mu hlas nedam, jelikoz sem ho nehral, ale laka me vic nez Vladci podzemi.

Ma jenom nejakou cenu hlasovat pro 3 hry (3-2-1bod) kdyz nominovanych bude 8?

7.1.2010 18:59:57

ad anarchie
Já tady tedy žádnou anarchii nevidím. Kritéria byla jasně daná a každý má jen navrhnout hru nebo hry, které by byly v nominaci.
Možná že jediná chybka byla, že se neoddělila nominační diskuze od diskuze o systému vyhodnocení.

7.1.2010 20:12:55

ad Le Havre
... mimochodem já mám taky Le Havre rád a do druhé ligy bych ho nedával. Myslím, že stejně vítězná hra bude silně ovlivněna složením komunity zdejších aktivních fandů, která je tak trošku mimo hlavní proud.

7.1.2010 20:15:26

Dobře dobře...
Díky za spoustu podnětů, zdá se mi to jako hodně přínosná diskuse a myslím, že smíchání ndiskuse k nominacím a diskuse o způsobu hlasování tomu nebylo na škodu...

Tímto bych diskusi ukončil a na pondělí připravím 10 nominovaných her včetně finální verze systému hlasování. A rovnou začne hlasování probíhat :-)

7.1.2010 21:11:15

rbx

jiny pohled
Pro me, jakozto prodejce, by byla dulezitejsi vseobecna anketa o Hru roku ZH, nez vybirani z par nominovanych her. Pokud to dobre chapu, tak to chce Zeus vyuzit komercne a nabidnout tuto jakousi "pecet kvality" ceskym distributorum. Takze v tomto smyslu jeho pohnutky chapu, ale neni to prilis velka pomoc k rozvijeni a obohacovani zdejsiho trhu, coz me mrzi.

7.1.2010 21:16:29

rbx
ja bych pridal pohled hrace - nejlepsi nemusi byt zrovna ty hry, ktre vysly v cestine a prave diky temto strankam prestavaji byt i ryze anglicke hry prekazkou pro neanglictinare. Myslim, ze tohle tyto stranky vyzveava nad vsechny ostatni a mnozi se tu svymi preklady snazi i ryze anglicke hry zpristupnit neanglictinarum, pro ktere byly dosud prekazkou, takze ryze ceska anketa jepro me tady docela prekvapenim. A mozna je to naivni myslenka, ale myslim, ze spoustu prodejcu motivuje dovazet i ryze anglicke hry prave ta mravenci prace nekterych tady, kteri to hracum pekne prelozi a ti si pak mohou dovolit ty anglicke hry kupovat. Ale mozna jsem zase jen tak prazdne placnul do vody, takze to s klidem prejdete:-)

7.1.2010 21:35:32

rbx

Ringo
Řekl jsi to jinak, ale taky dobře. Už jsem se někde vyjádřil v tom smyslu, ze nechci prodávat Carcassony a Katany s Aktivitami, ale i hry, o kterých lide vubec nevědí, ze něco takového taky existuje. Když laikovi řeknu, ze dělám do deskovych her, tak se mě zeptá "To jsou jako Aktivity?". A s tímto jsem se rozhodl bojovat a takové oceněni by zmene tohoto nazoru hodně pomohlo. Proto bych spíše čekal všeobecnou anketu.

No a taky proste nemám rad, když za mne někdo rozhodne, ze si za hru roku muzu vybrat z nějakého předem připraveného seznamu.

7.1.2010 22:08:10

Vybíráme z Bazaru

Válka v Říši divů CZ + kapsle na žetony
Válka v Říši divů CZ + kapsle na žetony
Akt. cena: 2090 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas