Hlasování o Zatrolenou hru roku 2009

Připravuji hlasování o nej hru roku 2009, která vyšla v češtině.

Hlasovat budou moci pouze registrovaní uživatelé a hlasovat se bude pouze mezi nominovanými hrami. V této diskusi můžete své favority nominovat.

Zatím se do užšího výběru dostaly hry Dominion a Pandemic od Albi, Vládci podzemí a Le Havre od MindOK a WoW: Desková hra od Blackfire. Pokud máte jiné favority, pište... :-)

Díky...
6.1.2010 18:07:48

Ringo
Kolikrát se ti stalo žes měl ze své sbírky vytáhnout nějakou hru třeba pro návštěvu, která zná z deskovek jen Člobrďo, Dostihy a Dámu? Vytáhni na ně TTA a pošlou tě do xxx dřív než dovysvětluješ pravidla.

Jestli má hlasování mít širší využití, než jen jako další předmět do debaty 30 nejaktivnějších trollích geeků, tak se musí zahrnout i hry pro široké publikum.

8.1.2010 07:29:23

HUSAK
to by te poslali do xxx at na ne vytahnes cokoliv slozitejsiho nez jsou ty Dostihy. Potom teda nechapu, o cem vlastne to hlasovani ma byt. Jestli o hrach, ktere povazujeme za nejlepsi, nebo o hrach, ktere zabavi nehracske masy a pripadne navstevy, ktere o hrach nemaji paru. Bud se bavime o nasem konicku, o tom co nas bavi a nebo o tom, co si zahrajeme s pripadnou navstevou, ktera se o hry nezajima. To pak nominujme hry typu Clovece napij se nebo Babinskeho memorial a v tom pripade tu ja osobne nemam co pohledavat:-)

8.1.2010 08:05:01

Anketa
Já se také přimlovám za přidělování menšího počtu bodů, určitě žádné 5ky apod. Pak jsem přemýšlel, jestli nerozdělit označení na karetní a deskovou hru roku, ale asi by byl občas problém u některých her rozslišit, zda je to čistá karetka nebo ne. A také si myslím jako někteří, že by v anketě měli být hry, které jsou v širším povědomí (z čehož bohužel vypadávají i klasické gamers' game), dobře dostupné (nikoliv jen ve 1 či 2 obchodech).

8.1.2010 08:14:37

co je cílem ankety?
Neznám pohnutky olympských bohů, ale pokud chtějí aby se na krabici hry objevilo i třeba logo ZH tak si myslím, že nemá cenu se bavit o hrách, které vyšly v zahraničí. Už vidím FFG jak na své krabice s Arkhamem umisťují logo trola. Nejsem vyhraněný na AT ani Euro a proto se domnívám, že by měli být ve výběru všechny hry, které vydaly české firmy v roce 2009. Z nich potom v několika kolech (počet a bodování teď nechme stranou)by se vybrala hra, kterou hráči ZH doporučují a považují za tu nej, která vyšla v roce (i v reedici) 2009. Ať vyhrají klidně Dostihy a sázky, když pro ně bude hlasovat ve finále většina :=)

8.1.2010 08:14:43

Husak
a kolikrat se mi stal tebou zmineny priklad? Ani jednou, hravam hry vzdy s lidmi, ktere to zajima. Mam zname, kteri kdyz neco hraji, tak prave hry typu Babinskeho memorial. Ted v lete o dovolene privezli hru v podobnem duchu, bylo to cosi o kapitalismu v Cechach. Proste nejaka mladkovina ci co to bylo. Byli celi horlivi jak si nezahrajem deskovku a mysleli si zeme jako deksovkare nadchnou. Se zatnutim vsech zubu jsem teda hral, nevedle jsem ani jak, vyhral se a desna nuda, bylo to pro me neco jako z jineho sveta, prislo mi to, jako bych se coby clovek zajimajici se o historii setkal s malymi detmi a nechaval si od nich nadsene vypravet jejich dejepisne znalosti nactene z Obrazku z ceskych dejin a povesti a sledoval jejich hrde pohledy pri predvadeni jejich brilantnich znalosti. Kdyz jsem jim rekl, ze priste teda vezmu nejakou hru ja, treba Carcassonne (vubec jsem si netroufal mluvit o hrach typu Arkham Horror, Railroad Tycoon, Age of Empires, Euphrat&Tigris, Nexus Ops ba ani Agricolovi a pod.). A na to Carcassonne mi rekli, ze to uz je na ne moc slozite, ze kdyz neco hraji, tak na uvolneni a oddych. Opravdu nevim, proc bych kvuli takovym mel nejak roubovat nominace do nejake ankety o nejlepsi hru roku 2009 a brat ohled na to, jestli to bude bavit i tamhle kamose, kdyz mu tu hru donesu. Me zajima, jestli to bude bavit hrace a jestli to bude bavit me. Nevidim jediny duvod, proc bych mel hlasovat o nominovanych hrach, ktere me nebavi.

8.1.2010 08:14:53

RIngo
Já nevím, ale pokud přijde návštěva deskovek neznalá, tak automaticky vynadavám přístupnější hry, o kterých si myslím, že nás všechny bude bavit. Rozhodujicí je snad zábava a né jestli to má velkou krabici, hraje se to 3 hodiny a pravidla jsou na 26 stranách :) O tomhle tuším už tu na ZH byla diskuse (viz hodnocení kuliček) :)

8.1.2010 08:19:32

sasa
aha, tak pokud je cilem ankety nekde dostat nalepku ZH, tak potom jo. Ja myslel ze to je anketa podobna Trolim arenam, proste si jen tak zahlasovat o tom co nas tady v roce 2009 nevice zaujalo. V tom pripade tedy neni co resit, staci projet katalog Mindoku, obodovat a hotovo:-)

8.1.2010 08:20:48

systém
Mně se líbil návrh dilli :) Bylo by to docela napínavé (i když asi zdlouhavé). Udělat kompletní seznam, jak psal sasa a pak postupně posledního vyřazovat :)

8.1.2010 08:22:32

Ad Caulyho návrhy + profláklé hry
Myslím, že Caulyho návrhy jsou nejrozumější co tady vůbec padlo.
A ty názory o profláklých hrách a lezení někam vůbec nechápu. já jsem nikdy neřekl aby každý hlasoval ne podle sebe, ale podle nějakého obecného dobra pro širokou veřejnost. To jsem fakt nikdy neřekl. Ať každý nominuje třeba i více her sám za sebe, kterou hru považuje sám za sebe za nejlepší. A když někdo nominuje Šiki Miki, tak proč ne bude to jeho názor a uvidíme jestli ŠikiMiki projde vícekolovým systémem hlasování. Mě se líbí, že bude vybíráno z nominovaných her, ale z nominace bych žádnou hru nevylučoval předem, tak jak se Zeus pohrdlivě vyjádřil o Le Havre, protože pro někoho je to třeba jednička a naopak třeba Small World nemůže ani cítit. Takže bych fakt dal na Caulyho navrhovaný systém, nehledě na to, že Cauly má už nějaké zkušenosti, tak si myslím, že jsou jeho návrhy fakt dobré.

A ta KAŽDOROČNÍ SÍŇ SLÁVY je opravdu vynikající nápad. Tím pádem by byli uspokojeni ti, kteří v daném roce objevili nějakou starší pecku a mohli by ji pro daný rok šoupnout do nominace. Tam by navíc ani nemusela být splňována ta podmínka jazykové přístupnosti. Ta síň slávy se mi osobně líbí ještě víc jak ta hra roku.

8.1.2010 08:22:42

Richmond
njn, tak ja nejsem hrac typu verozvesta, pro me jsou deskovky konickem, ale deskovky urciteho druhu, ne vsechny a za kazdou cenu. Kdybych se mel lamat do hrani neceho, co me sice nebavi, ale pobavim navstevu, tak to uz se jaksi definici konicek dost vymyka:-) Takze kdyz prijde navsteva her neznala, urcite nevytahuji deskovky, ale delame neco jineho, co zajima jak me tak navstevu, nevnucuji jim mou "sbirku znamek" kdyz to neznaji a nezajima je to:-)

8.1.2010 08:24:26

Ringo
Říkám neznám vůli bohů, ale z předešlých příspěvků jsem pochopil, že by to neměla být trolí aréna a pokud opravdu chceme vyhodnotit nejlepší hru loňského roku tak šanci musí dostat všechny, třeba i Střelené kachny (jen jsem je plácnul,nevím jestli vyšly vloni):=)

8.1.2010 08:24:51

kren
to vyvozeni ze ma jit o proflakle hry proste vzniklo z toho, ze se tady zacala delat jakasi selekce a resit, jestli ta hra je pristupna i verejnosti.
Co se tyce nominace, tak to samozrejme, at kazdy nominuje co chce.
A sin slavy se mi osobne taky zamlouva mnohem vice, v podstate tu myslenku natukl nekde nize, kde jsem psal, ze bych klidne daval i hry, ke kterym jsem se dostal v roce 2009 a zaujaly, byt v tom roce nevysly, ale treba Behodler to setrel tim, ze to je nesmysl aby v roce 2009 padaly hlasy pro hru z jinych let, tak jsem to dale nerozvadel:-)

8.1.2010 08:27:57

TO ZEUS požadavek jednoznačných podmínek nominace a hlasování
Myslím, že tato debata je přes mnohé rozpory jednoznačně vynikající a plná dobrých názorů a nápadů. Mám takový návrh pro Dia. Aby ta debata NEBYLA nyní brána jako nominační pro hry, které by měly být zařazeny do nominace na Zatrolenou hru, protože spíše než nominace tady více zazněla diskuze o systému volby a smyslu Zatrolené hry. Proto bych ti Ondro navrhnul abys vzal tuto diskuzi v potaz vytáhl z ní třeba i po soukromé delší soukromé konzultaci s někým kdo bude mít zájem ty nejlepší myšlenky a v jiném vlákně a nebo přímo někde na Titulce uveřejnil:

1) PODMÍNKY a ČASOVÉ OMEZENÍ NOMINACE HER pro Zatrolenou hru 2009

2) PODMÍNKY, ZPŮSOB A ČASOVÉ OMEZENÍ HLASOVÁNÍ PRO Zatrolenou hru 2009

O těchhle podmínkách nominace a hlasování by se pak už nediskutovalo (nebo samozřejmě kdo by chtěl tak by diskutovat ve svém založeném vlákně mohl, ale nemělo by to už vliv na průběh volby) a spustila by se NOMINACE a potom HLASOVÁNÍ.

Takže já bych to být tebou neuspěchal a o den dva bych to odložil než si třeba i s někým jak jsem psal utřídil nápady, které tady padly a zveřejnil bych JEDNOZNAČNÉ PODMÍNKY na které by ti, kteří by chtěli hlasovat museli už bez diskuze přistoupit.

8.1.2010 08:49:45

Richmond
To by bylo desne zdlouhave a navic uzavrene pro pripadne nove hlasujici, ktere by anketa mohla nalakat:)

8.1.2010 09:02:00

rbx

Kren
Souhlas. Ať určí pravidla a pak se můžeme bavit dal.

8.1.2010 09:10:06

hra roku a vydání hry
Nejsem schopna přečíst všechno, co bylo dnes napsáno - je toho příliš. Takže pokud po někom opakuju, omlouvám se a berte to jenom jako souhlasné přitakání.
Hra roku v Německu (SdJ) se vyhlašuje v létě. Hrou roku se může stát hra, která byla uvedena na trh v Essenu (říjen předešlého roku) nebo v Norimberku (únor tohto roku). To dává lidem minimálně 4 měsíce na zahrání si hry. Proto si myslím, že Zatrolenou hrou roku by měla být hra, která byla uvedena na trh nejpozději někdy na podzim. Můžeme to ohraničit Essenem. Pak by do nominací spadala Insula ale už ne Vládci podzemí a Loděnice. Kdy přesně vyšli Muníci, nevím. Ale taky mám dojem, že je ještě nezná dost lidí na to, aby mohli o ní fundovaně hlasovat.
Proto jsem psala i o IGA. Tam je jasný, kto hlasuje. Nejdříve se vytvoří listina nominovaných her. Pak se každý z hlasujících seznamuje s každou hrou. Musí si ji několikrát zahrát. Až pak dojde ke hlasování.
Podobně je to u hry roku. Taky jsou jenom oprávněni voliči a jejich povinností je mít přehled o hrách.
V Rakousku je taky pro Spiel der Spiele speciální jury. A opět se hlasuje v létě o hrách předešlého Essenu a Norimberku.
Jediný ocenění typu "plebiscit" je Deutscher Spielepreis. Taky bere hry ze stejného období jako Spiel des Jahres. Ale hlasuje se o nich dlouhou dobu a hlasování končí ještě později než hlasování SdJ.

Proto se přikláním k hrám, které se v roce 2009 hrály jako novinky. Ne hry, které v roce 2009 vyšli a určitě ne hry, které vyšly 10.12.

8.1.2010 10:09:53

ad Dilli
Další z rozumných názorů ;). Palec nahoru.

8.1.2010 10:14:10

Dilli
To by me zbavilo dilema, jestli jsou Vladci lepsi nez Small World:) Zni to rozumne.

8.1.2010 10:18:49

Nominace
Souhlas s Dilli. Osobně jsem pro nominaci všech her z daného období (ať už to bude Essen08-Essen09, nebo něco jiného), tj. ať bohové vytvoří seznam všech v Česku vydaných her a z nich se bude volit (v kolech nebo jinak). Tím se ušetří handrkování kdo jakou hru tam může dát a zkrátí se min. o týden proces hlasování

8.1.2010 10:32:32

to sasa
Naprosto nesouhlasím s tím aby byli hlasující vyloučeni z procesu Nominace her !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

8.1.2010 11:48:17

rbx

kren
nemusis mit obavy, na tohle Zeus rozhodne cas nema, takze to necha na nas. Navic je to jeho oblibeny zpusob :-))

8.1.2010 11:54:42

to rbx
No to doufám, nerad bych, aby se mé oblíbené Heckmeck z žížalek nedostalo do užší nominace :D

8.1.2010 12:07:41

to kren
Já jsem pro vytvoření seznamu všech her, které vyšly ve stanoveném období Nemusí ho vytvořit bohové, ale kdokoli. Založme na to třeba nové vlákno) a z nich udělejme třeba první chcete-li nominační kolo hlasování. Osobně nevím přesně která hra kdy vyšla a už vůbec ne jestli před nebo po Esenu, nebo jiném termínu. Zároveň pochybuji, že to bude vědět velká část hlasujících. Aby to hlasování mělo smysl musí se ho zúčastnit co nejvíce lidí a pochybuji, že "průměrný hráč" bude při nominacích hledat, jestli ta hra splňuje to či ono kritérium a spíš se na to....

8.1.2010 13:48:28

to sasa
To s tebou zase nemůžu souhlasit. Pokud je pro mne nějaká hra "number one", tak ji určitě musím znát a vím o ní vše. samotný jedinec totiž nemá šanci vytvořit nějaký objektivní seznam toho co vyšlo a odpovídá zadaným kritériím. Bylo by to vždycky ovlivněno tím, co ten daný člověk má oblíbené, nehledě na to, že vyhledat co kde kdy vyšlo by bylo tak časově náročné, že by se na to ten dotyčný mohl vykašlat. Zeus na to určitě čas nemá a jestliže bude rozhodnuto, že do nominace patří i cizojazyčné hry bez jazykově závislých komponent, tak nevidím šanci, že by někdo jediný vyhledával hry o které se v podstatě on nezajímá, ale budou splňovat kritérium. Mnohem, mnohem jednodušší je když každý nominuje tu svou herní pecku a protože ji zná jak své boty, tak bude vědět jestli splňuje nebo nesplňuje kritérium.

8.1.2010 13:55:38

to kren
Pak se ale bavíme o tom, že bude hlasovat omezený počet lidí, a to ti kteří se o hry zajímají a pak to bude cena odborné veřejnosti. Pokud to má být něco takového tak ať si každý "odborník" zvolí své hry do nominace. Pokud ale chceme aby hlasovala větší část uživatelů ZH musí mít připravené, alespoň základní podklady z čeho vybírat....

8.1.2010 14:03:17

Vybíráme z Bazaru

Ostrov Skye (CZ) - skvělý stav
Ostrov Skye (CZ) - skvělý stav
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas