"Komplexní" hra? Tipy?

Ahoj, rád bych Vás požádal o názory, zkušenosti a hlavně doporučení při výběru hry. Ač je tu topiců na tohle téma poměrně dost, mám relativně specifické požadavky a tak jsem si dovolil založit nové vlákno. Pokud se podíváte na mém profilu do výčtu her, které vlastním, zjistíte, že mi chybí nějaká "větší komplexnější" hra. Pod pojmem "komplexnější" si představuji hru nabízející širší strategické možnosti se zároveň ekonomickou, diplomatickou a případně i válečnou tématikou.

Požadavky jsou: počet hráčů 2+ (bude hrané zejména ve dvou), širší spektrum taktik a strategií vedoucí k vítězství (případně víc možností pro vítězné ukončení hry), možnost interakce mezi hráči (prostě možnost pořádně zasvinit :), prvek náhody není na škodu (pro rozmanitost při opakovaném hraní), herní doba do 2 hodin max (raději víckrát než jednou), rozumný herní plán a počet komponentů (hry od FFG jsou sice krásné a propracované, ale náročné na místo, skladování a přípravu) a do průměrné náročnosti pravidel (respektive bych rád pravidla označil jako několika stránkovou brožuru než je přirovnal ke knize)

Hrál bych hlavně s bratrem (22). Je to docela dobrý hráč, rád u hry přemýšlí, hlavně kombinuje a taktizuje. Přesto bych ho neoznačil jako zaníceného hráče a jestli by se to dalo nějak zaškatulkovat, tak jeho úroveň by byla asi mírně pokročilý. Aktuálně s ním nejvíc hraji Dominion a Hive.

Původně jsem chtěl Small World, ale co jsem viděl pár videí na youtube, mi přišelo, že bychom snesli i něco o úroveň komplikovanějšího. Civilizace nebo TtA by pro něj byla zase už moc. Hodně jsem přemýšlel o Age of Empire 3, ale dost mi odrazují ty hrozně ošklivé plastové figurky a název (je to jen detail...) nicméně AoE3 by mohla být relativně zajímavá, přesto bych k ní rád našel nějaké alternativy. Dál jsem se koukal na Euphrat a Tigris, ale tam se trochu bojím, jestli by ho tahle lehčí abstrakce bavila. Pak mi přišlo zajímavé Railways of the World, Le Havre, Tikal, ale tyhle hry už mi přišly omezenější při výběru možností strategií a taktiky (možná neopodstatněně).

Byl bych vděčný za veškeré Vaše postřehy a předem děkuji za Váš čas :)
27.1.2011 10:54:30

Agricola
Když už tu mám ten svůj topic... Trošku teď pokukuju po Agricole, ale nějak pořádně nevím, co si o ní myslet. Získala spoustu ocenění, spousta lidí jí hraje... na druhou stranu každý hráč si hraje na svém "písečku", údajně se musí každý věnovat tak nějak průběžně všemu, aby nedostával trestné body, což si nějak v hlavě nedokážu skloubit k vytvoření zajímavé strategie, ale působí to na mě jako zmatené poskakování od něčeho ke všemu.... Tak tedy... proč je ta hra tak oblíbená a tak oceňovaná? Co jsem přehlédl?

2.2.2011 12:56:15

za sebe
Mohu podotknout, že jsi zatím přehlédl spoustu lepších her. :)

2.2.2011 13:18:09

Elenistar
Já vím, že ano, ale tahle dostala tolik ocenění... Za co? Já jsem jí nehrál, ale dřevíčka a spoustu kartonu mám rád, jen mi uniká proč je tahle hra tak ceněná a oblíbená oproti ostatním, které mi přijdou zajímavější.

2.2.2011 13:22:02

rbx

Sjone
jeste nez jsem do her zacal tzv. delat, tak jsem se orientoval presne podle toho co ty. Pokud hra dostala oceneni, napr. Spiel des Jahres, tak prece musi byt dobra. No, ona to treba je pravda, ale nemusi platit pro tebe. Ja takhle koupil Postovniho kuryra, jakozto ocenovanou hru roku a je to jedina hra, kterou jsem kdy ze sve sbirky s lehkym srdcem prodal. Ale uz jsem tu slysel ohlasy, ze je to super, Vlaada si ji myslim dost ceni. Ale me to nejak nesedlo. Treba Keltis myslim dostala taky nejaka ta oceneni a nikdo to moc nechapal, protoze to zadna pecka neni. Nevim, nehral jsem. Kazdopadne pro me oceneni tak nejak pozbyla na lesku.

2.2.2011 13:28:22

to sjone
asi preto, že tá hra je v podstate veľmi jednoduchá a jej prevedenie je tiež ok takže ju hrá veľa ľudí. viem si predstaviť, že by si to zahrala moja mama. taký arkham by už asi nedala. a mechanizmus taktiež funguje na výbornú. zároveň je to ľuďom blízka téma. starať sa o svoje políčka, zvieratká, rozmnožovať sa, kŕmiť. proste asi možno preto. ja osobne s tou hrou problém nemám, ale nekúpim si ju už len preto, lebo ma jednoducho až tak nebaví :-)

2.2.2011 13:30:26

Joe

sjone
Agricola je predpokladám ocenená preto, že ju môžu hrať jednak rodiny ako príležitostnú hru (rodinná verzia pravidiel, atraktivna téma aj pre deti) a druhak aj seriózni "euráci" s plnými pravidlami a všelijakými rozšíreniami. A aj preto, že kvôli veľkému množstvu kariet je veľmi variabilná a rozšíriteľná.

No a v konečnom dôsledku sú ocenenia dávané aj s ohľadom na hry v tom-ktorom roku. Možno iný rok by nevyhrala Agricola...

2.2.2011 13:30:38

to all
To jsem tak nějak přesně tušil, ale doufal jsem, že to není ten důvod a je tam ještě něco víc :)

rbx: Zrovna Kurýra mám taky. Není to žádná pecka, ale nechám si ho hlavně kvůli tomu, že je to jednoduchá hra na vysvětlení a zahraju si to i v kruhu rodiném. Pro své soukromé vyžití mám jiné hry. Jen jsem doufal, že ta Agricola bude mít v sobě prostě něco víc.

Takže budu dál čekat na dotisk Troyes...

2.2.2011 13:40:13

Joe

sjone
Ťažko sa to vysvetľuje, u niektorých hier ťa to proste osloví, keď si to zahráš. Mne sa napríklad Agricola páči, síce mám ešte radšej Le Havre, ale Agricola sa za ním tesne doťahuje. Je to proste taká milá (ak ju takú hráš) hra pre (nielen) rodiny. A preto má také ohlasy.

2.2.2011 13:56:54

rbx
Ja mam Kuryra hodne rad, predevsim v mensim poctu lidi je to hodne hracska hra. Da se snadno vysvetlit novackum, ale zaroven je to docela vyzva i pro lepsi hrace...

2.2.2011 14:09:16

Aneken
Zrovna jsem hrál s bráchou o víkendu a byl to fakt boj. Hodně vyrovnané, spousta svačení navzájem. Vyhrál jsem o jedno kolo.

2.2.2011 14:46:38

Zdruheho konce
Pokusim se nastrelit par her pro dva. Protoze si myslim ze zajimava hra pro dva musim byt koncepcne pro dva udelana, ve chvili kdy snizujest pocet hracu z nejake civky tak uz to neni ono.

Dungeon Twister:
Tohle je proste stylem abstraktni hra ve fantasy havu, nahody je tam minimum, vyhodou je ze existuje rozsireni pro 3-4 hrace, kde diplomacie existuje ve stylu nezabijej mi tohodle protoze on bude mit vyhodu tady a... Ekonomie je tam maximalne v pocatecnim vyberu postav a predmetu(kdyz mas dalsi rozsireni)

Okko, Tannhauser, Earth Reborn: V zasade narez hry pro dva. Prvni dve maji o neco vetsi dice-fest, stale vyborne a nadherna atmosfera. ER ma mnohem mensi podel(preklep, chtel jsem napsat podil ale prislo mi to vtipne a vystizne :) nahody (nejake kostky a tahani prikazu), od stejneho cloveka co delal dungeon twister. Hry ciste pro dva hrace, s Diplomacii a ekonomikouu moc neporidis. Rozhodne stoji za to se na tyto hry podivat.

Summa sumarum, hry v rozptylu hracu 2-n proste nefunguji na jednom nebo na druhem konci poctu hracu, vzdy budes muset brat v potaz to jestli ti vadi lehce ochuzena hra ve dvou nebo ve vice. (nejake hry pro dva jdou hrat na tymy jako treba Tannhauser ale je to blbost). Her specialne pro dva je hodne a jsou casto dost promakane, jejich jedinny problem je vetsinou to ze jsou jen pro dva :).

Co me jeste napadlo tak je Race for the galaxy (Dobyvatele vesmiru). Nevim jestli padlo ale. Je tam strategie a ekonomie, kdyz hodne prihmourim okko tak v rozsireni by mohla byt i diplomacie. Ve dvou se hraje stale stejne dobre jako ve 4. K viteztvi muzes pres vitezne body nebo body za jednotlive kolonie.


Z toho co uz bylo receno:
Civka - vyborna, jsem sice v pocatecnim rozcarovani ale prijde mi hodne dobra, nevim jak bude fungovat ve dvou. (par karet a technologii proste ve dvou nefunguje)

Runewars - tohle sice porusuje vetsinu tvych pozadavku (zvlaste na narazku ffg her), ALE je hodne dobre hratelna i ve dvou, sam jsem ji nekolikrat hral.

Trochu pritvrdime:

Bushido - prijde mi ze zakriknuta hra. Diplomacie, Strategie a ekonomie tam je, a celkem jiny hraci system nez bezne u her podobneho typu najdes. Pravidlo jsou ponekud slozitejsi nez ti to hlava pobere

P.S. Sydo mas ode me palec dolu za to ze jsi napsal Fal K ovi.!!! jeste parkrat a dockas se meho hnevu :). Jinak Conquest of the Empire bych dal :).

2.2.2011 15:40:01

Falco
Díky za tipy .)

Z tvého výběru jsem si projel už dřív tyhle jmenované hry a hrál jsem z toho zatím jen včera prvně Race for the Galaxy a musím říct, že je to fakt pecka, ale nechce se mi do dalších karetních her s expanzema. Jako jednoduchá karetka mi stačí Dominion a jako složitější mám zas svojí sběratelskou karetní hru. Takže Dobyvatele se kdykoliv rád zahraju, ale asi je nepotřebuju vlastnit.

Na základě tady toho topicu jsem si projel spoustu recenzí a už i nějaké hry pořídil. Hlavně jsem pochopil, že tu mou vysněnou hru stejně neseženu a bude lepší, když si od každého druhu vezmu nějakou lepší, která mě nějak osloví.

Z konfliktních/válečných her jsem si pořídil Titana, pro dva hráče Twilight Struggle, jako karetku jednodušší Dominion, kooperativku Arkham Horror, pěknou kolonizačku Navegador, menší taktickou Louis XIV, s kostkama čekám na dotisk Troyes a jako oddechovky mám Hive, Osadníky, Carcassonne a Kurýra.

Ještě bych chtěl nějakou větší stavitelsko-obchodní eurovku. To mám pocit, že mi ještě chybí a chtěl bych mít.

2.2.2011 16:55:06

Falco
Jsem zvědav kolik nafasuješ smutníků. Nefunkčnost principu 2-n zastávám už od začátku mého působení tady a setkal jsem se akorát s všeobecnou nevolí. Jsem ale rád, že nejsem sám, kdo si stojí za svým.

"I think this is the beginning of a beautiful friendship." (Casablanca) :)

2.2.2011 17:03:22

Sjone
Já z vlastní zkušenosti musím bohužel říct, že i když RftG miluju, tak poslední dvě rozšíření bych raději nikdy neměl. Nové principy hru tak znepřehlednily, že už ji sotva vytáhneme a hrát jenom základ se už z principu "máš plnou hru, tak proč hrát základ" skoro nikomu nechce. Takže základ doporučuji, rozšíření spíš ne. Můj názor - nevnucuju.

A co se týče stavitelsko-obchodní euro, nehrál jsem, ale láká mě Le Havre.

2.2.2011 17:09:16

Falco
jo a na to Bushido jsou koukal už dřív, ale nelíbilo se mi to tam to 3+ hráčů. Určitě chci 2+ a přesto s Váma souhlasím, že je to prostě příšerná nouzovka.

2.2.2011 17:14:14

Havelock
Já jsem právě na Le Havre kdesi četl nějakou recenzi nebo dojmy, které mě docela odradily. Pokud si pamatuju, tak to snad bylo kvůli nevyváženosti jednotlivých strategií tuším a nevím, jak moc je tenhle názor opodstatněný.

2.2.2011 17:16:31

Sjone
Záleží jak moc dáš na jednu negativní kritiku. Opět opakuji, že ta je někdy užitečnější než 100 pozitivních. Ale podle ohlasu hry to může být právě jeden z mnoha, komu hra zrovna neesedí, přestože má několik ocenění a skoro všem se líbí. Na druhou stranu je asi potřeba brát v úvahu komu je hra určená a kdo ji hodnotí. Široká neherní veřejnost, která netvoří herní komunitu jistě bude hodnotit vysoce. Ale to svědčí jenom o tom, že hra třeba nejde tolik do hloubky a proto osloví spíš nehráče atd. Ale dal bych tomu šanci...

2.2.2011 17:23:57 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

Sjone
Dneska jsem poprvé hrál Troyes. I když mám několik snad jen drobných nejasností v pravidlech, určitě doporučuji. Na kostkovou hru až překvapivě ne oddechová a složitá, nikoliv však nezáživná a nakonec i ta zprvu odpudivá grafika mě začala časem bavit :-)

Jinak Le Havre je pro mě jedna z nejhorších her, co jsem kdy hrál. Ale můj názor ber s rezervou, protože jak už zde zaznělo, můj názor na hry je velice svérázný. Eurovkám podle českých herních ikon prý nerozumím a amér neznám ;-)

2.2.2011 19:52:43

Troyes
Je to zvláštní, ale i já jsem dneska poprvé hrál Troyes a to zcela nezávisle na PJovi. A můžu říct, že mě to nebavilo. Je to euro jako šlak, je tam celkem fest možností a žádná není správná. Je to šílená počítačka jestli mi tady ten bodík bude lepší, než tady ten bodík, protože možná mi to přinese něco do budoucna, ale nevím co a jestli vůbec něco.
Má samozřejmě takové standardní eurovkářské neduhy, jako důležitost rozesazení kolem stolu (seděl jsem za Delim, což je zkušený hráč, a před ním seděli dva mladí kluci, kteří ho nechali dělat, co si zlíbil, a na mě už to nejlepší nezbylo, protože mi to Deli vyfoukl), když hráč před Tebou hraje nějakou strategii, tak ty nemůžeš v žádném případě hrát tu samou, jinak nemáš šanci, apod. Vyzkoušeno na vlastní kůži.

2.2.2011 21:26:58

PJ

Vždyť jsem psal...
...že hrám nerozumím :o)
Každopáně rozestavení u stolu jsem nikdy neřešil (nějak mi vždycky hrálo do karet), ale nevidím problém v houserule, kdy se budou hráči měnit :o)
A druhé každopádně - ono každého baví něco jiného. Mám rád "fest možností"...

2.2.2011 23:21:48

PJ & Kadaver
Pánové, Troyes je u mne bez debat. Tu hru jsem si zamiloval z videa na BGG a jen co bude zase dostupná, kupuju. Jen jedna věc mě na ní trochu znepokojuje a to je limitovaný počet kol. Není to potom příliš krátké? Ve dvou tuším 4, ve třech 6 a ve čtyřem 8?

Spíš páni poraďte, ještě bych chtěl mít nějakou pěknou stavěcí, obchodní nebo pěstovací eurovku. Hratelnou ve dvou. Může být i jednodušší, ale hlavně s vyšší možným cest k vítězství (alá já to budu hrát takhle, ty zas takhle a nakonec jeden vyhraje minimálním rozdílem), ať je to variabilnější. Koukal jsem na La Cita, Vysoké Napětí nebo Indonesia (je ta hra vůbec k sehnání???)

3.2.2011 00:17:02 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

Sjone
Hráli jsme Troyes ve dvou, hráli jsme 4 kola a trvalo to skoro 2 hodiny. Ale hráli jsme to poprvé a pořád jsme koukali do pravidel, takže standardní herní doba bude jistě výrazně kratší.

Pěstovací euro? Já mám rád Diamonds Club, to je trochu obchodní i trochu pěstovací a dobré ve dvou. Ale asi už je nesehnatelná. Indonesia je těžce nesehnatelná. V jednom eshopu jsem ji viděl v přepočtu za 4000 peněz bez poštovného.

3.2.2011 00:22:51 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ
Na Diamond Club jsem koukal, ale nějak mi po pravdě nezaujala. Působí na mě sice velmi takticky, ale nezdá se mi, že by nabízela víc strategických možností, jak hru hrát.

4000 penízků? To zní skoro i strašidelně. Nejen, že mi zaujala herně, ale i grafická stránka je výjimečná. To je škoda, to je moc peněz za jednu hru.

3.2.2011 00:33:37

Sjone
La Citta je moc pěkná, trochu připomíná počítačového Caesara.

3.2.2011 10:30:09

Elissa
Mně se také docela líbí, ale potkal jsem se s pár názory, že nijak nevybízí k znovuhratelnosti. Ano, jsem detailista a je to pár cizích názorů, ale...

Zrovna si pročítám reference na Notre Dame a ta hra mi vážně zaujala ;)

3.2.2011 10:46:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

C&C: Napoleonics + The Spanish Army + Deluxe kocky
C&C: Napoleonics + The Spanish Army + Deluxe kocky
Akt. cena: 135 €
Končí za: 2 dny

Offcanvas