"Komplexní" hra? Tipy?

Ahoj, rád bych Vás požádal o názory, zkušenosti a hlavně doporučení při výběru hry. Ač je tu topiců na tohle téma poměrně dost, mám relativně specifické požadavky a tak jsem si dovolil založit nové vlákno. Pokud se podíváte na mém profilu do výčtu her, které vlastním, zjistíte, že mi chybí nějaká "větší komplexnější" hra. Pod pojmem "komplexnější" si představuji hru nabízející širší strategické možnosti se zároveň ekonomickou, diplomatickou a případně i válečnou tématikou.

Požadavky jsou: počet hráčů 2+ (bude hrané zejména ve dvou), širší spektrum taktik a strategií vedoucí k vítězství (případně víc možností pro vítězné ukončení hry), možnost interakce mezi hráči (prostě možnost pořádně zasvinit :), prvek náhody není na škodu (pro rozmanitost při opakovaném hraní), herní doba do 2 hodin max (raději víckrát než jednou), rozumný herní plán a počet komponentů (hry od FFG jsou sice krásné a propracované, ale náročné na místo, skladování a přípravu) a do průměrné náročnosti pravidel (respektive bych rád pravidla označil jako několika stránkovou brožuru než je přirovnal ke knize)

Hrál bych hlavně s bratrem (22). Je to docela dobrý hráč, rád u hry přemýšlí, hlavně kombinuje a taktizuje. Přesto bych ho neoznačil jako zaníceného hráče a jestli by se to dalo nějak zaškatulkovat, tak jeho úroveň by byla asi mírně pokročilý. Aktuálně s ním nejvíc hraji Dominion a Hive.

Původně jsem chtěl Small World, ale co jsem viděl pár videí na youtube, mi přišelo, že bychom snesli i něco o úroveň komplikovanějšího. Civilizace nebo TtA by pro něj byla zase už moc. Hodně jsem přemýšlel o Age of Empire 3, ale dost mi odrazují ty hrozně ošklivé plastové figurky a název (je to jen detail...) nicméně AoE3 by mohla být relativně zajímavá, přesto bych k ní rád našel nějaké alternativy. Dál jsem se koukal na Euphrat a Tigris, ale tam se trochu bojím, jestli by ho tahle lehčí abstrakce bavila. Pak mi přišlo zajímavé Railways of the World, Le Havre, Tikal, ale tyhle hry už mi přišly omezenější při výběru možností strategií a taktiky (možná neopodstatněně).

Byl bych vděčný za veškeré Vaše postřehy a předem děkuji za Váš čas :)
27.1.2011 10:54:30

Sjone
No, to je celkem těžké, pokud je Civilizace už moc těžká, dost to degraduje pojem "komplexní" hra, jelikož zrovna nová Civka není přehnaně složitá. Doporučil bych právě Civku nebo Runewars, ty zas tak šílené na prostor nejsou, obzvlášť ve dvou hráčích.

27.1.2011 11:02:17

složitá slovní úloha o mnoho neznámých
Určitě se něco najde, ale já vidím už první komplikaci v požadavku komplexní hra do 2 hodin a navíc jenom pro 2 hráče. Celé mi to připadá jako (neuraž se) Chtěl bych domu psa, ale abych s nim nemusel chodit ven a nemusel ho krmit atd - poraďte plemeno...

Ale abych jenom nekritizoval přísup, tak Dobyvatelé vesmíru (Race for the Galaxy). Nebo karetní Osadníci (často podceňovaní). (EDIT: no ve skutečnosti to zas až tak komplexní hry nejsou, ale chtěl jsem dát příklad jiných her, než jak jsem přesně čekal, že všichni budou psát Cyclades).

A jinak tuhle diskuzi si rád přečtu, protože je to vážně zatrolená hlavolamka.

27.1.2011 11:06:48 | Upraveno autorem (porovnej)

Antike
Možno by stálo za úvahu porozmýšľať o tejto hre - relatívne krátke, ale hlavne jednoduché pravidlá, hra je tématická a odohrateľná do 1 hodiny, s nádychom civilizačnej hry a prepojením ekonomiky a vojny. V prípade hry viacerých hráčov je tam možnosť uplatniť diplomaciu.

27.1.2011 11:06:57

Cyclades
bych navrhoval, je sice narocnejsi na misto ale nema az tak moc komponentu

27.1.2011 11:10:31

Sjone
Já vidím problém hlavně v tom požadavku diplomacie - ve dvou toho nikdy moc nedomluvíš, buď jste ve válce, nebo ne. Jiná možnost není.
Tikal je ve dvou dobře hratelný, nebo zkuste prostě řežbu ve formě Battlelore nabo Battles of Westeros...?

27.1.2011 11:12:27

Age of Mythologie
Podívej se na tohle. My jsem to koupili se zenou koupili pred 3 lety k vanocům a docela dost jsme to hráli právě ve dvou. K vítězství vede několik cest - hráči na začátku tahu vždycky rozdávají vítězné body na určité typy dosažených úkolů. Interakce mezi hráči je v soubojích, na základě kterých můžeš krást suroviny nebo i bourat stavby. ....

27.1.2011 11:16:24

Vskutku zapeklité
Co zkusit Hannibal: Rome vs. Carthage? Osobně bych doporučil také Twilight Struggle.

Nejsem totiž přesvědčen, že třeba AoE III, Civilizace nebo Runewars budou ve dvou ta pravá zábava. Ale na tyhle tři hry nejsem žádný odborník, takže to ber jako VELMI subjektivní názor.

27.1.2011 11:28:16

to loser
Rozhodně doporučuji také Cyclady! Myslím, že je to přesně to, co hledáš. V té hře hře všechno. A co se týče toho pána se lžičkou, tak sice má trošku pravdu, že jsi nám nasadil oříšek, ale od toho tu jsme. :) Ale opravdu koukni na Cyclady. I ve dvou si myslím, se to dá. I když čím víc tím líp.

27.1.2011 11:28:36

Sjone
Ono taky zalezi, jaky mas vztah k nahode a hazeni kostkou.. Nemela by to tedy byt hra ciste pro 2? Takovych je hodne.. Jinak z tech co znam, bych asi taky doporucil Kyklady... Navic jestli k nim vyjde v brzke dobe rozsireni, od ktereho si hraci hodne slibuji.. To bude posusnanicko :)

27.1.2011 11:28:40

Cyclades
Taky muzu doporucit. Ve dvou jsem tto pravda nehral, ale jinak je to vyborna hra. Pro me osobne nejlepsi hra lonskeho roku...

27.1.2011 11:30:24

rbx

Sjone
Okko. Tam si budes pekne lamat hlavu, jak vymyslet pohyby figur tak, aby zapadaly a navazovaly na sebe. Ale neni tam zadna diplomacie, ani ekonomika, jen to valceni :-) Neni to narocne na misto, dohrajes to do hodiny a pokud te to bude bavit, muzes delat i kampane na nekolika mapach.

27.1.2011 11:38:29

agricola
preco nie aj toto je to zabavne moze to hrat aj sam alebo piati je to hratelne vo vsetkych hracoch logika zabava mozes aj vyjednavat ak sa tak dohodnes ja si myslim ze celkom dobra volba

27.1.2011 11:38:41

Kyklady ve dvou
Vubec se toho neboj. Hra je trosku jina nez ve vice hracich - ve trech a vice muze kazdy hrac za jedno kolo davat obet jednomu bohu, ve dvou hracich davaji oba obeti dvema bohum. Z toho plyne trosku jiny styl hrani, ale nejdulezitejsi je, ze ve dvou to je proste taky dobre.

27.1.2011 11:39:01

Agricola ne-e
Zadne vyjednavani, interakce.. nic takoveho tam neni. Kazdy si jede na svem policku a maximalni frustrace vznika, kdyz ti protihrac sebere kupu dreva nebo jilu. Nas s pritelkou Agricola velmi psychicky vycerpavala. Vice taktik vedoucich k vitezstvi tam taky neni, protoze musis delat vsechno, jinak mas trestne body.. Neni to uplne spatna hra, ale s klidnym svedomim jsem se ji zbavil.
Jinak Smallworld je fajn, ale je o dost odlehcenejsi nez Kyklady a vetsi zabavu poskytne s rozsirenimi a ve vice hracich.

27.1.2011 11:44:44 | Upraveno autorem (porovnej)

Polda
Souhlas ohledně Agricoly. SW je sice fajn, ale pokud má být komplexní hrou tak kde to jsme :)

27.1.2011 11:48:10

je to oříšek
Sydo: Brácha má zkušenosti z pár "eurovek", ale hraje s chutí, rád a hlavně dobře. Přesto se bojím, že hned skok k Civilizaci by pro něj nemusel být úplně stravitelný. Na Runewars jsem už koukal, ale raději si je ještě připomenu přečtením recenze. To je pěkný tip, díky

Havelock: Moc dobře si uvědomuji, co jsem stanovil za utopické nároky a že při konečném výběru stejně budu muset nakonec dělat kompromisy a někde slevit, přesto bych byl moc rád, kdybych těch kompromisů bylo, co nejméně. Sám nejsem kdoví jak zkušený, hrál jsem cca 30 - 40 deskovek a z 90% "euro" hry. Karetní osadníci i RftG jsou karetní hry a prozatím si v tomhle ohledu vystačíme s Dominionem, spíš právě sháním nějakou stolní hru, která mi v mém prozatím skromném portfoliu chybí. Chci bráchovi hlavně ukázat rozmanitost her a pak spektrum rozšiřovat směrem, které by ho zaujalo nejvíc.

Pecovarhy: Díky, myslím, že jsem na ní už koukal. Ale ve výčtu her, ke kterým jsem si za posledních 14 dní přečetl recenzi, se pomalu ztrácím, takže si jí recenzí raději připomenu. Děkuji za tip.


btw. hodně by se mi líbil i třeba takový Titan. Ale i u toho se bojím, aby pro méně zkušeného hráče nebyl a až příliš náročný, že by pak složitostí odrazoval od znovu zahrání.

27.1.2011 11:52:41

sydo
no přece u komplexní agricoly
prostě řekneš ve fázi plánování protihráči, že mu dáš 3 ovce a jedno dřevo, když ti nechá krávy a je to komplexní až až

27.1.2011 11:54:02

Sjone
Titan mám moc rád, ale neobsahuje ani ekonomiku, ani diplomacii a ne každému sedne, takže tam bych byl velmi opatrný, raději bych se poohlédl po jiné hře.

27.1.2011 11:55:07

TITAN
z vlastní zkušenosti mohu ubezpečit, že pro méně zkušeného hráče není příliš náročný a je to špičková hra, kterou vřele doporučuji!

27.1.2011 11:55:21

komplexni
to je fakt, SW je asi podobně komplexní jako šlacht :) což neznamená, že jsou to špatné hry.

Sjone: spíš bych řekl, že hledáš dvě hry a ne jednu. doporučil bych koupit nějakou pecku designovanou pro dva (twilight struggle) a pak ještě další hru určenou pro skupinku. Hry které jsou pro 2+ hráčů jsou většinou lepší ve víc lidech. Hrát se dají, ale vždycky je to o něco chudší. Pokud ti jde o vyjednávání, boj a ekonomiku, je podle mého ta civka ideální. Pokud chceš širší strategické možnosti, potřebuješ i komplexnější hru a je třeba se nachystatna to, že nastudovat pravidla a hráče to naučit zabere nějaký čas. ale to i třeba u toho le haveru a podobných. pokud máš trochu zkušenější hráče, nebo nadšené nehráče, kteří si pravidla trpělivě vyslechnou nebál bych se toho.

27.1.2011 11:56:16

Sjone
Cyclades opravdu asi splní tvé požadavky nejvíce, ovšem i Runewars by mohla být správná volba.
Jak již bylo napsáno, tak SmallWorld má do komplexní hry daleko.
Agricola je super hra, ale v žádném případě nesplňuje tvé požadavky.

27.1.2011 11:57:23

tipy
Od Agricoly mě už odrazovali i v prodejně, když jsem si byl nedávno pro jiné hry.

Nevím proč, ale měl jsem celou dobu za to, že jsou Cyclades pro 3+ a tak jsem jim nevěnoval žádnou pozornost... To jsem se dost spletl a hned to napravím :)

O Age of Mythology jsem nečel obecně moc chvály, tak jsem se raději poohlížel jinde. Ale ani AoM mi neuniklo a zajímalo mě :) Díky

Twillight Strugle by bráchu rozhodně nebavilo. Nedávná historie a spousta karet v AJ by mu nesedla... Což mě osobně dost mrzí :(

27.1.2011 12:01:11

TS
karty jsou i v češtině od křen a sasy

hráli jsme zatím jednou, ale je to super

27.1.2011 12:05:30

ad Titan
Titan je výborná hra pro dva, ve více hráčích už vznikají dost velké prostoje. Taky si nejsem jistý jestli se vlezeš do dvou hodin, většina vyrovnaných her nám trvá asi o něco dýl, pokud tedy hned na začátku neobjevíš legii se soupeřovým titanem. Titan taky potřebuje celkem dost místa, ten plán není zrovna malý.
Nechápej mě špatně, ne že bych tě od něj odrazoval, miluju tu hru, rád si ji kdykoliv zahraju, ale myslím si, že Titan není hra pro každého. Doporučil bych ti nejdříve si Titana někde vyzkoušet.

Cyclades: doporučuji všemi deseti, úžasná hra.
Agricola: zásadně nedoporučuji, i když hlavně proto, že tu hru nesnáším a nikdo mě nedonutí jí ještě někdy hrát. Navíc nesplňuje tvoje požadavky.

Ještě se odvážím navrhnout Merchant of Venus. Taky jedna z mých nejoblíbenějších her. Její nevýhodou je, že by sis jí musel sám vyrobit.

27.1.2011 12:07:07

Sjone
Já už jsem asi dost profláklý fundamentalista, ale i přes nevoli ostatních jsem zastánce hrát hry v počtu, na který je ta hra kalibrovaná. Jakmile je v nějakém počtu zásah do původních pravidel a je to vlastně jenom jakási varianta hry, tak mám hned tik v oku. Hodně jsem se třeba o tomhle hádal s Beholderem, ale s odstupem času jeho stanovisko chápu, protože hraje téměř výhradně se svou přítelkyní a proto je asi lepší hru hrát, jak situace dovolí, než vůbec (lepší lásku mít a ztratit, než nikdy žádnou nemít). PŘESTO si primárně myslím, že Cyclades jsou pro 3+ s variantou pro 2. (poznámka pod čarou, hru nechci jakkoliv hanět, mám ji na wishlistu, ale jde o princip - pokud s tím problém nemáš, tak není co řešit).

27.1.2011 12:13:29

Vybíráme z Bazaru

Cestou necestou + insert
Cestou necestou + insert
Akt. cena: 950 Kč
Končí za: 23 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas