"Komplexní" hra? Tipy?

Ahoj, rád bych Vás požádal o názory, zkušenosti a hlavně doporučení při výběru hry. Ač je tu topiců na tohle téma poměrně dost, mám relativně specifické požadavky a tak jsem si dovolil založit nové vlákno. Pokud se podíváte na mém profilu do výčtu her, které vlastním, zjistíte, že mi chybí nějaká "větší komplexnější" hra. Pod pojmem "komplexnější" si představuji hru nabízející širší strategické možnosti se zároveň ekonomickou, diplomatickou a případně i válečnou tématikou.

Požadavky jsou: počet hráčů 2+ (bude hrané zejména ve dvou), širší spektrum taktik a strategií vedoucí k vítězství (případně víc možností pro vítězné ukončení hry), možnost interakce mezi hráči (prostě možnost pořádně zasvinit :), prvek náhody není na škodu (pro rozmanitost při opakovaném hraní), herní doba do 2 hodin max (raději víckrát než jednou), rozumný herní plán a počet komponentů (hry od FFG jsou sice krásné a propracované, ale náročné na místo, skladování a přípravu) a do průměrné náročnosti pravidel (respektive bych rád pravidla označil jako několika stránkovou brožuru než je přirovnal ke knize)

Hrál bych hlavně s bratrem (22). Je to docela dobrý hráč, rád u hry přemýšlí, hlavně kombinuje a taktizuje. Přesto bych ho neoznačil jako zaníceného hráče a jestli by se to dalo nějak zaškatulkovat, tak jeho úroveň by byla asi mírně pokročilý. Aktuálně s ním nejvíc hraji Dominion a Hive.

Původně jsem chtěl Small World, ale co jsem viděl pár videí na youtube, mi přišelo, že bychom snesli i něco o úroveň komplikovanějšího. Civilizace nebo TtA by pro něj byla zase už moc. Hodně jsem přemýšlel o Age of Empire 3, ale dost mi odrazují ty hrozně ošklivé plastové figurky a název (je to jen detail...) nicméně AoE3 by mohla být relativně zajímavá, přesto bych k ní rád našel nějaké alternativy. Dál jsem se koukal na Euphrat a Tigris, ale tam se trochu bojím, jestli by ho tahle lehčí abstrakce bavila. Pak mi přišlo zajímavé Railways of the World, Le Havre, Tikal, ale tyhle hry už mi přišly omezenější při výběru možností strategií a taktiky (možná neopodstatněně).

Byl bych vděčný za veškeré Vaše postřehy a předem děkuji za Váš čas :)
27.1.2011 10:54:30

Titan
A já měl celou dobu za to, že v Titanu funguje nějaká ta ekonomika v podobě nákupů jednotek a tak podobně. Respektive jako taký spíš vnitřní management, ale i tak...

Titan je spíš takový můj sen, který by asi jen tak někdo v mém okolí se mnou nehrál, takže třeba časem pro mě, až se třeba brácha vyhraje nebo se někdo objeví.

27.1.2011 12:14:32

Titan
Ekonomika se tomu moc říkat nedá. Do každé legie můžeš vždycky navebovat jednu jednotku v závislosti na tom, jaké jednotky už v té legii jsou a na tom, na kterém políčku ta legie stojí.

27.1.2011 12:18:16

rbx

Sjone
protoze muj skromny prispevek ohledne Okka zustal bez komentare:-), palim druhy Okko projektil, protoze jsem si vzpomnel, ze tam je i ekonomie - na zacatku mas 16 zeni bodu a za ne si musis nakoupit vhodne postavy pro danou misi.

27.1.2011 12:18:20

rbx
no nevim jestli to zaujme sjoneho ale me si zaujal tak jdu na to poradne mrknout :D

27.1.2011 12:19:25

Havelock
S tvým názorem se nedá než souhlasit. Přesto musím brát v potaz podmínky, ve kterých se hra bude pohybovat. Primárně ve dvou, občas s dalšími přáteli. I já mám zkušenosti z jiných her, že dva jsou jsou vážně nouze. Přesto v některých hrách to vadí víc, v jiných méně. Hledám tu, kde to právě bude vadit méně :)

27.1.2011 12:19:34

Havelock
Ono s temi Kykladami to neni tak jednoduche. Na BGG to pro zmenu hodne lidi pro 3 hrace nedoporucuje. Ta hra je zase jina. Tim, ze mas jen dva bohy a znas bohy pro dalsi kolo.. to je trosku nekde jinde. Stojim si za tim, ze Kyklady jsou vynikajici v jakemkoli poctu hracu s tim, ze nejlepsi rez to je ve ctyrech nebo peti.

27.1.2011 12:20:34 | Upraveno autorem (porovnej)

Sjone
pokud hledáš diplomaticko-válečně-ekonomickou hru, tak se obávám, že bude nízký počet hráčů vadit u každé :(

edit: a kolik lidí vás bude, když vás bude víc? čili jakou horní hranici počtu hráčů chceš?

27.1.2011 12:22:08 | Upraveno autorem (porovnej)

Polda
Nehrál jsem, proto mluvím pouze o principu, ale ani nevíš, jak rád to slyším :)

27.1.2011 12:22:39

rbx

kandelabr
neni nad diplomacii ve dvou hracich :-))

27.1.2011 12:28:22

rbx
nejlepší je diplomacie-solitér verze :)

27.1.2011 12:29:55

Okko
Okko je super, můžu jen doporučit. Ale ta ekonomika? :-) Každopádně dobrý pokus, rbx :-)
Každopádně je nutno zmínit, že v Okku má náhoda na výsledek hry velký vliv. Což však třeba mně vůbec nevadí.

27.1.2011 12:31:22

kandelabr
Nejlepší je přece Ferda :)

27.1.2011 12:32:18

Okko
RBX - I na tuhle hru jsem se koukal, ale připadalo to takové Jagged Alliance z Japonska. Raději si tedy přečtu recenzi :)

Co si myslíte o tom Euphratu a Tigrisu?

27.1.2011 12:37:11

počet hráčů
Kandelabr - To je dost relativní. Chodím hrát pravidelně jednu sběratelskou karetní hru do hospody a když na to přijde, tak jsou kluci leckdy svolní k čemukoliv, ale záleží na náladě a hlavně jsou tam všichni kvůli kartám. Nicméně i tak by nebyl problém se s nima na něčem domluvit, ale na nějaké pravidelné seance to asi nevidím.

27.1.2011 12:40:32

PJ

Troyes
Prý je to hodně dobrá komplexnější eurovka, ale ještě jsem jí nehrál a ani detailně nečetl pravidla. Bojím se, že to bude trochu na štíru s interakcí. Každopádně má velmi zajímavé mechanismy a hezky se tam pracuje s náhodou. A prý je výborná právě ve dvou hráčích.

Cyclades jsou dozajista výborný tip, taktéž pro mě nej hra loňského roku. Má sice svoje mouchy ve formě určité nevyváženosti karet (Pegas) a občas mě tam dráždí vysoký rozptyl na kostce, ale přesto se mi moc líbí.

Okko mně nepřipadá komplexní vůbec, je to jednoduchá bojovka. Jestli chceš, prodám Ti ji zánovní za rozumnoou cenu...

27.1.2011 12:45:37

Diplomacie
RBX: diplomacie ve dvou hráčích je skutečně o ničem, ale i takový směnný obchod mezi hráči bych osobně za nějakou tu diplomacii pokládal. Hlavně byla diplomacie myšlená jako minoritní prvek ve hře, který by se rozvinul v případném vyšším počtu hráčů, ale aby nenarušoval herní tok jen ve hře dvou. Ala diplomatické vyjednávání v Osadnících "to mu neměň, už takhle toho má moc, radši to vyměníme spolu", považuji za diplomacii.

27.1.2011 12:45:37

Sjone
Napiš svoje působiště. Třeba se u tebe najde víc promotérů, než bys čekal :)

27.1.2011 12:46:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Cyclades ne
Ja bych Cyclady zase nedoporucil. Mel jsem moznost je hrat, hra je to moc pekna, o tom zadna, ale neni to nic, co bych hral kazdy den. To radsi zainvestujte do te nove Civilizace.
Mimochodem tvrdis, ze chces neco komplikovanejsiho nez Small World, ale Civka nebo TtA je uz moc. Myslim si, ze to jsou jedny z jednodussich her a nebal bych se jich. ;-) Klidne si to TtA zkuste, hral jsem ji, neni to muj salek caje, ale je moc pekna a na prvni pohled mi prisla velmi variabilni :-)

27.1.2011 12:47:18

rbx

Sjone
no, kdybych ti mel radit a zaroven porusit pravidla tak ti doporucim Conquest of Empire. Ale ta hra porusuje snad vse, co jsi zakazal :-)
Je obrovska a to tak, ze vetsi hru jsem snad nevidel. Je tam ohromne vsechno
Ani nevim, jestli je to pro dva
Ma spoustu, ale opravdu spoooustu plastovych figurek

ALE
ve ctyrech je paradni vzhledem k tvoreni alianci, takze diplomacii si vychutnas
ekonomie tam je zaklad, protoze si za omezene zdroje, ktere ti plynou z tvych provincii, kupujes vojsko
no a valceni, to je proste musis, protoze jinak neexpandujes, nema spenize, nemas vojaky a tim padem muzes jit domu

mno... ale uz radeji mlcim, protoze diplomatickou hru pro dva neznam.

27.1.2011 12:56:08

Favorité
Z doporučovaných her mě nejvíc zaujali Cyclades, Troyes a Runewars.

Díky za super tipy, až skončím v práci, tak se v klidu mrknu na nějaké recenze, případně komentovaná videa, ale kdyby Vás ještě něco napadalo, sem s tím :)

Všem Vám moc děkuji, velmi mile mě překvapil Váš zájem o pomoc při výběru :)


RBX - ač jsem vše možné zakázal, tak Conquest of Empire mě vážně velmi zaujal. Minimálně recenzi si přečíst prostě musím :)

27.1.2011 13:11:12 | Upraveno autorem (porovnej)

Sjone
Jsme tu všichni skřítci pomocníčci :) Nebo spíš kult, který do svých řad láká další nebohé duše.

27.1.2011 13:15:54

sydo
B) je spravne;)

27.1.2011 13:18:13

aneken
sydo je profesorem matematiky v koncentračním táboře, takže C je správně :)

27.1.2011 13:21:41

Sjone
Jako komplexnejší, ekonomická pro dva a více a s možností aspoň trošku škodit se mi jeví Navegador. Diplomacie tam není ale žádná.

27.1.2011 13:23:39

tip
Cyclades.

27.1.2011 13:24:14

Vybíráme z Bazaru

Demeter (v obalech)
Demeter (v obalech)
Akt. cena: 399 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas