"Komplexní" hra? Tipy?

Ahoj, rád bych Vás požádal o názory, zkušenosti a hlavně doporučení při výběru hry. Ač je tu topiců na tohle téma poměrně dost, mám relativně specifické požadavky a tak jsem si dovolil založit nové vlákno. Pokud se podíváte na mém profilu do výčtu her, které vlastním, zjistíte, že mi chybí nějaká "větší komplexnější" hra. Pod pojmem "komplexnější" si představuji hru nabízející širší strategické možnosti se zároveň ekonomickou, diplomatickou a případně i válečnou tématikou.

Požadavky jsou: počet hráčů 2+ (bude hrané zejména ve dvou), širší spektrum taktik a strategií vedoucí k vítězství (případně víc možností pro vítězné ukončení hry), možnost interakce mezi hráči (prostě možnost pořádně zasvinit :), prvek náhody není na škodu (pro rozmanitost při opakovaném hraní), herní doba do 2 hodin max (raději víckrát než jednou), rozumný herní plán a počet komponentů (hry od FFG jsou sice krásné a propracované, ale náročné na místo, skladování a přípravu) a do průměrné náročnosti pravidel (respektive bych rád pravidla označil jako několika stránkovou brožuru než je přirovnal ke knize)

Hrál bych hlavně s bratrem (22). Je to docela dobrý hráč, rád u hry přemýšlí, hlavně kombinuje a taktizuje. Přesto bych ho neoznačil jako zaníceného hráče a jestli by se to dalo nějak zaškatulkovat, tak jeho úroveň by byla asi mírně pokročilý. Aktuálně s ním nejvíc hraji Dominion a Hive.

Původně jsem chtěl Small World, ale co jsem viděl pár videí na youtube, mi přišelo, že bychom snesli i něco o úroveň komplikovanějšího. Civilizace nebo TtA by pro něj byla zase už moc. Hodně jsem přemýšlel o Age of Empire 3, ale dost mi odrazují ty hrozně ošklivé plastové figurky a název (je to jen detail...) nicméně AoE3 by mohla být relativně zajímavá, přesto bych k ní rád našel nějaké alternativy. Dál jsem se koukal na Euphrat a Tigris, ale tam se trochu bojím, jestli by ho tahle lehčí abstrakce bavila. Pak mi přišlo zajímavé Railways of the World, Le Havre, Tikal, ale tyhle hry už mi přišly omezenější při výběru možností strategií a taktiky (možná neopodstatněně).

Byl bych vděčný za veškeré Vaše postřehy a předem děkuji za Váš čas :)
27.1.2011 10:54:30

rbx
Myslím, že je jediná možnost - zavolat Siaronovi a Falkovi a pozvat Sjona na partii Conquestu. Buď triumfálně ovládne Řím, nebo s brekem potáhne svou tógu blátem a uvidí, že takové emoce u SW nezažije :)

28.1.2011 09:40:20 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx
Mno ona sila Conquestu je prave v tom systemu alianci, ve dvou by se mi to uplne hrat nechtelo teda...

28.1.2011 09:41:33

aneken
Pokud hrají dva schizofrenici, nevěřil bys, jaká je to zábava :)

28.1.2011 09:42:35

Sjone
Připojím se k tomu, co už doporučoval Elenistar - zajdi si někam hru zahrát. Napiš třeba někomu, kdo ji má z prahy, napiš do hledám spoluhráče co chceš hrát .... určitě se najde někdo, kdo si s vámi hru zahraje a pak uvidíš :)).
Testoval jsem takhle několik her a asi 50% si pak pořídil. některé naopak zavrhl, ač mě předtím lákaly.

28.1.2011 09:44:26

Conquest
Rozhodně tu hru nechci nijak hanit, ale mít doma SW i Conquest mi přijde zbytečné, protože fungují na pro mě podobném principu. Pro SW je plusem kombinace abilit a možnost změnit rasu se starou v úpadku, Conquest za nabízí širší možnosti v taktice díky tipům jednotek, stavění cest a přemisťování jednotek po nich, bitev na lodích a advance pravidly s kartami.

28.1.2011 09:50:56

rbx

Aneken
jj, ve dvou je to o prdu, vsak jsem taky rikal, ze to porusuje vsechna jeho pravidla, co si urcil pro vyber :-)

28.1.2011 09:54:13

rbx

Sjone
kdybych mel volit mezi Smallworldem a Conquestem, tak je tojednoznacne Smallworld, to je vyborna hra, kterou na stul dostanes rozhodne casteji, nez Conquest. A je dobra v jakemkoliv poctu hracu. Cose tyce zde zminovanych Cyclad, tak jaosobne jemamvewishlistu uz strasne dlouho a myslel jsem si, ze si je ted na Zatroconu zahraju a bohuzel k tomu nedoslo. Nejak jsem nemel chut a ani nevim proc. Ale urcite si je chci nekdy zkusit.

28.1.2011 09:59:12

sjone
jestli se ti líbí eufrat tak mrkni najinou hru od knizii-samurai. tu jsem hrál mnohokrát a ze zkušenosti vím, že se dobře hraje ve dvou, třech i čtyřech (přidavájí se podle počtu hráčů ostrovy na kterých se hraje). moc pěkná hra, velmi taktická, žádná náhoda, dá se tam dost vymyslet. ale je to teda něco úplně jiného než jsi původně chtěl :)

28.1.2011 10:07:57

sjone a Navegador
Jsem rád, že se ti líbí Navegador. Tady se o něm moc nemluvím, ale mě připadá "boží" :=). Přesně jak jsi psal: objevování, ekonomika a hlavně můj oblíbený rondel. Stejně jako ostatní doporučuji nejdříve vyzkoušet a pak koupit.

28.1.2011 10:21:36

Samurai
Na hru jsem už koukal dřív. Líbí se mi tématika a hlavně stylový materiál, přesto bych si hru rád nejdřív někde zkusil, až bude příležitost, protože bych chtěl vidět tento herní mechanismus nejdřív v praxi. E&T jsem totiž už kdysi jednou "hrál". Respektive ji donesl kamarád a ve čtyřech jsme se to učili za pochodu. Stejně jsme to ale hráli špatně, protože v té době, nevím proč, byl hroznej problém pochopit vnější a vnitřní konflikt. :)

28.1.2011 10:23:22

sjone
Tak hele. Dneska mám volno. Zítra mám volno. Několik her, z toho co si chceš vyzkoušet mám i v Praze. Tak řekni... :)

http://www.zatrolene-hry.cz/diskuse/hledam-e-spoluhrace-4/praha-203/

28.1.2011 10:31:59

Sjone
samurai má fakt jednoduchá pravidla, vysvětlíš tak za 10 min. Máš mapu ostrovů a pokládáním hexových dílků soupeříš o vliv v jednotlivých městech a vesnicích. dílky mají různé schopnosti a sílu, ale každý má ten stejný set, tj. záleží na to jak to zahraješ.

28.1.2011 10:39:35

...
Z povodního "chtěl bych jednu velkou hru", mění na "no tak možná dvě", do finálního (?!?!) "tak teda čtyři, ale víc už nic" :D :D

28.1.2011 10:43:20

Muhehe
Konverze je kompletní, temný pán bude spokojen.

EDIT: heh, na vteřinu s medvědem :)

28.1.2011 10:46:39 | Upraveno autorem (porovnej)

sjone
A prozradím ti sladké tajemství. Bude hůř a do roka je z tebe sběratel. :)

28.1.2011 10:46:39

to Sjone
ja by som ti odporučil 3 hry, ale v podstate asi aj tak najlepšie spravíš, ako ti tu radili. vyskúšať zahrať a podľa toho sa rozhodnúť.

každopádne moje odporúčania:
- Cyclady - hral som to iba v 4 a 5 hráčoch, takže hru v dvojici a trojici nepoznám...ale môj názor je, že keď prežiješ to, že postupne sa hrací plán stáva neprehľadný a niektoré príšery sú dosť netematické a gréckou mytológiou, tak to isto ber
- Twillight struggle - to si písal, že skôr nie, každopádne chcem apelovať na to že určite áno. vynikajúca hra pre dvoch, komplexná a pre mňa top hra pre dvoch hráčov. jediný problém je, že pre plnohodnotné hranie treba ovládať karty, ale ak budeš hrať prvú hru s protihráčom, ktorý to tiež hrá prvý krát, tak je to skoro jedno :-)
- AoE III - môj veľmi subjektívny názor lebo táto hra patrí do mojich top 3 (aj keď duna s homerules sa začína doťahovať), ale s kúpou tejto hry by som neváhal. síce tam je minimálna diplomacia, ale je to jednoduchšia komplexná dobrá hra. hral som ju milión-krát vo všetkých počtoch a funguje vynikajúco (v hre 3 hráčov treba upraviť hodnoty a bonusy budov, ale to je vec, ktorá ti začne vadiť až po x-hrách, prípadne vôbec :-D )

PS: a jeden tajný tip - Giants. výborná komplexná hra (ale ekonomika chýba)...do smallworldu by som ja osobne nešiel :-)

28.1.2011 14:12:00 | Upraveno autorem (porovnej)

doporučení za mě...
Runewars
Sid Meier's Civilization: The Board Game

(ale chce si to udělat čas a nastudovat pravidla, která jsou na první pohled dlouhá, ale to je pro to, že FFG rádi vysvětlují polopaticky s příklady a obrázky, což beru jako plus)

O Smallworld se nedá říct, že to je bůhvíjak komplexní a strategická hra, ale je to velmi zábavná light válečná hra s lehce infantilní grafikou parodující fantasy a hlavně s "nekonečným" počtem kombinací národností a speciálních vlastností, díky čemuž je prakticky neohratelná (pokud ovšem hráče baví :) ).

Cyclades jsou taky dobré (i ve 2).

EDIT: Ani TtA bych se nebál. Není nejjednodušší, ale jak hráč pronikne do pravidel a mechanismů, tak se pro něj zastaví čas a užívá si civilizování :))

Nic ve zlém, ale jestli ty náhodou bratra nepodceňuješ ;)

28.1.2011 14:22:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Zvlastni pozadavky
ale myslim ze nemuze zklamat tohleto: Age of Empires, Starcraft, Sid Meiers Civilization The Board Game, popripade mirumilovnou budovatelskou Railroad Tycoon. Vsechny tyto tri hry se daji solidne hrat i ve dvou (pocitej s tim, ze kazda hra pro 2 + te bude pozdeji bavit ve vice hracich, kdyz to vyzkousis, ovsem nic to nemeni na tom, ze se u toho pekne pobavite i dva). Vsechny 4 tyto hry jsou prijatelne pochopitelne, rkel bych pochopitelne i pro rodinne typy hracu a zaroven komplexni, takze nadchnou i hrace narocnejsi.

Nize jsem koukal, ze padlo i Antike, doporucil bych rovnez, ale tady je dost podminka 4 hraci, protoze ve dvou je treba to dost osekat, aby to bylo hratelne a i tak to neni uplne ono.

Euphrat Tigris - tady si nejsem jisty, jestli to pro tebe splnuje tu komplexnost, protoze ac je to vyborna hra, budovani, bojovani a podobne tam zazijes jen silne abstrakne, v podstate kdyz vykostis hru z grafiky, tak je to prebijeni se a pretahovani barevnych kamenu.

28.1.2011 14:30:24

Beholder & Monkeyml
Díky oběma za tipy. Ještě si ty hry pro jistotu projdu.

Věřím, že by brácha zvládl jak Civilizaci a Twilight Struggle, ale on hrál dohromady 5 moderních deskových her. Chtěl bych, aby si trošku něco nahrál, než se pustí do takovýchle her. Jeho první auto by nemělo být hned Ferrari :) Myslím, že takhle postupné zvyšování náročnosti a osvojování si různých konceptů je lepší. Civilizaci nebo TS by odehrál, ale otázkou by mu ty hry daly to, co později jako zkušenějšímu hráči.

28.1.2011 14:33:13

ještě bych dodal
Euphrat Tigris je imho super hra (i přes tu abstrakci), ale ve dvou je to úplně o ničem.

A co se týče diplomacie ve hrách, tak ta ve dvou hráčích přirozeně odpadá :)

28.1.2011 14:34:32

Ringo
Včera za mou zas přišel, že má půl hodinky čas, jestli bych si nezahrál Hive... takže abstrakce bych se tolik nebál :D

28.1.2011 14:35:20

Sjone
pokud hrál bratr s tebou ty hry co máš v seznamu (kde jsou mimo jiné 2 takové všeobecně uznávané "vstupní brány" do světa moderních deskovek - Carcassonne a osadníci), tak si myslím, že nic nebrání tomu přejít na vyšší level :).

28.1.2011 14:38:28

Beholder
Hrál a jdou mu dobře... Někdy až moc :)

Ok, možná máte pravdu, že bych mohl zkusit něco složitějšího.

28.1.2011 14:45:39

Sjone
ja bych v tomto smeru ale Euphrat a Tigris nenazyval komplexni hrou.

28.1.2011 14:48:55

to Sjone
bola tu spomínaná Antike...vynikajúca hra - žiadna náhoda, všetko tam "klape", len som ti ju neodporučil kvôli tomu, že v dvoch to proste nie je ono. minimálne štyria hráči :-)

ad Twilight struggle - k tomu asi len toľko. hrám ju s kolegyňou cez e-maily. zahrali sme už vyše 15 hier. ide je to výborne. vieš aké hry hrala pred tým. ŽIADNE! preto veľmi neuznávam, ak sa ľuďom ktorý hrali málo hier odporúča začať jednoduchšími. prečo? TS je náročná hra, ale kolegyňa to zvládla. ja skôr rozdeľujem pojem hráč a nehráč. pri nehráčom riešim "jednoduchšie" hry iba z dôvodu, lebo nechcú hrať iné a snažím sa im ukázať, že stolovky sú proste fajn :-) takže neboj sa a šup do "zložitej" hry. ak je dobrá, nie čo riešiť, fakt :-)

28.1.2011 19:12:59 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Revolver 2, Brno
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 4 dny

Offcanvas