"Komplexní" hra? Tipy?

Ahoj, rád bych Vás požádal o názory, zkušenosti a hlavně doporučení při výběru hry. Ač je tu topiců na tohle téma poměrně dost, mám relativně specifické požadavky a tak jsem si dovolil založit nové vlákno. Pokud se podíváte na mém profilu do výčtu her, které vlastním, zjistíte, že mi chybí nějaká "větší komplexnější" hra. Pod pojmem "komplexnější" si představuji hru nabízející širší strategické možnosti se zároveň ekonomickou, diplomatickou a případně i válečnou tématikou.

Požadavky jsou: počet hráčů 2+ (bude hrané zejména ve dvou), širší spektrum taktik a strategií vedoucí k vítězství (případně víc možností pro vítězné ukončení hry), možnost interakce mezi hráči (prostě možnost pořádně zasvinit :), prvek náhody není na škodu (pro rozmanitost při opakovaném hraní), herní doba do 2 hodin max (raději víckrát než jednou), rozumný herní plán a počet komponentů (hry od FFG jsou sice krásné a propracované, ale náročné na místo, skladování a přípravu) a do průměrné náročnosti pravidel (respektive bych rád pravidla označil jako několika stránkovou brožuru než je přirovnal ke knize)

Hrál bych hlavně s bratrem (22). Je to docela dobrý hráč, rád u hry přemýšlí, hlavně kombinuje a taktizuje. Přesto bych ho neoznačil jako zaníceného hráče a jestli by se to dalo nějak zaškatulkovat, tak jeho úroveň by byla asi mírně pokročilý. Aktuálně s ním nejvíc hraji Dominion a Hive.

Původně jsem chtěl Small World, ale co jsem viděl pár videí na youtube, mi přišelo, že bychom snesli i něco o úroveň komplikovanějšího. Civilizace nebo TtA by pro něj byla zase už moc. Hodně jsem přemýšlel o Age of Empire 3, ale dost mi odrazují ty hrozně ošklivé plastové figurky a název (je to jen detail...) nicméně AoE3 by mohla být relativně zajímavá, přesto bych k ní rád našel nějaké alternativy. Dál jsem se koukal na Euphrat a Tigris, ale tam se trochu bojím, jestli by ho tahle lehčí abstrakce bavila. Pak mi přišlo zajímavé Railways of the World, Le Havre, Tikal, ale tyhle hry už mi přišly omezenější při výběru možností strategií a taktiky (možná neopodstatněně).

Byl bych vděčný za veškeré Vaše postřehy a předem děkuji za Váš čas :)
27.1.2011 10:54:30

Sydo
Sám hraju všemožné společenské hry nějakých těch deset let, ale vždycky to byly hlavně karetní hry, protože s deskovkama je potíž najít lidi svolné ke hře, když by se měli učit koplikovanější pravidla než jsou dostihy a sázky a zároveň se u toho snažili přemýšlet. Takže chápu poměrně přesně, co jsi tím myslel :)

27.1.2011 13:25:24

Sjone
Nějak mi připadá, že největší problém je v tom, že nevíš, co se vlastně bráchovi bude líbit... Co takhle hru hned nekupovat, ale zajít do nějakého klubu deskových her a nejprve si ji vyzkoušet? Zabiješ tím několik much jednou ranou - nestane se ti, že se hra nebude líbit bráchovi, to samé tobě, pravidla vám někdo vysvětlí a to se vždy hned učí radostněji, a navíc nebudeš muset kupovat zajíce v pytli:-)

27.1.2011 17:42:14

doporuceni
Netrunner, Star Wars ccg, Star Trek CCG

diplomacie, svineni, takticka narocnost, ekonomie
pro dva.
a neni to velky, je to skladny.

Star Wars ccg
# The game contains a real story telling aspect. As a game evolves, it creates its own story. Also, each game played is quite different from any other.
# The complexity level is far deeper than nearly any other card game. Thus, the better player wins nearly all the time.
# There are a huge variety of decks. Nearly any deck played well can win.

27.1.2011 18:17:20

Slone
Ještě jednou opakuji: napiš odkud jsi, nebo kde bydlíš. Určitě se někdo z okolí nabídne ti cokoliv ukázat a vysvětlit...

27.1.2011 18:38:44

Jedi
Netrunner, Star Wars i Star Trek jsou velmi staré sběratelské karetní hry, pokud si dobře pamatuji, tak se už ani nevydávají. Sehnat by se přes to všechno úsilí jistě dali, ale už teď jsem dal do kartiček desítky tisíc a už na další CCG, TCG nebo i LCG nějak nemám nervy. Ale tip dobrý, znám ty hry a jsou to pecky.

27.1.2011 18:46:27

Havelock & Jewane
Jsem z Prahy. Konkrétně Prahy 5. Slyšel jsem, že by mohl být nějaký herní klub na Andělu. Asi bych se tam měl jít podívat :)

27.1.2011 18:47:50

sjone
No tak kamaráde co řešíš? Nic nekupuj a s námi si hrej. A když se ti něco zalíbí, tak si to pořiď. .... (hihi další chycená rybka...)

takže mazej do sekce "hledáme spoluhráče"

27.1.2011 18:51:03

Slone
No vidiš, neřeknu nějaká Horní dolní, ale Praha :) Taky jsem z pětky, resp. 13.

27.1.2011 19:02:24

Havelock
Co to je 13? :)

27.1.2011 19:03:57

sjone
13 je tusim butovice, stodulky...

27.1.2011 19:10:01

Sjone
Konkrétně Lužiny, ale jinak je to asi střed, protože to na jednu stranu jde na Stodůlky a na druhou na Nové Butovice.

EDIT: Koukejte Elenistar, kluk jeden šikovná a přitom přespolňák :)

27.1.2011 19:11:23 | Upraveno autorem (porovnej)

havelock
To já zase jo. Já jsem šikovnej. (Beztak jsem se kouknul na mapy.cz a ted machruju, ale pst) A Kobylky ani tak přes pole nejsou. :) Jak je tu metro. Tak je to skoro střed. :)

27.1.2011 19:20:33

...
Na Stodůlkách Pracuju a okolí dobře znám, jen jsem si nikdy nezvykl na to nové číslování nad 10.

27.1.2011 19:22:26

Havelock
To jsem rad, Ze Luziny maji tak silne zastoupeni vna ZH! :)

27.1.2011 19:28:08

Richmond
I ty, Brute?

27.1.2011 20:39:51

sjone
Behem minuty koupis na ebayi.

jinak treba tady:
http://www.uloz.to/5293114/star-wars-ccg-zip

kdyz karty, tak vybirat levny a nebo dobry, nejlip oboji

27.1.2011 21:40:33

replaybilita
pokud chces neco opravdu komplexniho, tak sahnout po necem, co ma nebo bude mit rozsireni... ja u deskovek mam problem, ze se mi casto rychle ohrajoua. pak to chce expanze..

proto jsem vicemene skoncil u miniatur nebo karet.

27.1.2011 21:42:24

replaybilita
Rozumím, proto mám jako karetní Vampire: The Ethernal Struggle a figurky WHFB :)

Naopak jsem zas unavený tím věčným investováním do nových edic a expanzí. Takhle si koupím kompletní hru a případně tedy nějakou expanzi, když už náhodou.

27.1.2011 22:01:38

...
Včera jsem tedy strávil celý večer na BGG a Youtube a koukal se na instruktážní videa a recenze. Některé hry mě skutečně překvapily, jiné spíš zklamaly. Výsledek, ke kterému jsem tak nějak dospěl je, že tohle stejně koupí jedné hry nevyřeším... Konzultoval jsem i s bráchou, kterého jsem omylem potkal doma, a ten se tvářil, že by zkousnul všechny hry, které zde byly zmíněny, když jsem mu vysvětlil, oč v nich jde a ukázal pár obrázků rozehraných her. Nicméně i tak bych rád zůstal ze začátku při zemi a zkusil spíš jednodušší principy.

Troyes
Ze všech her mě oslovila asi nejvíc. Sice klišé téma, přesto velmi originální a funkční herní mechanismus. Přesto jsem si na ní našel jeden vroubek v podobě počtu kol. Ve dvou hráčích 4, ve třech 5 a ve čtyřech 6 (jestli si dobře pamatuju) a to mi přijde na takovou hru velmi krátké. Přesto si jí nejspíš časem pořídím, ale raději bych počkal na recenze ještě.

Navegador
Přijde mi to jako vážně pecka hra. Objevování ostrovů, těžba surovin z nich a stavba kolonií. Částečně připomíná Puerto Rico s herním plánem a to já rád.

Runewars
Vypadá krásně, ale... mám z toho smíšené pocity. Rád si jí zahraju, ale nemám pocit, že jí potřebuju vlastnit. Navíc se mi nelíbí ta cena.

Conquest of the empire
Z hry jsem byl nejdřív nadšený, než jsem si uvědomil, že je to v podstatě Small World bez abilit s výměnou kultur. Ale zas vzrostl zájem o Small World (ale těch rozšíření :( )

Euphrat a Tigris
Pro mě velmi zajímavá hra, ale bál jsem se, co brácha... Světe div se, jemu se to vážně moc líbilo.

Cycades
Bojím se, že teď budu ukamenován. Hra vlastně splňuje vše, co jsem původně chtěl. Herní plán, přiměřeně komponent, boje, obchod, stavitelství... Hra má všechno a přidává pár osvědčených mechanismů. Přesto všechno na mě působí jako neucelený mišmaš alá "hele, tohle bylo v tamté hře dobrý, tak to trochu ořežem a přidáme". Jako by od všeho něco, ale dohromady nic. Když jí někdo někdy vytáhne, budu ho prosit, abych si mohl také zahrát, ale prozatím nemám pocit, že bych jí chtěl vlastnit.

Titan
Dost se bojím, aby mi po hře neřekl, jestli bych si teda nechtěl raději zahrát HOMAM na PC :)

Ještě jsem chtěl kouknout na Caylus, ale to už jsem nestihl. Zdá se, že se od těch Euro her nějak nemohu odprostit. Ale brácha by měl mít čas o víkendu, tak se zkusíme stavit třeba na Palubě a něco si zahrát. Jinak bych to prozatím viděl na Troyes, Euphrat a Tigris, Navegador a Small World.

28.1.2011 09:19:56

Sjone
No Cyclades tak muzou na prvni pohled pusobit, ale neni to tak, vse tam pekne sedi;) Navegador je fajn, ten system rondelu je vybornej. Co se tyce Caylusu, ten bych spis nedoporucil, ja ho povazuju za velice nudnou a takovou sterilni hru. To uz radej jdi do toho Euphratu;) A Small World nezatracuj, sice nema nektere aspekty, o kterych jsi mluvil, ale ma rozhodne svoje kouzlo;)

28.1.2011 09:26:13

Sjone
Takže jsi v podstatě rezignoval na tu diplomacii, jak tak koukám :)

28.1.2011 09:31:10

rbx

sjone
conquest of empire je jako small world? :-) Smallworld mam moc rad, ale uz ho doporucovali ostatni a kdyz jsem videl reakce, tak jsem radeji mlcel. A podobnost? Mno, nevim, mozna ze s temi jednodussimi pravidly se tam nejaka najit da, ale ja mluvil o hre s advance pravidly.

28.1.2011 09:33:56

Sydo
To byl jen option, který by jen potěšil, ale není nutný.

28.1.2011 09:34:10

Euphrat
Euphrat je urcite skvela hra, ale byl bych hoooodne opatrny, protoze ve 2 lidech mi to prislo jako naprosto nezajimave. Ve trech uz to jde a ve 4 je to nejlepsi. Ale zase jsou tu lidi, kterym se to libi i ve dvou. Mam ale pocit, ze existuje PC verze teto hry, takze je mozne zkusit.

28.1.2011 09:35:51

rbx
Viděl jsem jen dvě review a obě byly bez kartiček s těmi light pravidly. Takže obsazování uzemí na mapě a z nich pak profit.

28.1.2011 09:36:09

Vybíráme z Bazaru

Bang!+město duchů+zlatá horečka+nemrtví nebo živí
Bang!+město duchů+zlatá horečka+nemrtví nebo živí
Akt. cena: 25 €
Končí za: 6 dnů

Offcanvas