připomínky

O víkendu se v rubrice "Nejlépe hodnocené hry" objevilo najednou na prvním místě Go. Ač je to hra, kterou mám velmi rád, tak mě překvapila jedna věc. Z ničeho nic je Go na 1.místě a předtím nebylo ani v první desítce. Dnes koukám do rubriky a Go již opět není mezi prvními deseti hrami. Mohl by někdo krátce vysvětlit, co se stalo.
16.2.2010 14:49:38

kandelabr, Thales
Hodnocení je to moje, proto když dám jedničku, tak je to z důvodu, které pro to mám já a neohlížím se na to, jestli se hra líbí druhým. Prostě mě se nelíbí, je to subjektivní, ale je to MOJE hodnocení a nevidím důvod v něm zohledňovat něco víc, než můj konkrétní pohled na hru.
p.s. nikdy jsem hře jedničku nedal, šlo jen o příklad.

24.11.2010 16:55:22

thales a skyfire
já myslím, že nejlepší by bylo hodnotící naučit, že hra si nezaslouží jedničku jen pro to , že grafika je špatná nebo jim hra nesedla. To je dle mého nejdůležitější.

24.11.2010 17:00:07

Skyfire
Dobrá, v příkladu jsem počítal s tím, že hráč hru zná. Beru, nebylo to úplně nejlepší přirovnání. Ale i kdybys hru neznal a teprve si vybíral, ale máš představu, co bys od hry chtěl - budeš vybírat podle hodnocení, které je docela dobré, ale víc nevíš a pod tím je diskuze se stovkou příspěvků, které jsou od oznámení hry, přes čekání na ni až po její hraní? Popravdě, kdyby měl člověk věnovat každé takovéhle věci tolik času, aby pročetl diskuzi, musel by mít den 50 hodin a pokud vybereš náhodně, nemusíš získat reprezentativní vzorek názorů. Jak to tedy udělat? Koupíš krásně zpracovanou hru, která tě ale nebude bavit, budeš jí prodávat a přijdeš tak o ještě více času a peněz (za stejnou cenu neprodáš), nebo si koupíš méně líbivou, která tě ovšem pohltí a nadchne?

Jistě, můžeš říct, že tady moc spekuluji a dostávám se do moc abstraktních vod, ale chci říct jedno - hodnocení je subjektivní a pokud má mít vliv na ostatní hráče (jakože má, stejně jako u filmů, podniků, obchodů...), měly by být vytyčeny nějaké meze (nejspíš nevhodné slovo, ale nic lepšího mě nenapadlo). Ty se vytvoří buď tím, že hodnocení bude doplněno komentářem, který hodnocení osvětlí, anebo stylem BGG, který zmiňoval Kandelabr, tedy že k číslicím 1-10 jsou přiřazeny krátké popisky, co které hodnocení představuje. Chápu to stejně jako princip demokracie - úplně ideální to není, ale na nic lepšího jsme zatím nepřišli :-D

P.S.: Neodpovídej tak rychle, než odepíšu, musím už smolit další odpověď ;-)

Kandelabr: Máš naprostou pravdu. Tady to naštěstí není ani zdaleka tak hrozné, jako na jiných serverech. Hráči deskovek a karetek jsou nějak klidnější a rozumnější :-)

24.11.2010 17:00:51 | Upraveno autorem (porovnej)

To all
Vyřešte si to jak chcete. Já hry vybírám podle recenzí a pravidel. Žebříček je od toho, aby každý v rychlosti mohl hru ohodnotit a pak by se dle hodnocení velkého počtu lidí vidělo, které hry jsou populární. To, že zavedete povinné komenty bude mít jediný následek a to méně hodnocení a tudíž méně objektivní žebříček. To je na tuty.

24.11.2010 17:04:57

Deth
ano, je to tvoje hodnocení, ale při hodnocení by měl člověk zhodnocovat hru jak celkově, tak vzhledem k dalším hrám. Runewars se mi třeba nelíbí a nebaví mě to, ale i tak bych jim dal tak šestku, protože to je fungující hra. Cokoliv, co má hodnocení 4 a míň je už pro mě z hráčského pohledu katastrofální hra.

24.11.2010 17:05:05

PJ

Hodnocení
Hodnocení nechť je subjektivní (jinak to být nemůže) a z tohoto důvodu je komentář, kam není problém napsat "hodnotím jedničkou, protože to má hnusnou grafiku a protože nesnáším Uwe Rosenberga". S takovým hodnocením nikdo nemůže mít problém. Pokud je někomu zatěžko napsat jednu větu do komentáře.... tak nevím.

Mimochodem, skyfire, když nově hodnotím hru nebo se vracím ke staré, přidávám komentáře a do herního deníku píši všechno (kromě Impérií, které jste mně tu nedovolili mít :o))

24.11.2010 17:07:48

PJ

skyfire
Povinné komentáře = možná méně hvězdičkových hodnocení, určitě více objektivních "neinstatních" myšlenek.

Mimochodem je mi bližší např. slovní hodnocení žáků (čímž myslím hodnocení několika rozvitými větami, nikoliv tím, že místo "2" napíšu "velmi dobře"), než pětistupňová klasifikační škála. Víc to vypovídá. U her cítím to samé.

24.11.2010 17:11:21

stupnice
Já hry hodnotím podle stupnice na BGG, takže 7 je u mě pořád dobrá hra, 5 nuda, 4 je špatná, 1 (zatím jen Schatz des Dunkles Turms) je hnůj a designerské lajdáctví.

24.11.2010 17:23:01 | Upraveno autorem (porovnej)

hodnocení
Není to tak dávno, co jeden z nás, hráč s nickem "norba" dal všem hrám na prvních příčkách žebříčku jedničky a strhla se kolem toho mnohem menší diskuze než je tato zde.
Myslím, že takové hodnocení jako udělil "norba" je teprve hodnocení, které vše o co nám jde znevažuje. Tedy alespoň rozumnou vypovídací hodnotu.

24.11.2010 18:34:36

prebio...
Když nechceš, tak holt komentáře nepřipojuj. Osobně když mi nějaká hra přijde tak hrozná, tak dokážu v 30ti vteřinách napsat, v čem vidím největší problém. Nezabije mne to a informační hodnota je rázem pro čtenáře vyšší.

A pokud se někomu zdá, že minimum lidí přidává textový popis, tak je nutné pamatovat na to, že 3 roky nebylo možné ho napsat. A "ohvězdičkování" v tom období proběhlo řádově více, než od doby, kdy se slovní komentář k hodnocení přidat dá.

Stačí trochu přemýšlet nebo soudy vynášet trochu opatrněji a méně příkře. A protože chápu, že věci takto domyslet není jednoduché, pokud v tom není člověk namočen hodně, tak jsem osobně hodně (resp. HODNĚ) opatrný, než vynesu nějaký definitivní soud.

24.11.2010 18:42:26

zeus
ALE tady se vedla diskuse o tom, že komentovat bude ! povinné ! pro ty a ty typy hodnocení.

Já jen říkám, že jestli budu nucen komentáře připojovat povinně, pak nebudu hodnotit vůbec, protože nemám rád, když mě někdo k něčemu nutí. A to co píšeš se nijak nevylučuje s tím, co jsem prezentoval jako svůj názor. A jestliže tento názor bude se mnou sdílet stejné procento lidí jako je nyní počet těch, kteří "deformují statistiky nefér hodnocením" tak výsledek bude lautr na nic, pouze ho bude deformovat jiným směrem.

A celkem nechápu, proč mě obviňuješ z nepřemýšlení, když mé komentáře se věcí, které popisuješ, netýkají. Co sleduji některé internetové diskuse, tak je opravdu vtipné, jak se při střetu názorů obě strany vždy obviňují z nepřemýšlení, to už je takový diskusní folklor.

Jestli to někomu přišlo jako příkré, tak se omlouvám, byl jsem mírně rozladěn z toho, že se na mém oblíbeném webu někdo snaží zavádět takovéto diktáty. Nicméně z tvého komentáře chápu, že nic takovéhoto zavádět nebudeš, takže díky ti!!!

24.11.2010 22:30:25

OK
Pak jsem si holt větu "Většina uživatelů zatrolených her, jak jsem si všiml, nemá nejmenší potřebu vyjadřovat svůj názor písemně a mínění o hře vyjadřuje číslem v hodnocení této hry." vysvětlil jinak, než asi byla myšlena. Moje chyba a beru zpět. Pochopil jsem to jako vyjádření, že většina lidí stejně hodnotí bez doplnění komentáře a na to jsem reagoval, že je třeba vzít v úvahu, že spousta z těchto bezkomentářových hodnocení je z doby, kdy komentáře dávat nebylo možné. Ještě jednou sorry...

Každopádně na současném systému hodnocení zatím nic měnit nehodlám, přijde mi, že s tím 99% lidí problém nemá a to je pro mě směrodatné. Kdybych se snažil zavděčit ve všem všem, tak nikdy nic neudělám.

24.11.2010 22:44:07

Zase jinam
Zrovna píšu recenzi ze hry Androida, protože je na to hra dělaná. Jen když to dám do zápisu hraní tak se o tom nikdo nedoví a skoro mi přijde škoda to psát, když to dám do recenzí tak to přinejmenším problikne na titulce ale zase to není uplně recenze. Jestli by se zápisy nad nějaky počet znaků, nemohli objevovat na titulce. Jinak zatím mám v plánu to vložit jako recenzi, apoň mi to kdyžtak zabanujete když to bude hrůza :D.

ad komentáře:
povinný komentář ke hvězdičkám mi vyhovuje. Napsat: "4* hra není marná, ale má hnusnou grafiku a mechanismus soubojů mi přijde naprd" mi přijde celkem bezbolestné. Na druhou stranu současná možnost jen odkliknout komentář je celkem příjemná na obě strany.

24.11.2010 22:44:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Recenze nebo zápis
Mno když to bude zápis a bude mít pár palců, tak bude v záložce Hraní u hry na prvních místech v seznamu hraní. Takže IMHO zase až tak nezapadne.

A pokud to napíšeš jako recenzi, tak už by to mělo mít rysy recenze, protože jinak ti stejně doporučím, aby jsi to vložil jako zápis z hraní :-) Protože jinak by mohla postupně sekce Recenze být "zaplevelena" zápisy z hraní a byl by v tom bordel...

24.11.2010 22:52:08

Zeus
Sice palce jsou fajn, ale když si toho nikdo nevšimne tak nemůže dát palec. Aspoň jsem se dozvěděl jak to funguje. Popravdě se mi moc nechce to dodělávat, ale kdyžtak to budu mít apsoň pro sebe :).

24.11.2010 23:26:30

PJ

Falco
Ale recenze a zápis jsou úplně různé jazykové útvary, u kterých není rozhodující jejich délka, ale spíš důvod, proč byly napsány a jejich forma! Abych ocitoval wiki:

Recenze (z lat. re-censeó, (znovu) posoudit, zhodnotit) je písemný kritický posudek uměleckého nebo vědeckého díla. Autor recenze je recenzent. Recenze může být určena k publikaci, anebo naopak jako podklad recenzního řízení, v němž se o publikaci rozhoduje.

Zápis je vlastně reportáž. Reportáž (z franc. reporter – přinášet) je literární útvar používaný především v žurnalistice, reportáž popisuje a zobrazuje skutečnost na základě konkrétních faktů, většinou získaných přímou účastí nebo pozorováním. Autor reportáže (reportér) se pohybuje na hranici zpravodajství a publicistiky: událost popisuje a zároveň ji i hodnotí, jeho postoj je často zřetelný a ovlivňuje kompozici. Podstatnými znaky reportáže je věcnost, důraz na detail (vyžaduje všímavost reportéra), přesný a pokud možno objektivní. Reportáž je jakýmsi rozšířeným zpravodajstvím, podrobnější a „přímo u toho“.

PS: Zápisy čtu ;-)

24.11.2010 23:29:22 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ
děkuji, že jsi mě poučil, asi to oslavím a bouchnu láhev kyanidu. Já to bral, že recenze navíc se neztratí. Spíš mi šlo o to, že pokud vyložene neprolézáš zápisy z her tak ani nepřijdeš na to, že tam nejaký je (je možné, že se mýlím samozřejmně, tak mi to kdyžtak vysvětlete a ja už budu mlčet :) ). Nicméně jsem si říkal... mno to je fuk už stejně. Dám to kdyžtak do zápisu ze hry.

25.11.2010 00:22:02 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ
Huh, co nám ještě neřekne profesorka Wikipedie ;)

25.11.2010 00:25:50

rbx

Zeus
co se tyče mého souhlasu s Prebiem, tak to bylo přesně jak říkal, taky nemám rad, kdyz me někdo k něčemu nutí. Proto se mi nelíbí, ze je hodnoceni hry podmíněno slovním vyjadrenim. Ale protože ja hry zas az tak nehodnotum, tak se me to příliš nedotkne. Tudíž u me to není az tak o komfortu (dokazu se s tím bez problému smirit), jako o pocitech a svobode rozhodování. Ale to jsou vlastne jen takové plky :-)

25.11.2010 00:59:49 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx
To právě jde tady odkliknout bez přidání textu, jenom dřív jsem se neodvážil. Nicméně asi dvě už jsem odklikl.

25.11.2010 01:04:58

jeste neco
Zkusím doporučit něco užitečnejšího konečně. Příjemná věc na fórech je ta, že vídím kdo přispíval jako poslední, než otevřu dané téma. Ideálně v místě kde je datum posledního přípěvku, nebo dokonce místo toho data. Takhle rychle uvidím jestli jsem jako poslední plkal já nebo jsem už dostal fundovanou odpověď.

25.11.2010 01:25:58

Pochopil jsem...
Největší problém je slovíčko "muset". Příště to napíšu jinak, aby tam to problematické slovo nezaznělo :-).

Protože v obchodě člověk taky MUSÍ za zboží zaplatit a nikdo se nad tím nepozastavuje. Maximálně si to nekoupí. Tak tady to vnímám úplně stejně, jen jsem to napsal na "plnou hubu" a neexistuje kolem toho obecně uznávaný koncensus, že se hodnotí se slovním komentářem :-). Na ZH to tak prostě je a zůstane (zatím pouze u nízkých hodnocení). A chápu, pokud to je pro někoho nepřekonatelný problém, tak že ten hodnotit nebude. Je to jeho volba, kterou respektuji a rozhodně ho do hodnocení nijak nutit nebudu...

Osobně si totiž myslím, že slovní komentář k hodnocení zvyšuje informační hodnotu hodnocení (pro mne určitě). Právě proto, že každý má rád něco jiného. Když si u hodnocení Ferrari (uznávám přitažený příklad, ale bude to na něm dobře vidět :-) přečtu:

1* - pěkný auto, ale hrozně hnusná červená barva. A v jiných ho nedělají.
9* - super auto, jen je špatný rozhled dozadu.

Tak najednou tuším, proč to 1* hodnocení a pokud mám rád červenou barvu, tak ho nebudu brát v potaz. Pokud červenou nesnáším, tak vím, že Ferrari nebude auto pro mne.

25.11.2010 07:55:26

Zeus
No ja jsem tak nizke hodnoceni dal asi dvema hram snad, takze se me to moc netyka, ale porad se mi to proste z principu nelibi... Asi jsem jeden z tech, co neradi "musi" a jeste vice neradi "MUSI"...

25.11.2010 09:04:03

zeus_komentáře
Opravdu poslední prezentace názoru

Kdyby jsi měl pravdu aspoň v té informační hodnotě, tak neřeknu ani ň, ale nemáš, protože na tak krátkém prostoru by nedokázal nic kloudného stvořit ani Plíhal, zvláště když nechce. A jestliže se ti zaráz nepodaří zvětšit prostor pro komentáře a zpřehlednit jejich prezentaci, tak se z toho stejně stane jen halda zbytečných textů. A kromě toho, když lidi nebudou chtít komentovat, tak nebudou hodnotit, čímž bude uměle navyšováno hodnocení dané hry. A nevím, je tohle cíl?

Jen pro zajímavost jsem vybral pár komentářů a zaráz se omlouvám jejich autorům , ale prostě musím;) Čímž nechci říct, že tam nejsou i kvalitnější, ale s "povinností" bude těchto asi přibývat.

- Opravdu velmi ale velmi povedený mix, ve kterém vše sedí jak jistá část těla na hrnci. Mistrovský počin od "šileného či geniálního" Coreyeho... Nikdo jiný by tohle nevymyslel. ;)
- Sen kazdeho milovnika fantasy strategii
- Som nadšený zo spracovania aj hrateľnosti hry.
- Hrál jsem jednou a vždycky prohrál ale je to jednoduché a hlavně neskutečně zábavné.
- Z počátku těžká hra, ale později se jí člověk naučí a pak je to pořád dokola to samé. Dřevo, kámen, jíl a obilí atd., prostě nuda.

25.11.2010 09:37:08

prebio
Já nevím, mě přijde prostor pro komentáře dostatečný, rozepsat se lze.

25.11.2010 09:51:40

Vybíráme z Bazaru

InBetween
InBetween
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas