připomínky

O víkendu se v rubrice "Nejlépe hodnocené hry" objevilo najednou na prvním místě Go. Ač je to hra, kterou mám velmi rád, tak mě překvapila jedna věc. Z ničeho nic je Go na 1.místě a předtím nebylo ani v první desítce. Dnes koukám do rubriky a Go již opět není mezi prvními deseti hrami. Mohl by někdo krátce vysvětlit, co se stalo.
16.2.2010 14:49:38

Skyfire
Co se hodnocení her týče, nemusí přeci rozhodovat četnost. Přesně to vystihl Tom Vassel v posledním díle jeho Top 100 pro letošek - některé hry svou hrací dobou nedovolují, hrát je častěji, ale kdykoliv si ji zahraješ, je to skutečně zážitek, na který budeš ještě nějakou dobu vzpomínat. A o tom to je.

Bang si můžeš zahrát za den třeba 100x a stejně ho kvůli tomu nebudu považovat za nějakou bomba hru. Twilight Imperium si zahraješ za celý den 1x (fanatici i 2x, ale jelikož jsme to hráli 8 hodin, tak nevím :-), ale bude to zážitek a vůbec budeš mít po hře takový ten příjemný pocit, že sis užil a dobře se bavil. To je věc, která se hodnotí. A je pravda, že na zatrolenkách je hodně hráčů, kteří mají rádi epické hry v zajímavém prostředí a s příběhem. Prostě jsou tu trochu jiné preference než na BGG, jak napsal Elenistar.

24.11.2010 12:47:50

..
No a vidíte. Někoho nebaví psát deník a někoho nebaví psát důvody proč se mu hra nelíbí. A přitom oboje se objevuje u hodnocení hry, protože pro hodně lidí může být častá hranost hry známka toho, že je hra dobrá. A myslet si, že tenhle web je jinak zaměřený než třeba bgk může být taky mýlka. Jak vidno právě podle četnosti hraní her z deníků, tak přítomnost Carccassonu, Agricoly, Osadníků apod. na čelních místech dává jasně najevo, že tenhle web čtou a užívají rovněž euro zaměření lidé a kdoví, třeba je jich daleko víc než těch ostatních. A fakt se mi líbí, jak tady jen člověk naznačí odvěkou pravdu co se prodejnosti týče a někteří hned přijdou s tím jak vyrábí DUNU apod. To ani nic podobného jsem neřekl. Ale je fakt, že je tady plno dle mě tuctových her, které vynikají jen tím, že se líbí pár vlivnějším lidem (myšleno hodností), kteří o ní začnou psát a psát a postupně hru proslaví a udělají z ní u nás bestseller.

24.11.2010 12:52:31

skyfire
to je snad jasné, že člověk většinou píše hlavně o hrách, které ho baví. nevidím v tom žádnou konspiraci. Mně je tenhle náš systém naopak sympatický. Ať se hra klidně proslaví, to je jenom dobře ne? Nechápu moc o co ti jde. A pokud ti tu nějaká tebou oblíbená hra chybí, napiš na ni recenzi. A pokud je tu vynášena hra, která se ti nelíbí, můžeš o ní taky napsat kritickou recenzi. Nikdo tě nenutí si hru koupit. Kde je problém?

24.11.2010 12:59:42

skyfire
Možná se bavíme o dvou různých věcech, co je bgk? A pokud je tu víc eurařů, jaktože tu tedy eurohry nevedou žebříčky?

Co se týče odvěké pravdy - jasně, že lepší hodocení prodává, ale ty poznámky o Duně atd vyplývají z toho, že TOP hry zdejších prodejců rozhodně nejsou mainstream a nejedná se tedy o lobby, jak se nám tu vehementně snažíš naznačovat :)

24.11.2010 13:02:19 | Upraveno autorem (porovnej)

Skyfire
Po narážce na herní lobby jsi ani nemohl čekat od Syda, Rbxe či Anekena jinou reakci, protože je jasné, na koho je ta poznámka namířena. Nikdo tady neříká, že se tady nehrají jiné hry než Arkham apod. (ono mi obecně striktní rozdělování na nějaké euro a ameri připadá zcestné, hra mě buď baví nebo ne...), jenom jsou preference na každém a že se hodně lidem líbí zrovna tahle hra a ne jiná, tak je to jejich volba.

Celá tahle diskuze je jenom o tom, že by měl při hodnocení člověk tu volbu zdůvodnit, aby tím ostatním pomohl ve výběru. Že se to tady zvrtlo do debaty o něčem úplně jiném, to už je taková klasika internetové komunikace.

24.11.2010 13:02:23

navíc
Málokdo ví, že váha hlasu uživatele je daná jeho hodností...

24.11.2010 13:05:22

DD

OT: to sydo
No nevim co myslis tim nevedou zebricky, ale v TOP10 nejhranejsich her se objevuji neustale prave klasicti zastupci eurovek: Agricola, Osadnici, Carcassone
To ze nepatri mezi nejlepe hodnocene hry je o tom, ze tady dost her lidi hodnoti po te co si je jednou nekde zahrali, nekde je videli hrat - takze to dost casto neni objektivni, a o hrani uz psat nemuzou protoze hru nemaji.

24.11.2010 13:12:55

Joe

Hodnotenie
Som za hodnotenie príliš nízke a aj naopak príliš vysoké.

Keď už hodnotím 9-10, nech ostatní vedia, prečo sa mi hra tak páči. A keď hodnotím 1-2, tak nech naopak vedie, čo mi na nej vadí...

24.11.2010 13:18:59

Elenistar
Dobrej joke, ale radej to sem nepis, aby se toho nikdo nechytl a nebyl z toho zas flame jak blazen;)

24.11.2010 13:19:22

to Skyfire ad co nebaví vyplňovat
To co srovnáváš, že někoho nebaví vyplňovat deník a někoho text u hvězdiček jsi teda podle mne mimo mísu. Vést herní deník s tím, že hned po hře musím zapnout počítač a vyťukat tam jak dlouho a s kým jsem hrál (a to ještě za předpokladu, že jsem se podíval na hodiny, kdy jsem začal) je opravdu něco trošku jiného a pro mne otravnějšího, než když jsem náhodou na Trolovi a mám napsat dvě věty k hvězdičce, víš? Já kolikrát ani nevím kdy jsem začal hrát, pak děti třeba žena vyžene spát, příští den to dohráváme a nebo až za dva dny, takže to bych musel mít hlavu jak balón a nebo si furt něco někam zapisovat a to se mi teda lautr nechce.

24.11.2010 13:22:46

Joe
A ať se to musí doplnit i zpětně! :D

24.11.2010 13:23:13

skyfire
Mno nevim, ciste statisticky tu prodejcu oproti hracum moc neni. Takze i kdybychom solili hram dobre hodnoceni, aby se prodavaly, v prumeru to moc neudela:) Ja osobne jsem si vedom toho, ze davam vysoke hodnoceni dost hram, ale muzes si klidne overit, ze to mam i na geeku, pres ktery uz "lobbuju" nekolik let;) Proste me ty hry bavi.

24.11.2010 13:27:20

ehm..
krene krene.. najprv pises ako argument: "..hodnocení bez většího kontaktu s hrou." .. a potom to doraziz: "jsem dal PAXu vysoké hodnocení a přitom jsem ho hrál jen jednou"
-podotykam,ze si sa neunuval uz dat zdovodnenie.. POZOR, je to nesudim a nech si kazdy hodnoti ako len chce! a naozaj Ti to nemam za zle alebo tak... Hacik je len v tom, ze sa to tyka dolnych hodnotenich ale uz nie hornych, pricom jeden extrem zarputilo obhajujes a druhy je uz volny..snad si rozumieme:)
[pre vysvetlenie, nechcem nic meinit, ani prudit a ak to tak vyznelo, ospravedlnujem sa;]

Sydo: ak to myslis vazne, staci len povedat, urcite to budem respektovat, np

Elenistar: EDIT: novedzato!;)

24.11.2010 13:36:21 | Upraveno autorem (porovnej)

klopčík
Ježiš, ty už taky nerozumíš srandě? :)

24.11.2010 13:43:15

Hodnocení
Takže se shodneme na tom, že když už povinnost okomentovat hodnocení, tak by měla být přinejmenším u 1-2 / 9-10. Případně úplně povinné. Není to recenze, na kterou musíte hru opravdu znát, je to subjektivní hodnocení s odůvodněním. Ještě se k tomu musí něco dodávat?

24.11.2010 13:50:23

hodnocení
já bych ho tam dával nepovinně. stejně nezabráníte tomu, kdo bude chtít dát hře nízké hodnocení aby do povinného zdůvodnění nenapsal: páč je to blbost.

24.11.2010 13:52:48

Thales
Ano, přesně tak

kandelabr: no jo, ale když si hodnocení rozkliknu a uvidím tento komentář, bude mít pro mě nulovou váhu.

24.11.2010 13:54:49

Joe

Sydo
má pravdu. Troška inteligencie je vidieť už zdiaľky :)

24.11.2010 13:56:44

Hodnoceni
Kdyz tak nad tim premyslim, nechal bych to volne a neresil to. Ne kvuli sobe, ja to tam klidne pisnu. Jen ze zas tolik hodnoceni tu u her nemame a ten pozadavek by mohl treba novym lidem pripadat jako obtezujici a nehodnotili by vubec....

24.11.2010 14:03:43

Joe

Aneken
Ale čo sa za mladi naučíš... :P

24.11.2010 14:08:07

..
Pokud nebude problém, když u nízkého hodnocení budu uvádět u hry jsem se nudil a nebavila mě. Tak je to OK a klidně to u mě nastavte jako default odpověď, protože takhle to u mě prostě je.
To kren : chápu tvůj důvod proč nevést deník, ale jestli to je ten jediný důvod, tak malá rada : papír a tužka. Sám ji využívám a vím, že po zahrání nemusím letět na PC a něco zapisovat. Zapisuju to třeba až další den když na PC jsem.

24.11.2010 14:12:15

off-topic
já vám tady trošku rozvířím hladinu lehkým off-topicem...

Chtělo by to v prvné řadě zavést do profilu kompletní seznam her, které jsem hodnotil, bez ohledu na to zda je vlastním nebo ne a samozřejme přidat filtrování pro zopbrazování (vlastním/nevlastním bohatě stačí)

24.11.2010 14:13:33

rbx

skyfire
zastanu se Krena - take si nepisu denik, nemam na to cas a moc me to nebavi. Nikdy jsem to nedelal a ani to nejak delat neminim, vylozene me prudi vyplnovani nejakych formularu.

24.11.2010 14:21:33

Beholder
Beholder: Myšlenka sice dobrá, ovšem nedomyšlená. Hrajeme často Descent s Elissou, já mám takhle nahráno nějakých 25 hodin čistého času, takže o té hře mám nějaké ponětí, ale nevlastním jí - Elissa ho má včetně všech rozšíření. Je tedy moje hodnocení nerelevantní, protože nedám několik tisíc za kompletní Descent? Neříkám, že je to takhle vždy, ale takové případy se najdou. Jestli jsi to takhle nemyslel, tak moje chyba.

Skyfire: Jasně, když napíšeš, že tě to nebavilo, je to tvoje věc. Někdo jiný to třeba víc rozepíše a to už je potom o člověku, který ta hodnocení čte, jaká hodnocení si vybere ze svého pohledu za relevantní.

Kren: Jak psal skyfire, tužka a papír jsou mocné nástroje. ;-) Ovšem nikdo tě nenutí to psát, já si to dělám pro přehled, kdy jsem co a jak dlouho hrál.

24.11.2010 14:24:02 | Upraveno autorem (porovnej)

Thales
o relevantnost hodnocení mi vůbec nejde. Jde mi o přehled her, které jsem hodnotil

24.11.2010 14:32:59

Vybíráme z Bazaru

Greenland CZ
Greenland CZ
Akt. cena: 620 Kč
Končí za: 15 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas