Tide of Iron - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: 1A Games
Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Ubik
Autoři: Corey Konieczka
Christian T. Petersen
John Goodenough
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Nejasnosti v pravidlech

Chtěl bych v této sekci diskutovat s pravidelnými hráči TOI nejasnosti v pravidlech a jak si s tím kdo poradil. Pro začátek mám tři dotazy:
1. Když pomáhají při zteči plamenometčíci, použije se jejich efekt +2 k palebné síle a -5 k obraně nepřítele?
2. Americká vzdušná podpora-karta vzdušná nadvláda- se píše, že při použití karet bombardování a nálet, přidává jeden hod navíc. Není tím myšleno jedna kostka na víc nebo skutečně celý hod?
3. Jak je to s výhledem jednotky která stojí na kopci v úrovni 2 a jednotkou pod kopcem na úrovni 0? Blokuje výhled úroveň kopce 1 mezi nimi?
1.7.2009 17:02:43

Deskovec
Pokud se to nedá najít, hrál bych to "pocitově" a to tak, že může, ale ztratí M-střelbu.

23.9.2011 11:57:30

Eyron & all
Souhlasím a zatím to tak hraju. Nicméně pokud by to byl prohřešek proti pravidlům a někdo jste našel správné řešení situace - hoďte to sem. Díky

23.9.2011 12:10:42

otázky
Dobrý den všem. Jsem nový hráč TOI a při první a druhé hře mi vznikalo pár otazníku. Pravidla jsem četl jenom jednou a nevím zdali je to tím.. tak mé otázky jsou:
1. M-střelu smí jak pšchota tak vozidla ?? Pokud je Vozidlo "A" v režimu M.střeli a mám četu která je schovaná a postoupím na viditelnost vozidla "A" tak začne vozidlo první útok ??
2. Pokud je jednotka zaskočená může podporovat útoky přidružnou palbou ?
3. pokud mám jednotku v lese mohu střilet přes následující les který je před mím cílem ?? nebo se to počíta taky jako neschopnost vidět ???

Předem děkuji za vaše odpovědi.

26.9.2011 02:43:25

Spiritttik
Ahoj, pokusím se odpovědět na tvoje otázky:

1) Ano, vozidlo A v M-střelbě může nahlásit útok (a útočí první).
2) To si nejsem jist, bude nám muset poradit někdo jiný, nebo pravidla.
3) Pokud je les MEZI tebou a jinou jednotkou na kterou útočíš, tak brání výhledu.


26.9.2011 08:25:58

to Spiritttik
ad 2) podporovat nemuze. Zaskocena ceta se nemuze pohybovat ani utocit - viz pravidla str. 29. Strilet muze jen za predpokladu, ze je na stejnem hexu take dustojnik - v tom pripade ma ale jen polovicni palebnou silu. A diky pravidlu dvojiho deleni (nesmis utok delit dvakrat) ani v tomto pripade nemuze podporovat utoky.

26.9.2011 08:50:49

??
všem děkuju ale chtěl bych se zeptat ještě na jak poznám která strategická karta se po uplatnění vyhodí a která ne ?? tedy pokud tam neni že se má vyhodit tak tam zůstává ?? a všechny co se hrají v akční fazi ty se vyhazují všechny ?? a pokud takovou kartu zahraju počítá se to za action per nation ???nebo mohu zahrát x karet ?? pokud na to mám cost ? jo a mohu hrát své strategické karty v hlavní fázi protivníka ?? díky mooc

26.9.2011 21:57:21

to Spiritttik
Presne nerozumim co mas na mysli, protoze vsechny karty se po pouziti jednoduse odhazuji na odhazovaci balik, az na karty, na kterych je vyslovne napsano polozte do sve herni oblasti. Pokud prestane platit efekt takove karty nebo se vycerpa jeji pouziti (napr 3x karta s textem ve smylu po pouziti efektu na kartu polozte zeton. Po polozeni 3 zetonu kartu odhodte) je taky odhozena na odhazovaci hromadku.

Navic z texdtu vetsiny karet je zrejme, ze jsou na jedno pouziti. Ted me jeste napada, ze zvlastni pripad nastava u karet delostrelectva, u kterych je to tusim tak, ze kdyz se ti nepodari navazt spojeni, tak se pokadaj taky do herni oblasti dokud se bombardovani nakone nepovede...

27.9.2011 08:05:06

Utok minometciku na blizko
Jak zde pred casem ta"jemna" rozvirila diskuzi na tema nulove sily minometciku pri boji na blizko, dali jsme pres zpravy dohromady tuhle upravu pravidel:

Při útoku na sousední hex nebo při zteči (ať již se jí účastní v roli obránce nebo útočníka) mohou minometčíci použít příruční zbraně. Jejich bojova sila proti vozidlům je rovna 0 (prirucni zbrane nejsou proti vozidlum ucinne). Bojova sila minometciku proti pechote je pri utoku na sousedni hex (vcetne ztece) rovna 1 (nebo 2 co se Vam vic libi?) a nemohou použít efekt minometu (plošný útok a balistickou střelu).

9.10.2011 10:23:32 | Upraveno autorem (porovnej)

útok na blízko
Já jsem pro 1 útok .... prohlížel jsem nějaké stránky se skutečnými obrázky a informacemi o obsluhách minometů a opravdu moc osobní výzbroje nemají.

9.10.2011 17:18:50

ad útok minometčíků...
Nevím, já bych pravidla nechal, tak jak jsou.

Pokud někdo dá 2 minometčíky do 1 čety, musí holt pamatovat na riziko, že při boji zblízka, resp. při zteči bude tato četa bezbranná.

Hypoteticky samozřejmě existuje možnost, že mohou umlátit nepřítele samotným minometem, příp. použít umění boje beze zbraně, ale to už je trochu nadnesené :-).
Spekulovat, jestli u sebe mají pistole či nože pro boj zblízka a podle toho určovat útok, nevím, nevím.

10.10.2011 13:38:36

obsluha minometu
Nechcel som sa vam miesat do debaty, ale naozaj si myslite ze by poslali obsluhu minometu do boja bez osobnej vyzbroje? Iba s minometom?
Pozrite si obrazky:
http://www.delostrelectvo.army.cz/html/technika-minomet-52.html
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Finnish_mortar_squad.jpg

The equipment carried by the mortar section allows the section to perform all the functions of an indirect fire team. Section members are armed for self-protection with M16 rifles (section sergeant and squad leader) or pistols (gunners and ammunition bearers). Each squad is equipped with a complete M224 mortar (baseplates, barrel, bipod, sight, and aiming stakes), fire control equipment (binoculars, M2 compass, mortar ballistic computer, and plotting board), and a TA-1 telephone.
Zdroj: http://www.inetres.com/gp/military/infantry/mortar/M224.html

10.10.2011 14:41:54

minometcici
...taky nejsem pro zmenu pravidel. Tady souhlasím s laredem. Minometcici jsou proste bezbranní.

10.10.2011 14:44:51

Syon
Přesně tak. Nula na útok zblízka je podle mě fail. Obsluha má minimálně pistole a velící mají M16. To mi jako bezbranní rozhodně nepřipadá. Jedna na útok zblízka mi připadá adekvátní.

10.10.2011 15:47:26 | Upraveno autorem (porovnej)

Uprava sheetu
Tak takhle. Udelam jeste jednu prehledovou tabulku a upravim v ni popis minometciku tak, ze na boj z blizka maji silu jedna. Kdo bude chtit, muze to hrat podle teto upravy kdo ne at zustane pri starem.

Pri oficialnich hrach (bude-li turnaj) ale budou platit originalni pravidla. Berme tuto upravu jako home rules... :D

10.10.2011 18:23:12

minometcici
...jasně, že minometčíci měli nějaké ty bambitky u pasu a nějak by se určitě bránili, třeba i lopatkama, ale ve vztahu k útočící pěchotě je jejich bojová síla zanedbatelná, proto nula.
Pokud si to zvolíte jako domácí pravidlo, je mi to fuk. Ale takto ohýbat pravidla se mi vůbec nelíbí.

12.10.2011 11:40:52

Minometčíci
Naprosto souhlasím s Klopikem.

12.10.2011 19:54:14

Neoficiální FAQ...
Včera jsem sem nahrál přeložený neoficiální FAQ z BGG.

Většina věcí je jasných, ale některé mě docela překvapily (platnost žetonů kouře,
podpora jednotek v Op fire při zteči,...).

Myslím, že každý z nás si tam něco najde :-).

9.11.2011 07:22:36

to Laredo
teda Pavle moc si me potesil :D.

Uz si to tisknu. Vecer si to pekne vklidu vsechno proctu. Diky.

9.11.2011 09:19:28

laredo
děkujeme!

9.11.2011 09:31:17

pěkné
Pavle,

velmi pěkné, klobouk dolů.

Mně třeba překvapilo, že kartu kryj se můžu hrát v každé akci, dokud nevyčerpám její limit pro tři použití. My to hráli jednou za kolo.

9.11.2011 14:21:10

to klopik...
Klopiku, s tou kartou Kryjte se! jsi mi nasadil brouka do hlavy :-).

Schválně jsem se koukal na anglickou verzi této karty a na českou verzi zde.

V originále je "once per turn, you may...", tedy jednou za (akční) tah.
V české verzi je jednou za kolo.

Takže ve FAQ mají pravdu :-).

Dám o tom vědět Kubisovi, aby to opravil, jde jen o drobné přehlédnutí.

9.11.2011 20:52:14

to all
Uz se pracuje na oprave. Jak to bude nahraji opravenou verzi ke schvaleni. Obavam se ale, ze je to ve vice baliccich, tak to musim dohledat. Bylo to tusim i ve velitelskych kartach obsazenych v Normandii.

To ste me teda naprdli :D Ted abych znovu tiskl a prelaminovaval tyhle karty. Diky za upozorneni.

11.11.2011 20:48:22

Info
Tak jsem u strategickych karet z rozsireni DoF a nasel jsem stejnou chybu i u karty z balicku Desert tactics Deck I - Increased visibility

Takze sem to take opravil... Soubory nahraji co nejdriv :D

11.11.2011 21:21:56

Sumar
Takze jsem objevil stejnou chybu prakticky ve vsech rozsirenich. Tu je seznam opravenych karet:

zakladni hra - karty Kryjte se (Take Cover) a Rozhodujici cil (Critical Objective)
DoF - Zlepsena viditelnost (Increased visibility) a Kryjte se (Take Cover)
Normandie - Prikladne veleni (Leader by example), Neobvykly manevr (Outmaneuver), Zkusena osadka tanku (Veteran-tank-crew), Rozhodujici cil (Critical Objective) a samozrejme Kryjte se (Take Cover)

Opravene karty ve formatu JPG si muzete stahnout primo odsud:
http://www.ulozto.cz/10992864/opravene-karty-zip

Opravene soubory jsem nahral k aktualizaci... (uz jsou vystaveny)

11.11.2011 22:14:24 | Upraveno autorem (porovnej)

kouř Laredo
...s tím kouřem se mi to nezdá. Budu se určitě držet pravidla, že se žeton kouře odstraňuje vždy ve fázy údržby.

13.11.2011 14:55:28

Vybíráme z Bazaru

Settlers: Zrod impéria (CZ)
Settlers: Zrod impéria (CZ)
Akt. cena: 560 Kč
Končí za: 21 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas