Runewars - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská, válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Autoři: Corey Konieczka
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pravidla

Tak sme sa dockali, pravidla su online :o)
http://www.fantasyflightgames.com/ffg_content/runewars/minisite/runewars-rulebook-web.pdf
8.1.2010 21:07:08

Danse
Myslím, že pevnost je pobořena vždy, když je zaútočeno na pole, na kterém stojí.

8.2.2010 16:42:26

Karas

Danse
jj souhlas sydo. Nejprve se pricte sila pevnosti a pokud je to 5, tak se pak vzdy otoci (prece jenom ji utocnici trosku ponici). Jinak mam za sebou 3 hry (vzdy jen ve 2) a nadseni max. Sice zena neni souper, ale holt musim pockat na vyzyvatele no :)
Dost zalezi na mape ..... coz manzelka neuznava, takze pri 2. hre jsem uz po mape vedel ze vyhraju.
Doporucuju vsem.

8.2.2010 16:57:54

Karas
O tom, že dost záleží na mapě, píše snad každý a mně už připadá, že jsem snad jediný, kdo s tím nesouhlasí. Hra se dá vždycky přizpůsobit a pokud např. nevyjdou suroviny, tak budu hrát na města, na hrdiny nebo na vliv, pokud nevyjde ani to, vždycky se mohu na koně dostat šikovnou diplomacií nebo dobytím neutrálů.

Stejně tak terén - pokud nejsem krytý horami, pojedu ofenzivu a zakopu se v pevnosti co nejdál od startovního království. Pokud hory mám, pak zase nemusím moc zbrojit a jedu jen spanilé jízdy po okolí.

8.2.2010 17:43:29

Danse
Však ano - na mapě záleží to, jakou strategii je třeba zvolit. Tak jsem to myslel.

8.2.2010 17:59:48

Ad pobořená pevnost
Pokud se nepletu, je pevnost pobořena jen tehdy, když v době počítání síly jednotek zbývá alespoň jeden stojící útočník. Pokud jsou všichni útočníci mrtví nebo rozprchlí (routed), pevnosti se nic nestane...
"Damage Stronghold: If standing enemy units are present, the
defender then flips the stronghold so that its damaged side is
faceup."

9.2.2010 11:52:39

Pevnost
Jj je to tak jak píše Vlad. A jak hrajete když zautočíte na pole kde jsou jen routed jednotky (tzn. nevstupují do boje)? My to hrajeme tak, že boj vlastně vůbec neproběhne (obránce nemá koho nasadit), tudíž je takhle jde zničit i supremacy efektem mobilize i když už jsem předtím v normálním efektu karty bojoval. Ale nejsem si jistý jestli se zničení těch routed jednotek považuje za boj či ne. Jak to hrajete vy?

9.2.2010 15:08:57

pevnost
Klonila bych se k varinatě, že je to boj. Takže nejde využít ten efekt karty, pokud se už předtím bojovala.
Usuzuji tak proto, že routed jednotky jsou zničené pokud na ně někdo zaútočí. Takže pokud vstoupíš do oblasti s routed jednotkama, tak bojuješ a tím je ničíš.

9.2.2010 15:11:49

Born
Supremacy abilitou Mobilizace nemůžeš zaútočit na routed jednotky - boj normálně proběhne a tvé jednotky nalížou karty, i když jim k ničemu nebudou. Řešilo se to myslím na FFG fórech.

9.2.2010 15:22:50

sydo
Tak supremacy bych zaútočit mohl za předpokladu, že v prvním vyhodnocení nedošlo k boji. A s tím lízáním mi to přijde trochu hloupí... Doufám, že se k tomu co nejdřív dočkáme oficiálního vyjádření... Logický by bylo, kdyby žádný boj neprobíhal, protože ty routed jednotky jsou stejně automaticky zničený...

9.2.2010 15:37:03

Born
To by právě logické nebylo. Nejsou zničeny automaticky - jen musí po prohraném boji ustoupit a jelikož jsou routed, tak jsou zničeny, ale až po vyhodnocení boje.

9.2.2010 15:42:22

supremacy efekt mobilizace
Může se při tomto bonusovém přesunu pohnout i jednotka, která mobilizaci z karty již použila, nebo musím druhou mobilizaci vyhlásit někde úplně jinde? Jde mi o to, že po té první mobilizaci jsou přece jednotky v oblasti s aktivačním žetonem a podle pravidel tím tento rok končí.

9.2.2010 15:50:01

Danse
Aktivovaná jednotka se již pohnout nemůže, takže mobilizaci musíš vyhlásit na jiném místě.

9.2.2010 15:51:27

ještě něco
1) Pochopil jsem správně, že vyvolám-li bitvu s více jednotkami než osmi, pak se po konci bitvy celý přebytek stahuje do sousední přátelské oblasti a je automaticky routed? (což dost nahraje případnému protiútoku, který de facto pojede do prázdna a ty jednotky zničí)
2) Umožňuje supremacy efekt mobilizace vstup na neutrální území s pokusem o vyjednávání (a v případě bitvy bych se musel stáhnout)?
3) Příklad: použiju mobilizační přesun o dvě pole k neutrálním jednotkám, které mě ale nechtějí pustit a já se musím stáhnout. Mohu se skutečně stáhnout i na pole, které je od mého startovního (2 hexy vzdáleného) pole daleko 3 hexy? (zkrátka "přejdu" neutrály a stáhnu se, čímž udělám pohyb 3 za kolo)
4) V pravidlech je psáno, že mám-li se stahovat, musím přednostně do přátelské oblasti. Platí tedy, že v situaci, kdy se stahuji a vedle mě je: a) přátelský hex s osmi jednotkami b) úplně prázdné pole - musím povinně na to přátelské pole, a tedy o všechny stajované jednotky přijdu, protože jsou nad počet, nebo v tomto případě mohu využít pole prázdné?
5) Mohu stavět pevnost na místě, kde bylo zničeno město?
6) (opravdu blbý dotaz) - "Season" je jen jedna konkrétní roční doba (= jeden rozkaz) a ne celý rok, že?

12.2.2010 19:25:52

Danse
Jen v rychlosti... zbytek a podrovněji zítra.
1.ano
2.ano
3.prakticky to neodporuje pravidlům (ale zdravému rozumu ano)... osobně bych řekl, že se to časem objeví ve FAQ až bude dát stáhnout jenom na pole, odkud jsi přišel
4.nemám pravidla před sebou, ale podle mě tam je NEBO a ne nejdřív tam a pak onam... takže by sis měl normálně vybrat
5. pevnost můžeš postavit, kde už není město - zničené město není město, takže nic neodporuje jeho postavení
6. season jsou 4 - jaro, léto, podzim, zima, dohromady rok ;)

12.2.2010 20:15:10

ústup
Jednotky říše a spojenecké jednotky: Tyto jednotky musí vždy
ustoupit na nějaké sousední vazalské území. Pokud zde není žádné
vazalské území, na které by mohly ustoupit, může být ústup proveden na sousední prázdné území. Nemají-li ani tak kam ustoupit, jsou zničeny.

hmm tak mi to nedalo a koukl se máš pravdu je to nejdřív tam a pak onam... očividně taky ideální kandidát na FAQ (a myslím si, že v tomhle případě by mělo jít ustoupit na prázdné území).

12.2.2010 20:23:25

neoficiální FAQ
neoficiální FAQ, kde je odpověď na spoustu otázek, jak co řešit, leze nalét zde
http://boardgamegeek.com/filepage/52411/various-rulings-from-corey-v1-0

12.2.2010 21:40:55

Dotaz -?
V průběhu hry po vyhodnocení jarní karty "Prepare for the coming year" jsem si za žeton vlivu mohl (a vzal) novou objective kartu a starou zahodil. Nová karta byla "The giants horde" (Pokud během tvého kola nejsou na mapě žádní obři, vezmi si dračí runu) a jelikož jsem měl 2 obry jako spojence s šesti jednotkami v oblasti s mou tvrzí. Mohu pomocí rozkazu "recruit" doplnit stav jednotek na 10 a ony 2 obry legálně zničit jako přespočetné a tím si splnil podmínku pro zisk runy z objective karty The giants horde? Soupei trochu prskali :o)

15.2.2010 20:51:24

to Rachmael
Zdá se mi to jako zcela regulérní zahrání, takže já bych řekl ano.
Pokud by se to ale mělo brát tématicky, tak bys za ně měl dostat navíc ještě nějaké jídlo, jak jsi z nich nadělal šunku pro vojáky :-D

15.2.2010 21:28:11

Rachmael
Podle mě naprosto legální a elegantní řešení. Ale taky bych prskal :D

16.2.2010 09:19:00

Rachmael
Přidávám se k předchozím příspěvkům, aby jsi měl víc palebné munice proti prskačům:)
Zahráno krásně a naprosto v souladu s pravidly. Ani mě by tak podlé řešení nenapadlo;) Výborně!

16.2.2010 09:44:01

Přesun run
V rámci akce Fortify je možné provést výměnu žetonů run mezi dvěma oblastmi, které jsou pod vaší kontrolou. Je ale možné přesunout runu do oblasti, kde původně žádná nebyla?

17.2.2010 16:15:56

Vlad
Ano, když si vybereš jedno území s runou a druhé bez runy, můžeš runu přesunout i na původně prázdné místo.

17.2.2010 16:46:08

to sydo
Budu se na tebe večer odvolávat ;)
Pravidla v tomhle bodě nemluví úplně jasně, ale osobně si myslím totéž - ovšem posledně mě oponenti přehlasovali...

17.2.2010 17:06:04

to Vlad
Podle textu to vypadá, že opravdu můžeš. Samotnou mě to zatím nenapadlo.

17.2.2010 17:08:13

to sappho
Ten text to podle mne nevylučuje, ale ani to explicitně neuvádí. Ale myslím, že by to jít mělo, jinak bude v epické variantě, kde se nehraje s falešnými runami, akce Fortify slabší než v klasické hře. Každopádně děkuji za další hlas podporující můj názor :)

17.2.2010 17:11:05

Vybíráme z Bazaru

Dominion: Temné časy
Dominion: Temné časy
Akt. cena: 399 Kč
Končí za: 13 dnů

Offcanvas