Na křídlech - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 70 min
Herní svět: Zvířátka
Herní kategorie: karetní hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Elizabeth Hargrave
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Lokalizace?

Neslysel nekdo, ze by se chystala lokalizace do cestiny?
3.1.2019 13:29:35

Tak jsou bud blby a nebo slepy
Duplicit s martennem :)

Jestli je v pravidlech jasne definovano, co znamena vylozit a nejaka karta te vybidne k vylozeni tak uz nevim.
Taky je treba, pokud nekoho napadne nejaka nesrovnalost se nad tim zamyslet. Napriklad : nebylo by to ultra silny, kdybych mohl ptakem, co stoji 1 potravinu vylozit ptaka, co stoji 3?
To uz bych si fakt pri prekladu pripadal, ze z tech lidi blbce delam.

4.1.2020 11:00:11 | Upraveno autorem (porovnej)

martannem
VS kdokoli přečte jednou jednu větu navíc na kartě.

4.1.2020 11:20:22

karel
Přesně vím, o co se při překladu snažíte a přijde mi to logické. Děkuji o náhled, jak ve skutečnosti vypadá překlad her a že to není jen o tom, přeložit pravidla slovo od slova, ale jak zmínil i Cardinalle je to o hledání v jiných zdrojích než jen v pravidlech.
V posledních letech zjišťuju, že mají lidé obecně problém pochopit psaný text a jedná se i o dospělé lidi a tak vyžadují a učí se hraní her podle videonávodů. Nehrál jsem snad nikdy žádnou hru poprvé úplně správně a někdy jsem některé pasáže při čtení pravidel moc nechápal, ale po odehrání jsem si pravidla přečetl znovu a najednou si to tak nějak sedne. Ještě se pak kouknu sem Zatrolenky na případné dotazy a je to v pohodě.
Velmi si vážím vaší práce. Chápu, že se může udělat chyba, taky jsem chybující i když se snažím odevzdat co nejlepší práci. Přeju vše dobré ;)

4.1.2020 11:35:15

houp
Nesouhlasím. Sám říkáš, že na kartách mají být podchyceny pouze případy, které jsou nějakým způsobem speciální. Vyložení karty je jasně definováno v pravidlech a tedy informace o zaplacení zdrojů je duplicitní. Naopak speciální případ by byl, kdyby druhá karta měla být hrána zdarma.

Vem si jiný případ. Třeba schopnost "Dober si 1 kartu". Dobírání karet je taktéž jasně popsáno v pravidlech. Hráč si při dobírání může vybrat z karet z nabídky nebo si dobrat naslepo z balíčku. Karty v nabídce se doplňují na konci tahu. Speciální případ je schopnost "Dober si 1 kartu z balíčku" a takto to je na kartách napsáno. Dle tvé logiky by na každé kartě se schopností "Dober si kartu" mělo být dále napsáno upřesnění "Hráč si může zvolit kartu z nabídky nebo z balíčku".

Tvrdíš, že odstraněním informace o zaplacení surovin za vyložení karty odstranili půlku informace, ale zároveň tvrdíš, že na kartách by měly být popsány pouze speciální případy. Tím si protiřečíš.

Čím víc nad tím přemýšlím, tím víc musím dát za pravdu Karlovi. A to říkám jako někdo, kdo napoprvé kartu se schopností vyložení druhé karty hrál blbě.

4.1.2020 13:07:19 | Upraveno autorem (porovnej)

Kafe s mlikem
Tady je to asi i o jazykovem citu, co je "Vylozeni karty", evidentne ne kazdy si pod tim predstavi "Muzes provest standardni akci vylozeni karty", kde je jasne, ze je to vylozeni karty a zaplaceni za ni. (Minimalne pro lidi, co meli prevypravena pravidla)

Je videt, ze to kazdy vnima jinak. Pro me jako tvurce/vydavatele hry by asi bylo dulezitejsi "mnoho hracu to hraje napoprve blbe" nez "ted je to konzistentni, mame to dobre, blby jsou hraci"

4.1.2020 14:08:05

..
Je to spomenute v prilohe pravidiel? Je. Moze si to kazdy hrac precitat a zapamätat? Može. Skôr by som riešil, 3 opravene karty vtakov s pismenkami a co s bonusovymi kartami ukolov po vydaní expanzie. To su veci, co narusujú hru..

4.1.2020 14:25:57

Není to chyba
Souhlas martannen a dalšími, co stojí za názorem překladatele. A poměrně se mi líbí i nastřelené pohledy různých druhů hráčů.

Osobně mi vadí na celé té diskuzi to, že vynechání té poznámky je některými nazýváno failem, chybou, kiksem a bůh ví ještě jak. A dokonce tu byl názor v duchu, že se to komunitě nelíbí, ať to překladatel akceptuje. Prd a ořech. Viděl bych to spíš tak, že je hromada lidí, kteří jsou rádi, že informace jasné z pravidel neplevelí kartu. Mezi ty se řadím i já. A pak je tu další hromada těch, co by tu informaci tam rádi měli. Ten názor respektuji, ale není to názor všech. A už vůbec to není dogma. Ani v jednom případě to ve finále není chyba, je to vůle překladatele.

4.1.2020 15:14:50 | Upraveno autorem (porovnej)

Houp

Pojem "Vyložení karty" není o žádném jazykovém citu a vzhledem k tomu, že tomuto pojmu je v pravidlech věnována celá jedna stránka, není potřeba si pod tímto pojmem ani nic představovat. Tento pojem je poměrně jasně definován.

Konzistence, především u her s mnoha kartami s nejrůznějšími efekty, je VELICE důležitá. Kdo bude předem rozhodovat o tom, že zrovna tohle je případ, který spoustu hráčů mate, ale toto už ne. Co si myslíš o případu s dobráním karty? Měla by na kartách být doplňující informace o tom, že si hráč může dobírat jak z balíčku tak z nabídky?

A prosím hlavně nezačínej o tom, že hru řádně playtestovali původní autoři a tedy ví nejlíp co dělají. Víc než 250 vláken ohledně pravidel na BGG mluví trošku jinak. Jasně, že dost dotazů je zbytečných, dost se jich opakuje, ale i tak na hru rodinného typu s relativně jednoduchými pravidly to je hodně.

A trošku offtopic co se playtestingu týče, vůbec nechápu jak mohli přes testing projít krkavci v takové podobě v jaké jsou...

4.1.2020 15:46:50

Krkavci
Ja som to hovoril! :D a nik moj nazor nezdielal, az na teba Kafe s mliečkom :). Zalozil som na to aj vlakno a vacsina ludi ze je to v pohode :).

4.1.2020 16:13:21 | Upraveno autorem (porovnej)

Nadbytecny text
Ohledne vypusteni textu na karte o vylozeni do tehoz biotopu v ceske lokalizaci tu panuji ruzne nazory. Padlo tu, ze v Marsu je vse jasne vysvetlene ikonou i textem, aby nemohlo dojit k omylu. K tomu si dovolim nazorne demonstrovat, ze ani tento pristup neni samospasny.

Na nekolika kartach s umistenim desticky zelene je v originale "Place a greenery tile and raise oxygen 1 step" ve snaze pripomenout hracum, ze po umisteni desticky zelene ma hrac zvednout obsah kysliku. Na bgg se ale s zeleznou pravidlenosti objevuji dotazy, jestli to "raise oxygen 1 step" znamena jeste jednou zvednout kyslik navic k tomu, co da desticka zelene, nebo ne. Protoze v pravidlech je jasne napsano, ze umisteni zelene zveda obsah kysliku.

Tato duplicitni informace tedy vede k mateni hracu. Karel nebo nekdo jiny z Mindoku udelal velice moudrou vec a tu vetu "raise oxygen 1 step" na kartach prepsal jinak. A klidne ta veta mohla byt vypustena. Ze stejneho principu je tak podle me na karte s ptakem nadbytecna prave ta veta o vylozeni do biotopu.

4.1.2020 16:28:40

pravidla
Nevim jak Wingspan, ale v Magicu je bezne takovy doplnujici text v zavorce kurzivou a vsichni to chapu jako pomucku, aby nemuseli cucet nekam do pravidel

4.1.2020 21:11:12

Kumas
To je Magic toto je rodinna hra s peknymi "cistymi" kartami namiesto kariet preplnenych textom

4.1.2020 21:21:15

Uprava prekladu
Souhlasim s karlem a jeho vysvetlenim. A to v nasi herni skupine taky vznikla nejasnost, zda nahodou neni vylozeni toho ptaka zadarmo (respektive ani ne tak uplne zadarmo, jako spis jestli je nutne platit to vejce). Faktem je, ze na karte neni napsano "zdarma" ani nic podobneho, ale lidi si to tam casto samovolne domysli. Ja si myslim, ze drtiva vetsina hracu by mela prinejhorsim znejistit a dohledat si podrobne vysvetleni karty. A pokud si tam nekdo slovo "zdarma" domysli tak prirozene, ze se nad tim ani nepozastavi, tak si myslim, ze podobne spatne zahraje jeste minimalne 5 dalsich veci, a vubec mu to nebude vadit.
Celkove si myslim, ze karel racionalne a srozumitelne vysvetlil zpusob prekladu Mindoku a jejich pohnutky, a at uz nekdo s jednotlivymi upravami souhlasi nebo ne, meli by to akceptovat, a neklasifikovat jako fail.
O osobnim napadani prekladatele nemluve... Taky bych chtela nekdy vyprodukovat perfektni preklad, ale vim, ze ani po kvalitni korekture a cetnych kontrolach nejdenim clovekem proste vzdy nekde neco vyleze, a zbyva jen doufat, ze to bude jen drobnost.
Takze karlovi a Mindoku klobouk dolu za hromadu dodatecne prace s prekladem a zprostredkovani ceskemu hraci hladsiho herniho zazitku, hodne stesti a pevne nervy do budoucna.

5.1.2020 11:45:42

zdarma
No niekomu nestaci, ze moze v jednom tahu vylozit dvoch vtakov, pricom vlastne bonus tej karty je dvaja vtaci-vylozit-jeden tah. Niekto by chcel este aj toho druheho vtaka bez jedla a vajec vylozit :).

5.1.2020 13:55:53

Souhlas s Karlem
Pravidla ohledně vyložení karet jsou jasně daná. Takže pokud by pro vyložení druhé karty platily jiné podmínky, musely by na kartách být napsané (například "Můžeš ZDARMA vyložit další kartu..."). Vzhledem k tomu, že na kartách nic takového není, platí standardní pravidla pro vykládání karet a není co řešit.
Howgh.

5.1.2020 14:42:18

Vyložte dalši kartu do téhož biotopu.
Ahoj mám otázku, stala sa mi situácia kedy som mal na ruke 2x vtáka s tuto schopnosťou, môžem ju požiť viackrát ? Myslím že vyložím vtáka čo umožňuje vyložiť ďalšieho vtáka a ten má taktiež schopnosť vyložiť ďalšieho vtáka. Je to veľmi ojedinelé ale stalo sa mi to a v pravidlách o tom nieje nič písane, iba že pokial máš dosť jedla a vajec tak si v pohode.

3.5.2020 21:49:54

Vyložte dalši kartu do téhož biotopu.
Ahoj mám otázku, stala sa mi situácia kedy som mal na ruke 2x vtáka s tuto schopnosťou, môžem ju požiť viackrát ? Myslím že vyložím vtáka čo umožňuje vyložiť ďalšieho vtáka a ten má taktiež schopnosť vyložiť ďalšieho vtáka. Je to veľmi ojedinelé ale stalo sa mi to a v pravidlách o tom nieje nič písane, iba že pokial máš dosť jedla a vajec tak si v pohode.

3.5.2020 21:49:58

Wortor
Můžeš.

3.5.2020 21:54:21

Vybíráme z Bazaru

Siegestorm od Albi (nová)
Siegestorm od Albi (nová)
Akt. cena: 350 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas