Cashflow - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Cashflow Technologies, Inc.
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 1996
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jak se to hraje?

Už jsou tu 3 maximální hodnocení a mě by zajímalo, jak se ta hra "hraje". Je to nějaké propracované? Jakou roli tam hraje náhoda? Vzhledem k tomu, že se motám kolem cenných papírů, měl bych taky rozumět opcím, futures a pod, tak se to logicky dostalo do mého hledáčku. Cena mi ale přijde úplně mimo a tak trochu mi to zavání určitými pochybnými motivačními způsoby.
29.1.2010 07:48:22

PJ

Ufff...
...začínám mít kopřivku jen zaslechnu slovo "marketing". Maximálně jsem ochoten souhlasit s tvrzením, že "kupujeme jen to, o čem víme". Jinak osobně spíš patřím k lidem, kteří mají odpor k mediálně protlačovaným věcem.

Docela by mě zajímalo, co je na pravdy na těch marketingových (ble) společnostech, kterými se neustále zaklínáš.. Nejen úzká hráčská komunita, ale všichni mí známí (tedy i nehráči) si hry kupují přes internet a většinou ve specializovaných obchodech. A třeba mi jejich majitelé dají za pravdu, že jen úzká hráčská komunita by je neuživila. Tímto jim také děkuji, že neobjednávají hry jen na základě jejich marketingové (uá) kampaně, ale na základě vlastního úsudku a rozumu. Díky, kluci!

21.2.2010 17:10:27

Joe

gabi
Rozdiel medzi Cashflow a Agricolou napríklad je ten, že pred hrou Cashflow bolí najprv Kiyosakiho knihy a "učenie", ak to tak nazvem. Hra bola vytvorená až následne.

Napriek tomu Agricola (a väčšina obľúbených hier posledných rokov) žne úspechy len sama vďaka seba a svojim mechanizmom, téme, hrateľnosti, spracovaniu a pod.

Takže ak aj majú tieto nové hry masívnu kampaň, tak sa predávajú dobre hlavne preto, že sú samy osebe kvalitné. Najlepšia kampaň je totiž práve ústna kampaň kamaráta kamarátovi...

21.2.2010 19:42:51

marktetingové agentury
Jelikož mým studiem byl právě marketing a management a v této oblasti se pohybuji stále, musím se přidat k názoru, že názor o ovládání oblasti deskových her marketingovými společnostmi mi přijde mimo. V současné době PR na deskové hry není skoro žádné, do obchodů se dostane, jen to co má šanci tak nějak se prodat pro široké masy. Ale žádná pořádná reklama a už vůbec tlak marketingových agentur (potažmo větších výrobců) není. Mám z toho trošku pocit, jako že je to jen pocit nějakého začínajícího vydavetele, který se snaží protlačit na trh a zatím s mu to nedaří.

21.2.2010 19:52:58

dodatek
A co se týče diskutujích a jejich názoru na hry na tomto serveru? Tohle je serve lidí, kteří se na hry specializují. Takže když se jich zeptáš na jejich názor a pocit ze hry (a myslím si, že jsme zvyklí si to tu říkat naplno) a bude to hra pro ně nezajímavá, tak ji nepochválí. Tyto "specilisty" na hry prostě něco jednodušího už často nezaujme. Tak jak bys nemohla čekat na severu filmových kritiků pochvalu dej tomu Avataru(omouvám se všem fanouškům) tak pochval na některé hry se tu nedočkáš. Každopádně, když jsem přijde někdo začínající, je tu většina ochotna mu poradit i s výběrem nějaké jednoduché euro hry. Nikdo ho nehaní za to co hraje, nikdo ho nekritizuje.

21.2.2010 19:59:04

gabi

rozumiem
Rozumiem Vám. Ja vám váš názor neberiem. Hru ste tu umiestnili vy a na otázku čo je to za hra som napísala svoj názor. Vďaka tejto debate začínam rozumieť aj širším súvislostiam.
to Sappho:
Neviem ako by toto vlákno súviselo s nejakým vydavateľstvom a už vôbec neviem čo by to malo mať s našim vydavateľstvom. Pokiaľ viem tak táto hra je už 14 rokov vydaná a nijaké vydavateľstvo na Slovensku s tým nemá nič spoločné.

21.2.2010 20:18:32

Alien

Po nějaké době...
Tak jsem si zpětně přečetla diskuzi, která vznikla po reakci gabi na můj příspěvek. Chtěla bych se k němu jen ohradit - ne, že bych byla namyšlená, ale mám pocit, že jsem dostatečně inteligentní na to, abych chápala psaný text. A ta pravidla byla v tomto případě opravdu příšerně nicneříkající. (A je třeba ještě dodat, že ta hra je dost drahá na to, aby k ní někdo alespoň napsal kvalitní návod.) Jinak k něčemu ta hra opravdu dobrá je - člověk si zopakuje počty ze základní školy. Celou dobu nedělá nic jiného než že přepisuje čísla, gumuje a přepočítává. Početní úsilí, které by šlo určitě lépe využít někde jinde.
Často se tu uvádělo, že se jedná spíše o "učební pomůcku", "výukový materiál"... Nevím, ale prostě tu hru nemůžu spojit ani s tímhle tvrzením, sorry. (Kiyosakiho jsem nečetla, takže si to nemůžu spojit s těmi knihami. Bohužel tenhle druh literatury fakt není pro mě, já zkrátka byla vychovaná v duchu šetrnosti a vhodného nakládání s financemi tak, aby člověk mohl normálně a bez dluhů fungovat, a po zbohatnutí netoužím, na světě jsou důležitější věci :DDD .)

24.2.2010 23:07:22

gabi

to alien
rozumiem a rešpektujem
opakujem text zo začiatku diskusie
toto nie je pre každého
je to pre toho, kto chce urobiť zmenu
kto chce mať opraty v rukách
ten kto to nechce, nech si vyberie inú hru
ja chcem mať opraty v ruke a preto pre to niečo robím
jednou z vecí je aj hranie cashlow 101
koľko ľudí, toľko chutí
toto evidentne nie je tvoja šálka kávy
:)

24.2.2010 23:48:06

gabi

to Alien
ešte k pravidlám

Nik z našej rodiny nemal problémy pochopiť pravidlá k tejto hre a hru sme z tohoto hľadiska zvládli bez problémov a potreby sa na nejakom fóre bez pýtania sa ako tomu kto rozumel, lebo by nám niečo nebolo jasné.
Preto nemám problém písať o tejto hre tak ako som písala v riadkoch predtým.

to neobjasnené slovo:
ja sa držím tejto mudrej vety a nikdy som to neoľutovala.

Čím viac človek dosiahol, tým sa menej bojí povedať čo nevie. A naopak. Ak človek toho dosiahol málo, často sa tvári, že všetko vie.

Naopak, keď som na ňu zabudla, trpko som to oľutovala.

No každý si svoj život modeluje sám a tak je to v poriadku. Aj preto je život na tejto planéte tak pestrý.

To bohatí verzus šetrenie.

finančné bohatstvo nie je to keď má človek milióny, ale keď vie so svojimi peniazmi narábať tak, aby mal pohodlný život a mohol ho žiť tak ako si predstavil. Každý máme iné nároky a pre každého je to iná suma peňazí.
Sú samozrejme aj iné dôležité veci a ja si ich vysoko cením. Často však len to nestačí, lebo žijeme v spoločnosti, kde sa za všetko platí peniazmi. Ja by som bola tiež radšej keby to bolo inak a peniaze by nemali tú moc, čo majú. Ale pokiaľ sa táto situácia nezmení, budú tu peniaze a ja sa ich chcem čo naučiť čo najlepšie využívať v prospech seba v prospech ľudí, ktorých mám rada. Ak to nedokážem neurobím nešťastnou len seba, ale aj tých čo mám rada. :):)

25.2.2010 07:32:06

Zajímavá debata
Hru jsem kdysi také hrál u někoho, kdo si ji koupil za ty hrozné peníze ve světle knížek, ke kterým byla vydána.
Považuji se za fandu moderních deskových her a tahle hra prostě do této kategorie nespadá - dráha, kostka, figurka, kartičky s úkoly. Takovéhle "hry" hrajeme i na angličtině na procvičení sloves.
Široká veřejnost ale právě pod pojmem desková hra vidí takovýhle typ her a pokud se to prodává v marketech a knihkupectvích pod hlavičkou slavného autora, koupí to. Pak jim vysvětlíte Agricolu, Puerto Rico, zahrají si to, líbí se jim to a pak stejně chtějí hrát Cashflow, protože není tak zbytečne složité a nemusí se u toho tak přemýšlet. Neznamená to ale, že by tahle hra nemohla být zábavou pro určitý typ hráčů, stejně jako Le Havre pro jiný. Kostkovo-dráhová hra dokonce může pobavit i pokročilejší hráče díky svému tématu, o kterém jde v tomto typu her především (např. Talisman).

25.2.2010 10:27:39

to Droll
V podstatě s tebou souhlasím. Když to řeknu otevřeně, tak tahle hra opravdu není ničím vyjimečná a řadí se do šedého průměru her jak jsi poznamenal dráha, kostka, kartičky s úkoly. Samozřejmě si své hráče najde, jako mnoho jiných třeba i jednodušších her, vždyť i člobrdo a domino je a bude stále populární. Co mne na téhle hře a debatě zaujalo, nebo spíše iritovalo, tak to byl způsob jakým gabi a zakladatelé klubů této hry tuto průměrnou hru označují jako něco mimořádného, co sice každému nesedí ale pro ty "kteří chtějí se svým životem něco dělat" je to jakoby, spolu s Kiosakiho knihami, svatý grál. Formulace příspěvků gabi mi připadá jako vystřižená z motivačních a reklamních hesel Kyosakiho díla. Podle mne je vidět, že je tímto učením velice silně postižena :-). Nikdy jsem se tady na tomhle webu s něčím takovým nesetkal. Někdy jsme se tady dokázali do krve dohádat o kvalitě nějaké hry, jestli je dobrá nebo není, jestli je pro začátečníky nebo geeky, jestli stojí zato ji kupovat. Někdo tady zesměšňoval tu jednoduchou žížalkovou hru, kterou naopak já si třeba rád s dětmi zahraju ale způsob jakým o Cashflow a Kiosakim tady mluví gabi mne opravdu irituje, protože mi opravdu velice připomíná náboženství úspěchu, které se svým "americkým úsměvem" nabízejí a motivují pro něj všichni ti zástupci amway, kteří lákají na splnění svého snu finanční nezávislostí, prodejci nádobí za 50000 bez nichž dobře neuvaříme, dealeři zázračných vysavačů bez kterých se utopíme ve špíně, všechny ty motivační kurzy učení Kiosakiho a jiných zázračných podnikatelů, investorů, amerických finančních poradců, kteří nám se zázračným úsměvem a slzou v oku, předají své zkušenosti jak si splnili svůj sen, zatímco v dětství oni nebo jejich rodiče byli chudí a kdyby tehdy věděli co vědí dnes, tak už by dávno všichni jejich blízcí byli milionáři. Všichni ti guru kteří nás naučí plnit si své sny a zároveň pomáhat lidem. Prostě když něco takového slyším, čtu a nebo se mi někdo takový objeví u dveří, nebo zatelefonuje abychom se sešli nad nějakým plánem, jak změnit myšlení a splnit si své sny, tak se mi instinktivně otvírá nůž v kapse. Naštěstí všichni ti zázraci brzy pochopí, že já nejsem ten pravý a odejdou s dobrým pocitem a hrdostí jak zase nějaký hlupák chce zůstat na tom "krysím" okruhu života a nedojít tak takového hlubokého poznání, jakého došli oni.

PS: nic proti tobě gabi ale jsem prostě na ty fráze fakt alergický.

25.2.2010 13:08:10

všichni
Nejhorší na tom je, že těmihle debatami se tahle hra pořád drží na frontpagi, což je přesně to, o co Gabi a spol jde. Děláme tu reklamu zadarmo hře, která za to rozhodně nestojí, pojďme se na to už vyprdnout a nechat tenhle kousek zase zapadnout tam kam patří.

25.2.2010 13:13:51

to Sydo
Naprosto s tebou souhlasím a kaju se hluboce, protože jsem si toho co mi vyčítáš vědom. Jenže když já si nemůžu pomoct některé formulace jsou pro mne za všech okolností jak červený hadr pro býka. Takže když čtu ... chci držet otěže ve svých rukou ...chci se naučit využívat peníze ve svůj prospěch a prospěch lidí co mám ráda ... čím víc člověk dosáhl, tím víc se nebojí říct, že něco neví ...
a pak se podívám na kiosakiho stránky a knihy a tam čtu: ... Pro lidi, kteří rádi pomáhají lidem ... inspirovalo desítky milionů lidí a změnili způsob myšlení ... musíme učit děti, jak peníze vydělávat, jak je investovat a jak zařídit aby pracovali pro nás ...
Tak se prostě neudržím musím napsat, že mě osobně tohle myšlení, vyjadřování a učení irituje neskutečným způsobem. Hlavně to, když se ty fráze stanou součástí něčího vyjadřování.

25.2.2010 13:32:01

kren
Však já vím :) Ale teď už pšt ;)

25.2.2010 13:33:26

no to je dost
začínám být alergický na slovo Cash Flow. I když jsem si ho v pondělí na zkoušce vytáhl a byl jsem za něj rád :)

25.2.2010 13:51:41

sydo
Tak spustil jsem to já :) Ale měl jsem důvody čistě odborné, docela sháním nějakou deskovku s určitým chováním akciového trhu a jsa nepolíben informacemi o Cash Flow jsem se rovnou zeptal bez zjištění info na BGG. Z pravidel mi to opravdu přijde jako nějaké finanční monopoly, které nemohou věrně napodobovat fin. trhy. Holt si počkám, až mi JKLM games pošlou reprint té 1860 :)

25.2.2010 14:02:15

diskuze
Co kdybychom už tuhle diskuzi opravdu nechali zapadnout :)

25.2.2010 14:04:48

gabi

všetkým
Samozrejme, že o tu živím. Ak si lepšie pozriete debatu, tak som len reagovala ak niekto z vás niečo napísal.
Len prvý príspevok bol z mojej prvotnej iniciatívy. Bol reakciou na otázku Richmonda. Toto vlákno som nezaložila ja.
pochopila som však jedno. Tu ak má niekto iný názor je divný a máte nejakú zvláštnu potrebu mu ten názor vyvracať. Neviem čo vás k tomu vedie a popravde je mi to jedno.
JA som len vyslovila svoj názor a už som tu bola označená za kdečo za tento svoj názor.Je mi ľúto ak vám nesedí ,no ja ho kvôli vám nezmením.Ak však má byť ten to web objektívny treba akceptovať aj iný názor a nepresadzovať za každú cenu ten svoj.

26.2.2010 00:09:26

gabi

Tým , ktorým so stúpila na gombík
je mi to ľúto, no to je váš problém. :)

26.2.2010 00:10:30

To Gabi
Přečti si znova to co napsala Sappho v příspěvku 21.2.2010 19:59:04. Napsala to naprosto suprově a mám stejný názor. :)

26.2.2010 00:14:07

gabi

ok
je to tvoj a jej názor a ja mám iný.
Je to zločin?

26.2.2010 00:15:54

Nejhorší hra, se kterou jsem se setkal.
Mé dojmy z této hry nejsou zrovna nejčerstvější. Někdo ji vzal cca před 3 lety na nějaké zimní hory, ale z mého hlediska je to jasně nejhorší hra, kterou jsem zkoušel hrát.

Ze hry jsem cca po hodině odstoupil pro její nezábavnost.

Takže matně co si pamatuji.

1. Velmi nerovné startovní podmínky jednotlivých postav (hra má sic simulovat život, kde lidé nemají stejné startovní podmínky, ale ve hře je to hloupost).

2. Je to celé o štěstí. Více méně v člověče nezlob se, mi dává větší taktické volby.

PS. Když jsem to hrál, žil jsem v domnění, že hra je reklamním předmětem. Když tu někdo psal cenu, tak mě to fakt rozesmálo.

1.3.2010 18:33:36

gabi

všetkým
Rozumiem tomu, že sa vám hra nepáči. Asi to bude preto, lebo to nie je hra.
Sama nerozumiem tomu, prečo sa tu uverejňujú hry, na ktorých sa potom ľudia odpaľujú na tom, aká je to podradná vec a ak sa nájde niekto, kto váš názor nezdieľa, snažíte sa jeho názor prevalcovať. Kde je potom objektivita. Sú na svete aj takí, čo sa im Cashflow páči. No vy sa snažíte presadiť len váš názor. Ak vám tá hra tak nepáči, tak ju radšej na túto stránku nedávajte. Rovnako ako sa do materiálov o Masseratti nedávajú údaje o Volve. Nadšenci Masseratti si asi ťažko kúpia Volvo, no to neznamená, že Volvo je zlé auto. A tak je to aj s hrami. Buď budete rešpektovať aj iný názor ako je váš, alebo zabudnite, že ste objektívny. A tým tejto stránke iba ublížite.
Mne sa Cashflow páči a nepokladám je za klasickú hru. Budem tu o nej písať kladne, lebo si nezaslúži takýto odpis. Keď sa vám nepáči v poriadku, no nie ste bohovia, aby bol váš názor jediný pravý.
Chápem, že vám trhá žili. Nie je určená pre vás. Preto vám nesadla. Na tom nie je nič zlé. Každý je iný a pomer 80:20 funguje. A to nielen na papieri. A platí nielen pre svet peňazí, ale pre všetky oblasti života.
Nakoniec, Kiyosaki ju nevytvoril na to, aby ju každý miloval. Vidím, že pre vás nie.
Mne sa tu tiež mnohé hry nswpíčia a vy tu o nich básnite, zato som sa však ani o jednej nevyjadrila negatívne a verte, že keby som chcela, tak by som to zvládla bez problémov. No nemám potrebu sa do nich navážať. Ak by som sa aj rozhodla niečo napísať, tak by to bolo jednoduché vyjadrenie v jednom príspevku a nie to , čo tu robíte vy.

Opakujem svoj uhol pohľadu.

Hra je dobrá a dobre hrateľná pre každého, kto je otvorený novým a nezvyklým veciam a kto v tom nehľadá len hru, ale hlavne rozšírenie obzorov.

1.3.2010 19:13:16

gabi

oprava
nswpíčia - nepáčia

1.3.2010 19:16:36

uaaaaaaaaaaa
To snad ne.

1.3.2010 19:27:49

do psí p....e!
Ticho už tady! Gabi nám už nic nového neřekne, atk už to nechme zapadnout. Prosííím!

1.3.2010 19:34:14

Vybíráme z Bazaru

Heldentaufe
Heldentaufe
Akt. cena: 999 Kč
Končí za: 7 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas