Cashflow - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Cashflow Technologies, Inc.
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 1996
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jak se to hraje?

Už jsou tu 3 maximální hodnocení a mě by zajímalo, jak se ta hra "hraje". Je to nějaké propracované? Jakou roli tam hraje náhoda? Vzhledem k tomu, že se motám kolem cenných papírů, měl bych taky rozumět opcím, futures a pod, tak se to logicky dostalo do mého hledáčku. Cena mi ale přijde úplně mimo a tak trochu mi to zavání určitými pochybnými motivačními způsoby.
29.1.2010 07:48:22

Joe

Cashflow...
Richmond, na tie tri hodnotenia by som sa nespoliehal. Na BGG si nájdi recenzie (a celkové hodnotenie o hre tiež čosi napovie). Je to vraj v podstate Monopoly na druhú s rovnakým mechanizmom pohybu pomocou kociek (aj keď sú tam dve dráhy) a ťahaním kariet. Zacitujem: "zatiaľčo hranie vyzerá dosť zle, hra môže celkom dobre podporovať myšlienky, ktoré spísal Kiyosaki vo svojich knihách Bohatý táta, chudý táta".

Ja osobne by som si ju kúpil iba vtedy, ak by sa mi páčilo Monopoly (čo sa mi nepáči) a chcel by som ísť o stupienok vyššie. A nepotrebujem ju ani kvôli jej "edukatívnemu" obsahu, na také veci som našťastie dostal vysokú školu ;)

29.1.2010 08:48:31

BGG
Aha, vídíš to, mě nevím proč ani nenapadlo to hledat na BGG :) ale díky za osvětlení.

29.1.2010 08:57:42

Ptákovina
Za ty peníze je to opravdu naprostá ptákovina. A Richmonde svou poslední větou jsi to odhadl naprosto správně. Je to víc reklama a propagace knih Roberta T. Kiyosakiho o finančních tocích. Hraje to hodně lidí, ale asi jen díky reklamě a proto, že to byla asi první hra po člověčku na kterou narazili. Taky to, že se v reklamě píše, jak vás hra naučí zbohatnout a hospodařit s penězi hodně lidí ovlivní. Existuje mnoho ekonomických her, které podle IMHO naučí mnohem víc.

29.1.2010 11:05:34

Finanční svoboda
Jedinou podobnou hrou na téma osobních financí, kterou jsem hrál, je česká Finanční svoboda. Ne že by mě nějak uchvátila, ale pro úplného laika na úrovni Krotitelů dluhů by mohla být zajímavá. Člověk na ty rodinné finance nahlédne z dálky a zjistí, že třeba koupit nákladnou rodinnou dovolenou v době, kdy se splácí hypotéka je prostě mamlasovina.

Mně ve FS chybí jakákoli možnost samostatného podnikání, všechny zisky se provádí prostřednictvím akcií, dluhopisů a stavebního spoření.

Kámoška, co mě učila FS má i Cashflow, ale nikdy ho nechtěla vytáhnout a zahrát. I to je myslím malá recenze kvality hry... :-)

29.1.2010 13:15:33

gabi

Postreh hráča, čo má hru zmáknutú a nemá z jej promo žiadny profit....
Hra je o pochopení základných finančných pojmov a o zmene pohľadu na financie ako také. O pochopení toho, že aj zamestnanec sa môže stať investorom a tým nemyslí investovanie do rôznych fondov. Ukazuje, že je to správnom rozhodnutí v správnej chvíli a nenechať si ujsť príležitosť. Ukáže čo sa stane keď ju využijete a čo sa stane ak ju nevyužijete. Ako je napísané v popise je to o pasívach a aktívach. Mám otázku: čo je podľa vás aktívum a čo je pasívum?

29.1.2010 22:15:35

gabi

P.S.
Podľa mňa je to hra vhodná do každej rodiny. Deti si tak môžu už v rannom veku osvojiť dobré finančné návyky a v dospelosti ich môžu zúročiť. Moje deti tú hru milujú a často ju hráme a strčia hravo do vrecka aj moju mamu, ktorá je absolventkou VŠ ekonomickej odbor financie a celý život pracovala v odbore. Dokonca aj na ministerstve. Mladší syn nemal problém vo veku 10-tich rokov vyplniť hospodársku výsledovku. Som kľudná, lebo presne vedia, čo je dobrá investícia a rodinný dom, auto a chatu (čo bude slúžiť len na uspokojenie ich potrieb) nebudú pokladať za aktívum. Aj môj pohľad sa výrazne zmenil. Máme doma túto hru už niekoľko rokov a ešte sa nám nezunovala. Vrelo odporúčam. Ale rozumiem tomu ak nesadne každému. Závisí od toho, čo človek od hry očakáva.

29.1.2010 23:03:20

Smysl hry
Tedy jestli tomu rozumím dobře, jde o to zvládnout domácí rozvahu a výsledovku a pochopit, že nemůžu utratit víc než mám? Jak moc se tato hrá dá hrát opakovaně, když všichni hráči pochopí základy domácích financí? Speciálně by mě zajímaly ty investice do akcií, jakým způsobem se tento trh ve hře vyvíjí? Jak dochází k pohybům cen akcií? Viděl jsem docela zajímavou "simulaci" pohybu cen v Tulipmanii od známeho popularizátora deskovek Scotta Nicholsona a docela mě to zaujalo.

2.2.2010 20:56:33

gabi

Mecenáš trolíků

zmysel hry
Zmyslom hry je získanie zručností v práci s financiami. Ťažko sa to dá povedať pár vetami. Napísala som opis hry, ešte však nie je uverejnený a teraz pracujem na preklade pravidiel do slovenčiny. Tam to bude podrobne. Hra je vždy iná, lebo vždy máš iné povolanie, inak sa hra vyvíja. Neexistuje rovnaká kombinácia. Jej znovuhrateľnosť je vysoká. Dokonca je tam aj návod ako si to zahrať aj s reálnymi číslami z domáceho rozpočtu. Ale to je len doplnková varianta. Princípom je postupná zmena pohľadu na to ako môžeš s peniazmi pracovať. Zmení tvoj pohľad na financie zgrntu (od základu). Moje deti ju hrali už ako 10 ročný a radi si to zahrajú aj teraz, po 5-tich rokoch.

2.2.2010 21:27:42

gabi

Mecenáš trolíků

P.S
Podobnosť s Monopoly má len to, že sa tam kupujú a predávajú aj nehnuteľnosti, ale na úplne inom princípe. Od Monopoly to je na hony vzdialené. A nemám to len z druhej ruky, ale z vlastnej skúsenosti, lebo máme doma aj Monopoly a Monopoly banking.
:)

2.2.2010 21:30:40

Princip
No asi počkám na ten popis a případně pravidla, protože pořád nemám velkou představu o principech. Teď jsem si přečetl recenzi na BGG, kde to tedy jeden člověk hodně zkritizoval - hra prý učí špatným rozhodnutím, stačí se orientovat podle ROI a nic víc, vždy se vyplatí hodně riskovat (small deals vs. big deals) apod. Ale rád si pravidla přečtu, až je přeložíš.

2.2.2010 22:00:30

Taky P.S:
Jo a taky ta hrá má přezdívku "Monopoly on steroids", což je zvláštní, pokud jde o diametrálně odlišnou hru.

2.2.2010 22:05:28

k hře
Hru jsem nehrál a ani nemám potřebu si ji zahrát. Před nedávnem se na mne obrátil jeden známý, který ví, že se zabývám deskovkama a občas nějaké seženu levněji, jestli nemůžu sehnat CashFlow. Protože jsem o hře nic nevěděl, začal jsem si o ní shánět informace a číst recenze. Hned jako první jsem se podíval na kterém místě je v žebříčku na BGG. Ano jistě na žebříček her na BGG může být různý názor, ale většinou se polemika ohledně umístění her týká her tak do pořadí 200 - 300. CashFlow figuruje někde blízko 6000 místa, což už hovoří samo o sobě. Nicméně jsem si začal číst recenze (nejen na BGG). A došel jsem k zajímavému poznatku. Recenze různých "finančních" webů byly veskrze pozitivní a hovořili o skvělé hře s velkým didaktickým potenciálem, která člověka naučí hospodařit s penězi a ještě se u toho skvěle baví. Čím však recenze psali lidé s většími zkušenostmi s deskovými hrami, tím byly recenze střízlivější, až téměř odmítavé. Hlavní výhrady by se daly shrnout asi do následujících bodů.
- cena hry absolutně neodpovídá kvalitě hry
- hra se dá velice rychle "nachodit" a pak se stává nudnou, protože už je hra hodně předvídatelná a každý zná nejsnadnější cestu k dobrým výsledkům
- z předchozího bodu vyplývá velice brzká ohranost hry
- pochybný didaktický přínos - hra je zaměřena pouze na zisk majetku a ostatní věci nejsou pro život důležité

Těch proti bylo v recenzích mnohem víc a opravdu většinou převažovaly nad klady. Bohužel už je to nějaký pátek co jsem to hledal a ty odkazy na recenze v češtině nemůžu znovu najít. Mám jen jednu, která je myslím docela objektivní a to je tahle:

http://navolnenoze.cz/blog/cashflow/

Ostatní byly v podobném duchu, ne-li příkřejší. Obyčejně neodsuzuju hru, kterou jsem si aspoň jednou nezahrál, ale tahle je pro mne osobně takovou výjimkou a to hlavně pro tu její skvělou propagaci některými weby, které propagují i finanční knihu autora hry ve stylu, když budu parafrázovat "Jak se stát milionářem snadno a rychle". A hru nabízejí k tomu jako jedinečnou didaktickou pomůcku a cena má odpovídat, právě té jedinečnosti.

Takže neodsuzujte mne za můj odsudek hry, ač jsem ji nehrál. Je to jen můj osobní postoj na který mám se svými herními zkušenostmi právo. Taky nikoho nenabádám, aby si hru nevyzkoušel, pokud chce a nikomu neříkám, když na to má, aby si hru za téměř 2000,- koupil. Jen si myslím, že si lze z několika tisíců deskových her, které lze sehnat pořídit za stejné peníze her několik a mnohem kvalitnějších.

2.2.2010 22:46:10

Už jenom takováto reklama ve mě vyvolává přirozený odpor vůči této hře
...
Hra Cashflow 101 podléhá rozsáhlému patentu, proto a díky tomu se jedná o velmi unikátní hru, která nemá srovnání s jakoukoli jinou hrou, je kategorií sama o sobě. A je velkým štěstím, že počeštěná verze nestojí jako její anglický originál $200 (5200Kč), ale jen 1800Kč. Robert Kiyosaki tímto krokem vyšel vstříc poměrům v České republice, čehož si velmi vážíme.

Hra je určena pro dospělé a pro děti od 10 let.

Vřele doporučujeme si také kdekoli zakoupit knihu Roberta Kiyosakiho Bohatý táta Chudý táta, pro ještě lepší pochopení toho, co Robert Kiyosaki učí.
...

2.2.2010 23:02:50

Joe

Súhlasím s Krenom
v plnom rozsahu obžaloby.

Chcieť 2000 korún za takéto niečo, to je nehoráznosť. Keby to za 500 korún pribaľovali k jeho knihám, ešte prižmúrim oko.

Omnoho lepších simulácií je totiž na trhu dnes už neúrekom.

2.2.2010 23:27:48

gabi

Hlboká teória nikdy ničomu neprospela. Naopak bola najväčšou brzdou v dejinách. :)
Chápem Krena, že to tak vidí, vzhľadom na protichodné názory z rôznych zdrojov. Táto hra nie je určená pre masy. Nikdy nebude "tabuľkovým partnerom" hier typu Dominion, Magic the gatering, Osadníci alebo Bang. Hra je tu pre tých, čo niečo pre seba a svoju rodinu urobiť. Hra sa využíva aj ako výuková a hrajú ju ľudia na celom svete. Treba si však uvedomiť, že jednoduchšie je nadávať pri pive na zlú finančnú situáciu, než urobiť niečo preto, aby sa stali finančne nezávislými. Na čo by potom nadávali :) Museli by si prácne nájsť inú tému na sťažnosti. :)
Hodnotenie hry, ktorú som nehrala, ale iba o nej niekde čítala, je podľa môjho názoru nie práve najspravodlivejšie voči hre samotnej. To je ako keby ste v živote nejedli bryndzu a písali názory na ňu podľa názorov druhých. Keď sa pozriete do môjho profilu, hodnotila som len hry, ktoré som hrala. A nie raz. Lebo raz zahrať je skoro ako vôbec nehrať. Jediné, čo môžem hodnotiť bez hry je téma, ak hru vidím fyzicky tak aj grafika. Ostatné veci je správne hodnotiť podľa mňa až keď hru hráte a venujete jej dostatok času.

Každý máme iné chute a niekomu chutí bryndza a niekomu nie. Dobre, bryndzu poznáme ,ale čo také kobylky, alebo červíky. Viete o nich fundovane napísať o tm aké sú ak si o nich budete len čítať? Austrálčania by na ne nadali dopustiť a slovák by sa prežehnal a striasol od hnusu. Čo by ste potom podľa týchto názory napísali niekomu, kto by chcel vedieť či je to dobré? :)

Na záver len toľko. Urobte si každý vlastný názor tým ,že si hru zahráte. Sú aj cashflow kluby v Čechách a na Slovensku, teda nemusíte si ju ihneď kupovať ak chcete mať objektívny pohľad na túto hru. :)

3.2.2010 13:13:12

ke hře
Od Kiyosakiho jsem četl několik knih a přijde mi, že se jednak v každé knize hodně opakuje (chápu, jednak je to určené aby to něco naučilo Američany, jednak aby čtenář, který jiné jeho knihy nečetl, byl také náležitě poučen). Píše jednoduše, rychle se to čte, všechno po sobě ještě x-krát zopakuje, aby to nikdo nezapomněl. Přijde mi ale, že skoro víc než o učení je každá jeho kniha hlavně reklamou na jinou jeho knihu a také na Cashflow. Což samo o sobě může také člověka něco naučit o principu fungování podnikání. Celkově bych knihy hodnotil pozitivně a byl jsem zvědavý na hraní CF.
Nikdy jsem se k tomu ale nedostal, až před časem se mi kamarád mezi řečí zmínil, že to má doma. Když jsme se pak sešli ve více lidech, tak jsme se do toho pustili.

Hra je po designové stránce opravdu dobře provedena, barevně, zajímavě, dobré jsou i figurky.

Při hraní to ale nejvíc připomínalo Monopoly nebo Dostihy. Chodíte po okruhu, taháte si kartičky příležitostí a podle nich pak reagujete.
Jak se ptá Richmond na princip - tak jeh hrubý příklad - dostaneš kartičku, jestli kupuješ 100ks akcií společnosti XY, kus za dva dolary. Prodat je následně můžeš až když lízneš další kartičku o firmě XY - buď že kurz klesl na dolar, nebo vystoupal na 3.
Podobně kupuješ byty nebo vkládáš peníze do nabídek spoluvlastnictví nějaké firmy(když se pak zase lízne kartička - každá se čte nahlas všem - která se o dané velikosti/typu bytu nebo společnosti zmiňuje, dozvíš se, jestli ti podíl klesl nebo stoupl a je na tobě, jestli prodáš, nebo si investici ponecháš).
Když ti budou chybět peníze, můžeš si půjčit, když nebudeš mít na splácení, můžeš zbankrotovat.

Na to, jak mě hra lákala, mi stačilo jedno hraní, abych věděl, že do ní nepůjdu. Obzvlášť kvůli ceně, která je podle mě silně nadhodnocená, vzhledem k obsahu balení (je to sice hezké, ale ne v hodnotě 1800) bych jí viděl spíš na něco kolem 800 Kč. Pak by pro mě začala být možná zase zajímavá.

Ještě bych dodal, že podobný výchovný efekt má mít i česká hra Akcie a Opce, která se ale věnuje pouze burze. Je sice také moc hezká, v optimální ceně kolem 500Kč, ale hratelnost je podstatně horší. Hráli jsme jí několikrát kolem 3 hodin a nic moc se nedělo, kurzy stoupaly a klesaly, stejně jako peníze, ale nějak tomu chyběl nějaký rozpoznatelný konec. V porovnání hratelnosti by vyhrála hra Cashflow.

Jinak jak říkala gabi, je to sice už dlouho, ale když jsem se u hru ještě zajímal, tak bylo (v Praze) několik klubů, kam sis mohl zajít za 50Kč zahrát a vyzkoušet. Díky čemuž jsi měl i zajištěné spoluhráče.

3.2.2010 13:39:35

Joe

Kyrys
dik za popis, presne tak som si to predstavoval a presne to spĺňa môj pohľad na Cashflow - "Monopoly on steroids" s rozšírenými možnosťami získavania a míňania kapitálu.

A ako hovorím, keďže podobné znalosti (v omnoho širších súvislostiach) sa preberajú na VŠ, Cashflow prenechám iným potenciálnym (?) záujemcom.

3.2.2010 14:11:37

cashflow 202
Chápem a rešpektujem tvoj názor kysys. Každá hra má svoj okruh fanúšikov a tak je to správne.
ale predsa má jednu chybu - nie je vyrobená česká ani slovenská verzia cashflow 202, čo je zvýšenie levelu hry, čo sa týka práce s peniazmi. Je na každom ako k hre pristúpi a čo od nej očakáva.
Napadol ma ešte jeden fakt, že na jednej diskusii o Kiyosakiho knihách sa ozvali aj ľudia, čo vďaka knihám a hre zmenili svoj život a podarilo sa im splniť si svoje sny. To je len dôkazom, že v jeho knihách sú aj veci, použiteľné v našich post socialistických krajinách. Neurobili nič iné, len s otvorenou hlavou prijímali informácie, skúsili a zužitkovali to čo prečítali. Je na každom ako k hre pristúpi a čo od nej očakáva.
P.S. Nik mi neodpovedal na otázku : čo je aktívum a čo je pasívum aj s náležitými príkladmi zo života (pýtala som sa to v mojom prvom príspevku k tejto téme)

3.2.2010 15:16:26

andro - gabi
Neptala se na pasiva a aktiva gabi? :)

3.2.2010 15:20:36

gabi

Mecenáš trolíků

sorry
nevšimla som si, že bol syn prihlásený a napísala som môj príspevok pod jeho nickom (andro). Príspevok je od gabi. Keďže máme doma len jedno PC s pripojením na net, striedame sa na ňom celá rodina.(chybička se vloudí..... ) :)

3.2.2010 15:24:02

aktiva x pasiva
Nechápu dost dobře otázku, protože předpokládám, že každému jest jasné, co kam patří. Koneckonců některé příklady je možné nalézt na jednom z obrázků zde na ZH :) (auto, dům x hypotéka...)

3.2.2010 15:25:19

gabi

Mecenáš trolíků

?
Akurát, že z toho neviem, či sú to aktíva, alebo pasíva.

3.2.2010 15:28:17

Joe

Prihlasovanie
No, Gabi, to písanie pod inými nickom sa ti stáva nejak častejšie...

3.2.2010 15:28:34

gabi

Richmond
Tá otázka bola myslená skôr básnicky. Nie preto, že by som čakala, že mi na to niekto odpovie. Hoci, keby to niekto urobil a odpoveď by bola správna, zmenilo by to asi môj názor na informácie z VŠ.
:):):)

3.2.2010 15:39:49

tom

aktiva a pasiva
http://www.finmaster.cz/o-nas/aktiva-a-pasiva/

tak, ušetřil sem 1800 za hru ;)

3.2.2010 15:44:17

Vybíráme z Bazaru

Legends Rising: The Valiant Universe Deckbuilding
Akt. cena: 499 Kč
Končí za: 10 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas