Arkham Horror - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 8
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Horror
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Heidelberger Spieleverlag
Nexus
Autoři: Kevin Wilson
Richard Launius
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Překlad karet

Dámy a pánové,
dovoluji si vám představit překlad karet k základní sadě hry Arkham horror. Karty jsou k nalezení na adrese (bohužel nejsou umístěny zde, kvůli jejich značné velikosti):
http://mediafire.com/morthe93827145600000

Prozatím se jedná o testovací verzi, kterou jsem uvolnil, aby si někdo všímavý popřípadě všiml chyb, která já jsem přehlédl. Na překladu dále spolupracovali Mrakoplaš (Tom Hubner), který mě stále postrkoval dál, abych překládal, a Vojta Musel, který mě do toho uvrtal a pomohl s překladem Mýtů. Tímto jim tedy děkuji. Konzultovány byly rovněž texty k setkáním vytvořené Sodovkou a terminologie vytvořená Merlinem. Mrakoplaš by rovněž měl přinést vlastní grafickou podobu karet, takže si budete moci vybrat verzi svému srdci bližší. Do budoucna plánuji i překlad pravidel.

Co je a co není hotovo:
Přeloženy jsou všechny mýty, brány, setkání, dovednosti, spojenci, běžné předměty a zvláštní karty. Příští týden by měly být k dispozici unikátní předměty a kouzla a pak přijdou na řadu i vyšetřovatelé, Prastaří a nestvůry.

Poznámky k překladu:
- přepracovaná terminologie pojmů, aby se co nejvíce blížila českým překladům povídek
- texty na kartách setkání jsou přeskupeny tak, aby jejich pořadí korespondovalo s rubovou stranou
- určitě je toho ještě mnohem víc, jenom si zrovna nemůžu vzpomenout

Snad se vám budou tyto karty líbit...
18.9.2009 09:29:55

souhlas
taky souhlasím se sappho mě je taky ten rub na nic

2.10.2009 10:47:40

souhlas 2
taky taky

2.10.2009 10:50:20

to Morthe
Myslím, že většina lidí preferuje zvlášť rub a zvlášť líc. Někteří jako já dělají kvalitní oboustranný tisk a někteří vůbec rub netisknou, tak jako sappho. Navíc stránka s rubem může být jenom jedna a tak to ušetří velikost souboru. Další proti tvému způsobu je to, že po laminaci dvou přehnutých listů je uvnitř kapsy vzduchová mezera, která ze zkušenosti u některé méně kvalitní laminace vede k rozlepování laminovací kapsy. Myslím, že by se sem měly dávat soubory v takové formě jak to vyhovuje kvalitou a způsobu práce většiny lidí.

A co se týče té velikosti a DPI, tak já všechnu grafiku dělám v 600 DPI a při převodu do pdf to resampluju na 300 dpi a přesto nemám takové megasoubory jako ty, takže v tom řetězci tvorby pdf je něco špatně. Můžeš mi říct v jakém softwaru to děláš.

2.10.2009 10:57:17

když už jsme u toho
Tak mě osobně vyhovuje kupa obrázků v ZIPu, kdy jeden obrázek = jedna karta. A to z toho prostého důvodu, že mi většinou nevyhovuje formát, ve kterém jsou karty zveřejněné (nepotřebuji velikost shodnou s originálem, ale velikost pro laminovací kapsu, do které chci laminovat), takže si to většinou vysázím a vytisknu podle sebe ...

Tolik další příspěvek do diskuze jak to komu vyhovuje ... aby to tu nebylo jen černobílé ... :-)

3.10.2009 19:31:23

karty
No, myslím že většina lidí preferuje to, co se jim strčí až pod nos... a pokud někomu vadí, jak jsou ty karty zpracovaný, nic mu nebrání si je zpracovat podle sebe, stačí tomu věnovat trochu času (já nad tím strávil čtvrt roku). Uff už jsem trochu vychladl, takže teď k věci... Podklad karty udělám ve Strange Eons a vyjedu ho do PNG v rozličení DPI. Scan karty provedu v 600DPI a ve Photoshopu ho ořežu a protáhnu přes pár filtrů, aby se na to vůbec dalo dívat. Následně výřez zkopíruju do Corel Drawu, kde scan resampluju na 300DPI, protáhnu přes další filtry, co jem si napsal, vysázím kartu a převedu do PDF tím způsobem, že JPEG komprese je 2, resampl je 300/150/150, fonty unicode embedded.

Časem klidně udělám variantu i bez pozadí, ale mnohem vyšší prioritu má teď překlad Descentu a Runeboundu.

4.10.2009 08:11:29

Morthe
Už jsem sice děkoval hned jak jsi tu s překladem karet přišel. Moc si vážím toho, že se sen stal realitou a někdo konečně vyšel s kartama na světlo a vypadá to že to, že překlad i dokončí :). Fakt jsem rád, protože bych si AH chtěl někdy koupit a jediné co tomu brání je angličtina (po několikáté bych se opakoval, že problém není na mé straně, ale nebudu tu pořád přítelkyni pomlouvat :D ). Byla by to už druhá hra, kterou jsme si pořídili v EN a vytiskli k ní perfektně zpracované CZ karty (jedná se o WK). Ale co chci říct. Jde o to jakým způsobem se ty CZ karty zapracují do hry. Jsou dvě možnosti - obaly nebo laminace. Jelikož jsou obaly přístupnější a levnější zvolil jsem tuhle variantu. Jenže ještě nebyly na trhu skvělé (bohužel i drahé, ale kvalitní, hrubé a pevné) FFG obaly na míru. Takže jsem zkusil zatavovat. Nejsem žádný kutil tim, ale ani ne kopyto. Ale přesto mi zatavování moc nešlo, trvalo to dlouho, protože jsem po každé kartě musel počkat na vychladnutí svářečky, dělaly se mi velké vzduchové kapsy a celkově jsem na to prostě neměl nervy, takže ihned jak jsem se dozvěděl o FFG obalech, tak svářečka šla z domu :). A díky těm obalům jsem tedy vyloučil i možnost laminace. Jelikož vstupní zařízení na tuto činnost je docela drahé, oboustranný tisk je taky dražší než tisknout jen předek. A poslední věc (i když jsem pakl zalaminovaných karet nikdy neviděl) nechce se mi hrát s balíkem občanských průkazů :).

Co tímhle možná zbytečným postem chci říct :)? Moc si vážím, že se Morthe do toho překladu dal a zpřístupní tak AH (troufnu si říct) hodně dalším angličtinou nedotkuných hráčům. Ale to hlavní o co bych chtěl touhle obrovskou oklikou :) poprosit je verze bez rubů karet.

4.10.2009 10:37:24

to Morthe
No když už jsi si dal s tím tu práci a ne jen pro sebe, a chceš to uveřejnit i pro ostatní, tak vzhledem k tomu, že to chtějí všichno bez rubu, tak si myslím, že bys ten svůj názor mohl ještě přehodnotit. To že jsi udělal překlad komponent pto Arkham je obrovská a moc záslužná věc, protože na tohle čekalo spousta lidí a jsou ti neskonale vděčni. Jen je pro všechny lidi škoda, že si budou muset tisknout dvakrát tolik karet, které nebudou potřebovat. Moc lidí tady počíta peníze za inkousty a kvalitní papíry a je to velká škoda. Bez rubu je to opravdu naprosto univerzální. Já potřebuju oboustranný tisk, ale klidně oželím ty ruby, protože oskenovat a nasázet si na stránku ruby karet není až zas tak velká práce, ale odstranit ruby z listů, kde je nechci je bez zdrojů prakticky nemožné.
Víš dobře, že já jsem taky udělal už fůru lokalizovaných karet pro více her - naposledy všechny karty Battlelore, Battlestar Galacticy a Twilight Sruggle, které jsem dokonce dělal komplet ve vektorech. Vždycky ty objekty dělám ve vrstvách a nasázím karty na stránku v InDesignu a pak není problém už na stránce s kartami vypínat nebo zapínat vrstvy a tím pádem vyhovět požadavkům na separátní ruby a nebo se tam pak taky velice snadno dělají opravy. To co teď píšu není rozhodně nějaká kritika tvojí práce, protože si jí moc vážím. Protože jsem taky skenoval, retušoval, lokalizoval a zpracovával stovky karet, tak vím a dovedu si představit co to dá za práci. Proto si právě myslím, že by bylo fajn aby ty karty byly uspořádány tak jak to vyhovuje 99% zdejších uživatelů. Můžu ti říct, že já mám taky pro svou vlastní potřebu udělané mnohé karty jinak a i s jiným uspořádáním, ale právě díky tomu jakým způsobem s tou grafikou pracuju, není pro mne problém v krátké době některé karty přehodit, nebo uspořádat jinak. Moc tě tedy prosím tady za všechny za ty bezrubové dokumenty.

4.10.2009 17:39:51

karty
Uplně v prvopočátku jsem zvažoval, jak ty karty vlastně udělat a vysázet. Z karet z Descentu jsem měl tu zkušenost, že když se tiskne oboustranně, tak líc a rub na sebe nikdy nesedí, tiskárna to dycky trochu rozhodí. Tak jsem to zkusil udělat jinak... no očividně malinko mimo =). Problém, co mě děsí, je pracnost odebrání rubové strany - v součanosti tvoří líc a rub jediný celistvý obrázek (až na pár výjimek) a kdybych to měl ořezávat, tak mě odvezou rovnou. Ale až bude nějaká finální verze překladu (dneska dodám upravené common items, unique items a encounters), tak karty přeložím přes sebe, takže budou vidět jen lícové strany. Nijak se sice nezmenší velikost dokumentu, ale porát lepší než drátem do voka ;)

5.10.2009 07:40:14

rbx

Morthe
Delam grafiku karet a cisteni ve Photoshopu a pak to nasazim v Illustratoru, takze co karta, to soubor, nebo v InDesignu, kde si naskladam karty presne vedle sebe a laduju k nim Photoshopove pozadi. Tam dodam i texty. Vysledne exportovane PDF bylo vzdy prilis velke, takze pak pomohla optimalizace primo v Adobe Acrobatu, kde je volba PDF optimizer. Tam staci trochu laborovat a mas prijatelnou velikost souboru.

Jinak ja se tez priklanim delat ruby zvlast, prijde mi to variabilnejsi.

Ale nesouhlasim v tomto s Krenem, ze by se to melo delat, jak chce vetsina. Resp jinak - byl bych taky radsi, ale ctim praci toho cloveka. Kdyz uz se dokope k tomu, aby udelal Arkham, coz je sileny mastodont, tak to udela podle sveho, jak je zvykly karty pote zpracovavat on. To ze to neni uplne nejvhodnejsi cesta, to je vec jina. Meli bychom byt radi, ze to vubec nekdo udelal. Pokud to ten dotycny odmitne udelat ve formatu vetsiny, tak holt neni jina moznost, nez aby to vzal do ruky nekdo, kdo to do toho vetsinoveho formatu prekope. Kdybych ctvrt roku na necem delal a pak by mi nekdo rekl, ze mu to nevyhovuje, ze to mam predelat, tak bych mu dal zdroje a rekl, at si to predela dle libosti.

5.10.2009 10:09:56

Mrakoplas

po bitve je kazdy general...
To RBX: Davam palec nahoru.
To all: To je presne to, na co jsem upozornoval a ceho jsem se pri zverejneni obaval.. Ze kazdy bude chtit, aby to vypadalo podle "sveho" obrazu.. Kdyz se to nekomu nelibi, predelej si dle vule sve - zdrojovy text prelozeny je a hold si budu muset udelat cas na to, abych to predelal dle svych naroku..
Naprosto nema cenu poukazovat na to, jak delam karty ja, a proc to chci podle sebe.. Tisic lidi, tisic nazoru.. Nekdo grafiku dela levou zadni, nekdo to bastli - ale vysledek je JEHO. Jestli se nekdo rozhodne prekladat, predelavat jakoukoliv vec - je to jeho svobodna vule a nemyslim si, ze je patricne pak to prekrucovat. Na pocatku bylo dost prostoru se do dila zapojit a pripadne svym kusem prace se na vysledku podilet.

tot vse - takze Morthe, jeste jednou DOBRA PRACE!

...a mam to za sebou...

5.10.2009 10:29:09

rbx
Hele já to v Acrobatu zkoušel prohnat přes ten optimizer (už je to dýl, co jsem si s tím hrál, nicméně si myslím, že to mám docela prošláplý), výsledkem bylo zlepšení o pouhých pár kilo za odstranění některých metadat, jinak při udržení stejné kvality, aniž by došlo k resamplu, mi to velikost souboru, co vypadl z corelu, nechalo téměř totožnou.

5.10.2009 13:26:22

rbx

morthe
jde o to, jak to mas udelany. Ted jsem to zkousel u toho 37 MB a taky jsem se niz nedostal. Mozna kdybys oddelil ty ruby na zvlastni soubor, kde by vlastne stacil pouze jeden list, ktery by si pak clovek vytiskl podle poctu stran, tak by se to podstatne srazilo. Navic on by to pak bral jako ze tam ma jeden obrazek, ktery je rozkopirovan do nekolika okenek. Kdyz jsem delal Shadows over Camelot, tak rubove strany mely 460kB a licova, kde je hodne druhu karet, tak mela 7 MB.

No ale to je jina diskuze :-)

5.10.2009 13:50:53

morthe
a mohl bys někam uložit svoje soubory v corelu?

5.10.2009 14:00:23

ad Mrakoplas
".. Tisic lidi, tisic nazoru.." - pokud vím tak tady neměl každý jiný názor, ale všichni stejný :-).

5.10.2009 14:13:48

předělání
Já jsem klidně ochotný to předělat. Problém je v tom jestli Morthe je ochotný poskytnout zdroje, tak jak chtěla třeba Ella. Já třeba svoje zdroje (soubory photoshopu, corelu, ilustratoru atd.)ochoten poskytnout nejsem.

5.10.2009 14:17:01

ad Kren
No vidis, a treba me vyhovuje soucasna grafika rub/lic na jedne strane presne z duvodu , co Morthe psal.. ;-)

5.10.2009 20:00:39

rbx

Morthe
Pokud to Krenovi poskytnes, budu rad, protože to pak bude o mnoho snazší rpro moje zpracování.

5.10.2009 20:31:50

spells
Přidána betaverze kouzel...

...přiznám se, že pouštět zdrojáky do placu se mi tak nějak nechce. Třeba dát zdrojáky kámošovi nemám problém, to samý zdrojáky programů třeba z práce nebo ještě ze školy. Ale u tohodle mi to nějak vnitřně vadí... ještě si to rozmyslím.
Jak jsem řekl, není problém naskládat ty karty na stránku tak, aby byla vidět jen lícová strana, to chce jenom trochu trpělivosti, ale odstranovat všechny ruby je na provaz (no taky by to nebylo tak hrozný, ale výsledek by myslím neodpovídal vynaloženému úsilí.

6.10.2009 12:14:49

Morthe
Chápu, když se člověk tak dlouho dře, tak semu to nechce dávat z ruky. No snad to půjde jinak

6.10.2009 12:27:24

verze
já se bohatě spokojím s tím, když Morthe jen překryje ty ruby...;)

6.10.2009 12:31:18

nápad
A nebylo by jednodušší, kdyby Morthe vydal zdrojové PNG obrázky, ty by se prohnaly dávkou, která by odřízla zespodu rub a pak jen vysázely znovu?

6.10.2009 12:38:26

Lícové strany karet
Tááákže... trochu jsem si hrál a přišel na poměrně jednoduchej fígl, jak se zbavit rubu karet. Tudíž finální verze karet bude ve dvou exemplářích, s ruby a bez rubů.

10.10.2009 10:28:06

to Morthe
Hurá a ještě bys mohl dát k dispozici jeden rub někde v souborku v kvalitním rozlišení zvlášť, ať si můžu vysázet ruby pro oboustranný tisk, díky.

10.10.2009 13:49:13

Ruby si můžeš vyjet ve Strange Eons v PNG v 600DPI (víc to nedovolí). Akorát tam nejsou úplně všechny...

10.10.2009 14:05:11

Strange eons neznám
Dělám ve photoshopu, adobe ilustratoru a indesignu.

10.10.2009 14:22:33

Vybíráme z Bazaru

Scythe Titáni nebes
Scythe Titáni nebes
Akt. cena: 1350 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas