Arkham Horror - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 8
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Horror
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Heidelberger Spieleverlag
Nexus
Autoři: Kevin Wilson
Richard Launius
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Chyby v české verzi

Pozor karty Král ve žluté(The King in Yellow), Kulty goulů(Cultes des Goules) a Sabothova kabala(Cabala of Saboth) obsahují špatný text. Některé názvy karet jsou poměrně kostrbaté. Výzkumné materiály není lepší materiály z pátrání?
Zmocněncův revolver, přitom karta zástupce šerifa odkazuje na zástupcův revolver.
Popis karet například Léčení nebo Očarování zbraně (Jakákoli fáze: sešli a do konce tohoto boje vyčerpej kartu pro proměnu jedné Fyzické zbraně na Magickou zbraň) je těžce nepochopitelný nekoresponduje s ostatními kartami.
Pro mě je překlad zklamáním.
10.12.2010 21:16:22

Kadaver
jasne, jako laik bys jezdil bez nejakach pochybnosti. Rozdil mezi nami dvemi v tomto bude, ze ja bych uplny laik nebyl a ozval bych se ,stezoval bych si, zatmco ty jako laik by ses divil a rikal mi - dyt to jezdi, o co ti jde?

22.12.2010 19:54:02

Kadaver
Jenomže kdybys byl řidič, jako jsi hráč, tak to sakra poznáš a věř, že by se ti to sákryš nelíbilo.

Každopádně, nevadí mi jestli to je nebo není hratelné, ale ten otřesný přístup.

22.12.2010 19:54:11 | Upraveno autorem (porovnej)

..
Já pracoval v Datartu a kdyby jste viděli, z jakých různých důvodů se věci zákazníkům vyměňovali... A BF není schopno, aspoň samo vytisknout na ten blbý lepící papír přelepky kompletní karty a přidat zákazníkům s vysvětlením a nechat rozhodnutí na ně jestli si je přelepí či ne (samozřejmě těm co už nakoupili tak zaslat poštou)

22.12.2010 19:56:52

Michal-BF
Normálně se k téhle diskuzi moc nevyjadřuji a když už tak pouze věcně. Ale ty ses zeptal přímo, takže i přímo odpovím:

Doteď se díky všímavým lidem objevilo v mém překladu přibližně 5-6 menších faktických chyb a jedna chyba větší (prohozené hodnoty štěstí u Jenny Barnes a Joe Diamonda). Po prvotním překladu jsem faktografické náležitosti již nekontroloval (prováděl jsem pouze jazykové korektury), protože po době, co jsem na tom strávil, mi Arkham lezl doslova krkem a nemohl jsem ho ani vidět. Mezitím jsem dával na web veřejné betaverze, aby si lidé kdyžtak všimli chyb před konečnou verzí.

Merlinův překlad měl BF k dispozici již před třemi roky (a jen tak na okraj, nebyly hlavním důvodem použití Merlinova překladu spíše historické souvislosti, než porovnání obou překladů?). I kdybyste měli na přípravu jenom měsíc, tak šlo pouze a jenom kontrolu a doladění textů, nemuseli jste patlat s grafikou, retuší skenů a sazbou. Stačilo jen na to sednout a znovu to překontrolovat, jednou, dvakrát, desetkrát, zvláště když jste věděli, že to nebudete moci už zkontrolovat po výjezdu z tiskárny (svůj překlad Runewars, co jsem dělal na zakázku, jsem skutečně kontroloval asi desetkrát a po odevzdání konečné verze se nikdo neozval, že by v něch byla chyba - i když si nedělám iluze, že by tam nějaká nebyla). Řekl bych tedy, že rozsah díla je trochu někde jinde.

Arkham jsem přeložil, protože jiný překlad nebyl v té době veřejně dostupný. A i kdyby byl, nebyl jsem já spokojený s Merlinovým překladem. Proto jsem pročetl všechny dostupné povídky Lovecrafta a vrhl se na to. O tom jestli je můj překlad použitelný, nebo není, horší nebo lepší než Merlinův, musí rozhodnout někdo jiný.

A dál to asi nehodlám rozebírat...

22.12.2010 19:59:03

dodatek pro michala BF
Jinak pokud se nemýlím, uvádíte zákazníka v omyl. Hru prodáváte jako překlad hry původní, což pro spousty lidí může být důvod ke koupi. Bohužel s tolika chybami to není překlad.

A co když to bude zákazník "blbeček" dle vašeho, ne ovšem doslovného, členění.

22.12.2010 20:01:42 | Upraveno autorem (porovnej)

to Merlin a Beholder
oranžová karta setkání Nádraží
Na nástupišti jsi spatřil velmi dobře oblečeného muže...test rychlosti (-2)...podle wiki by mělo být (-1)

karta je ok,vsimol som si,ze aj Morthe tam má(-2),netreba sa riadit textami vo wiki,ale radsej obrazkami kariet.
http://www.arkhamhorrorwiki.com/Image:Northside2.png
Beholder,asi budes musiet robit kontrolu kariet este raz :-D

22.12.2010 20:02:23 | Upraveno autorem (porovnej)

dajo26
...zkotroluji, opravím.

22.12.2010 20:07:40

Morthe
nemusis nic opravovat,tvoja karta je ok.

22.12.2010 20:09:59 | Upraveno autorem (porovnej)

to dajo26
Díky, já stejně všechny nahlášené chyby kontroluji ještě podle originálu, než je opravím :-)

22.12.2010 20:11:13

dajo26
no já totiž nemohl na wiki najít obrázky encounter karet, tak jsem je kontroloval podle textu, ale všechny ostatní karty jsem kontroloval podle skenů. Takže možná ještě teda projedu znovu Encounter karty, podle skenů na wiki. Ale myslím, že s tím (-1) vs (-2) bude jediný problém. Já si toho totiž všiml, že Morthe tam má taky (-2), jen jsem to tu nepsal

22.12.2010 20:13:58

zklamání
Jsem zklamán. Zklamán z chyb v Arkhamu. Když se objevili první říkal jsem si stává se, ale když to přesáhlo dvacítku tak mé nadšení z české lokalizace ochladlo.
Chybné karty do různých her jsem reklamoval 3x. Ve všech třech případech byly vystaveny opravené karty na webu v grafice ve formátu pdf a po kontaktování byly zaslány i opravené karty. Nikdy jsem neslyšel, že jsem zvláštní skupina, kvůli které to dělat nebudou. Konkrétně se jednalo o americké GMT (TS deluxe), italské Nexus (Battles of Napoleon) a české Albi (Dobyvatelé vesmíru).
Nerozumím tomu jestli jdou nebo nejdou vytisknout nové karty a je mi to v podstatě jedno. To minimum co bych očekával od BF jsou zveřejněné opravené karty v grafice a ne jen několik stran strojopisu se správným textem.
Obecně k chybám. Chyby to jsou ať si budem namlouvat co chcem. Wilson to udělal tak jak to udělal a určitě by nechtěl aby mu někdo měnil texty nebo hodnoty na kartách. To je jako přepsat pasáže ze Švejka, protože by se nám zdály vtipnější...
Poslední poznámka. Nepodceňoval bych tuto "zvláštní skupinu". Určitě se na na její členy obrací "obyčejní" hráči s žádostí o radu a pokud se například někdo mě zeptá na AH budu mu muset říci i o chybách a nechat na něm ať se rozhodne....

22.12.2010 20:15:00

mimochodem
uvazuji co vzit misto toho Arkhamu a uvazuji o High Frontier, mimochodem autor hru odladoval 30 let a jsem si tedy naprosto jisty, ze kazdicke cisilko tam ma svuj smysl, ze to tam proste nenastrilel jen tak od boku, jak si nekdo mysli, ze vyvojari u her delaji;-)

22.12.2010 20:37:10

Arkham CZ Errata - aktualizace
Zde ke stažení (aktualizace odkazu)
http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/arkham-horror-1/k-stazeni/errata-ceske-verze-1957/


Mimochodem, oficiálně zveřejněná na stránkách Blackfire je zde (prozatím neaktualizovaná verze, samozřejmě :-):
http://www.hraj.cz/view.php?cisloclanku=2010122201

22.12.2010 21:27:02 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

Michal
Tvoje reprezentace firmy Blackfire v tomto foru je neseriozni a do profesionality ma hodne daleko. Myslim, ze kdybys zvolil jiny ton misto toho vysmechu a nabidl lidem prelepky, coz by vas pri digitalnim tisku vyslo cca na 20 korun na hru vc DPH, tak byste za velmi malou investici ziskali celkem snadno zpet posramocene jmeno. A pokud to neudelate vy, tak to udelame my, protoze si to Arkham zaslouzi. Howgh.

22.12.2010 21:59:03

Dobře dobře..
Je to malér jako vrata od stodoly o tom žádná.Když to nepořeší vydavatel pořeším si to nějak sám co už.Ale fakt bych chtěl vědět jestli už tu českou verzi někdo zběhlý zahrál aby mohl říct jestli se to dá hrát nebo jestli se celá hra kvůli chybám sesype jak domek z karet.

22.12.2010 22:52:01 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx
... a přesně s tímto počítají. Že někdo jiný, zadarmo, to udělá za ně...

22.12.2010 22:59:06

D.N.A.
to ti nikdo nebude moci rici, musel bys to dat profikum, kteri to budou nekolik tydnu testovat a porovnavat s originalem, aby ti rekli, zda to hru znevyvazi ci nikoliv, zda prohravas proto, ze hrajes spatne, popripade stestena neni na tve strane a nebo proto, ze to ovlivnuji chyby na kartach (cca 25 - 30, coz uz se za ovlivneni hry dle meho nazoru opravdu oznacit da). Krome toho je na jedne karte odkaz na predmet, ktery terminologicky na kartach nenajdes. Jak uz se BF vyjadrili a s udivem vsech na sebe praskli, ze diky bohu, vetsinovy zakaznik, vesmes hrac rodinneho typu, to proste nepozna. Takze pro nej bylo pripraveno timto neco na principu vyherniho automatu - u nej taky nevis, jak je nastaven, aby zacal sypat.

22.12.2010 23:06:25

tak ještě jednou
Že mi chyby k AH CZ vadí, jsem psal už v úvodu tohoto vlákna ještě v době, kdy tu většina mlaskala blahem "hlavně, že je to v češtině". Vůbec nechápu, jak může být tato diskuze tak dlouhá. Vše je totiž naprosto jednoduché. Někdo prodává zmetek, ale neupozorní zákazníka na to a prodává za plnou cenu, jako by produkt byl bez vad. Tady není o čem příliš diskutovat. Je to nefér a hraničí to se zlodějinou.
... A co se týká přístupu k této komunitě: Vážený Michale, nebýt této komunity, tak AH nikdy v CZ nevydáváte, protože byste neměl zákazníka, a jste na dlažbě... tak asi tak...

22.12.2010 23:06:36

ringo
"Něco na principu výherního automatu"Jů to je hezký přirovnání...

22.12.2010 23:11:38

Dotaz na Michal BF
Je mozne tu Japonskou desku dostat, kdyz vam ji nekdo bude vracet? Ja osobne bych ji chtel do sbirky, protoze ten rozsypany caj je super. :-)

22.12.2010 23:37:58

Michal-BF
Kdyby se takto někdo choval k zákazníkům u mne ve firmě, tak už u nás nepracuje.

Uvědom si, že zde vystupuješ jako zástupce své firmy. Tvrdit "já tu píšu, ale na starosti to má někdo, kdo tu nemá účet" je kr.av.ina. Jak dlouho té slečně může trvat založení zatroleného účtu? Minutu?

Anebo přejmenujte firmu na ADC Blackfire IRRITATEMENT, protože to, co tu předvádíš, nemá se zábavou nic společného.

Byl bych ochoten pochopit potíže při nedostatku času, abyste stihli předvánoční trh. Ale postavit se k chybám stylem "kašlem na to, porovnávat to budou jen bl.be.čci" a ještě nám to tady oficiálně sdělit, to je prostě katastrofa. Když nevíš jak komunikovat se zákazníky, tak do toho té slečně nefušuj.

23.12.2010 00:53:33

Michal-BF
Az do ted jsem vas branil, ceskou verzi jsem vsem i pres chyby doporucoval (a Planeta prodala 4% vaseho prvniho nakladu, coz povazuju za relativne slusny prispevek k vasim prodejum). Ale tento zpusob komunikace povazuju za vrcholne nestastny. Za prve, nic neni nemozne, jak pises. Neco jsem zkopal, tak nesu nasledky a karty vytisknu. Nikdo je po vas nechce zitra, ta hra se normalne hrat da. AH se prodava nad ocekavani dobre, do pul roku budete delat reprint, tak proc neslibite, ze spolu s nim proste natisknete chybne karty navic a dodate je tehdy. Vetsinu lidi to uklidni a vy mate po problemech. Za druhe se mi nelibi pristup k teto komunite. Nebyt ji, FFG her se v Cesku proda daleko mene, navic zkuseni hraci tu funguji jako poradna pro novacky a vas to nestoji ani korunu.

23.12.2010 06:51:29

souhlas
anaken - plně s tebou souhlasím

23.12.2010 07:01:12

to Aneken
Nechapu trochu tvoji poznamku k BF o tom, ze nebyt zatrolenek, tak se tu FFG her proda mnohem mene. Ja bych si u BF nekoupil ani jedinou hru za tu jejich cenu a zpusob jednani.

23.12.2010 08:50:42

Vojtech
To je vec druha;) Ja jen upozornuju na to, ze ZH funguji jako misto, kde jsou FFG hry propagovane hraci a kazdy ti tu rad poradi. A ver mi, najde se dost lidi, co to za BF ceny koupi.

23.12.2010 09:03:59

Vybíráme z Bazaru

Kronika zločinu 1400
Kronika zločinu 1400
Akt. cena: 450 Kč
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas