Advanced Squad Leader

xxxxxxxxxx hodnoceno 26x (Seznam vlastníků)

Advanced Squad Leader - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Avalon Hill
Autoři: Don Greenwood
Rok vydání: 1985
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

první dojem

mám za sebou první hru se sydem a jsem nadšen.
naprosto úžasná wargame. pravda, že průměrná hra asi nebude pod 3 až 4 hoďky, ale to nám "důstojníkům" nevadí:-)
1.12.2009 23:52:52

brblo
Hrajeme jednou tydne 3-4 hodiny, to jde ne? :)

10.6.2011 14:29:43

sydo
Jo to jde ale len nastudovanie manualu by mi trvalo tyzden.

10.6.2011 14:32:50

Joe

brblo
Myslel si mesiac, že? Určite si myslel mesiac :)
Teda keď sa bavíme o tom, že sa v hre vieš pohybovať bez manuálu, len s občasnou kontrolou detailov...

10.6.2011 15:19:24

joe
povedal som mesiac a myslel som dva!Este budem musiet vela papat aby som taketo nieco zvladol.

10.6.2011 16:24:38

brblo
Tak tak, v týdnech se to rozhodně nepočítá. A i kdybys četl manuál čtvrt roku, bez hraní je to k ničemu, ty základní situace si člověk zkrátka musí zažít.

10.6.2011 17:24:29

sydo addendum
jako napriklad rozhodne si rikas ze prebehnuti pres ulici neni tak hrozny a proc je pro tuto situaci tolik pravidel, ale dokud ti nekolikrat ( pote co stale tvrdohlave posilas jednotky) nepochcipaji jako na jatkach tak to proste neni ono :D.

10.6.2011 19:33:51

sydo
Snad sa k takejto hre niekedy v buducnosti dostanem.

11.6.2011 16:51:51

Plamenomet
Tak vcera prvni zkouska plamenometu a i na vzdalenost 2 hexu je to kruta zbran. Nemci projeli ruskou obranou fest i pres presneho snajpera. Na nemecke strane nekolik neuveritelnych udalosti - nejprve routujici jednotka byla interdiktovana a namisto redukce si hodila Battle Hardening + unbreak :D (Battle hardening se nemcum povedl jeste dvakrat) a pote Jenda v close combatu, precislen 1:5 hodil 2 a zlikvidoval dve jednotky rusaku. Pak jsme koncili, ale kluci nechteli hru zapsat pro pokracovani, i kdyz si myslim, ze dobyvani opevnene budovy by jeste bylo napinave. Uz se tesim na dalsi hru.

8.7.2011 07:18:08

letectvo
Vcera jsme s Jendou dohrali scenar z Doomed Battalions nazvany Birds of Prey. Belgicka pechota se v nem snazi znovu dobyt most pres reku braneny nemeckymi parasutisty. Belgicane maji na podporu minomety a Nemci zase disponuji leteckou podporou v podobe dvou Stuk. Scenar se hraje na 10 kol a pres 3 mapy.

Z pocatku jsem jako Belgican postupoval pomerne rychle a uz jsem se videl na moste, kdyz asi ve tretim kole se mi zhroutilo prave kridlo utoku a bylo donuceno k ukrytu v lese a prilehlych budovach. Prava cast postupovala pekne a dokonce se dve jednotky dostaly az k domu u mostu, kde se odehrala kruta ztec s nemeckymi obranci. Prisel jsem vsak o jeden kulomet, jelikoz se mi zbytkem jednotek nedarilo zdolat nemecke kulometne hnizdo branici ulici. Dostat se k nemu bylo temer nemozne, jelikoz kolem byl jen zivy plot (We want a shrubbery!) a jinak volny prostor. Vsechny pokusy o utok na toto hnizdo postupne vyustiy ve 3 jednotky schovane v budove za zivym plotem a jen odvazny kapitan je burcoval zpet do utoku. Tuto budovu jsme prekrtili na lazaret. Ve chvili, kdy jsem se chystal na dalsi vlnu utoku z jiz bojeschopnymi jednotkami, ozvalo se na nebi ohlusujici vyti a stuky zapocaly sve hloubkove bombardovani. Nestastni obyvatele lazaretu se krcili, neschopni pohybu, stukou vypustena bomba vsak jen expolodovala na pude a nikoho nezranila. Druha stuka naletevala na prave kridlo v lese, bez vetsich uspechu. Moje minometne jednotky o kus dal popravovali strelce, ktery za celou hru netrefil z minometu lautr nic.
Jenda se snazil vyresit ztec v budove u mostu po nemecku - obratil na barak kulomet a nehlede na vlastni jednotky spustil palbu. Tu prezil jeho velitel a moje jednotka, v nastalem boji mi tedy stacilo jen nehodit 11 ci 12 a velitele bych zabil. Spravne, uhodli jste, 12 padlo a Sturmfuhrer v klidu ustoupil. Behem dalsich kol nastaly masakry belgicanu po cele mape a v 7. kole jsem kapituloval.

Scenar mohu jen doporucit, moc jsem se bavil, patri k jednem z nejlepsich, ktere jsem zatim hral. Letectvo je moc pekny prvek, ktery neni tezky na pouziti a hodne rozsiruje takticke moznosti. obzvlast automaticky pin po hloubkovem bombardovani je drsny. Moc se tesim, az se v nejakem scenari zkombinuje letectvo s OBA a dalsimi vychytavkami, to uz bude teprv makacka na bednu. Ted jeste ta vozidla, ale pravidla uz jsou dostupna, tak rozdam klukum domaci ukoly :)

9.11.2011 08:21:50 | Upraveno autorem (porovnej)

sydo
paráda, díky za report. my jdem dnes s eyronem na další scénář starteru (nechci jeho ani sebe zahltit :) ) a nemůžu se dočkat. Pevně pak doufám, že už ho konečně zlomím na plnou verzi. Geniální hra.

9.11.2011 09:14:08

Birds of Prey
Tak musím jen dodat, že u mě je tento scénář na TOP vrchu! Je to neskutečný pocit, když vám najednou v bitvě letí pomoct i letectvo, které opravdu pomáhá a neprovádí jen tupé střílení.

Úplně jsem viděl jak se řítí z výšky a kropí vše co mu přijde do cesty.. jak kvílení zahání dříve odvážné muže zpět do křoví a nutí je hledět vzhůru. :) Prostě neskutečný zážitek... Ono celkově asi vypadá dobře , když vám najednou pomáhá porazit nepřítele i někdo jiný než jen pěchota a tanky. Třeba i přivolávání dělostřelby a pak její provedení je dokonalé.. to co se děje při dopadu a jak to vyhání útočníka zpět je nádherné.. teda pokud to nezačne lítat k vám do pozic, pač jste blbec co zadal špatné souřadnice..:)

Ale ještě k tomu scénáři.. Je to mistrovské dílko.. vše má hlavu a patu a i maličkatý baráček, který vypadá naprosto k ničemu měl pak v boji velkou váhu. Sydo si umístil do takového domku jednu jednotku a držel mi cca 5 družstev pěkně zpátky. A zrovna ty se mi z levého křídla ( u Syda pravé..:D ) museli stáhnout a posílit boj o most. Nojo, ale vystrčit jen tak hlavu není zrovna lákavé..:)
Sydo mocně používal minomety ze kterých jsem měl fakt strach ( přeci jen jsem je nikdy neviděl v akci ), ale jakmile byla jednotka v domě a ne prostoru či v lese ( tam myslím, že měl Sydo bonus, ale snad se nepletu.:) ) tak to bylo docela v pohodě..:) Strašně by mě zajímalo, co by v takovém rozložení udělal jeden tank na každé straně.. Ale to mě pak jen tak napadlo.. :)

Po tomhle scénáři nejde hodnotit tuhle hru ani 10* pač je to velmi málo! :D

Jeee.. já bych to rozložil znova a hrál jak malej! :D

9.11.2011 10:07:59

super report
uplne bych se podival jak to hrajete

nemel ten scenar neco spolecneho s bitvou o pevnost Eben-Emael? podle toho popisku mi to tak zni

9.11.2011 10:20:36

loser
Jednalo se o boj o most v nejake vesnici, jejiz nazev ted z hlavy nevim, ale jmeno te pevnosti mi nic nerika. Odehrava se to v dobe nemecke invaze Belgie.

9.11.2011 10:26:04

rbx

sydo
nejlepsi na tom je, ze jak to od tebe clovek cte, tak si to uplne vybavi v barve jako film. Ve vysledku je to ale o tom, ze posoupnete zetonek a hodite kostkou, nacez se podivate do tabulky :-))

9.11.2011 10:38:55

sydo
bitva o tu pevnost probihala tak, ze na tu pevnost pristaly nemecke kluzaky s cca 250 nemcema + dalsi parasutisti meli za ukol obsadit dalsi 3 mosty v okoli pevnosti, belgicani pak podnikli protiutok na ty obsazene mosty ... neuspesne... bylo to na uzemi belgie
viz: http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Fort_Eben-Emael
hodne zajimave cteni

9.11.2011 10:38:56

rbx
to je právě to, že když to hraješ, tak to fakt před sebou vidíš :)

9.11.2011 10:41:43

loser
Datem by to odpovidalo, kouknu se doma, ktera presne cast to byla, nepamatuji si z hlavy jmena velitelu. Kazdopadne to pry skoncilo ustupem belgicanu a vyhozenim mostu do vzduchu.

9.11.2011 10:53:30

Scénář
Hergot.. mě vůbec nenapadlo hodit kouřové granáty.. vždyť elitní jednotka to má na 3 a méně.. :( Kurna.. to by se pak ta ulice běžela jinak.. :)

9.11.2011 14:24:27

SSZGSA
Ja je mel tez, ale jen na 1, takze nic moc :) Uz takhle se ze me kourilo dost, kdyz do me sily Stuky :)

9.11.2011 14:27:46

Sydo
Na to nikdy nezapomenu! :D Byla to fakt parádní řezba.. .) Ale mrzí mě, že mi ta bomba spadla mimo.. :(To mohlo být tak pěkný.. :)

9.11.2011 14:34:03

minomety
Dluzim svym belgickym hochum omluvu - sice nic netrefili, ale ja uplne zapomnel na zastrelovani - uz tam mohli mit -2 acquisition zeton a to by bylo, abych ty hajzly fasisticky z te chaty nevykouril!

9.11.2011 18:23:57

loser
Tak je to opravdu tato akce, konkretne Nemci pod vedenim Lt. Altmanna u vesnice Briedgen.

9.11.2011 19:11:40

ASL na Slovensku?
Zdravím,
je tu nejaký hráč ASL/ASLSK zo Slovenska, prípadne z Brna?

9.11.2011 21:20:14

TigerAce
V Brne se vojini Eyron a Kandelabr statecne perou se Starter Kity a plny ASL maji tez.

9.11.2011 21:36:01

Sydo
Jooo chlape.. to je hold Belgie.. tam neví nikdo co kdo dělá.. Ale my, stateční a dobře vycvičení Nemci.. víme vše! :D

Já bych zítra zahrál až bych brečel!!!!

9.11.2011 23:28:10

Vybíráme z Bazaru

Settlers: Zrod imperia + Atlantida (CZ)
Settlers: Zrod imperia + Atlantida (CZ)
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas