Advanced Squad Leader

xxxxxxxxxx hodnoceno 26x (Seznam vlastníků)

Advanced Squad Leader - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Avalon Hill
Autoři: Don Greenwood
Rok vydání: 1985
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

první dojem

mám za sebou první hru se sydem a jsem nadšen.
naprosto úžasná wargame. pravda, že průměrná hra asi nebude pod 3 až 4 hoďky, ale to nám "důstojníkům" nevadí:-)
1.12.2009 23:52:52

tak jsem přišel o ASL věneček
Máme za sebou s Eyronem dvě třetiny prvního testovacího scénáře SK1 a obávám se, že se stalo přesně to, čeho jsem se nejvíc obával. Že se mi to bude líbit. A taky že jo. Je mi jasné, že jsme sotva zabředli pod povrch, ale už i to se mi hrozně moc líbilo. Ošahali jsme si základní pravidla a už se děsně těším na příště. Ta atmosféra je fakt parádní. (a příště už budem trochu víc vědět, co vlastně dělat :) ). Louis, I think this is the beginning of a beautiful friendship.

25.4.2011 00:16:40

kandelabr
Výborně, agent Eyron bude povýšen.

25.4.2011 00:34:59

pravidla
ještě musím říct, že ta základní pravidla jsou nakonec docela intuitivní (když má člověk před sebou sumář jednotlivých kroků v tahu) a myslím, že žádnou chybu jsme neudělali (zapomněl jsem jenom na quality reduction v případě příliš vysokých hodů na MC, ale myslím, že to stejně nenastalo). Funguje to fakt parádně. Už se těším až přidáme nějaké SW. No celkově na tu hru furt myslím, zažrala se mi do hlavy a nechce pustit. Ach jo.


Jinak jsem našel nějaké podcasty dvou pánů, co vykládají o ASL, nevím jak moc to bude nabité informacema, ale poslech je to celkem příjemný+dělají pro nováčky komentované hraní scénáře, tak se to třeba někomu šikne: http://www.the2halfsquads.com

25.4.2011 14:59:25

kandelabr
Jo, to máš pravdu, ono se to vše topí ve změti zkratek, ale ta základní pěchota je v podstatě jednoduchá, jediné dvě věci, které se občas zapomenou je tebou zmíněná redukce a pak také cowering při hodu dvou stejných čísel při útoku (a bez pomoci leadera). Zažratelnost ASL je vědecky dokázána, šušká se, že to půjde na seznam návykových látek :)

25.4.2011 15:32:58

tipy
Dají se někde načíst nějaké rady a tipy pro začátečníky? Něco jako základní možné postupy v určitých situacích?

Jak jsme posledně hráli s Jendou, tak jsem měj projít přes pět kulometů opevněných v domech a popravdě jsem neměl ani páru, jak to nějak efektivně vyřešit, aniž bych se nemusel zakopat v protějším domě... což mi pak znemožnilo dojít včas na místo určení.

Edit: HA, něco jsem našel.

Nejdříve z wiki pěkný přehled modulů a jiných rozšíření dle návaznosti
http://en.wikipedia.org/wiki/File:ASL_Module_Dependencies_05162007_ver03.GIF

A pak odkaz na ASLWiki, kde jsou i nějaké ty rady do začátku a spousta dalšího infa.
http://davidramsey.no-ip.info/wiki/index.php/Main_Page

27.4.2011 09:52:45 | Upraveno autorem (porovnej)

...
tak už to taky studuju... z těch zkratek mi jde hlava kolem %-| ale snad se to nějak podá...

27.4.2011 11:40:31

permonick
ty SK pravidla? Jakmile to uvidíš na stole, bude ti to hned jasné, ony vypadjí o dost složitěji než ve skutečnosti jsou. Aspoň tedy ty základní pravidla pro pěchotu. plné asl bude větší nálož :)

27.4.2011 11:43:07

pravidla
Jen prede upozornuji - pokud pak zacneme nejakou diskuzi o pravidlech, vyhnul bych se obecnemu tematu "pravidla" a zakladal bych ke kazdemu problemu nove vlakno, jinak se v tom nevyzname a budeme se ptat na to same dokola jako u Arkhamu. Uz at je patek a ja utopim Falcovi untermensche ve Volze :)

27.4.2011 15:47:17

In Sight of the Volga
Včera jsme dali další sezení scénáře In Sight of the Volga, tentokrát v týmovém složení SSZGSA + já vs. Falco + Sjone. Bylo to skvělé, ten týmový prvek tomu dává neskutečnou šťávu, každý jsme operovali na jedné mapě, konzultovali strategii a vzájemnou podporu a hlavně se to učili všichni dohromady. Za tři kola jsme postoupili o dvě stalingradské ulice, rusům zatím nepřicházejí posily, ale obávám se, že teď už se naše štěstí zvrátí. Továrna u řeky je již na dohled, ale jak to dopadne, to nikdo neví, obě strany to vidí pesimisticky :D

Těším se na kampaň, kde tahle týmová stránka bude ještě více zdůrazněna.

30.4.2011 09:53:40

Nej...
... leč sice nic směrodatného a důvěryhodného (sám většinou na zápisy z hraní kašlu), přesto mi přijde zajímavé, že se ASL dostalo do Top 5ti her - nejvíce odehraného času. Pro mne překvapivé u tak specifické hry... Jen tak dál.

6.5.2011 13:06:02

Sjone
Jo, taky jsem koukal, preci jen pravidelne ctyrhodinove hrani udela sve :)

6.5.2011 13:24:36

ASL Forum
Nevím, kam to postnout a nový thread se mi zakládat nechce.
Našel jsem docela obsáhlé a aktivní mimo jiné ASL forum, kdyby jste někdo něco potřeboval:
http://forums.gamesquad.com/forumdisplay.php?30-Advanced-Squad-Leader

6.5.2011 15:18:34

Sjone
Jo jo, Gamesquad je dobry zdroj informaci, jen ti lidi tam jsou nekdy nebetycni a nafoukani kreteni :)

6.5.2011 15:26:29

sydo
Na kterém foru nejsou...?
:)

6.5.2011 15:27:32

Sjone
:) pravda, všude se někdo najde. Ale tam je to někdy podobný extrém jako na MMRPG serverech :)

6.5.2011 17:18:09

OBA
Vcera jsme si zkusili, jak funguje Off-board artillery (OBA). Scenar Hedgehog of Piepsk z BV - 3 mapy, horda 30 Ruskych jednotek utoci na vesnici, kterou brani 7(!) schovanych nemeckych oddilu podporovanych 80mm kanonadou z minometu. Rusu je sice fest, ale pulka z nich jsou jen nezkuseni branci. OBA je vymyslena skvele, neni ani slozita na aplikaci a ucinek je devastujici, krasne vymyslene pravidlo. Scenar vypada moc zajimave, na obou stranach byly pekne hody - temer kazdy muj MC spustil snipera a ten mi breaknul 2 jednotky! Spinavi krauti! Na druhou stranu, z jedne me jednotky se stal berserk a priste se chysta na beh pres paloucek na ztec nemcu s lehkym kulometem. A jeste 3 Nemci se ve vesnici schovavaji... Ukol vsak zni jasne - muz s radiem musi zemrit, dalsi salva z minometu by me pekne pokosila.

3.6.2011 08:47:08

sydo
Zní to dobře :). Já jsem si nastudoval pravidla SK1 a teď se musím domluvit s kodym na první seznamovací hře. Zatím jsem testoval část tutorialu a líbí se mi to.

3.6.2011 09:04:10

no už se těším
až to konečně nastuduju, zaplaťpámbů už mám povinné učení za sebou, teď zbývá už jen radostné studium pravidel. na warconu to rozjedem!

3.6.2011 09:13:17

kandelabr
To se vr, Stalingrad ceka!

3.6.2011 09:27:32

sydo
no sakra, skoda ze jsem byl zarizlej v praci :((( nicmene dalsi tyden to asi taky moc nedam... (jedinne az pak v sobotu)

3.6.2011 21:56:49

brblo
Ja Vas fakt obdivujem,naucit sa pravidla a hrat to,na to fakt nemam.

10.6.2011 12:13:42

Joe

brblo
To už nie je len hra, to je životný štýl. Už totiž len neštuduješ niekoľkostostranové pravidlá, ale aj pozadie scenárov, historické udalosti, vojnu samotnú, jednotky a vozidlá atď.

Apoň ja viem, že by som to tak robil, keby som mal čas jednak na túto hru, druhak spoluhráčov a treťak by som bol sám a bezdetný...

10.6.2011 12:26:28

Joe
Jo, to mas recht, uz to pozadi scenaru te vtahne, navic ma kazdy scenar napsano i jak to ve skutecnosti dopadlo, takze si muzes vysledek porovnat se skutecnosti. Vcera jsme opet hrali a uz ted se nemuzu dockat dalsi hry :) Klicem k uceni je caste hrani, vcera jsme ani do pravidel moc nekoukali, zaklady uz mame celkem v krvi.

EDIT: temi zaklady myslim pravidla, strategie to uz je neco jineho, alespon ja mam tedy porad problem se ctenim terenu pri setupu a pri skladani ucinne obrany nebo utoku. Ale zlepsujeme se kazdou hrou :) Kdyz tech scenaru je tolik a kazdy by to chtelo zahrat alespon trikrat :)

10.6.2011 12:41:46 | Upraveno autorem (porovnej)

joe
No ano ale kedy chodite do prace?

10.6.2011 14:24:52

brblo
8 hodin práce
8 hodin volný čas
8 hodin spánku

:))

10.6.2011 14:28:24

Vybíráme z Bazaru

Arkham Horror LCG + expanze
Arkham Horror LCG + expanze
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas