Advanced Squad Leader

xxxxxxxxxx hodnoceno 26x (Seznam vlastníků)

Advanced Squad Leader - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Avalon Hill
Autoři: Don Greenwood
Rok vydání: 1985
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

první dojem

mám za sebou první hru se sydem a jsem nadšen.
naprosto úžasná wargame. pravda, že průměrná hra asi nebude pod 3 až 4 hoďky, ale to nám "důstojníkům" nevadí:-)
1.12.2009 23:52:52

Boldrick
Už se těším na recenzi nebo alespoň základní info o hře.
Moc mě tenhle titul zajímá a určitě nebudu sám :-)

2.12.2009 01:09:14

hra
Včera jsem to právě s boldrickem poprvé testoval vůči živému soupeři a musím říct, že se m o hře paki zdálo :D Hráli jsme jen první scénář, bez kulometů, plamenometů atd. a musím říct, že bych nevěřil, kolik zábavy se dá zažít s pouhou pěchotou bez podpůrných zbraní, natož tanků apod. Pravidla překvapivě přešla do krve rychle, měli jsme jen problém se sekvencí jednotlivých fází, ale s potěšením konstatuji, že velká většina prostojů pocházala z promýšlení taktiky a ne z listování pravidly. Skončili jsme sice, když to bylo nejvíc napínavé, ale moc se mi to líbilo, naučili jsme se pár základních věcí, např., že hra je opravdu realistická, tudíž zkoušet přeběhnout otevřený prostor v dostřelu nepřítele je celkme jistá cesta do pekel :) Myslím, že ASLSK obstojí jako plnohodnotná a samostatná hra, nejen jako úvod do ASL, ale po včerejším zážitku mě svět ASL láká ještě víc a rozhodně si ho nenechám ujít v plné kráse. Díky za hru Boldricku!

2.12.2009 09:21:01

sydo,Boldrick
Pěkně jste mě navnadily tak doufám že se sydo někdy sejdem a zahrajem.

2.12.2009 11:48:33

malé doplnění
Je zde velice obtížné jednotku zničit a o něco málo méně obtížné ji poškodit. Zato panikaří docela dobře:-) samozřejmě se na to spoléhat nedá
Takže jednotky útočí a stahují se a je to o pohybu, prostě válka nádherně přenesená na papír.

Napsat jsem to musel, jelikož si neustále promýšlím jak bych pokračoval a co bych udělal jinak. Už se těším na další hru, slint

2.12.2009 20:22:36

Boldrick
Jojo, je to opravdu realistické, vojáci si nenechají jen tak odstřelit hlavu (pokud se nerozhodnou přeběhnout ulici pod palbou :D), ale spíše rychle zalehnou a kryjí se. Když zpanikaří, tak ustupují, ovšem jakmile se dostanou do křížové palby, je konec. Myslím na to taky fest, těším se na další hru.

3.12.2009 10:56:58

slintám
Koukám na obrázky, čtu o hře a mám zcela poslintanou klávesnici. Vždycky jsem hrál rád Steel Panthers na počítači, i když jsem z celé té komplexní hry pobíral jen zlomek, a ASL vypadá opravdu jako wargamerův vlhký sen, akorát v podobě deskové hry. :) Naprosto si dokážu přestavit, jaký to musí být mazec a závidím.

3.12.2009 12:05:41

free introduction
hm, jakási minibitva na vyzkoušení, zdá se...
možná bude stát za vyzkoušení

http://www.vftt.co.uk/whatsasl.pdf

3.12.2009 12:23:30

marte
Nezáviď a neslintej nadarmo a pojď si někdy zahrát ;)

3.12.2009 12:53:50

VASL
http://www.vasl.org/

máte s tím někdo nějaké zkušenosti?

3.12.2009 14:35:35

VASL
Zkoušel jsem to na Pax Romana, ale nějak to hraní po netu nemusím. Ale říkají, že je to super nástroj, když se tu hru učíš - napíšeš někomu zkušenému, kdo je ochoten ti vysvětlovat chyby a je to hned lepší. Problém je, že když to zkoušíš sám, tak ten software nepozná, jestli je ten tvůj pohyb legální nebo ne - zkrátka je to stejné, jako kdybys to šoupal na desce.

3.12.2009 14:45:46

aha
čili to není hra, ale spíš jenom takové online prostředí, jo? škoda...

3.12.2009 14:58:18

kandelabr
JJ, přesně tak. Místo pro staré osamocené wargamery ;)

3.12.2009 14:58:54

sydo
Zahrál bych děsně rád, ale mám obavu z té hromady pravidel, abych neobtěžoval přílišnou "analýzou-paralýzou", jak se tak říká. :) Dají se někde najít na webu? Že bych se na ně aspoň mrknul předem. Asi nedají, co...

3.12.2009 23:33:39

marte
To nedají, ale s AP si starosti nedělej, my jsme je s Boldrickem dostali do krve celkem rychle, s občasnými zmatky ve fázích, které už jsou teď jasné. AP pramenilo spíše z promýšlení taktiky a tím jsme byly vinni oba stejnou měrou, takže rozhodně nemusíš mít strach ;)

Tady je tutorial, ze kterého jde odkoukat, jak se hra asi hraje: http://files.boardgamegeek.com/file/download/3austhmdea/aslsk_tuto1.pdf

4.12.2009 09:16:44

hraní si :-)
tak jsem dneska celý den šoupal žetůnky po mapě, abych se naučil tuhle HC hru a hrozně jsem se bavil
takže nevydržím a hodnotím, ale myslím si, že měnit to nebudu:-)
je to SUPER

28.4.2010 19:59:23

Boldrick
Hehe, taky si teď o večerech šoupu sám žetonkama a učím se. Spolubydlící už se začínají obávat o mé duševní zdraví :)

29.4.2010 09:22:55

ASL a náhoda
byl jsem tázán ohledně náhody v ASL a jelikož se jednalo o jednoho z nás napíšu sem :-)
V ASL je náhoda, ale myslím si, že je jí právě tak akorát aby byla zajímavě reálná. Jak už na ZH ode mne i od několika ostatních zaznělo, boje jsou i o náhodě. A právě ASL, podle mne, má nádherně vyvážený podíl náhody a lidského plánování.
A případy zaseknutých zbraní nemají s náhodou nic společného. Šlo o špatnou morálku jednotek důstojníka SSZGSA, kdy obsluha plamenometu z neustáho připalování cigeret a ohřívání se ze zásobníku plamenometu, tento vypotřebovala. Proto ve chvíli útoku byl prázdný. A v druhém případě (který znám jen z jeho hlášení jeho ohleduplnější přístup v mužstvu způsobil nedbalou údržbu těžkého kulometu, jehož orezlý závěr nepracoval dle manuálu a způsobil zaseknutí zbraně prvním výstřelem. V obou případech byli viníci tvrdě potrestáni a opakování těchto případů, zdá se velice nepravděpodobné.
Misi můžete vyřešit několika způsoby takže selhání i několika faktorů nemusí být fatální. Ale blbá taktika vás zabije vždycky.

7.3.2011 15:07:56 | Upraveno autorem (porovnej)

Boldrick
Hezky řečeno :) Já uvedu příklad z minulé hry ze ZatroCONu:

Američané zakopaní v italských pahorcích se brání přesile Němců. Amíci jsou přečísleni, mají pár bazuk a výhodu terénu, Němců je zase fest a mají dva tanky. Jedním z klíčůk americkému úspěchu byla půljednotka mužů schovaná v chatě s výhledem na silniční křižovatku. Němec nevěděl co s nimi a riskantní přejezd silnice jedním z tanků se nevyplatil a z tanku zbyla hořící troska. Ani tupá palba do chaty nic nezměnila. ASL v tomto nabízí spoustu možností jak situaci vyřešit, nejlepší z nich byla rozpustit jednu jednotku na dvě půljednotky a obránce zkrátka přemanévrovat. Samozřejmě, pokud by útočníkovi padly skvěle kostky, vykouřil by amíky z chaty hned, ale u ASL je lepší použít "pravidlo 7" - pokud přemýšlíte co udělat, představte si, jak by vaše akce dopadla pokud hodíte "7", což je průměrné číslo na 2D6. Pokud vám "7" nic nepřinese, raději zkuste udělat něco jiného. Tak asi tak :)

7.3.2011 15:15:17

sydo
zrovna jsem chtel napsat tuhle situaci ale tusil jsem ze budes rychlejsi :). Je to tak, nahody bych se nebal, je ji tam presne tolik kolik se mi libilo a myslim si ze ani ja nebo Jenda nemel pocit ze by jeden druheho prehazel, ja mel trochu stesti s protitankovou strelou a zase kdyz se sel muj oficir vycurat za ker v bezpecne vzdalenosti na skale, tak zbloudila kulka vyresila jeho problem.

7.3.2011 19:39:02

Hergot..:D
Tady se o mě mluví.. :D Jen pro ty, kteří mě neznají... Jsem skvělej generál a moje mužstvo vždy plnilo rozkazy. Pár drobných chybiček a už jsou o tom psány tisíce a tisíce vět..:D No tak jsem utopil 180tis mužů, když jsem plul do Řecka.. no a co! To se stává i jiným generálům.. Nééé, že bych nemohl jmenovat ale nechci je zuvést do trapných pozic.. :D Doufám, že jsem to vše objasnil.. :)

Jinak, abych neplevelil tak posvátnou půdu, tak poměr náhody v ASL je naprosto stejný jako v běžném životě.. prostě jednou ten tank vydrží podruhé ne. Někdy to palivo v plamenometu dojde a podruhé ne.. :) A stejně tak se prostě někdy zapomene vyčistit zbraň.. no.. to je toho! :)

To Falco : Děkuji náčelníku, že jsi se mě zastal. :)

7.3.2011 23:23:34

Falco
Heh, čurající oficír byl taky super - "Počkejte tady boys, hned jsem zpět". Prásk! Zkrátka se shodneme na tom, že ASL je super a Jenda je nešika :D

8.3.2011 09:30:36

faktor náhody v ASL
http://milanzbornik.rajce.idnes.cz/Zeliv/#IMG_0403.jpg

8.3.2011 12:45:46

ozzy79
cekal jsem ze uvidim na fotce unaveneho Falca a smutneho jendu co prave prisel o tank. SAKRA ale ta fotka me stve, vidim ten plan a mam chut hned hrat.

8.3.2011 13:02:17

já teda nevim
ale mě Generál Jenda SSZGA :-) přijde jako průměrný až lehce nadprůměrný velitel ;-)
jen na tu morálku v mužstvu moc není
:-D ;-)

8.3.2011 16:15:36

To Boldrick
Děkuji náčelníku, že jsi se mě zastal.. :)

8.3.2011 20:55:40

Vybíráme z Bazaru

Akropolis
Akropolis
Akt. cena: 350 Kč
Končí za: 8 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas