PVC je problém

Od roku 2020 se nejškodlivější ftaláty v PVC hlídají a nesmí překročit hranici 0,1%. Problém je, že je tam plno výjimek (viz vyhláška EU REACH).

PVC je zkrátka problematický plast. Naopak polypropylen, neopren (pokud nehoří) je OK a nevadí, když se těchto plastů dotýkáme.

Několikrát jsem se ptal, jestli TES:BoTSE obsahuje v PVC ftaláty a až před chvílí mi napsali, že ano, ale určitě podle EU směrnic. Takže PVC část hry je jedovatá i pro dotyk, ale jen trošku.

1.4.2023 20:49:53

A pokud si pamatuji, zminil jsi, ze deskovka nepatri do smernic EU jako detska hracka, tedy limity budou dost benevolentni…..v jake kategorii limitu tedy je deskova hra?

1.4.2023 20:59:16

Rozumím chemii, ne až tak legislativě. Existují přirozeně měkké plasty, které mají přibližně stejné vlastnosti, jako měkčené PVC. Tudíž se k nim nemusí nic přidávat. Kupříkladu polypropylen. Je i poměrně levný. (Vyrábí se z toho obaly na karty, třeba u tlamagames diamond). Pro PVC platilo, že ty nejškodlivější ftaláty (změkčovadla) se nesmí dávat do hraček, od roku 2020 se paleta zákazu rozšířila na “obecné využití”. Kam se ale pořád mohou dávat je potravinářství (ftaláty přechází hlavně do tučných jídel), zdravotní materiál ("pytlíky" na krev, kapačky, apod.), stavebnictví, venkovní užití (třeba PVC reklamní bannery, na které si mnozí tisknou mapy do deskovek). Není mi jasné, proč s tam nevolí alternativní přirozeně měkké plasty, když jsou podobně drahé (tedy levné). 

U PVC karet do deskovek by se to dalo nahradit polypropylenem (ale i dalšími), jen by byly ohebnější. Nebo použít papír bez PVC úpravy a obalit to do polypropylenu (standardní obaly).

Problém je, že toho PVC máme všude kolem (prach doma obsahuje ftaláty, pokud máme PVC podlahovou krytinu, v jídle, apod,). Tyto hodnoty expozice se sčítají a pak se můžeme divit, že máme hodně dětí s poruchou chování, reprodukční krizí, alergie, autoimunitní choroby, aj (multifaktoriální, ale i ftaláty přispívají).

Takže TES si koupím, ale PVC karty si obalím :)

1.4.2023 21:51:23

Hmm, tak budou tam 3 mapy z PVC, ty neobalím…

1.4.2023 23:13:38

Mapy budou neopren,ne? Proc bybyli pvc, kde to ctes?

Jinak po dlouhe dobe me nejaka zaujala tak, ze bych ji venoval cas i na prozkoumani mechanismu a moznosti…ta nostalgie

2.4.2023 02:00:52

Mají to na tom panelu “whats in the box” - 3 regionální mapy z PVC. 

TMB chci už dlouhá léta, ale odolával jsem. Tady se sešlo vše potřebné - téma, principy a mechanizmy, “TMB” vizuál. I když mě mrzí to PVC… Ale dá se koupit myslím ta regionální mapa z neoprenu za 60 dolarů, pálka jak hrom, ale bylo by to zdravější. 

EDIT: tak ne, ta neoprenová nenahrazuje regionální mapy. 

2.4.2023 06:59:46 | Upraveno autorem (porovnej)

IN

regionalni mapy jsou ty mensi, po kterych cestuje ukazatel cele skupiny myslim.

----------------------
Majitel liščí krabice

2.4.2023 07:12:16

Tak se jich člověk moc nedotýká. PVC karty se obalí a bude to OK.

2.4.2023 08:11:35

Ešte máš stále možnosť hrať tu hru v rukavičkách, a to doslova. 

2.4.2023 08:22:05

Příspěvek odporoval pravidlům diskuse a byl proto smazán.

Důvodem bylo z našeho pohledu slovní napadání (zesměšňování, dehonestace atp.) osoby či skupiny osob.

2.4.2023 09:13:13

Hra se ještě netiskne. Nebylo by lepší snažit se přesvědčit autory, že existují stejně drahé, ale lepší řešení? 

2.4.2023 09:35:33

@GeneralX Jasně, to je to samé. Výskyt ftalátů a jejich účinek na zdraví člověka je HOAX. Je dobré vidět, že tu máme dalšího odborníka do diskuze. Poznávací znamení - používání GIF animací v příspěvku. Děkuji. 

2.4.2023 09:43:01

Příspěvek odporoval pravidlům diskuse a byl proto smazán.

Důvodem bylo z našeho pohledu slovní napadání (zesměšňování, dehonestace atp.) osoby či skupiny osob.

2.4.2023 09:56:35

Tema bylo zalozene vcera, takze april?

2.4.2023 09:57:16

Heleď já jim psal co používají za změkčovadlo a jestli ftaláty. Oni řekli, že nemají tušení a přesměrovali mě na výrobce. Ten mi zatím neodpověděl.

2.4.2023 10:17:30

@GeneralX Máš opět pravdu, tato témata se nesmí řešit NAJEDNOU, ale postupně. 

Kdyby se to řešilo u jiné hry třeba pár let zpátky, určitě by to už nebylo najednou, viď? :) 

 

Ještě jednou díky za hodnotný příspěvek.

2.4.2023 10:49:09

Chip Theory Games vyrábí hry již velmi dlohou dobu a s velkým úspěchem, jejich komponenty jsou stále stejné, a nikomu na světě to nevadí. pokud s tím má někdo problém tak ať si to nekupuje, jediné co tím ovlivní je že hry od CTG nebudou v češtině, celosvětově se to na prodejích neprojeví a přesvědčovat výrobce o změně - to už ani nekomentuji.

2.4.2023 10:53:47

Příspěvek odporoval pravidlům diskuse a byl proto smazán.

Důvodem bylo z našeho pohledu slovní napadání (zesměšňování, dehonestace atp.) osoby či skupiny osob.

2.4.2023 10:58:07

Tak muzeme jeste zalozit vlakno, ze je doprava zdarma, protoze ji budou resit formou letadel urcenych pro chemtrails, tak uz kdyz uz letaji ”sypat” po celym svete, tak se s tim svezou i deskovky…… ;0)))

2.4.2023 11:33:18

OT: Různí lidé, různé preference. Možná mnoha z vás přijde to, co řeší černý vlk jako malichernost. To je v pořádku. 

Co ale není v pořádku zesměšňování jak jeho samotného, tak tohoto vlákna. Pokud vám toto vlákno přijde „trapné“, tak jej prostě nečtěte a vydejte se do jiných zajímavějších vláken.

Pokud máte argumenty, proč je obava černého vlka lichá, sem s nimi. Jinak, prosím, toto vlákno opusťte. Platí zejména pro @GeneralX a @Honkem

Dosavadní příspěvky (do 11:33:18) označených uživatelů vnímám jako hraniční (co se týče dodržování pravidel diskuze) a ponechávám je.

-----------------
šéfredaktor novinek ZH; předseda KDH Pajdulák

2.4.2023 12:36:04 | Upraveno autorem (porovnej)

@Wolfsen ok, moje prispevky klidne smaz, jsou zesmesujici, ale u generalx nesouhlasim, tam prispevek, ze “najednou” se to resi je od veci. Uz dale nebudu do teto diskuse prispivat, dekuji za upozorneni pravidel diskuse ZH. 

2.4.2023 12:40:01

Tak minimálně bez uvedení konkrétního množství ftalatu v daném PVC je tvrzení o jeho jedovatosti spíše fake news. 

2.4.2023 12:53:04

Příspěvek odporoval pravidlům diskuse a byl proto smazán.

Důvodem bylo z našeho pohledu slovní napadání (zesměšňování, dehonestace atp.) osoby či skupiny osob.

2.4.2023 12:57:27

Já na této diskuzi nevidím nic trapného. Do teď jsem toho o pvc a ftalátech mnoho nevěděl. Když si k tomi teď dohledávám informace, tak jsou na hodne místech :-(. Je jich hodne druhů, každý toxický v jiném množství. Ale vzásadě je to hnus tak jako tak. Bohužel se s tím nedá mnoho dělat. Jen se můžeme snažit minimalizovat nás kontakt s nimi. 

To, že se diskuze rozjela právě teď, je naprosto pochopitelné. Prostě zrovna u této kampaně se objevil někdo, koho to napadlo se na to zeptat.

2.4.2023 13:11:53

Abych se musel obhajovat, že tu píšu v rámci svého vystudovaného oboru, to fakt ne. Psal jsem, že hru chci, ale zamýšlel jsem se a udivoval se, že se i deskové hry dělají z kontroverzního plastu, když existují alternativy. Nikomu nic necpu, ale nabízím. Překáželo to v hlavním tématu, byl jsem vyzván, ať to píšu “bokem”, tak jsem to udělal.

 

EDIT: smazal jsem nevhodné vyjádření k diskutujícímu

 

Jinak, kdyby mi napsali, že podíl změkčovadel je pod 0,1%, úplně by mi to stačilo. U běžných PVC produktů je podíl ftalátů obrovský. A jestli to řeším i někde jinde? U kterých deskovek je mapa tištěná na PVC a PVC karty? Tam bych to řešil stejně. Tak, jak to řeším u nosičů potravin, u hraček, atd atd.  Pokud je to pro někoho malichernost, OK, nikomu nic nevnucuju. Kdybych před 50 lety řešil autosedačky pro děti nebo přilby na kolo, byl bych určitě u takových X. generálů za směšného rýpala.

2.4.2023 13:12:26 | Upraveno autorem (porovnej)

Příspěvek odporoval pravidlům diskuse a byl proto smazán.

Důvodem bylo z našeho pohledu slovní napadání (zesměšňování, dehonestace atp.) osoby či skupiny osob.

2.4.2023 13:35:30

Vybíráme z Bazaru

Keep the heroes out!
Keep the heroes out!
Akt. cena: 1725 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas