PVC je problém

Od roku 2020 se nejškodlivější ftaláty v PVC hlídají a nesmí překročit hranici 0,1%. Problém je, že je tam plno výjimek (viz vyhláška EU REACH).

PVC je zkrátka problematický plast. Naopak polypropylen, neopren (pokud nehoří) je OK a nevadí, když se těchto plastů dotýkáme.

Několikrát jsem se ptal, jestli TES:BoTSE obsahuje v PVC ftaláty a až před chvílí mi napsali, že ano, ale určitě podle EU směrnic. Takže PVC část hry je jedovatá i pro dotyk, ale jen trošku.

1.4.2023 20:49:53

Už pár let žijeme v informační společnosti a jakoby toho začínám pomalu litovat. Neříkám, že dřív bylo lepší žít ve sladké nevědomosti, ale myslím si, že s příchodem internetu a snadnějšího dosažení informačních zdrojů se na nás dnes valí kvanta a kvanta negativních informací o životním prostředí přes genderové problémy ve sportu a společnosti, absurdní rasovou a feminní korektnost, války v přímém přenosu, vybíjení si frustrací v internetových diskuzích. Některé informace jsou relevantnějších a některých méně relevantních. Ale celkově mám dojem, že na mé zdraví působí mnohem negativněji zavalení tímto negativním informačním balastem než nějaké promile nějaké látky v herní figurce. Berte to jen jako takové povzdechnutí, není to žádná kritika jakéhokoli zde napsaného názoru od kohokoliv. Když jsem já studoval na střední a pak na vysoké, tak to byla mnohem větší radost ze života a volnost než dnes. Jasně, byla nesvoboda a žil jsem v totalitě, ale člověk mohl být tak nějak vnitřně a vztahem ke svým přátelům radostnější, svobodnější a méně se zabýval šílenými negacemi, které by musel vnitřně řešit a mít obavy z budoucnosti.

8.4.2023 09:25:33 | Upraveno autorem (porovnej)

Příspěvek odporoval pravidlům diskuse a byl proto smazán.

Důvodem bylo z našeho pohledu slovní napadání (zesměšňování, dehonestace atp.) osoby či skupiny osob.

8.4.2023 09:34:35

@kren tak tvuj prispevek by se dal.shrnout pod slogan “kdyz jsme byli mladsi, bylo vsechno snazsi a krasnejsi” 🙂 

Coz je hodne zjednodusene, na tvou myslenku se da napsat cela diplomka a s vetsinou souhlasim.

Ona zminena “sladka nevedomost” ma taky neco do sebe, ale to uz proste nejdekdyz nastoupila vedomost a informovanost, nelze to vratit.

Ono i u deskovek byl drive jen karton a to se drzelo dlouho….pote prisli drevene meeple, coz je stale OK. Sice se barvilo varvami bez vetsi kontroly slozeni, ale budiz. Ale posledni roky se uz i v takove banalite jako deskovky hledaji hranice a pouzivaji se materialy, ktere jsou stale pro hodne hracu nezname.

Muzeme se ba it o skodlivosti jezdit autem vzhledem k umrtnosti, skodlivosti internetu, skodlivosti vulgarismu a agresivniho prostredi ve spolecnosti…..s necim si umime.poradit, s necim ne. Kdyz uz nas “sladka nevedomost” opustila, musime se s tim nejak poprat…co jineho nam zbyva

8.4.2023 11:04:34

… rozhodně a zdůrazňuju rozhodně ten můj příspěvek neměl vyznít ve smyslu “za našich mladých let to bylo lepší …”. Šlo mi jen o vyjádření toho, že příval obrovského množství negativních informací v dnešní době ničí zdraví mnohem víc, než samotný problém který se řeší.

Víte kdysi jsem slyšel jednu historku o nějakém přísně asketickém jogínovi, který byl někde ve společnosti “západních” lidí, kde mu nabídli cigaretu a on si k překvapení všech zapálil. Vysvětlil to pak tak, že odmítaní vnucovaného chování a vysvětlování proč ne, by jeho zdraví uškodilo mnohem víc než ta jedna cigareta.  

Tak takhle jsem to myslel. Máme prostě plnou hlavu negativních informací, se kterými většinou nemůžeme nic udělat a které nás ničí. Támhle nebezpečné PVC, támhle Éčka v potravinách, tady to je rakovinotvorné, tohle bychom neměli jíst, tímhle se hnojí pole, … atd. atd. až z toho jde člověku hlava kolem a říká si, že jestli je možné ještě normálně fungovat a z něčeho se bezstarostně radovat aniž by člověk musel pořád přemýšlet o tom, jaký který jeho krok bude mít pro něho jaké důsledky.

8.4.2023 11:15:38 | Upraveno autorem (porovnej)

@kren Určitě máš pravdu. Podle mě je to však jen první fáze. Jako příklad uvedu uzeniny. Jako dítě jsme doma normálně jedli, pak přišly informace o škodlivosti (kardiovaskulární, rakovina tlustého střeva). Měl jsem pocit, že bych to neměl moc řešit, že mi bylo dobře, když jsem si dal večer nášup. Když mám teď rodinu, přijde mi normální takové věci nejíst. Večeře jsou mnohem pestřejší a uzeniny mě už nelákají. Na oslavě, když si mé holky mohou vzít, neudělají to, nechutná jim to, nepřijde jim to. 

 

Dá se to vztáhnout na další části života. Místo většiny plastových hraček máme dřevěné, nádobí v kuchyňce kovové, z plastu bezpečné lego a duplo. Omezují nás informace o škodlivosti? Ne. Jen jsme na jejich základě mohl učinit rozhodnutí, jestli mě to bude zajímat nebo ne. Naštěstí je v dnešní době tolik alternativ, že si člověk vybere a nemá pocit, že ho přemíra informací tíží. 

 

Informovanost proniká do všeho, nejen do předmětů a materiálů. Co mění životy je třeba i výchova. Setkal jsem se s typickým “škoda každé facky, která padne vedle.” a s druhým extrémem “nechme děti volně, bez mantinelů.” Lidem přijde normální “dát dítěti na zadek”, přitom dítě má větší právo na chyby, než dospělý. A těžko můžeme ženu praštit, protože rozbila sklenici nebo neumyla nádobí. Poslouchám reakce na “západ a sever," kde za zbití dítěte už jsou lidé popotahování na úřadech, že je to nehorázné a že si své děti můžu trestat jak chci, apod. 

 

Vývoj společnosti a informačních toků jde tak rychle, že to jde vidět během jedné generace. Informace jsou pozitivní i ty negativní. Jen pro ty druhé jsme asi citlivější. Způsobuje to frustraci, snahu o “vnímání jen toho pozitivního”, racionalizaci bagatelizováním nebo nálepkováním “biomatka”, “hysterka”…Roste agresivita, která se pak přenáší z rodičů na děti. Lidé u nás si pletou demokracii s anarchií a nedej bože, když se je někdo snaží korigovat.

 

Mění se paradigma profesí, třeba učitelů. Kdysi byl učitel nositelem informací. Dnes už jsou ty informace dobře dostupné a pokud by učitel jel “postaru” dle učebnice, byl by za blázna. 

 

A podle mého názoru to bude “horší" - on ten vývoj se akceleruje, ať technologický nebo společenský..

 

Jasně, jsou to jen má rychlá slova, téma je hlubší a komplexnější.

8.4.2023 12:23:17

@černý vlk … v mnohém s tebou souhlasím, ale píšeš o něčem jiném než já. Ať už se jedná o jakákoli běžná média kolem nás a informační zdroje, tak tam převládají opravdu negativní informace, které se hrnou ze všech stran. Z 90% a více se dovídáme co všechno se zjistilo, že škodí člověku, nebo co bychom neměli dělat. To jen taková má malá poznámka na závěr, protože opravdu nemám smysluplný pocit, že je to proto, abychom měli možnost volby, ale spíš proto, že negativní informace více “prodávají”. 

8.4.2023 12:39:07

Já si třeba myslím, že za mých mladých let bylo opravdu zelenější listí, tráva a tak dál :) I když je možné, že se mi to už trochu plete s textem jedné písně od Karla Gotta… anebo dokonce tak, že byla voda více mokrá a smrt mnohem neodvratnější! 

Buď jak buď se podobné věci příliš neřešily, důsledky lze vidět kupř. tady: 

Kusy rakovinotvorného azbestu jsou všude. „My to neudělali,“ říká šéf firmy - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz) 

8.4.2023 12:45:14

@kren Je to pravda. Negativní informace je pro nás evolučně důležitější a má naši pozornost. Pak je na každém z nás, aby si vybral informační kanál, který nebude zahlcovat negativními informacemi, ale bude to vyvážený zdroj.

8.4.2023 12:45:18

Jak jsou na tom z hlediska škodlivosti figurky? Hlavně co ty z Warhammeru a BattleTechu?

8.4.2023 15:02:11

@tavicz Warhammer by měl být z HIPS (High Impact Polystyrene) a tam snad už u hotových modelů žádný problém není. Ale kdyžtak mě někdo opravte. Jen jsem si našel z čeho to je.

U Battletechu netuším, ale řekl bych, že to bude něco podobného.

8.4.2023 22:22:05

Proč mě sakra strašíte polopravdami, které tu uvádíte?

Ať otevřu jakýkoli článek, tak tam nic o vstřebávání kůží není. Většinou je to ve smyslu:

Ftaláty člověk do svého těla může vstřebávat třemi různými způsoby. Za prvé vdechováním z kontaminovaného ovzduší, kdy se ftaláty dostávají přes plíce do krevního oběhu. Za druhé přímým kontaktem se sliznicí se ftaláty přenáší přímo do krve. A v neposlední řadě se ftaláty nacházejí v potravinách balených do PVC nebo v příliš tučných výrobcích, odkud se přes sliznici v trávicím ústrojí dostávají do krevního oběhu.

A to abych je vdechoval by mi ta hra musela při hraní hořet. A jíst ji opravdu nehodlám.

10.4.2023 13:54:49

ahojte, ako zistim v hrach ci su karty papierove alebo plastove?

10.4.2023 15:08:06

@Dzorden Ftaláty nejsou v PVC chemicky vázány, proto se vylučují celkem ochotně. Přes kůži prostupují lipofilní látky, což ftaláty jsou. Významně je to v případech, kdy je jich v plastu podílem několik desítek procent. 

 

Například na straně 21: 

https://theses.cz/id/98urxt/BP_Salivarova_Tereza.pdf

10.4.2023 16:48:26

Jako tuhle odfláknutou Bakalářku mám brát jako důvěryhodnou? Sice tam zmíní, že se vstřebá kůží, ale podrobný popis si to nezasloužilo. U vdechování tam má že se to šíří volně, následně sama sebe popírá, že jen při vysokých teplotách.

10.4.2023 19:07:57

Chce to trochu hledat, zkus anglické zdroje, např.:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24384410/

Je toho dost

10.4.2023 20:53:30

Promiň anglicky neumím, ale překladač mi tuto studii přeložil že se tam zabývají jakýmisi tekutými ftaláty (karty asi tekuté nebudou). Navíc tato studie jen posuzuje rekce mezi ftalátem (tekutým) a něčím co je ve vlasech?

12.4.2023 13:14:39

@černý vlk jako z tvého psaní mám pomalu strach udělat cokoliv.. Jako chápu tvůj strach a tvoji opatrnost, ale není to už příliš? Uvědom si, kolik kolem nás co tě ohrožuje víc, než uzenina nebo ftalát.. A jen na úplně zanedbatelné procento máš vliv. 
Dal sis jasný cíl, co chceš dokázat, ale přijde mi, že děláš z komára velblouda, ..
 
V dnešní době je přebytek informací - úplně šílený přebytek - a není to, že by to byl opak sladké nevědomosti, naopak je to daleko horší než nevědět. V době, kdy na internet může dát kdokoliv, cokoliv, a ty NIKDY nebudeš vědět, jestli je to pravda nebo ne - jak to odfiltruješ? Nijak - stane se z tebe někdo, kdo si přečte něco, uvěří tomu a bude se za to fanaticky, agresivně bít až do krve.. Kdo určí, co je informace a co je dezinformace? Na základě čeho? 

Z toho pak vznikají ty tvoje nálepky “biomatka”, lidi, kteří něco řeší přespříliš jen proto, že si přečetli jednu z tisíců knih o zdravé výživě.. atd.. Ano, před 30-40 lety to bylo jinak - nejen, že byl jiný režim, ale potraviny byly kvalitnější, věci déle vydržely (na chatě máme pořád lednici MINSK, která nepotřebovala opravit 30let..) - ted se všechno dělá na zisk - a at budeš dělat co chceš, bude to tak i nadále. Levně IN, draze OUT. A kdo si myslí, že se to změní je blázen.. Jasně, můžeš žít zdravě, někupovat sladkosti, zpracované cukry, uzeniny, .. ale to je všechno. Ve světě, kde je kvantum lidí na pokraji chudoby se budou vždycky řešit peníze jako první a až pak obsah škodlivin v deskovkách. 

jasně - chápu, nulová informační hodnota… 

12.4.2023 17:04:21

To je to co jsem psal já. Spíš dostanu rakovinu z toho stresu a obav, co je všechno škodlivé než z hraní s plastikovými figurkami a přikusování uzeného párku.

12.4.2023 19:05:11

Zajimave vlakno, ale myslim, ze i kdyby tam nejaka skodlivost byla, tak je to jako kdyz “prdne do lesa”. V dnesni dobe stejne vime houby, co spatne je a co ne a za padesat nebo sto let si lide tak jako tak budou klepat na celo, jaci jsme byli blazni, ale mozna zas budou delat jine blbiny - v tom se historie imho opakuje.

Nekdo tu uz zminoval azbest, driv se lide vesele rachali v DDT apod. Pokud bych chtel zit opravdu zdrave, brat vsechno vazne a vseho se bat, musel bych se ze vseho nejdriv odstehovat nekam, kde neni zadna wifina ani mobilni signal. Plastove figurky apod mozna nejsou idealni (taky mam radeji drevo), ale kdyz si vzpomenu na hnusne plastove hrnky, jake byvaly ve skolkach nebo skolnich jidelnach, rekl bych, ze dnes mozna zbytecne panikarime - ve vsem se totiz casem posouvame dal a lide uz snad trochu dostavaji rozum.

Abych ale uplne neodbocil od deskovek - asi nejvetsi chemickej kentus, kterej jsem kdy zazil u deskovky, tak byl pri rozbaleni hry Nexus Ops (AH 2005) - ty figurky jsou krasny, ale smrdelo to tak, ze jsme to museli 14 dnu vetrat na balkone, manzelka astmaticka se k tomu nemohla priblizit na pet metru. Od ty doby je to ale v pohode. Asi bych si z draka rubiaka nechtel varit caj, ale pri tom kratkem soupani po stole bych to asi tolik neprozival.

12.4.2023 19:08:38

Nevím, jestli to někoho stresuje, mě třeba ne. Beru to věcně. Nezkoumám každý den koncentrace přízemního ozonu, oxidy dusíky v mém regionu, nepočítám si kalorie, ani gramy rychlých cukrů. To, co jednoduše ovlivním, tak udělám. K tomu rozhodnutí mi dopomůžou informace. Jednoduché.  Pokud tyto informace někdo nechce brát v úvahu, tak NEMUSÍ, je to jeho volba, nikomu nic NENUTIM. Když pak z věcné diskuze někdo udělá hysterii, opět, jeho věc.

 

Zopakuju znovu: Kdyby v té deskovce byly ftaláty v koncentraci desítek procent a někdo by to hrál stovky hodin, mělo by to dopad. Zvláště na děti (a hlavně chlapečky). Když tam je garance 0,1%, je to OK. Co z toho je nesrozumitelné?

12.4.2023 20:37:11

Znáte pojem certifikace? 

12.4.2023 20:51:14

@GamingDad “…, ale potraviny byly kvalitnější, …”

Toto je síce off topic, ale nie potraviny neboli za socializmu kvalitnejšie.

12.4.2023 21:38:01

Dostatek informací umožňuje dělat informovaná rozhodnutí. Někdo chce mít tu možnost, jiný ne. Takže pokud někoho informace o složení výrobků stresují a způsobují mu úzkost, stačí, když si je nebude číst/zjišťovat. To platí pro potraviny, deskovky, plasty, barvy, cokoliv. Každý podle sebe. 

 

Co je naprosto zbytečné, je ostatním říkat, co mají a nemají chtít vědět.

13.4.2023 12:50:41

Nechápem prečo, keď to niekoho nezaujíma, alebo s tým nemá problém, tak prečo sem musí písať. Ale to je také Československé dehonestovať druhých, keď majú iný názor.

13.4.2023 17:29:34

@Miner Tak myslím, že máš jenom částečně pravdu. Ty negativní stresující informace se totiž na člověka v dnešní době valí ze všech stran aniž by je vyhledával a je hodně těžké se tomu bránit. Je to v titulcích novin, v televizi, v rozhlase, na internetu, v knihách, prostě všude v mediálním prostoru. Aby se tomu člověk zcela vyhnul, musel by se úplně odstřihnout od internetu a jakýchkoliv médií a odstěhovat se někam mimo civilizaci, což by se dalo realizovat, kdybych se třeba živil pastevectvím a neměl děti, ale vzhledem k tomu, že se živím v oboru IT a mám rodinu, tak jde velice těžko selektovat veškerý vliv negativního působení informačního prostoru. Zkuste si někdy srovnat poměr negativních a pozitivních informací, které se na vás v dnešní době valí. A to ještě nemluvím o tom, kolik informací musí dnes a jsou povinní zpracovat oproti době tak před třiceti lety děti a rodiče to musí ať chtějí nebo ne sledovat s nimi. Není se co divit, že oproti době předinformační jsou teď plné ordinace dětských psychologů a psychiatrů. Vím, cesta ven z toho není - je prostě doba informační společnosti, ale dobré to taky dvakrát není.

 

13.4.2023 22:01:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Moře a Souš
Moře a Souš
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 19 hodin

Offcanvas