PVC je problém

Od roku 2020 se nejškodlivější ftaláty v PVC hlídají a nesmí překročit hranici 0,1%. Problém je, že je tam plno výjimek (viz vyhláška EU REACH).

PVC je zkrátka problematický plast. Naopak polypropylen, neopren (pokud nehoří) je OK a nevadí, když se těchto plastů dotýkáme.

Několikrát jsem se ptal, jestli TES:BoTSE obsahuje v PVC ftaláty a až před chvílí mi napsali, že ano, ale určitě podle EU směrnic. Takže PVC část hry je jedovatá i pro dotyk, ale jen trošku.

1.4.2023 20:49:53

Díky za odpovědi. Ještěže barvím :-) - i když u toho War of the ring to bylo docela peklo. Uvědomuji si že hromada her, zvlášť pro menší hráče (myslím věkem) má často právě ony měkčené figurky. V tomto se mi diskuze nyní jeví jako přínosná. A tady to asi naráží na tu legislativu - většina her je psaná jako 14+ i když je očividně i pro mladší hráče - a tím se dá asi lecčemu vyhnout.

A slibuju na svou čest, že odteď už nebudu žužlat měkčené figurky. A taky se přimlouvám za přesunutí do obecné diskuze (i když… já nejsem autorita, tak nevím jestli si to mohu dovolit).

A ještě mě napadlo - mohl by někdo znalejší Angličtiny a potažmo i problematiky probudit takovéto vlákno na BGG - pokud už se tam už někde neobjevilo. Díky

3.4.2023 13:42:27 | Upraveno autorem (porovnej)

@Korenar Jen par komentaru…

Re: Celou dobu této diskuze přemýšlím o co vlastně všem těm zastáncům PVC jde…štve Vás, že by byla Vámi vyvolená hra označena jako nebezpečná? 

 

Ja tedy nejsem zastancem PVC, nicmene nevim, proc by nekdo mel v seriozni diskuzi hru, o jejimz slozeni temer nic nevi, hned oznacovat jako nebezpecnou nebo “trochu jedovatou”. Zejmena hned kdyz v uvodu sam uvadi, ze se hladiny ftalatu v EU hlidaji a neuvadi jediny dukaz, ze by deskove hry (cize hracky) mely vyjimku.

 

Re: Mě osobně to zaujalo. Nikdy jsem nad deskovými hrami nepřemýšlel v souvislosti se škodlivostí PVC. Ani jsem dodnes nevěděl, že třeba obaly nejsou PVC a karty jsou, přitom je to obojí měkký plast.

 

Je te rozhodne nechci odrazovat od toho se “zajimat”, nicmene podobne jako ostatni chci jen poukazat na onu “miru”. Osobne bych mel mnohem vetsi vrasky prave z vinylove podlahy (po ktere se projdu bosky nekolikrat denne a jedna takova prochazka nejspis vyda za “kontakt” s figurkou za cely vecer. A je mnoho dalsich veci, kterych se denne dotykas a dost mozna ftalaty obsahuji (co treba klavesnice, mys, ..) a pokud je tva obava o zdravi opravdu minena uprimne, doporuciji energii primarne zamerit jinym smerem, protoze se vsadim, ze z jinych veci, se kterymi prichazis do kontaktu, dostavas radove vyssi davky ftalatu. Btw, ftalaty se uvolnuji nejen kontaktem, ale taky se vyparuji, zde opet podlaha v byte figurku prekona radove. Tim nechci tvrdit, ze ftalaty nejsou jedovate a neni validni se zajimat o slozeni plastu ve hrach, pouze chci upozornit a jisty nepomer mezi prezentovanou nebezpecnosti a realnym rizikem a jistou miro hysterie, jak je zde toto tema v souvislosti s deskovou hrou prezentovano.

 

Re: A pro všechny zastánce PVC…….pokud by ta odpověď byla tak jednoduchá, jistě by od CTG přišla obratem. Nicméně dva lidé zde zmínili, že se ptali napřímo a odpověď byla jednou “nevíme” a podruhé “nevíme, ale jistě je to dle legislativy” což je odpověď, která působí jako “pravdu nesmíme říct, takže se vykecáme”

 

To je ale tvoje dezinterpretace. Treba ja si to vykladam tak, ze proste sami nevi. Proste si nechavaji vyrabet produkt, ktery chteji distribuovat do sveta a tak nejak cekaji, ze bude splnovat legislativni pozadavky tech zemi a ze se o to vyrobce postara. Ty z toho naopak vyvozujes, ze je to nebezpecne (nekde zde v diskuzi i padl 50% podil ftalatu) a ze to zamerne taji, coz je proste typicka ukazka demagogie.

3.4.2023 14:25:48 | Upraveno autorem (porovnej)

O přesun diskuse do Obecných jsem požádal Ondru (Dia), admini na to právo nemají. Počítám, že se k tomu dostane někdy během dneška.

3.4.2023 14:29:51

ZÁSADNÍ

 

CTG mě přesměrovali na 2 výrobce, kteří pro ně vyrábí komponenty. 

Jde o Gameland a Eastarboardgame.

Nyní mi odpověděli z Gamelandu:

Hi Martin

Thanks for your e-mail and check for our plastic card.no for this pvc mateiral we don't put any phthalastes inside.so all products is followed EU standard.

 

Takže dobrá zpráva :-). Až mi odpoví i z Eastaru, tak to sem postnu znovu doplněné :-).

3.4.2023 14:35:28 | Upraveno autorem (porovnej)

@Silas  Děkuji :)

3.4.2023 15:42:42

@Silas  ocekaval jsi snad jinou odpoved?

Neco jako: Nase karty jsou plne ftalatu a po doteku Vam upadne ruka nebo hure, jina nejmenovana cast tela. :)

Jediny, kdo by dokazal dat odpoved na otazku, kolik ftalatu nebo jinych skodlivych latek je v te hre, je nezavisla akreditovana laborator, pokud mozno na uzemi EU. Zbytek je otazka viry, proste kazdy veri v neco jineho a pravda bude nekde uprostred. Jen par postrehu k diskuzi:

Asi je nesmysl predpokladat, ze nekdo at uz v USA nebo EU testuje deskovky pri dovozu na obsah zakazanych latek. Na to se jich vyrabi prilis malo, narozdil od panenky Barbie. Navic nemusi splnovat stejne normy jako hracky.

Stejne tak je nesmyslne predpokladat, ze cinske firme zalezi na zdravi obcanu EU nebo USA. Jejich motivem je maximalizace zisku. Za pripadny prusvih na druhe strane zemekoule je nikdo nepopravi, jako za prusvih v Cine (viz. kauza primesi v kojeneckem mlece, ktere bylo exportovano i do EU)

Na druhou stranu maji pravdu i ti, kteri rikaji, ze proc to resit u deskovky, kdyz to neresite u kobercu/plovoucich podlah/ linolei/ naterovych hmot (laky na nabytku) a podobne. Avsak da se rici, ze pravdepodonost kontroly u techto vyrobcu v EU je mnohem vyssi, nez u vyrobce par tisic specifickych deskovek v Cine.

Je nesmyslne si myslet, ze limity jsou vzdy stanoveny tak, aby chranily zdravi obcanu, protoze jsou zde ruzne vlivove skupiny, ktere nastaveni limitu ovlivnuji. Viz. pesticidy a jejich uzivani v zemedelstvi, PVC nebo dusitanove soli v potravinarstvi. Nekdy, proste nahrada za danou latku neni, nekdy je to moc drahe a nekdy lide neumiraji dostatecne rychle nebo v takovych poctech, aby se tyto latky zakazaly. Nekdy je proste nemozne prokazat kauzalitu z duvodu uplynuteho casu mezi pouzitim a poskozenym zdravi.

A je nesmysl se tim vsim stresovat. Proste kazdy ma nejak jinak nastavenou averzi k riziku, jinak hodnoti pravdepodobnosti jednotlivych udalosti a ma jine preference.

Za me dobre, ze se to tu rozebralo. Osobne si deskovku nekoupim, ale z jineho duvodu, nez je obsah PVC.

3.4.2023 17:55:25

Osobně děkuji za otevření tohoto tématu. Nikdy mě nenapadlo pohlížet na deskovky tímto způsobem a dost mi to rozšířilo pohled na svět. Vážně! Ono zmíněné nebudu olizovat figurky může znít úsměvně, ale jen do té doby, než hrajete s dětma, které žmoulají v ruce figurky a pak si při přemýšlení o hře cucají palec…

3.4.2023 18:16:05

@p_lichnovsky Přesně tak. Před pár lety se řešily právě ftaláty v hračkách pro malé děti, ale deskovky byly (a dost možná stále jsou?) mimo rozlišovací schopnosti příslušných úřadů. Řešením je spolupráce na úrovni Čína - EU ohledně dodržování norem a kontroly už v Číně, o které se mimochodem také mluvilo, ale jaký je současný stav, nevím. Takže doporučení: Necucejte plastové figurky.;⁠-⁠)

_____________
liščí pohůnek

3.4.2023 18:21:17

Pro maximální transparentnost jsem právě přesunul diskusi od hry #Elder Scrolls: Betrayal of the Second Era, The  dle dohody v diskusi (kdyby se někdo z diskutujících divil, proč ostatní žádají o přesun diskuse tak, kde už přeci je :-)

6.4.2023 14:43:57

ZÁSADNÍ - Doplnění

 

CTG mě přesměrovali na 2 výrobce, kteří pro ně vyrábí komponenty. 

Jde o Gameland a Eastarboardgame.

Nyní mi odpověděli z Gamelandu:

Hi Martin

Thanks for your e-mail and check for our plastic card.no for this pvc mateiral we don't put any phthalastes inside.so all products is followed EU standard.

 

Takže dobrá zpráva :-). Až mi odpoví i z Eastaru, tak to sem postnu znovu doplněné :-).

Tak mám i odpověď z Eastaru:

Hi Martin,

I have confirmed with our engineering, the reply as below: 

PVC definitely contains plasticizers. and there are thousands of different plasticizers in the market, we normally will avoid plasticizers that can not pass our toy/game testing regulations. and according to our head of industrial engineering, as long as BPA passed on the raw material and we use the same batch of raw material, the final product will definitely pass. the main control point is during the production of the PVC material. 

Plasticizers will definitely contain phthalate but the content can pass all the regulations. and it's safe for sure. If you insist on no Phthalate at all, we recommend using PP material. but PP material is soft and does not have the stiffness of PVC.

Ti už jsou mnohem opatrnější. Zásadní mi přijde část, kde říkají, že se vyhýbají změkčovadlům (nebo alespoň množstvím, dle druhého odstavce), které by neprošly u hraček. Myslím, že @černý vlk psal, že u hraček je to hlídané nejpřísněji.

7.4.2023 13:21:38

@Silas  Díky za Tvou iniciativu, mě to k ujištění stačí. Pod 0,1% je to, jak psali ostatní, zanedbatelné. V devadesátých letech i v hračkách bývaly koncentrace v desítkách procent. Jsem rád, že to EU jasně vymezuje a jsem rád, že to firmy vnímají a plní (i když je to pro ně nákladnější).

 

7.4.2023 13:31:47

Tak to jsem teď zmaten, je to teda jedovaté a nebo zanedbatelné? Z úvodního příspěvků by jeden získal pocit, jak se nás CTG snaží pomalu trávit, abychom snad nedohráli kampaň do konce a nakonec se dozvíme, že to, co bylo napsané již od začátku, je vlastně OK a autor vlákna je nakonec spokojen. Tak buď tu někdo vrtí psem a nebo ta histerie byla přeci jen od začátku zbytečná.. A vůbec, myslí tu někdo na děti? 

7.4.2023 15:01:55 | Upraveno autorem (porovnej)

@kkaarr  Ano, jsi. To je jediná smysluplná informace z tvého sdělení. Děkuji, že ses podělil o svůj stav a pocity.

7.4.2023 15:04:01

Tak já si tady také něco přihodím. Jde o dřívější produkty z dílen Fantasy Flight Games, jako je např. House Stark Playmat:

House Stark Playmat - Fantasy Flight Games

Kde je pak následující poznámka: 

This product can expose you to chemicals including Benzopyrene, which is known to the State of California to cause cancer. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov.

7.4.2023 16:24:41

Jo jo, benzopyren(y). Hlavně výfukové plyny (není totiž snadno spalován a uniká z benzínových směsí). Problém je v níž položených zahrádkách blízko cest. Benzopyren je těžký, klesá na jablíčka, hruštičky, rajčátka apod. Je lipofilní, tak to z povrchu dobře nesmyjete. Občas je tím svinstvem kontaminován nějaký ropný produkt, plasty (i neopren), ale není to systematická “nutná” přísada, jen “omyl” :)

 

Ale jinak, abych podpořil místní vtipálky v jejich zlehčování: Naštěstí je karcinogenní jen v Kalifornii, (viz odkaz ve FFG)

7.4.2023 17:06:07

Ty playmaty od FFG mě tedy moc nepotěšily! Celkem řeším, čím se obklopuju a tohle mě teda, přiznám, uniklo…

7.4.2023 19:05:28

No sláva, vlk teď může hrát TES a nevypadat u toho jako Walter White :-D

7.4.2023 19:27:55

@deema tvoje poznámka je zcela zbytečná….toto není pokec u piva.

 

Jinak s tím playmatem je to docela síla a nejvíc zarážející je, proč? Když se playmat dá vyrobit úplně normálně bezzávadně, proč někdo vyrábí takový, který může být škodlivý….to ušetří o tolik víc?

7.4.2023 19:58:51

@Korenar  Dovolím si hádat, že to bylo opravdu omylem. Občas se to v plastech objeví.

7.4.2023 20:04:41

@černý vlk jako to si umím představit….vybrali podle cenový nabídky nejlevnější a neřešili, z čeho to bude. Pak už bylo pozdě, tak nezbývalo, než přidat upozornění

 

7.4.2023 20:14:56

Kořenář Zbytečná byla celá ta haló akce vlka, když si borec aniž by věděl z čeho se to vyrábí udělal z komára velblouda. A přitom taková blbost…V čem se prosím tebe liší pokec u piva od tohoto? Toto je právě pro pokec u piva jako dělanej.

7.4.2023 20:15:13

@černý vlk jen k tomu benzo(a)pyrenu:

https://chmibrno.org/blog/2018/12/27/benzoapyren-popis-zdroje-dopady-aktualni-stav/

Auta jsou zanedbatelným zdrojem.

_____________
liščí pohůnek

7.4.2023 22:15:44

@deema - Dotaz na materiály ze kterých jsou hry vyráběné je naprosto relevantní. Ostatně když se podíváš na odpovědi, které se dostalo Silasovi, ani samotní výrobci s tím nemají problém. Oba oslovení výrobci slušně odpověděli. Ale (ne)jen ty máš potřebu všem sdělit, že informace které tu zazněly považuješ za zbytečné. Proč? Udělalo ti lépe když si sem napsal, že tě nezajímá to co zajímá jiné? Mají sem další psát, že je nezajímá co tebe nezajímá? Chodíš tohle psát do všech diskusí, které považuješ za zbytečné nebo jsi si svou dávku zbytečnosti šetřil pro tuhle diskusi?

Spousta otázek a přitom by bohatě stačilo, kdybys pro jednou nepromeškal šanci mlčet. 

7.4.2023 22:30:44

@stastlivec No vidíš, já si myslel, že když to patří mezi PAU, tak to bude mít i stejný původ. Ten koláčový graf je pro mě stejně trošku podezřelý, ale asi to mají vypočítané. Díky za super shrnutí. 

8.4.2023 08:20:47

Tak mám se bát používat ty playmaty, nebo jak? Koukám, že je na nich napsáno, že to není dětská hračka AGE 14+  To zní fakt povzbudivě!

8.4.2023 09:21:42

Vybíráme z Bazaru

Al Cabohne
Al Cabohne
Akt. cena: 260 Kč
Končí za: 5 dnů

Offcanvas