Polda

Poradite prosim hru? Již předvybráno... :-)

Ahoj,

chtěl bych se s vámi poradit. S přítelkyní si občas něco zahrajeme, ale je to většinou z mé iniciativy. Jí to příliš nebaví. Mám Carcasonne (už dlouho zaprášený), o vánocích jsme si koupili Agricolu (bezva hra, ale je celkem náročná na přípravu a přítelkyni "psychicky vyčerpává".)
Abych ji neodradil úplně, bude to chtít nějakou spíš oddychovku, u které se nemusí moc přemýšlet a u které jde hlavně o zábavu.
Třeba dračí srdce se setkalo s kladnou odezvou (krátká, svižná hra...).

Takže požadavky: nenáročná na přípravu (třídění kartiček, žetonů.....), spíše kratší (do hodiny), zábavná, ne příliš strategická, náhoda bude evidentně lepší element.. A téma by také nemělo slečnu odradit :)

Už už jsem chtěl koupit Dominion, ale před dovolenou byl v obchodě vyprodaný.. A moc toho nelituju. Nejsem o něm úplně přesvědčený. Asi mi chybí větší prvek náhody a příběh...

Počet hráčů: nejčastěji 2, možná občas až 4. Ale je to primárně pro 2.

Jazyk: spíš čeština.. S angličtinou nemám problém, ale přítelka jí zrovna nevládne (ale učí se!)

No a můj výběr:

3 mušketýři: zatím vede asi tato. Ve více lidech to musí být fakt sranda, ale co. Ve dvou to taky vypadá zajímavě :)

Smallworld: dlouho můj favorit, ale některé recenze nejsou úplně jednoznačné (předvídatelnost při obsazování území.. co chci to prostě s určitým počtem jednotek obsadím) a toho tématu se také trochu bojím. Ale pořád nad ní přemýšlím :)

Tales of Arabian nights: tohle vypadá super. Možná by byl problém s anglinou, ale zase se na tom dá procvičovat, ne? :) Snad jen hrací čas..

Arkham horror: No asi někdy příště, už jen kvůli délce.. Ale zas bych ji mohl hrát sám :)

Nexus Ops: asi by téma bylo problém, ale hlavně ji asi neseženu..

Dominion: no po tom co jsem zjistil co se všechno dá koupit mě příliš neláká, i když všude píšou o přístupnosti pro skoro každého...

Děkuji pěkně předem :-)
8.8.2010 11:11:35

Polda

Aktualizace
A je zde další aktualizace. Máme za sebou další partičku Kyklad.. Ačkoli to je super hra, sám bych ji zřejmě začátečníkům nedoporučil. Hlavní problém vidím v tom, že je potřeba hlídat si více věcí zároveň. Po několika hrách to jistě nebude problém, ale ze začátku je přeci jen trosku náročnější mít pod kontrolou balíček nestvůr, správně dražit... Při občasném hraní se to vše může zdát náročné..
Přítelka se zatím ujala úspěšného barvení figurek potvor, to ji asi baví víc než hra samotná. Ale uvidíme, treba právě to bude impulz k dalšímu hraní :)

Jinak dnes jsem domů přitáhnul Smallworld... Očekávám od něj kratší dobu hraní a větší jednoduchost.. Uvidíme :)

19.8.2010 22:46:33

PJ

Polda
Tak Small World jsem včera hrál s jedním zkušeným hráčem a jedním "nedeskovkářským párem". Zpočátku trošku zmatkovali, ale v druhém kole již obsaplně pochopili poměrně jednoduchý princip a s chutí se vrhli do hry. A nakonec slečna skončil druhá! Shrnuto: tvá očekávání jsou poměrně akurátní, i když ta kratší doba hraní není zase tak zásadně odlišná, tak jednodušší hra to bezesporu je. A holkám se povětšinou líbí :-)

19.8.2010 22:52:20

PJ
PJ napsal: "A nakonec slečna skončil druhá!"

Není nad nezaškatulkovatelné přátele. :D

19.8.2010 23:00:58

PJ
K te hraci dobe... U Kyklad je "problem", ze je dany cil hry jiny, nez nejvetsi bohatstvi po urcitem poctu kol.

Tim se da dostat do patove situaci, kdy hraci smerujici do finale nejsou schopni (at objektivne ci spise subjektivne) provest definitivni krok. K tomu nakonec samozrejme dojde, ale sikovnou blokaci nekterych bohu se pak da hra snadno prodlouzit...

Ve dvou jsme ted naposled hrali 105minut (pro pritelkyni moc).. ale to spis proto, ze jsem misto staveni budov rekrutoval mocnou armadu :)
Proste.. nez se v tom clovek zorientuje, muzou se hry ubirat nespravnym a zbytecne zdlouhavym smerem.

19.8.2010 23:28:06

ad hrací doba
U Small World (ve dvou hráčích) bude výrazně kratší. Jedna hra tak kolem 30 min.

19.8.2010 23:31:40

Vlaada

Kooperativky
Jestli se vám líbil Pandemic, můžete zkusit ještě Ghost Stories (docela drsná a hodně atmosférická kooperativka, pokud vám tedy taoističtí mniši bojující proti inkarnaci Wu Fenga přijdou jako dostatečně konzervativní téma :)

19.8.2010 23:46:50

Vlaada
v ghost stories je herny material v eng? alebo je bez textov?

19.8.2010 23:58:48

Vlaada

to Balorok
Herní materiál je bez textů, pravidla jsou (aspoň v mé verzi) anglicky, německy a francouzsky...

20.8.2010 01:00:31

Small World
Takze po dalsi hre konstatuji, ze se Small World chytnul. Kombinace jednoducheho principu, temer pokazde jinych kombinaci ras a dovednosti.. a kratkeho herniho casu je proste super.
Jak jsem se zprvu bal konfliktu.. Ani nahodou, damy a panove :) Naopak, pritelkyne mi jde po krku skoro od zacatku :)
A zatim jsem jeste ani nevyhral. Asi neco delam spatne :)

Kyklady maji uspech taky. Na pravidla si pomalu zvykame, ale porad to jeste neni "ono". Vcera to bylo napinave od zacatku do konce. Vyhral jsem jen diky tomu, ze slecna nevedela, ze si musi udrzet 3 metropole do konce kola. V tom samem kole jsem totiz jednu z metropoli uzmul a tim vyhral :)

Jinak jsem pouzil i zurive prohrabovani balikem nestvur, abych si vzal Pegase.. Coz se mi sice povedlo, ale diky smule v kostkach jsem stejne jeden z pokusu projel. Proste parada, napeti... Doporucuju :)

Jeste mrknu na ty Ghost stories, ale spis bych to videl na pauzu ci rozsireni ke stavajicim ;)

23.8.2010 17:23:48

Smallworld nebo 3 mušketýři
Po dlouhé době se taky připojím k diskuzi.Jako zástupkyně fanynek her můžu osobně doporučit smallworld nebo muškterýry.U smallwordu je delší úklid po hře, ale tak dá se to přežít, hlavně ve dvou.Mušketýři jsou fajn,každý známe příběh a je to i zábavná hra.U mušketýrů je i minimum textu,takže angličtina se určitě dá přežít, smallword můžes hrát i s tatarem,není tam ani písmenko. U Tales of Arabian nights a Arkhamu je spousta textu,a člověk když tápe,hra se stává nekonečnou a nudnou.A hlavně tyto hry (především Arkham) jsou o atmosféře,louskání textu žádnou atmosféru nemá. Tak snad vybereš dobře a přítelkyně se nebude nudit :-)

23.8.2010 18:30:09

Polda
vůbec bych se nemá pořídit něco dalšího, protože Cyclades zatím rozšíření nemají a rozšíření ke Small World jsou sice super, ale zatím si myslím že vám bohatě na X desítek her stačí základ (možnosti kombinací jsou, pokud pominu vědní disciplínu jménem matematika, nevyčerpatelné :).

A pauza v kupování nových her, mezi deskovkáři neexistuje :)

23.8.2010 18:30:22

Afya
Snad se mi podařilo vydedukovat správně, že se ti mušketýři líbí ve dvou, je to tak? Je to ve dvou dobré? Přítelkyně to zkoušela jednou hrát s více lidma a moc z toho odvařená nebyla, tak nevím :)

23.8.2010 18:36:24

Polda
...edit...

vůbec bych se nebál pořídit něco dalšího,...

23.8.2010 18:36:56

to Beholder
Pauza v kupování nových her mezi deskovkáři existuje, ale ve většině případech nebývá příliš úspěšná. Ale pokoušeli se o ni už jiní pánové a vždycky ztroskotali, takže ji asi opravdu za chvilku prohlásíme za mýtus :-)

23.8.2010 19:24:10

to Beholder, Kadaver
Pauza v kupovani deskovek sice existuje ale vetsinou je zapricinena nedostatkem financi a je ryze nedobrovolna.

23.8.2010 20:03:00

to Beholder
Mě se mušketýři líbí ve dvou,možná i víc než ve více lidech.Když hraje víc lidí za mušketýry,tak je to zmatečné.Lepší je ovládat všechny mušketýry,a ne jen jednoho.Já hrála napůl s kamarádem,on je strašněj sólista,měla jsem nahrdelník a on mě nechal samotnou a padla jsem.Ve více hráčích je blbý,že se musíš domlouvat nahlas, což představuje výhodu pro kardinála.Něco jiného je,když jsou lidé spolu domluvení a sehraní.Mě se fakt líbí tahle hra ve dvou.Navíc sem tam se mi povede i kardinálovi zamotat hlavu,tím, že si náhrdelníky mezi mušketýrama pořád přehazuju.Ale častěji stejně vyhrává kardinál :D

24.8.2010 18:06:38

Afya
jo, přesně v tomhle jsem viděl ten problém :). Asi si na ty Mušketýry ještě posvítím :)

24.8.2010 18:11:27

PJ

Beholder, Afya
Vidíte a já mám dojem úplně opačný - a sice, že proti sehraným mušketýrům nemá karda zase tak moc šancí :-) Každopádně pěkná hra a určitě jí Poldovi doporučuji :-)

24.8.2010 20:12:29

To PJ
To bych zase ráda někdy zkusila se sehranýma mušketýrama, já měla vždycky jen štěstí na sólisty nebo na hráče, kteří to hráli poprvé.

24.8.2010 20:43:54

Opět po roce...
Rok se s rokem sešel.. A od doby, kdy jsem byl úplný zelenáč a poprosil vás všechny o pomoc, se stala spousta věcí. Tenhle příspěvek může být pro někoho varováním, pro jiného inspirací. To nechám na vás :-)

Předně jsem pochopil, co vlastně asi hledám. Po různých hrách jsem zakotvil u zábavných a nápaditých her, které hraji s kýmkoli (včetně různých euro her...) To hraji spíš tak pro zábavu a jako jeden ze způsobů trávení volného času.. Nejvíc mě ale asi dostaly složitější hry s potřebnou hloubkou (co je "hloubka" viz jiné vlákno :-)))) ). Jsou to spíše wargames, ale i kvalitní euro od GMT je neskutečně dobré. Jejich hraní je pro mě více než jen trávení volného času a obojí jsou (pro mě) to pravé pošušňání. Trošku posun od Dominionu, co? :-)

Potom jsem se přes počáteční rozpaky osmělil a poznal řadu z vás, ochotných hrát kdekoli a kdykoli. To je celkem fajn :-) Takže teď nemusím řešit s kým, ale kdy.

Teď trošku ta horší stránka věci. Stránka ekonomická. Nechci to teď počítat přesně, ale hry mě za ten rok přišly určitě na víc než 20 tisíc. Spíš tipuju k 23. Ale protože odmítám stát se "sběratelem", snažím se pořád vybírat si :-) Jde to špatně :-)

Sebekriticky připouštím, že místo hraní a studováni pravidel a trávení času na Zatrolenkách, bych určitě stihnul spoustu jiných, užitečnějších věcí. Ale co, není to tak strašné :-) Žiju s přítelkyní a to mě naštěstí neumožňuje strávit víkend nad hexovými / jinými mapami :-)

Mno, takže vám PĚKNĚ děkuju, jsem rád že jsem některé mohl poznat a ... budu se těšit až zase něco zahrajeme :-)

Přeji všem čistou herní desku.

11.8.2011 12:44:39

Vybíráme z Bazaru

Star wars: unlimited Palpatine + jeho ochranka
Star wars: unlimited Palpatine + jeho ochranka
Akt. cena: 126 Kč
Končí za: 22 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas