Polda

Poradite prosim hru? Již předvybráno... :-)

Ahoj,

chtěl bych se s vámi poradit. S přítelkyní si občas něco zahrajeme, ale je to většinou z mé iniciativy. Jí to příliš nebaví. Mám Carcasonne (už dlouho zaprášený), o vánocích jsme si koupili Agricolu (bezva hra, ale je celkem náročná na přípravu a přítelkyni "psychicky vyčerpává".)
Abych ji neodradil úplně, bude to chtít nějakou spíš oddychovku, u které se nemusí moc přemýšlet a u které jde hlavně o zábavu.
Třeba dračí srdce se setkalo s kladnou odezvou (krátká, svižná hra...).

Takže požadavky: nenáročná na přípravu (třídění kartiček, žetonů.....), spíše kratší (do hodiny), zábavná, ne příliš strategická, náhoda bude evidentně lepší element.. A téma by také nemělo slečnu odradit :)

Už už jsem chtěl koupit Dominion, ale před dovolenou byl v obchodě vyprodaný.. A moc toho nelituju. Nejsem o něm úplně přesvědčený. Asi mi chybí větší prvek náhody a příběh...

Počet hráčů: nejčastěji 2, možná občas až 4. Ale je to primárně pro 2.

Jazyk: spíš čeština.. S angličtinou nemám problém, ale přítelka jí zrovna nevládne (ale učí se!)

No a můj výběr:

3 mušketýři: zatím vede asi tato. Ve více lidech to musí být fakt sranda, ale co. Ve dvou to taky vypadá zajímavě :)

Smallworld: dlouho můj favorit, ale některé recenze nejsou úplně jednoznačné (předvídatelnost při obsazování území.. co chci to prostě s určitým počtem jednotek obsadím) a toho tématu se také trochu bojím. Ale pořád nad ní přemýšlím :)

Tales of Arabian nights: tohle vypadá super. Možná by byl problém s anglinou, ale zase se na tom dá procvičovat, ne? :) Snad jen hrací čas..

Arkham horror: No asi někdy příště, už jen kvůli délce.. Ale zas bych ji mohl hrát sám :)

Nexus Ops: asi by téma bylo problém, ale hlavně ji asi neseženu..

Dominion: no po tom co jsem zjistil co se všechno dá koupit mě příliš neláká, i když všude píšou o přístupnosti pro skoro každého...

Děkuji pěkně předem :-)
8.8.2010 11:11:35

polda
Ten dominion bych určitě ještě zvážil. Z toho co píšeš mi jako rychlovky moc ty hry nepřipadají. Já osobně doporučuji dobyvatele vesmíru, je to rychlovka svižná a skladná. Je to sice scifi tematika, ale je pravdou, že moje přítelkyně narozdíl ode mě vykládá kartičky s kolečkem, kdežto já osidluju a dobývám planety. (Jako, že tam nějaké prostředí pro někoho nehraje absolutně žádnou roli) Pokud nejste v angličtině extra kovaní, tak na ni bacha. Osobně si ve hrách přeložím téměř všechno. Ale je to zdlouhavé a prodlužuje to hru. Smallworld by určitě taky šel, myslím že je pěkně hratelný i ve dvou. Rád bych ti ještě doporučil se svěřit, kde bydlíš, najít si tady spoluhráče a nechat přítelkyni oddychnout. Já vždycky říkám, že to musí vycházet z nitra hráče ta chuť hrát. Když ho nutíš je to na prt. ;)

8.8.2010 11:23:58

PJ

Moje tipy
Livingstone - nenáročná, jednoduchá a rychlá deskovka/kostkovka s trochu vyšším podílem náhody

Tales of Arabian Nights - tahle hra je vynikající, ale rozhodně není rychlá (do hodiny nmožné, do dvou hodin zázrakem) a pozor, ta angličtina je extrémně náročná a celé bys o musel odkecat sám, což po hodině začne unavovat...

Arkham Horror - výborná, ale náročnější hra na přípravu a opět delší, rozhodně ne do hodiny. Navíc má vyjít česky, tak bych se neukvapoval.

Dominion - je dobrá hra, splňuje Tvé požadavky, ale spíš bych Ti poradil, abys počkal na české vydání hry Thunderstone.

Small World - ze všech jmenovaných má nejoblíbenější, Tebou popisovanou předvídatelnost jsem nijak zvlášť nepozoroval, dost často se hráči překvapí... s rozšířeními je hra vynikající. Co Ti vadí na tématu: Nemáš rád fantasy? Tohle je spíš takový jemně parodický fantasy styl... Velká výhoda této hry je dobrá hratelnost v jakémkoliv počtu hráčů... naopak nevýhodou je Tebou zmiňovaná příprava: je tu hodně žetonů, takže to trvá, zvlášť s rozšířeními...

Řím - rychlá karetka, skutečně nenáročná, ale s vyšším podílem náhody, přesto ji mám rád

Jambo, Jaipur - tohle jsou velmi jednoduché a rychlé karetní hry pro dva hráče, které se často líbí holkám a jsou v nich často i lepší než chlapi, takže je pak větší možnost je nalákat na složitější hry :o)

PS: pokud Tvoje přítelkyně vydrží hrát Agricolu, vydrží už (skoro) všechno :o)

8.8.2010 11:26:36

PJ

Ještě k tomu, co napsal Elenistar...
...výborná rada, zkusit si sehnat i jiné spoluhráče.

A k těm Dobyvatelům - je to určitě výborná a má nejoblíbenější karetní hra, ale spíš bych doporučoval si ji před zakoupením vyzkoušet. Má trochu komplikovanou symboliku, která každému nesedne. Navíc má scifi téma, což holky povětšinou moc neoslovuje.

8.8.2010 11:34:11

můj typ
Také moje manželka hraje, když delší dobu naléhám. Vždy raději jednodušší hry s kratší herní dobou a protože se jí opravdu líbí z mé sbírky jen dvě hry, tak doporučuji:
Ticket to Ride a Dominion.
Vzhledem k tomu, že budete hrát většinou ve dvou, tak Ticket to Ride bych doporučil Švícarsko.

8.8.2010 11:39:45

dobyvatelé
Jj, Pj má pravdu. Mě ta hra celkově přijde skoro geniální. Miminum textu na kartách a samé symboly. (já je mám mnohem raději než text) A, že je to má nejoblíbenější karetka mohu říct také. A to mám nahraný jenom základ. Jsem smutný majitel čské verze. :)

8.8.2010 11:41:22

moje doporučení
sice jsem jsem hrál Smallworld jen jednou, ale taky doporučuju. Ten Dominion taky není špatný, mě osobně se líbí o moc víc a považuji ho za jednu z nejlepších her.

Pro dva by možná nemusel být špatný Galaxy Trucker - z poloviny záleží hra na štěstí z druhé poloviny zkušenosti hráče. Je to rychlé, dá se to dohrát do hodiny ( v případě čtvrtého letu je to trošku delší, ale to si volíte sami, což je fajn). Je to až pro 4 hráče s rozšířením pro 5. Příprava není nijak složitá - na hromádku se vysype pytlík s žetonky a figurkami, uprostřed stolu se udělá hromada na stavební dily a jde se na hru.

Doba kamenná - obdoba Osadníků z Katanu, ale na rozdíl od nich to jde hrát ve dvou a je to fajn. Pokud hraje Agricolu a vyčerpává jí to, tak by jí toto mohlo bavit. Lepší to je ale ve vícero hráčích.

8.8.2010 11:45:04

adalpo
Tedy nechci tady rozpoutávat nějakou zběsilou diskuzi, ale v čem vidíš podobnost osadníků a doby kamenné?

8.8.2010 11:49:20

Polda

dalsi upresneni
Zatim diky za rady, asi bych se radeji vyhnul vylozene sci-fi tematum (myslim ze "fantasy-parodie" Smallworld by jeste sel) a nevim proc.. i karetnim hram. Na to mame Draci srdce, ted bych rad volil z jineho soudku :)
Jsem z Prahy.. a moznost najit dalsi hrace me take napadla, jenze.. zatim bych to zkusil vyresit v okruhu mne nejblizsich :-)
Urcite mrknu na Ticket to Ride, Livingstone.. a vlastne i ty ostatni. :)
Mate zkusenost s www.tomovyhry.cz? V pondeli bych uz tam rad pro neco zasel :-)

Jeste bych ale rad slysel komentar k tem musketyrum, prijde mi to jako bezva mix strategie-nahody a blafovani/odhadovani :) I kdyz ve dvou to tu nekdo docela hanel...

8.8.2010 11:52:50

Polda
Z her, které dáváš na výběr jsme nehráli akorát Arkham Horror a z uvedených nám nejvíc přirostl k srdci Small World a Dominion. U Small Wordu máme náhráno hodně přes 30 her a pořád neomrzela jsme i vlastníky rozšíření, které hru pěkně oživilo. Pro dva je to taková zábavná rychlovka max. na 30min. Dominion je pro nás nejlepší karetní hra, která se dá hrát pořád a nové rozšíření Pobřeží přidá do hry zajímavé prvky. Dobyvatelé Vesmíru jsme také měli, ale ti nás absolutně nebavili. Hru 3 mušketýři jsem hrála jen jednou a nějak zvlášť mě to neoslovilo.

8.8.2010 11:53:57

Elenistar
Téma, suroviny, místo rozšiřování ostrova rozšiřuješ kmen. Akční karty kupuješ tam i tady. Stavíš budovy. Máš hodně možností jak utratit stavební materiály atd. Akorát ten obchod v době kamenný chybí a každý si hraje v podstatě na svým písečku, krom toho že soupeři škodíš tím, že umísťuješ figurky tam kam chce on.

8.8.2010 11:56:28

to Polda
Tomovy hry patří přímo tady na zatrolených hrách sydovi a rbx. A mušketýry taky znají, takže ti určitě rádi odpoví.

8.8.2010 11:59:47

doporučení
Small World ... rychlá, jednoduchá, vtipná, předvídatelnost stejně jako PJ nevidim:) a další souhlas žetonů tam je dost a ta příprava je jediný mínus

Tři mušketýři - rychlá, jednoduchá, tématická :) ve dvou možná lehčí než ve více lidech, zábavná je i ve dvou :) podle toho jak kdo hraje a jaká je atmosféra :)

další souhlas s PJ:) ... Tales je skvělý, ale dlouhý a jazykově velmi náročný :)

8.8.2010 12:03:38

hmm
adalpo: a v tom to je, podle mě je to něco úplně jiného, v osadnících jde o obchod a diplomacii, ale díky že jsi to napsal

Polda: Za prvé, to že jsi z Prahy je super, je nás tam hodně a samí hodní lidé ;) Zkusil jsem to jednou, si domluvit hraní takhle přes net a od té doby se to se mnou veze. Chápu, že je to zvláštní si takhle něco domluvit, ale jestli máš strach, že narazíš na úchyla, tak se nemusíš bát, pravděpodobnost je tu prakticky stoprocentní. :)
a Co se týče tomových her... máme zakázáno tady psát reklamní příspěvky ale zeptej se uživatelů "sydo" nebo "rbx" pomocí soukromé zprávy. Nicméně musím říct, že jsem s nimi nikdy neměl sebemenší problém, ba naopak. :)

8.8.2010 12:04:11

PJ

Polda a ostatní
Muškteřýři - mám toho nahráno málo, abych se vyjadřoval, ale chybu s touto hrou, myslím, neuděláš...

Tomovyhry - můžu vřele doporučit; odhaduji, že jestli půjdeš kupovat tam, nejspíš Ti poradí buď ty Mušketýry nebo Small World... Mimochodem jestli tam potkáš takového roztomilého hocha v bílém tropickém kloboučku kouřícího cígo ve špičce, zkus se ho zeptat, jestli tam má jitrnici :-)))))))))

Adalpho - sorry, ale podle téhle logiky bych mohl prohlásit, že Osadníkům se podobají i Kyklady (rozšiřuješ "kmen", kupuješ akční karty, stavíš budovy). Jestli je něčemu Doba Kamenná výrazně podobná, jsou to zcela určitě Pilíře Země a ty zase vycházejí z Caylusu.

8.8.2010 12:04:29

Polda

suroviny
Tématu surovin bych se asi také raději vyhnul. Přítelkyně jednou ze spaní blábolila o tom že musí zasít obilí a ráno mluvila o tom, že měla strašlivý sen :-)

8.8.2010 12:07:58

Polda
Ještě bych ti doporučil něco. Je to taková hra, kterou tady moc lidi nemaj rádi. Ani já ji moc nemusím. ale špatná není! Jedná se o poštovního kurýra. Je to bezkonfliktní spojovačka s malebným hracím plánem a mám zkušenosti, že se holkám a nezkušeným hráčům líbí. Nedá se tam moc škodit a to je asi to, proč se tady lidem nelíbí. Nicméně své hráče si najde, stejně jako si červená knihovna najde své čtenářky.

8.8.2010 12:10:21

PJ

Polda
Já to říkal, že po Agricolovi přežije už všechno :)

Mimochodem, zkus kouknout i na Cyclades. Je to sice kapku složitější a delší, ale jinak velice dobrý a zábavný ;-)

8.8.2010 12:12:48

PJ

Poštovní kurýr
Teď jsem jej půjčil takovému začínajícímu deskovkovému páru, který měl požadavku zhruba jako Polda, tak jsem velice zvědav, co mi k tomu řeknou.

Není to špatná hra a stojí za zvážení. Rychlá, jednoduchá pravidla, vynikající zpracování. Ve dvou se hraje velmi dobře. Jen mám trochu dojem, že v současnosti jsou na trhu zajímavější věci...

8.8.2010 12:16:29

Polda

mensi resumé
Tak jsem plus minus omrknul vase tipy.. Vcetne dostupnosti v obchodech.. A zatim to vypada takto :)

3 musketyri... Nemuzu si pomoct, ale to tema mi prijde vtipne. Otazkou je, na jak dlouho :)

Smallworld... doporuceni mnoha lidi proste nemuzu prehlednout

Dominion... asi nakonec ne, ale porad ma sanci. Opet nemuzu prehlizet popularitu

Ticket to Ride: Europe... to je cerny kun nebo jak se tomu rika. Vypada to celkem zabavne a tema je take spise "neutralni" :) Bohuzel videorecenzi moc neni.

Tales... vzhledem k tomu, ze veskere cteni by asi bylo na mne.. No ale zase se na tom da ucit anglictina, ne? Urcite tam je plno uzitecnych slovicek :-D

Livingstone... je nedostupny, ale taky nevypada spatne

K ostatnim.. Cyclades vypada take super, ale obavam se hratelnosti a ne zrovna "lehkosti". Nocnim muram by se asi pritelka nevyhla :-D Postovni kuryr.. mam averzi k Ceske poste, takze.. ne :) Dalsi karetni hry bych taky spis odlozil.

No, takze jsme tam kde jsme byli na zacatku plus Ticket to Ride :) minus ty okrajove (v tuto chvili)...

8.8.2010 13:18:50

Polda
Cyclades mohu také jen doporučit poslední dobou je hrajem nejčastěji. Ve dvou je velmi dobře hratelná a zábavná. Pravidla zas tak složitá nejsou. Po první hře bude jistě každý vědět co příště dělat.
Naopak, pro Ticet to Ride: Evropa bych nebyla vůbec u nás tahle hra musela okamžitě z domu protože znovuhratelnost byla nulová, ale pro úplne začátečníky bude ,,možná´´ dobrá.

8.8.2010 13:38:48

...
no tak Cyclades můžu taky doporučit :) ... s tou hratelností Ticketu bych už tak nesouhlasil ... je pravda, že jsem měl období, kdy ta hra jen chytala prach ... ale pak to nějak pominulo a k Evropě přibyl Marklin a Švýcarsko, hold každýho chytne něco jiného :)

8.8.2010 13:49:20

Hra pro 2?
Nevím jak ostatní, ale moje nejoblíbenější hra čistě pro 2 jsou karetní Osadníci z Katanu. Vím, že se chceš vyhnout karetním hrám, ale ještě to úplně nezatracuj. Téma je takový městský středověk. Hra je sice čistě karetní, ale karty symbolizují převážně jednotlivé budovy, které vykládáš za suroviny, které se zaznamenávají otáčením karet různých produkčních regionů. Nic složitého, navíc v češtině. Kostka jako efekt náhody dělá hru dost zajímavou. Moji bývalou přítelkyni to velmi bavilo - konflikt je tam minimální a když už nastane, tak je šance, že se to nepovede a pak jsou tam i obrané karty, které tu šanci ohromně zvýší. Hra má příjemnou grafiku a zpracování, snadná pravidla pro začátečníka a největší výhodou hry je její vyrovnanost často až do konce, takže se nestává, že by vítěz měl 12 bodů a ten druhý získal třeba jenom 3 za celou dobu. Hlavně taky i když kostka nepřeje, tak stejně POKAŽDÉ něco získáš. Nestane se, že hodíš a benefit z toho má jen protihráč. Poslední bod obhajoby je možnost hrát to třeba venku na dece.

8.8.2010 13:55:45

PJ

Polda
Jak už napsali mnozí přede mnou, u Cyclades se hratelnosti není třeba obávat. Pravidla jsou hodně jednoduchá a noční můry bych u téhle hry rozhodně nečekal (není to Agricola :o)). Souhlasím, že se nejedná o úplně lehký kalibr, ale ani o nic kdovíjak náročného na přemýšlení. Takový zlatý střed :-)

Ticket mě moc nezaujal, víc se mi líbí Kurýr...

Karetní Osadníci - dobrá hra, ale je karetní a je to hlavně o surovinách...

8.8.2010 14:19:52

Polda

resume2
Dobre dobre.. Takze maly update :)

3 musketyri... uz nejsem tak presvedcen :) Ale myslim ze i pro nahodnou, nehrajici navstevu jde stale o nejvhodnejsi hru, minimalne tematicky.

Smallworld... mno, zacina to byt vyrovnane..

Cyclades... videl jsem video review, uznavam ze to vypada super, ale obavam se, ze by doma neproslo tematicky. I kdyz uvidime :) Ale porad mi tam pripada spousta moznosti jak vyhrat, co udelat.. Ale zase podle toho co o ni rikate..

Kazdopadne nejpozdeji zitra bude finalni resume a nakup :)

8.8.2010 14:46:22

rbx

Polda
Tema hrani s pritelkyni/manzelkou je mi velmi blizke a resim to stale.:-) Naposledy jsemu ni neuspel s Nuns on the Run. Chce neco kratsiho, nenarocneho, je ale s podivem, ze si rada zahraje sestihodinovy Runebound :-) Z tebou vybranych her je Smallworld jistota, Zeus by ti doporucil Ticket to Ride. Musketyri jsou dobra hra, jsme se Sydem jeji zastanci a je pravda, ze na zene jsem ji jeste nezkousel.
Porad se zaobiram myslenkou na Cyclades a nejnoveji mam v hledacku Risk: Godstorm, coz neni prilis slozita hra a je tam dost konfliktu.

8.8.2010 17:37:51

Vybíráme z Bazaru

Immortals (EN) ve fólii
Immortals (EN) ve fólii
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas