Polda

Poradite prosim hru? Již předvybráno... :-)

Ahoj,

chtěl bych se s vámi poradit. S přítelkyní si občas něco zahrajeme, ale je to většinou z mé iniciativy. Jí to příliš nebaví. Mám Carcasonne (už dlouho zaprášený), o vánocích jsme si koupili Agricolu (bezva hra, ale je celkem náročná na přípravu a přítelkyni "psychicky vyčerpává".)
Abych ji neodradil úplně, bude to chtít nějakou spíš oddychovku, u které se nemusí moc přemýšlet a u které jde hlavně o zábavu.
Třeba dračí srdce se setkalo s kladnou odezvou (krátká, svižná hra...).

Takže požadavky: nenáročná na přípravu (třídění kartiček, žetonů.....), spíše kratší (do hodiny), zábavná, ne příliš strategická, náhoda bude evidentně lepší element.. A téma by také nemělo slečnu odradit :)

Už už jsem chtěl koupit Dominion, ale před dovolenou byl v obchodě vyprodaný.. A moc toho nelituju. Nejsem o něm úplně přesvědčený. Asi mi chybí větší prvek náhody a příběh...

Počet hráčů: nejčastěji 2, možná občas až 4. Ale je to primárně pro 2.

Jazyk: spíš čeština.. S angličtinou nemám problém, ale přítelka jí zrovna nevládne (ale učí se!)

No a můj výběr:

3 mušketýři: zatím vede asi tato. Ve více lidech to musí být fakt sranda, ale co. Ve dvou to taky vypadá zajímavě :)

Smallworld: dlouho můj favorit, ale některé recenze nejsou úplně jednoznačné (předvídatelnost při obsazování území.. co chci to prostě s určitým počtem jednotek obsadím) a toho tématu se také trochu bojím. Ale pořád nad ní přemýšlím :)

Tales of Arabian nights: tohle vypadá super. Možná by byl problém s anglinou, ale zase se na tom dá procvičovat, ne? :) Snad jen hrací čas..

Arkham horror: No asi někdy příště, už jen kvůli délce.. Ale zas bych ji mohl hrát sám :)

Nexus Ops: asi by téma bylo problém, ale hlavně ji asi neseženu..

Dominion: no po tom co jsem zjistil co se všechno dá koupit mě příliš neláká, i když všude píšou o přístupnosti pro skoro každého...

Děkuji pěkně předem :-)
8.8.2010 11:11:35

rbx

PJ
Ty me snad na ty Cyclades ukecas taky :-)

8.8.2010 17:40:25

Vikingové
jsou taky pekná hra pro 2-4 na hodinu hrani. Skvela obzvlast ve dvou. Jinak ve dvou s pritelkyni nejcasteji hrajeme dominion a jambo.

8.8.2010 19:07:39

?
Vikingove? dle vyberu ktery tu Polda ma mu myslim o nejakou suchou eurovku zrovna nejde, mluvil neco o pribehu a nahode. Doporucil bych mu jednoznacne ty Cyclades, ktere sice ve vyberu neuvedl, ale rekl bych ze splni jeho pozadavky maximalne..

8.8.2010 19:13:17

ringo
No byly tu i sussi napady. Byl to jen navrh...

8.8.2010 20:30:25

oplprokop
jj, cetl jsem, z navrhu jako Ticket To Ride nebo Postovni Kuryr se mi dela husi kuze:-)

8.8.2010 20:32:37

rbx
Kdyz ty Musketyry tak propagujete, proc jsi to s manzelkou jeste nezkusil? To by me docela zajimalo..

oplprokop & Ringo: mno, rekneme ze jsme ted nekde mezi 3 musketyry, Smallworldem a Cyclades :-) Ale tak nejak bych byl pro Cyclades, jedine na cem to zavisi je pritelka, jestli by to skousla nebo ne.. Doufam ze zitra budem moct v obchode kouknout na hry nazivo (mnozstvi materialu, grafika..).. Dost napovi samozrejme i videorecenze.

Mel bych jeste dotaz k Cyclades.. Nemuze tam cloveka zacit frustrovat, ze nema dostatek neceho, protoze mu to ten druhy nejakym zpusobem sebral (viz Agricola a poradi hracu)? Drazebni system tomu asi trosku zabrani, ale i tak..

8.8.2010 20:57:20

Polda
no, tak v Cyclades sestava, ze chces treba vojsko, ale diky nedostatku penez te pokazde nekdo prebije, takze se ti treba stane, za 3/4 hry vojsko mit proste nebudes, nicmene, ve hre existuje nekolik cest k vitezstvi a kdyz ti nepujde vojsko, vyhrajes to treba na kulturu. Takze te defakto nema co frustrovat, staci chytre souperi pak branit namornictvem treba v postupu armad a hlidat si akcni karty. Neni to jak v Agricole, ze te stresuje nedostatekakci a jeste k tomu to, ze ti souper bere matros ktery ty zrovna potebujes a nenadelas nic, protoze nedostatek jedne z komodit ti nahazi na konci hry minusove body.

8.8.2010 21:01:27

Polda
jinak on ma nekdo u vas problem s tematem souboje titanu? Muj nazor je, ze ze vsech jmenovanych her nad kterymi uvazujes je Cyclades nejlepsi volbou, navic je to novinka roku 2009 a njesem si jist, ze by v poslednich dvou letech vyslo vedle Runewars a Cyclades neco lepsiho:-)

8.8.2010 21:05:11

rbx

Polda
No, nejak me to nenapadlo, ale takhle jak o tom mluvis, je to vlastne presne to, co hledam :-) Zitra si to vezmu od Syda a zkusim to, uvidim, co vyhraje, jestli Cyclades, nebo Musketyri. U nas je problem, ze se strasne nerada uci nova pravidla a ja naopak mam tendenci domu furt tahat neco noveho, takze se tyhle dva smery trosku stretavaji :-) Tak jestli zitra prijdes, muzeme dat rec :-)

8.8.2010 21:11:52

Ringo
Hm, to vypada opravdu dobre :) A jak dlouho u Cyclades trva priprava? Pripadne srovnani se Smallworldem a Agricolou. Vyndani figurek, zetonu, karet.. I kdyz to by snad nemusel byt takovy problem, kdyz bych se o to postaral ja :)

Jaky je vztah k tematu titanu musim zjistit. Ale chapej, ze holka nepostizena fantasy ma problem szit se s nejakymi kostlivci, krysouny ci jakou haveti ve Smallworld, napr. :)

rbx: No jo, ty pravidla chapu, s tim nastesti problem nemam, problem je se vubec k necemu dostat :) Proto bych rad nasel neco tak atraktivniho, abychom se na to tesili oba. Jinak se zitra pravdepodobne stavime, tak uvidime jak to dopadne :)

8.8.2010 22:18:22

PJ

Polda
Příprava Cyclades? No, chvilku to trvá, ale řekl bych, že menší chvilku, než Agricola. Stačí si udělat správný úložný systém (připravit si "setupy" pro každého hráče do extra pytlíčku).

Téma je OK, antiku a řeckou mytologii zná aspoň povrchně z dějáku skoro každý ;-)

PS: vykvajzni se na videorecenze a přečti si ty psané. Z videa se dozvíš jak hra vypadá, ale v psané recenzi bývají detailně popsané a rozebrané mechanismy hry... neptal by ses pak na ten nedostatek... samozřejmě se Ti soupeř snaží zabrat to, co potřebuješ, ale vždycky dostaneš aspoň něco. Přesně jak napsal Ringo.

8.8.2010 22:37:28

Polda
ad priprava - vse rovnez i zde hraje pro Cyclades, priprava agricoly je mnohem delsi, Small World jsem hral jednou, ale vzhledem k tomu, ze se z krabice vyvali tuny zetonku bych rekl, ze priprava SW bude rovnez delsi nez u Cyclades.

8.8.2010 23:35:24

...
ne že by to bylo nějak podstatné, sle příprava SW je kratší než u Cyclades

8.8.2010 23:40:58

PJ

Beholder
Souhlaísm, že je to nepodstatné, ale nesouhlasím, že je příprava SW kratší. Se všemi rozšířeními rozhodně ne.

8.8.2010 23:49:20

Beholder
jenze on SW taky nema kazdy tak rozskatulkovany jako ty. Kdybys tam nemel ty kastliky, tak nevim nevim.

8.8.2010 23:55:22

rbx

SW
Priprava SW je na par minut. Rozlozis plan, mrsknes tam zetony puvodnich obyvatel, kazdemu das penize a pak se jen zamichaji rasy a vlastnosti. Co je na tom dlouheho?

9.8.2010 00:00:04

PJ
vsadím boty, že SW nachystám rychleji než Cyclades. Ale ono asi záleží, jak má kdo SW nabalený. My třeba stále máme ten původní insert a rozšíření napytlíkované. Žetony vůbec nevytahujeme (ani z těch pytlíků), vždy se vytáhnou až když jsou potřeba.

9.8.2010 00:00:24

Ringo
Tak já taky nevidím jediný rozumný důvod dávat původní insert pryč. Ani těch pár pytlíků (rozšíření) co musí být bokem, protože se tam nevejdou mě nedonutí.

9.8.2010 00:02:30

O_o
Nechci jít jako obvykle proti proudu, ale všichni tu víceméně vychvalují Cyclades, ale mně to téma přijde třeba až moc silné na člověka bez tak konkrétního zájmů. Já antiku miluju a za pár minut si jdu opět pustit Souboj titánů (1981) a Cyclades mám ve wishlistu na prvním místě, ale vážně bych zvážil jestli se naše sféra zájmů kryje s potřebami někoho jiného. Podle mě tomu tak bez urážky není. A mimochodem, zvážili jste kolikrát je průměrná ženská ochotná hrát deskovku založenou na konfliktu a nedejbůh si to ještě nebrat osobně? "Ty seš fakt hroznej, tys moh udělat úplně něco jinýho, ale udělal si to jenom kvůli tomu, že mě to poškodí."

9.8.2010 00:03:26

Havelock
tak ja zase verium, ze se sfera zajmu da kazdemu cloveku rozsirit a kdyz uz tohle ne, tak ono je tem hracum bez hlubsiho zajmu o tematiku stejne jedno a je jim fuk jestli herni mechanismus uplatnuji v prostredi sci-fi, fantasy, reckych baji nebo ciste abstraktnim prostredi bez tematu. Klidne mohou v Cyclades premyslet nad tim jestli tohle je meduza a tamhleto kraken a brat to proste jako dalsi herni kameny kteri takhle a takhle ovlivni situaci na hernim planu:-)

Jinak ani nevis jak casto vetu: ""Ty seš fakt hroznej, tys moh udělat úplně něco jinýho, ale udělal si to jenom kvůli tomu, že mě to poškodí."" slychavam od manzelky a pak je na me cely zbytek hry nastvana a hraje pak zpusobem - tak a to mas za to:-)

9.8.2010 00:22:27

Havelock
Havelock ma určitě svým zpusobem pravdu. Toho bych se u Cyklades trochu bal... Preci jen člověk, ktery nehraje hry, se nedokaze uplne vzit do role a treba zamerne skodit. U Agricoly treba pritelka obcas udelala nejaky tah schvalne tak, abych kvuli tom nebyl nastvany... Třeba by se ale do toho dostala :)
To u SW nebo Musketyru myslim az tak nehrozi.. 
Mno neni to jednoduchy. Dnes mi říkala ze se uz psychicky srovnala s Musketyry..

9.8.2010 00:52:15

PJ

Polda
No... začínám mít pocit, že se v dobré víře vybrat to nejlepší začínáš zamotávat až zabředávat.
Pokud se bojíš přímé konfrontace, kup si Ticket to Ride nebo Kurýra nebo toho Livingstona - prostě nějakou méně interaktivní eurovku - a máš vystaráno. Jenže dle Tvého vlastního předvýběru jsi sám projevil zájem spíš o konfliktněší hry.
Samozřejmě i v těchto hrách můžeš vždy udělat nějaký tah/akci tak, abys soupeře přímo nepoškodil. Jenže to působí ještě křečovitěji než v eurovkách a osobně mě něco takového dovede celkem otrávit....

V Muškterýrech si to nedovedu představit, ve Small Worldu jen velice omezeně (ta hra je totiž záměrně nastavená tak, že si hráči začínají jít po krku), v Kykladach se teoreticky dá zvítězit i nekonfrontačním způsobem.

Ale jak říkám, už to moc řešíš ;-)

9.8.2010 08:05:46

poker
nebo si pořiď poker a budete se nekonfliktně nudit od začátku do konce - podle mě je u nich jediná zábava snažit se prohrát žetony co neladí a vyhrát ty co mi ladí do vybrané kombinace karet

9.8.2010 08:29:36

polda
hrajte třeba o umytí nádobí, jestli ti ani pak nepůjde po krku, tak je něco špatně

9.8.2010 08:30:21

Ella
v dnesni dobe spise o to, kdo nasklada nadobi do mycky:-)

9.8.2010 08:56:53

Vybíráme z Bazaru

Dwarf King's Hold: Dead Rising -nové, nesehnatelné
Dwarf King's Hold: Dead Rising -nové, nesehnatelné
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas