rbx
rbx - avatar

Otevřený dopis Diovi

Ahoj Ondro,
My níže podepsaní jsme se rozhodli Ti formou tohoto otevřeného dopisu sdělit naše pohnutky, které nás vedou k založení konkurenčního projektu Zatrolenkám, se jménem Deskožrout. Zatrolené hry nás všechny navedly k sobě, vytvořily z nás kompaktní celek, který si ukrutně rád hraje a se stejným nadšením se setkává na různých akcích. Jakožto povětšinou staří pardi ale nevidíme v Zatrolených hrách (ZH) růžovou budoucnost, protože fórum s Náměty a připomínkami pouze kypí, podněty od uživatelů jsou bohužel z valné míry ignorovány, což je, jak se domníváme, dáno technickým řešením zdejšího webu. Stejně tak je do budoucna neřešitelná lineárnost zdejších fór, kde informace měsíc stará není k nalezení, natožpak informace stará dva roky. Díky tomu se zde stále odpovídá na ty samé dotazy, které byly už několikrát zodpovězeny. Posledním důvodem k našemu rozhodnutí bylo i to, že se již několik let pořádají srazy, které se snažily mít tento web i v názvu, tedy různé Zatrocony, ale ty ses ukázal pouze na jediném, z čehož jsme usoudili, že tvůj zájem o komunitu patrně ochladl a to je asi i důvod toho, že se Zatrolené hry nikam nevyvíjejí a postupně chátrají.

Z těchto důvodů jsme se rozhodli pro založení zcela nového projektu na zelené louce, kde se budeme snažit vyslyšet všechny připomínky uživatelů a který bude postaven na komunitní platformě s nadějí na budoucí vylepšení a který nebude stát na jednom člověku. Chtěli jsme tímto jak Tobě, tak i zdejší komunitě vysvětlit to, že z naší strany nejde o žádný trucpodnik, ale pouze o nutnou evoluci.

Rádi bychom Ti tímto poděkovali za to, že jsi vytvořil Zatrolené hry, díky nimž jsme se všichni měli tu čest poznat a které každému z nás, bez výjimky, vytvořily velkou skupinu herních kamarádů.

Měj se hezky, přejeme Ti hodně osobních úspěchů a rádi Tě na Deskožroutu uvítáme, stejně tak jako na jakékoli herní akci, kterou několikrát do roka pořádáme.

rbx, TomasV, Polylux1, Tha Hammer, eyron, Olaf, Ježura, PerPer, Elenistar, DUBino, Amis, Zhan-Shi, Tangram, kungpao, DD, assad, Beholder, kandelabr, ozzy, cSf.Loser, křen, Ella, Sydo, kandelabr, Oblud, Parxel, Permonick, Falco
15.1.2013 13:16:20

robkin
a abych odpověděl na tvůj dotaz "bude tam taky hodnotny obsah tykajici se deskovych her"? samozřejmě ano. píší se tam dojmy z hraní, přibývají recenze a když se pod hrou na něco zeptáš, jistě ti rád někdo odpoví.

21.1.2013 18:24:15

to stoperik
Protože překlady často aktualizuju a sleduju připomínky k překladům, diskutuju o připomínkách a být opravdu na obou webech a všechno to synchronizovat, tak na to fakt nemám čas. Už jenom tady ta dnešní diskuze mi zabrala půl dne času a už fakt nemám moc čas fungovat na dvou webech současně. Občas sem zajdu, ale nemůžu se roztrhat. Ono je to snadné využívat něco, na web někdo jiný dá, ale být aktivní a opečovávat to už tak snadné není.

21.1.2013 18:30:47

fo all:
Tak koukám, že se tu diskuse pěkně rozjela. Poslední příspěvek byl z 16.1. a pak můj dnes. A koukám, koukám a nestačím se divit.
Ale abych přidal něco věcného. Naprosto se ztotožňuji s DETHovým příspěvkem - z 21.1.2013 12:31:42. Dále to nemá cenu rozebírat.
Měl bych sice ještě co do diskuse, ale nemělo by to cenu a k ničemu by to nevedlo.
Komu vyhovuje DŽ má jasno, komu vyhovují ZH má také jasno a kdo bude migrovat, může. Je to přece svobodná volba každého.

21.1.2013 18:48:13

ad Kent
A mohli bychom někdy uspořádat společné setkání Zatrolenců a Deskožroutů. Co vy na to ;).

21.1.2013 18:52:59

kren
To víš, že jo. Beholder mě uvidí ve dveřích a hned se odejde učit na zkoušku :-)))

21.1.2013 18:57:48

Zhrnuté
Zhrnuté: Aktívnym prispievateľom viac vyhovuje DŽ, pasívnym prispievateľom a aktívnym prispievateľom so sklonmi k masochizmu (čakať mesiace na zverejnenie fotiek a podobne je sebatrýznenie) zas ZH. (Prosím berte tento odsek s nadhľadom :)

ad Ranca a robkin: Niet divu, že vám to tu vyhovuje, keď neprispievate obrázkami, popismi, prekladmi atd (bez urážky). Práve v tomto bol jeden z najväčších problémov. Nejdem to rozoberať, keď začnete prispievať a akutálny stav schvaľovania sa nezmení, pochopíte, o čom hovorím :/.
-----
ad robkin:
"Ale na druhou stranu pokud si ho (obsah) budou delat jen pro sebe, na webu, ktery bude pro ty "obcasne uzivatele" nepratelsky, neprehledny apod. tak si myslim, ze je to brzo pretane bavit."

Myslíš, že nás bude viac baviť prispievať na prehľadný web, ktorý nemá takú funkčnosť, ktorá by nás motivovala k pridávaniu nového obsahu? Odpovedz si sám. A tá poznámka o nepriateľskom webe...

Zaujímavé by bolo, keby si užívatelia mohli "vystrihnúť" svoje diela zo ZH a "vložiť" na DŽ. Či by tu bolo stále toľko informácií, s ktorými ste takí spokojní :). Keby křen a sasa zobrali svoje preklady, sydo recenzie, PJ popisy...takže tak.

Aj keď Tvoj konzervatívny prístup chápem, nedá mi nereagovať ešte na jednu vec:
"Co ty badge a vubec cely ten hype kolem "bodoobchodu" - to je evidentne kopie z BGG kde uz normalni clovek nema sanci body ziskat, protoze tam vsechno uz davno je pridany a ve finale to jen vede k tomu ze v honbe za body, takze je tam "Carcasone s nasi kocickou", "Carcasone s nasim pejskem" apod. plevel. Totez ceka deskozrouta. Ale to nikomu nevadi, protoze hlavni geekove uz budou mit bodu tolik, ze nevedi co s nima..."

Ver alebo never, ale drvivá väčšina aktívnych prispievateľov nepridáva nový obsah kvôli nejakým po***ným bodom, ale preto aby niečo dala komunite doskochtivých :). Je to určité ocenenie, ale mňa osobne by 100x viac potešilo, keby som videl, že si môj preklad stiahlo 50ľudí, ako nejakých 75 bodov na odznaky.

A ako čerešničku na torte spomeniem, že napríklad aj také počty stiahnutí bola vec, po ktorej sme volali a ktorá by nám ukázala, že sme pre niekoho prekladom sprístupnili anglickú či nemeckú hru a vtiahli ho do sveta doskových hier. A body nám môžu byť ukradnuté...
---
Viac sa k tomu nechcem vyjadrovať, každý web má svoje výhody a nevýhody. Len sa tu s Křenom snažíme vysvetliť, že čím človek viac prispieva, tým viac mu tu chýbajú nástroje a užívateľské prostredie, ktoré by bolo flexibilnejšie.
Osobne chodím na oba weby, rád odpoviem v diskusiách na otázky, poradím hru, ale prispievať novými popismi, recenziami a prekladmi už budem, za predpokladu, že sa aktuálny stav nezmení, zrejme len na DŽ...

21.1.2013 19:06:42

Deth
:D, ten byl dobrý...

21.1.2013 19:20:15

Už se poprali?
:-)))

21.1.2013 19:24:52

Moje pocity
Jsem hodne konzervativni, takze me tato pomerne radikalni zmena trochu zasahla, ale to je muj osobni problem. Co me osobne ale vadi je celkovy zvoleny pristup.

Projekt DZ zacal nekdy pred 2 roky. Proc se uz tehda nekdo neobjevil s otevrenym dopisem Diovi, kde by napsal, ze nevidi potencial v tomto webu (neni mu venovana dostatecna pozornost), zaklada svuj web a s postupem casu upadne jeho aktivita a podpora ZH a bude se venovat jinemu (svemu) foru?
Celou dobu se to uspesne tutlalo, jen hrstka "vyvolenych" o tom vedela a pak jeste podivne vzniknul onen "otevreny" dopis.

Co me osobne hodne zklamalo byly ty s prominutim kecy kolem toho. Odchazim na forum s vice moznostmi (coz castecne souhlasim), ale taky uplne jinou atmosferou... Co to jako znamena? Neprislo mi, ze by tu nekdo delal hustou atmosferu a to ze se vsichni prestehujeme jinam, tak bude lepsi? Pokud husta atmosfera vznikala v zakulisi ze strany moderatoru nebo Dia, tak mi to asi nejak uniklo.

Dalsi vec ktera mi hodne vadila byla propagace. Jel jsem na akci (Zeliv) zahrat si deskovky, byl jsem pozvan na oznameni neceho noveho, ale ve vysledku to na me pusobilo jako masaz na prodej hrncu + poznamky k tomu, jak to spatne funguje jinde.

Smekam pred klukama, odvedli velky kus prace, ale popravde ty featurky ktere web poskytuje povazuji za zbytecne. Nejake odznacky, chat apod. jsou pro me totalne zbytecne a uz mi tam opravdu chybi jen Farmville jako na FB.

Naproti tomu ono "svevolne" pridavani prekladu, popisku, recenzi, x moderatoru apod. je opravdu super vec. Jen co jsem pochopil, tak se ke hram se vyplnuji informace z BGG. Tak proc chodit na DZ, kdyz se muzu rovnou kouknout na BGG, kde to mam v originale?
Dalsi vec proc nebylo vic moderatoru zde? Byla moznost byt moderatorem nebo Ondra opet nechtel? Nabidnul mu nekdo pomoc? Dalo se nejak zapojit do tvorby webu?

Se vznikem noveho webu me i mrzi, ze se konala Zeliv a diskuse o akci se temer nevedly. Podivoval jsem se nad tim, ale vse se po odhaleni noveho webu vyjasnilo. No, kdyz budu chtit priste jet na akci, tak to abych sel na DZ a stal se deskozroutem, protoze lidi ze ZH zvani ocividne nebudou. Ani dojmy apod. zde moc nebo spis vubec nepadly. Proc by, ze... A pak tu piste o atmosfere a dobrych a cistych umyslech.

21.1.2013 19:28:06

to Kren: to acedrac:
- Ano, byl bych klidně pro. :-)


- Ano, máš pravdu. Vždyť i mě kolikrát sr-lo nekonečné čekání na to až bude schválena fotka, popis a pod. Na druhou stranu Ondru chápu, že když staví dům, nemá na to čas. A rodina je přednější. Snad se to časem zlepší.
A jelikož hraju hry jen doma s dětmi a občas s přáteli, netrápí mne to tolik, jako Vás, kteří jste "deskovkami postižení" (nebrat doslovně-asi chápete co jsem tím chtěl vyjádřit).
Čas ukáže jak se to bude dál vyvíjet. Jak ZH, tak DŽ.

for all:
A pro ty, co jsou jen pasivními uživateli, doporučuji si vyzkoušet napsat nějakou tu recenzi či popis. A to je jen kapka v moři. Tady jsou hlavně ceněny ty překlady v originál grafice. A ty mají cenu zlata. Také jsem malinkatou kapkou do toho moře přispěl a také mne by třeba zajímalo, zda to vůbec mělo cenu, zda to bylo někomu užitečné. Vždyť si každý musí uvědomit, že dnes je čas hrozně moc vzácný. A pokud bude někdo trávit nad překladem mnoho a mnoho hodin, (dnů, týdnů), či třeba jen jeden půlden, měl by to dělat s tím pocitem, že to bylo někomu k užitku. Pakliže by to totiž nebylo k užitku, tak bych se klidně mohl válet někde na pláži, či hltat Alpské slunce a nebo jen tak lenošit a udělal bych lépe.

21.1.2013 19:32:20

ad Vojtech Musil - viac moderatorov
"Dalsi vec proc nebylo vic moderatoru zde? Byla moznost byt moderatorem nebo Ondra opet nechtel? Nabidnul mu nekdo pomoc? Dalo se nejak zapojit do tvorby webu?"

Už to tu chalani písali. Nebudem citovať, ale bolo to v tom zmysle, že Zeus nechcel rozdávať ďalšie právomoci a chcel to mať pod palcom viac-menej sám. Toľko informácia pre Teba :).

21.1.2013 19:37:52 | Upraveno autorem (porovnej)

Deskožrout
Mno, tak jsem tam nakouknul a docela jsem se zděsil ... větší chaos a nepřehlednost jsem už dlouho nezažil (facebook nemám a nenavštěvuji, tak to bude možná tím). Odevšad se na chudáka uživatele valí nějaké informační rámečky, odkazy a spousta dalších prkotin a veledůležitých údajů jako počty aktivních uživatelů a podobně... cítím se utopen v moři sdělení, která mě nezajímají. A co se týče diskuzí - kupř. je tam rámeček s posledními příspěvky, ale když se chci na příspěvek dostat, tak mě to hodí do kupy prazdných složek a na příspěvek dojdu až po pěti dalších kliknutích?

No robkin to vystihl poměrně dobře ... na tohle jsem fakt malej geek ..

Neuvažuje se náhodou o přidání nějaké šablony ala zatrolenky? Tedy nějaké jednoduché rozhraní do diskuzí bez těch hračiček okolo?

Nicméně snaha se cení, jen tak dál a hodně zdaru...

21.1.2013 19:56:49

to all
Tak jsem si liboval jak se oznameni o DZ 16-1 v klidu preslo a najednou dnes takovych nazoru:-)

Ja osobne si myslim, ze by bylo dobre na otevreni DZ koukat jako prinos. Je tady vetsnia panskeho osazenstva (damy prominou) tak muzsky primer. Sedeli jsme v hospode ZH jako stamgasti a nekterym se obsluha nelibila (ci pivo nechutnalo) tak si otevreli svoji. To preci neni duvod k vycitkam... to pro Ty, co to berou trochu jako zradu ZH.
A vsechny ty kriticke nazory toho ci onoho webu jsou hodne prinosne hlavne pro adminy z obou stran. Alespon maji skvelou zpetnou vazbu co vylepsovat.
Je to spise tak trochu souboj mezi projektem silne svazanym pravidly a hodne volnym. A az cas ukaze co muze lepe prosperovat (znalci historie mohou i tusit ;-) )
Priznavam, a je to zcela muj subjektivni postoj, ze jsem vice na strane robkina v argumentech (geekovost, fcbovost, neprehlednost DZ ap.) ale proc nedoprat kazdemu "pivo"co mu chutna.
Jeste jedne veci se bojim. ZH ma za sebou nejaky cas a reputaci. Mnozi prodejci davaji odkaz na stranky ZH s ceskym prekladem ci recenzi. To umoznuje webu snadneji ekonomicky zit (reklama vs. navstevnost). U geekovsteji zamereneho webu lze nejakou dobu zit z nadseni, ale jak dlouho? Zatim jsou DZ pro specifictejsi komunitu tzn. obecne mene reklamy (byt konretnejsi). A az pro cast adminu nastane lamani chleba tj. to co trapi nyni Ondru (rodina, dum, platba hypoteky ap.) vydrzi?
Maji velkou sanci diky mnozstvi, ale je v tom ten "zatracenej lidskej faktor" Odpoved budeme znat tak po 4-5 letech.
Tak jim preju - tedy vlastne nam vsem preju, aby tady byly dva weby, na ktere budeme radi chodit a na kterych najdeme co hledame a aby se rozvijely co nejlepe.

21.1.2013 20:03:48 | Upraveno autorem (porovnej)

No ty jo
Jsem se sem po pár dnech koukl a nestačím se divit...

21.1.2013 20:07:28

rbx

Vojta
to co jsi napsal zamrzi, ale neda se nic delat. Pokud si to chces nechat vysvetlit, zastav se nekdy, nebo se potkame treba na Warconu. Tady by to zbytecne rozdmychavalo emoce. Na druhou stranu... aspon se tu zase neco deje, ne? :-)

21.1.2013 20:13:12

hehe
Troll gonna troll

21.1.2013 20:59:26

zaujímava debata :)
Zďaleka som to nečítal všetko, čo tu bolo, ale tak posledné príspevky. Ani neviem ku komu sa prikloniť, každý má svoju trochu pravdy :) Za seba poviem, že keď som sa prihlásil na DZ bol som zmätený a zmätený som ešte aj dnes. Neviem čo, kde niečo nájdem tam a niečo podobné zase úplne inde. Na ten profil som si tiež nezvykol. Ale tak na to sa dá zvyknúť, aj keď si myslím že občasných návštevníkov to môže odradiť. Osobne najviac chodím na BGG, a zavítam aj sem a budem zavítavať aj na DŽ. 90% tých funkcií asi ani nevyužijem, ale tak viem že zopár ako tu padlo "geekov" si tú radosť dopraje :)
Ak náhodou napíšem dáky článok alebo pridám dáky súbor, určite ho budem dávať na oba weby. A prečo? Osobne nechápem, niečo dám sem a nie tam a opačne (cháp "sem" zatrolenku a "tam" deskožrút :))). Príde mi to skôr ako priklonenie sa ku konkurencii a tým aj o jej pomalé zneškodnenie a to ja nechcem. Nevidím v tom dôvod, však keď niečo spravím, napíšem, tak prečo sa o to nepodeliť? Ja ak niečo vytvorím, netvorím to kvôli bodom, ale kvôli tomu že ma to baví a chcem sa s tým podeliť s čo najviac ľuďmi a za to že niekto nepôjde na ZH/DZ tak má smolu? Alebo náhodný okoloidúci o tom nevedia že existuje DZ/ZH? Toto mi nejde do hlavy. Však niekoľko krát som počul že nerobím to pre body. Schvaľovanie tu trvá neúmorne dlho to je jasné, samozrejme je to mínus, ale aj ja sám som čakal dakedy aj 2 mesiace, však ale na a čo?? Je jedno či niekomu s tým pomôžem o 2 mesiace alebo o dva dni, hlavne aby pomohlo. S (rozsiahlejšími) prekladmi je to už samozrejme iné, to by sa potom preklad zložitejších vecí robil aj roky, ale prečo svoj výsledný produkt nehodiť aj sem a nepodeliť sa s ním s čo najviac ľuďmi?? Týmto narážam aj na krenov príspevok. V tomto hornom liste sa píše že sa nejedná o truc podnik, ale od niektorých zarytých užívateľov DZ mi to ako trucpodnik príde. Samozrejme nemyslím adminov, je logické že si chcú presadzovať svoju stránku. Ja budem ale na oboch stranách rieky. :) Toť moje pocity :D

21.1.2013 21:08:28 | Upraveno autorem (porovnej)

schizma
Dlouho jsem o tomto textu rozvažoval. Předesílám, že se nechci dotknout ani jedné ze stran – ZH a DŽ. Práce obou táborů si nesmírně vážím za to, co dělají pro hráčskou komunitu. Osobně nejsem ani schopen takový to projekt zrealizovat, takže klobouk dolů. Jedná se spíše o moji osobní úvahu nad vzniklým schizmatem.
Tento příspěvek v rámci zachování rovného přístupu vyvěsím na obou webech.
Když jsem se dozvěděl o existenci DŽ, chtěl jsem si všechno hezky prohlédnout a prozkoumat.
Na DŽ jsem si vyzkoušel některé jeho funkce a jejich funkčnost se mi líbí. Smekám před rychlostí s jakou lze přidávat hry, popisky, překlady. Ve srovnání se ZH je to neskutečné. Tady bohužel vidím i jedno z úskalí více moderátorů a to v možné nejednotnosti v bodování. Například za popis hry Maria jsem získal 15 bodů a za srovnatelný popis hry Colosseum, ale od jiného moderátora bodů 40. Moji další obavou je strach z poklesu úrovně. Při kvantu nově nahrávaných informací musí zákonitě moderátorům něco utéci a je pouze na nich zda to bude zanedbatelná výjimka, nebo se časem bude schvalovat v podstatě vše.
Bodoobchod. Zatím jsem vydělal 635 bodů a za 100 si koupil odznáček GMT. Hezké. Chápu, že pro spoustu lidí je to důležitý prvek, pro mě však k ničemu. Na ZH si sice nemohu za body nic koupit, ale vyjadřují jistý podíl na tvorbě webu. Než mě někteří napadnou, rozhodně nepřekládám proto, abych měl víc bodů, za to mi to opravdu nestojí. Spíše tyto body vystihují jistý přínos komunitě. Na DŽ je jestli jsem to správně pochopil měřítkem „úspěchu“ reputace. + - za diskuzní příspěvky. Tedy kdo nejvíce diskutuje a souhlasí s ním hodně lidí je úspěšný. Což je bohužel koncept, který mě osobně se nelíbí. Já radši konám (překládám) než mluvím. Tento princip neodsuzuji, každému hold vyhovuje něco jiného.
Na ZH jsem chodil ze tří hlavních důvodů. Dotazy na pravidla, dojmy z nových her a překlady her, které nikde jinde nenajdu. V prvních dvou případech, nedokážu posoudit budoucí vývoj. Bude záviset na tom, kteří uživatelé se budou vyskytovat na kterých webech. Teprve čas ukáže, jestli diskuze na ZH časem uvadne, nebo bude pokračovat. O diskuzi na DŽ nemám strach. Pro mě však nejhorší noční můrou jsou překlady. Jako člověk, který má vše rád na jednom místě a nemá čas brouzdat po netu a hledat kde je který překlad hry, jsou ZH doslova rájem. Doufám si tvrdit, že na ZH najdu 99% českých překladů k hrám, které jsou na Internetu volně k dispozici. Z představy, že tato jednota skončí a bude existovat několik verzí překladů, nebo některé budou pouze na ZH či DŽ mě jímá hrůza. Ohledně překladů stojím na straně ZH. Dokud uživatelé jako Cauly, PJ, Shark nenahrají své překlady na DŽ, nemůže si DŽ dělat ambice na český BBG. Já svoje překlady ve volných chvílích na DŽ též nahraji a to z důvodu podpory herní komunity. Na rozdíl však od jiných své překlady budu dále primárně nahrávat na ZH. Pro DŽ mám pár podnětů ohledně překladů. Bylo by dobré, aby existoval snadno dostupný přehled, kdo na čem pracuje a jestli je po něčem poptávka. Ne jak se někde v diskuzi na DŽ objevilo, že by byl klub překladatelů. To co mi na ZH vadí je podhodnocení překladů do grafiky. Bohužel to stejné je i na DŽ. Za výše zmíněný popis hry Colosseum jsem získal 40bodů a za 8 stránkový překlad hry Lancaster v grafice bodů 60. Na Colosseu jsem pracoval 60 minut, na Lancasteru s přestávkami cca 9 hodin a to nepočítám práci korektora. Nejde mi o body, spíš o ocenění práce.
Na druhou stranu musím podepsat vše, co se v otevřeném dopise Diovy píše. Na ZH se skutečně zastavil čas. Poslední novinkou je již cca půl roku (?) diskuze o nové titulní stránce, jinak nic. Proces schvalování čehokoli je neúměrně vysoký. Chápu, že Zeus má jiné starosti, proto by se měl, pokud chce udržet ZH při životě, vzdát části své neomezené moci a předat ji odpovědným zástupcům.
K čemu jsem vlastně na závěr dospěl? Srovnám-li ZH a DŽ je to jako srovnávat Trabant a Ferarri. Já bohužel potřebuji rodinný vůz. Do trabantu ani do Ferrari se mi děti nevejdou a na naše silnice se ani jeden moc nehodí. Čeká mě pravděpodobně schizofrenie. ZH jak výchozí zdroj překladů. DŽ jako nejspíše jako zdroj informací o novinkách, pokud se tedy v té barevné záplavě oken neztratím. Dotazy na pravidla netuším, kam budu psát. Asi na oboje a uvidí se.
Pro mě ideální představa je fúze ZH a DŽ. Jakási syntéza, hegelovská druhá negace vývoje. Kombinace pozitivních stránek ZH a DŽ. Mám však obavu, že toho se nedočkám a tak mi nezbývá než se naučit s touto schizofrenií žít.

21.1.2013 21:16:08

ad sasa
Sasa má ode mne velikananánské plus a palec nahoru za hodně objektivní zhodnocení situace. Smekám před tebou, napsal jsi to moc hezky, na rozdíl od nížeji psaných podrážděných reakcí některých jedinců.

21.1.2013 22:18:34

merlin
Chce to chvilku se rozhlédnout a ne jenom nakouknout :-) Já si první den taky nemohl zvyknut, ale už je to v poho - např. u těch posledních příspěvků - pozor aktivní jsou všechny části a záleží na co klikneš - tlustým písmem je jméno celé sekce, normálním fontem podtématu a kurzívou aktivního topicu - a když klikneš na něj, tak se dostaneš na poslední příspěvek, respektivě tě to hodí pod poslední příspěvek, který jsi v tom tématu naposledy četl - takže Ti opravdu stačí jediné kliknutí a ne pět (s nadsázkou i bez).

21.1.2013 22:45:57

robkin a spol.
Trochu bych ubral s vyrazy jako mlcici vetsina a pod. Jako ja osobne proste nemam rad, kdyz nekdo tjen tak prozvyseni sve vahy v diskusich mluvi o mlcicich vetsinach, popripade jakychkoliv vetsinach. to se pak zvrhava v diskuse typu - za mnou stoji tady 5 kamosu, kouka mi pres rameno a vsichni se ti chlamou, jake pises blbosti.

Cili zadna mlcici vetsina neexistuje, jses tu ty se svym nazorem, druhy s jinym nazorem a jake ma nazory nejaka vetsina se muzes jen dohadovat, nikoliv tvrdit, ze stoji za tebou.

Ale k veci - co se tyce tveho popisu co potrebujes a co dostanes., plne chapu, ze ti vyhovuji Zatrolenky. On je to vlastne takovy fajn web, kde je asi 20 lidi s nejakymi lepsimi cepickami, kteri to tu tvori a pak je ten zbytek, ktery na to kouka a najde si, kdyz bude potrebovat. Plne pochopitelne, ze ZH jsou primocarejsi a na par kliku srozumitelnejsi. To je pravda. Jenze tady padla jedna vec, ktera se neslucuje se zivotem. a to je prostredi pro ty cepicare, kteri tady nad tim makaji. To neni aukro, iDnes nebo co jineho, jak tu nekdo poznamenal, kde je redaktorsky tym, kterydostava vyplatu za to, ze ten web bude plnit funkci. Tenhle web vyzaduje Geeky, kteri tady naplni obsah. Bez nich by tu ten obsah nebyl.

Na tomto webu, kdyz jsem sem kdysi prisel, bylo kouzelne, ze byl prakticky poloprazdny, ne-li prazdny a kdokoliv tu prisel, prakticky jsi jej videl, jak na kolene odvedl svou praci a zverejnil ji ostatnim. To motivovalo mnohe, vcetne me, aby udelali treba i to malo a napsali aspon ze 5 recenzi, nafotili aspon 10 fotek a ten web tak nejak ve spolupraci naplnili. Delali to defakto pro sebe a tim vznikla jakasi komunita. Je jasne, ze toto kouzlo prchalo tim, jak sem zacalo chodit cim dal vice lidi prakticky jen konzumovat, nikoliv spolutytvaret. To ej tak vzdy. Cim vice lidi, tim mene se vzajemne zname. Kdyz jsem tu potkaval deno denne Syda, Krena a dlasi, byli jsme schopni tady prodiskutovat tyden v kuse. Cim vice uzivatelu chodilo, tim vice stoupaly naroky na obsah. Uz to ti hracinedelali tak nejak pro sebe, ale i pro ostatni.

Dusledkem bylo to, ze to tento web svym zpusobem neunesl po te tvurci strance. Dskuse upadly, protoze prestaly byt stavene na to, aby si v nich vykladalo pet lidi. Zacala byt vyzadovana smerodatnost tech diskusi, drzeni se tematu a pod. Bylo to pro ty ostatni (nazval jsi je mlcici vetsiou:-) Takze tady zalsotne zacaly chybet funkce, ktere by ta tvorici mensina (rekneme) mohla plne vyuzivat, aby naplnila funkci techto stranek. Informovat, prinaset obsah, recenze, preklady, diskuse, ktere by seneztracely v nenavratnu a zaroven i moznost onech, jak rikas geeku, si treba nekde volne povykladat. Kde se keca, tam to zije, tam se maka, tam prichazeji nove podnety, napady, hraci se seznamuji a prestavaji byt onou "mlcici vetsinou". Tady to zemrelo. to je proste fakt.

Takze beru zpet jednu vec - mlcici vetsina mozna existuje a tady to zemrelo prave proto, ze mlcici vetsina prevazila, mlcela a makajici vetsina ztratila motivaci tady neco delat. Pro koho, pro imaginarni mlcici vetsinu?

Kdyz se mrknes na DZ, obsah tam vznika s jakousi radosti, zapalem a nadsenim. Obsah, ktery bude nekdo konzumovat a tvurcum bude prinaset radost. Preplacane? Mozna, ovsem plnici funkce, ktere ty sice nepotrebujes, ale ti, kteri ti maji vytvorit obsah ke konzumaci ano.

Nazyvas je pomalu hanlive geeky, temi, kteri na to maji cas, temi, kteri ti nedaji prostor ziskat body, protoze si je schlamstnou pro sebe. Neni to ale protimluv? Bez a schlamstni je ty, mas moznost. Nemas na to cas a nechces to delat? Tak proc tybody pak chces? Jen pro naplneni ega? K cemu ti to bude? Ja jsem prakticky taky jen konzument a kdyz neco udelat chci, udelam to, ale ne za slepou honbou po bodech. Necitim se byt nejak menecenny mezi geeky, kteri tam fakci a ja tam obcas prijdu prohodit par vet a nebo pokecat do kecarny, ktera tady zoufale zacala chybet po honbe za udrtzeni topicu ve vlaknech.

22.1.2013 00:14:11

Micc
To je právě docela zásadní, běžný uživatel si bude chtít najít informaci snadno a rychle. Nebude chtít nejspíš strávit den zkoumáním toho jak co funguje. Mě zatím deskožrout neoslovil, má pro mě nepřívětivé prostředí, ale až bude někdy čas a chuť, možná se do toho i dostanu a změním názor.

22.1.2013 00:19:13

Jouda
proc bezny uzivatel ocekava od komunitniho webu to, co najde na strankach shopu, ktery prodava hry?

22.1.2013 00:33:55

Ringo
Urcite mas pravdu, ze nemam zadne pravo mluvit za nejakou "vetsinu" a ani to delat nechci. Ale mohu logicky odhadnout potreby ruznych typu uzivatelu a odhadnout i jejich pocet. Myslim, ze i ty sam jsi ve svem prispevku dospel ke stejnemu zaveru a to, ze "mensina" je tech aktivnich a vetsina tech, ktery jen konzumuji popr. sem tam polozi dotaz a na nejake body nemaji ani chut ani cas. A to nepocitam tu mozna uplne nejvetsi vetsinu, ktera neni na ZH ani registrovana a pouze si tu hleda informace, stahuje preklady apod.

Geek neni pro mne hanlive slovo. Je to nadsenec. Vetsi ci mensi. A prave to nadseni casto zakryje schopnost podivat se na veci s nadhledem. A to je to co mi DZ zatim chybi. Proste mi prijde, ze v nadseni jaky super vychytany web funkcemi oplyvajici se to vytvari, tam uplne sel stranou clovek, ktery proste tyhle vychytavky neoceni a v podstate mu ZH stacily.

PS na body kaslu jak tady, tak kdekoliv jinde. Pokud mohu zodpovim otazku na pravidla, ale abych psal recenze ci clanky - na to nemam cas a bohuzel jsem az prilis sebekriticky a nejsem dost extrovertni. A foceni obrazku her? No tam mne skutecne vetsinou nekdo predbehne a "kocicku s Carcasone" fakt vytvaret nechci.

22.1.2013 00:51:44 | Upraveno autorem (porovnej)

Joe

Prehladnost...
Co sa tyka poctu klikov, ked chce neznaly clovek nieco najst na novom serveri (pre neho), tak su oba na tom podobne... Nevidim zasadny rozdiel, skor vidim porekadlo "zvyk je zelezna kosela".

Aj na BGG mi trvalo zorientovanie chvilu, ale po par dnoch to uz islo...

22.1.2013 00:54:58

Vybíráme z Bazaru

Arkham horror: Karetní hra - 2 Roz. -Odkaz Dunwich
Akt. cena: 2000 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas