rbx
rbx - avatar

Otevřený dopis Diovi

Ahoj Ondro,
My níže podepsaní jsme se rozhodli Ti formou tohoto otevřeného dopisu sdělit naše pohnutky, které nás vedou k založení konkurenčního projektu Zatrolenkám, se jménem Deskožrout. Zatrolené hry nás všechny navedly k sobě, vytvořily z nás kompaktní celek, který si ukrutně rád hraje a se stejným nadšením se setkává na různých akcích. Jakožto povětšinou staří pardi ale nevidíme v Zatrolených hrách (ZH) růžovou budoucnost, protože fórum s Náměty a připomínkami pouze kypí, podněty od uživatelů jsou bohužel z valné míry ignorovány, což je, jak se domníváme, dáno technickým řešením zdejšího webu. Stejně tak je do budoucna neřešitelná lineárnost zdejších fór, kde informace měsíc stará není k nalezení, natožpak informace stará dva roky. Díky tomu se zde stále odpovídá na ty samé dotazy, které byly už několikrát zodpovězeny. Posledním důvodem k našemu rozhodnutí bylo i to, že se již několik let pořádají srazy, které se snažily mít tento web i v názvu, tedy různé Zatrocony, ale ty ses ukázal pouze na jediném, z čehož jsme usoudili, že tvůj zájem o komunitu patrně ochladl a to je asi i důvod toho, že se Zatrolené hry nikam nevyvíjejí a postupně chátrají.

Z těchto důvodů jsme se rozhodli pro založení zcela nového projektu na zelené louce, kde se budeme snažit vyslyšet všechny připomínky uživatelů a který bude postaven na komunitní platformě s nadějí na budoucí vylepšení a který nebude stát na jednom člověku. Chtěli jsme tímto jak Tobě, tak i zdejší komunitě vysvětlit to, že z naší strany nejde o žádný trucpodnik, ale pouze o nutnou evoluci.

Rádi bychom Ti tímto poděkovali za to, že jsi vytvořil Zatrolené hry, díky nimž jsme se všichni měli tu čest poznat a které každému z nás, bez výjimky, vytvořily velkou skupinu herních kamarádů.

Měj se hezky, přejeme Ti hodně osobních úspěchů a rádi Tě na Deskožroutu uvítáme, stejně tak jako na jakékoli herní akci, kterou několikrát do roka pořádáme.

rbx, TomasV, Polylux1, Tha Hammer, eyron, Olaf, Ježura, PerPer, Elenistar, DUBino, Amis, Zhan-Shi, Tangram, kungpao, DD, assad, Beholder, kandelabr, ozzy, cSf.Loser, křen, Ella, Sydo, kandelabr, Oblud, Parxel, Permonick, Falco
15.1.2013 13:16:20

DZ
mě na první pohled připomíná FB, kterýmu neholduju

mě na tom vadí (i když nedá se říct vadí, mrzí?), že nejdřív bylo hrajeme, pak ZH, teď DZ a pak ... budou se furt zakládat nové a nové weby a obsah se bude pořád plnit dokola až do úplného zblbnutí... I když už jsem se taky pro jistotu zaregistroval, zatím mě tam nic netáhne. Možná, až bude obsáhlejší a půjde tam něco najít. Nemám však chuť se na tom nijak podílet.

16.1.2013 07:33:56

uvidíme
na ZH je cca 4000 uživatlů, na DZ (zatím) cca 200
na ZH je bz mála 3500 her, na DZ cca 1000

uvidíme, jestli se nadechne a bude konkurencí v pravém slova smyslu

čas ukáže

16.1.2013 07:42:06

Pelly
ZH funguje cca 5 let
DZ cca 5 dní

16.1.2013 08:12:02

Pelly
Počet registrací nehraje roli, samozřejmě... ZH jsou tady nepoměrně déle, takže nasbírali spoustu duší. Jde o to, kdo a jak je aktivní.

Na DZ si můžeš sám naimportovat jakoukoliv hru z BGG, ergo pokud Ti nějaká hra chybí - stačí párkrát kliknout. A jinak platí to samé jako v horním odstavci. DZ je na světě krátce, nemůžeš čekat, že hned při startu nabídne obsah jako stránky, které na to měli spoustu času.

16.1.2013 08:13:39

kafe
já tomu rozmím, proto píšu "čas ukáže", to je ta věc mezi 5 dny a 5 roky, víš?

16.1.2013 08:14:30

k otvorenému listu Diovi
prirodzene želám každému, koho zaujímajú spoločenské hry to najlepšie. Akurát som si nedávno hovoril, že sú iba dve stránky o hrách, ktoré pravidelne sledujem - BGG a ZH, takže pribudne DŽ, to sa teším.

Ja osobne vo svojej dosť izolovanej hráčskej - fanúšikovskej pozícii (ako vám závidím stratávky, kluby a pravidelné hranie) však nevnímam ZH ako niečo, čo nefunguje, alebo funguje nedostatočne. Od začiatku mi ZH príde ako nenahraditeľný zdroj prekladov pravidiel do češtiny a slovenčiny a všetky ostatné nadstavby (napr. diskusie, fotky, bazár) iba ako spestrenie.

Tento otvorený list Diovi ma ihneď prinútil pozrieť sekciu Preklady a je tam okolo 40 (!) pridaných dokumentov iba od začiatku roka. Ak toto bude naďalej fungovať v takomto rozsahu, tak ZH zatiaľ nemá šancu nič iné konkurovať, aspoň pre mňa...

16.1.2013 08:23:45

osobně bych to nijak nehrotila :-)
aktivitám se meze nekladou, ne?
skoro mi to přijde, jakoby mnozí měli pocit, že ZH jsou dnes tak maximálně dobré "pro hráče Carcassonne a osadníků - ale no tak?
Za sebe můžu říct, že proč ne Deskožrout a klidně i jiný weby?
Ale osobně jsem a pravděpodobně budu víc aktivní tady, protože oproti DŽ je tento web pro mě víc přehledný a v současné době rozhodně víc přínosný. A protože mi tu zas až tak nic moc nechybí, tak (opakuji) v s o u č a s n é době dávám přednost přehlednosti oproti jakési až přehlcenosti, ale pokud bude jakýkoliv hráčský web pro kohokoliv přínosem, tak je to vlastně dobře, že tu DŽ a jiné počiny jsou, ne?... Možná je jen trochu škoda takové té roztříštěnosti herní komunity, ale co už...

16.1.2013 08:26:01 | Upraveno autorem (porovnej)

peco
přesně... mluvíš mi z duše. Z mého (omezeného) pohledu nepotřebuju něco, kam je možnost nahrát obsah z BGG, když je BGG... Tam je nedocenitelná intervence autorů hry (tedy nejfundovanější názor na výklad pravidel). Z tohoto pohledu mi to přijde jako separatistická aktivita, která vyústí v oslabení (ne-li znehodnocení) něčeho, o co se tady spousta lidí dlouho snaží. Mám z toho smíšené pocity... Z mého pohledu je škoda, že se nepodařilo s Ondrou dohodnout... Přineslo by to nový vítr do plachet...

16.1.2013 08:32:44

Pelly
no, ono jde to hodne o tom, zda komunita zije nebo skomira, ne ani tak o obsah. A kdyz se kouknu na DŽ, tak tam to zije, tam se to hybe, tam se neco deje a neda mi to, abych se tam kazdou chvili nekouknul, neprohodil s nekym nejakou vetu a pod. tady to ustrnulo v podstate na - bavte se vecne o hracha neplevelte temata. Trochu mi to tu za posledni rok prislo strohe, ze jsem zde aktivitu omezil na minimum. Ne ucelove, ze jsem si rekl, ze to udelam, ale proste casu, kdy jsem si rozklikaval ZH bylo mene a mene, az se to zuzilo na kouknuti jednou za dva tydny, zda se tu neprobira neco zajimaveho...hmm, neprobira, tak nic, zavru a jdu koukat jinam. Je to i o te zivelnosti, zda se veci hybou ci ne. Muzeme byt klidne konzervativni a lpet na nejakem designu, na ktery jsme zvykli, proc ne. ale jak to zacne kostnantet, tak je dobre to nejak zase rozhybat, treba konkurenci. Samozrejme prevadeni obsahu je otazka. 1. nekdo to muze videt jako neco ne moc ok, ze nekdo rekne, udelame neco jako ZH, ale zivejsi, akorat budeme muset prekopirovat veskery obsah, 2. jiny to zase muze videt tak, ze - tady je mrtvo, nikdo s tim nic nechce delat, o oziveni nebo nejakou restrukturalizaci neni zajem, pojdme tohle delat jinam, kde to bude zit. Ja jsem se postupne z prvni skupiny prenesl po prohlednuti si DŽ k te druhe skupine lidi.

16.1.2013 08:46:33 | Upraveno autorem (porovnej)

souhlas
Prostředí bez konkurence nutně přináší stagnaci. To je jasný. Já to mám tady rád a žádný výhrady k tomu nemam. Ten enžin tady na mě působí hrozně pozitivně, jak je takovej podomácku udělanej a přitom nápaditej. Existencí konkurenčních stránek se ale jistě nic nezkazí. Jen čas ukáže, který jsou lepší. Možná přežijou oboje. Možná přijdou další.

16.1.2013 08:50:10

ringo
a jsme u toho FB o kterém jsem hovořil...

V podstatě s tebou souhlasím. Já si nepotřebuju každý den s někým povídat. Každému však co jeho jest...

16.1.2013 08:52:29

Pelly
na Facebook prakticky nechodim (2x za rok?), takze moc nevim, co timhle myslis. Ze si povykladam kazdy den s hraci deskovek a kamarady, to mi prijde fajn. Vim kam jdu a vim s kym tam budu kecat. Neprijde mi ,ze je to jako Facebook aneb pridej si petisteho osmdesateho sesteho cloveka mezi pratele.

16.1.2013 09:01:53

to Pelly
Jen malá poznámečka k tvému názoru od člověka, který je na Zatrolených hrách hezkou řádku let, který Zatroleným hrám a jejich obsahu obětoval opravdu moře a moře času a je tady vedený s korunkou jako pátý nejaktivnější uživatel. Nebudu tady vyvolávat nějaké emoce o tříštění komunity, ale z mého pohledu uvedu jen několik bodů, proč se svou aktivitou přecházím na DŽ.

- Na DŽ je 10 moderátorů s rozsáhlými pravomocemi a 2 administrátoři, takže když člověk potřebuje nějakou změnu, schválení, nebo je problém s funkčností, je to řešeno okamžitě a nečeká se až se náhodou jednou za uherský salám uvolí jeden člověk, něco s navrženými změnami nebo problémy něco dělat.

- Funguje provázanost s BGG, takže stačí klik a jsem na největší světové databázi a nemusím trapně kopírovat název hry a dávat ji do vyhledání na BGG jenom proto, že zdejší administrátor trvá na tom, že nechce mít odkazy na jiné herní weby.

- Chci-li přidat hru, není tam žádná funkce "Cauly", ale stačí při přidávání hry zadat odkaz na BGG a DŽ stroj automaticky naplní příslušná data základními informacemi o hře (autor, počet hráčů, přístupnost, atd. atd.) a mě pak stačí jen doplnit navíc co potřebuju. Navíc má pak k editaci hry přístup každý a jestliže tam něco chybí, stačí jeden klik a doplňuju v editaci věci ke hře. Každou takovou změnu samozřejmě schvaluje moderátor, ale protože je jich tam 10, je změna schválena okamžitě.

- Totéž co jsem psal výše o hře platí i o fotkách, seznamu autorů her, seznamu vydavatelství či uploadovaných souborech překladů nebo grafických vychytávek.

- Všechno co člověk přidá je dohledatelné přímo u něho. Funguje tam například systém galerií, takže každý může mít svou galerii nebo galerii u hry, ale vždy má přehled co tam přidal a kde se to nachází. U her je dohledatelné kdo kterou hru vlastní - což je funkčnost, která byla na Trolovi průběžně uživateli požadována už asi 5 let.

- Funguje tam chat, takže diskuze nejsou zaplevelovány dlouhými posty mimo téma

- Diskuze jsou strukturované a u sebe mám seznam příspěvků všech diskuzí do kterých jsem přispíval a mohu do nich kdykoli klikem přeskočit. Tím pádem jsou věci v diskuzích snadno dohledatelné a nebude se stávat, že bude tak jak tady u Arkhamu jedno vlákno pomoc s pravidly a v něm 608 příspěvků ve kterých se nejen že nedá, ale ani nemá smysl něco hledat, takže se noví a noví uživatelé ptají ohledně pravidel stále dokola na totéž. Pokud založené vlákno nemá správný název nebo je od věci, moderátoři zjednají nápravu a udržují dohodnutý systém struktury diskuzí.

- Funguje tam palcování plus i mínus a uživateli se palcování načítá do jeho reputace, takže každý vidí jestli je to nějaký rejpal nebo příjemný diskutér. Palce nejsou anonymní a je možné vždy rozkliknout kdo kde jaký palec dal. Každý uživatel má denně k dispozici omezené množství palců, které může přidělit. Neanonymita palcování vede k tomu, že systém není zneužíván.

- Problémy s funkčností webu, chyby a požadavky jsou administrátorem načítány do jasného seznamu, který je k dispozici, takže jestliže člověk narazí na nějakou nefunkčnost, nebo chce nějaký požadavek, podívá se do seznamu, jestli to už někdo hlásil.

- Je tam velká podpora funkčnosti pro herní kluby a zadávání a sledování různých akcí.

- Funkčnost bazaru při prodeji a výměně her má mnoho standardních vychytávek běžných na akčních serverech.

- Systém bodování je vytvořen tak, že za přidělené body si člověk může kupovat odznáčky, které ho pak u jeho avataru charakterizují. Může si vybrat jaké chce a nebo vytvořit nové svoje a nakoupit si je za přidělené body. Počet a hodnota nakoupených odznáčků pak udává jak je kdo aktivní. Za body si kromě odznáčků lze koupit i nějaké zajímavé rozšíření funkčnosti webu, nebo třeba může nakoupit znak, který mu umožní omezeně někomu odstranitu někoho část negativního hodnocení.

- a mnohé, mnohé další věci

- Co mne ale na tom zaujalo nejvíc je to, že člověk si sám ten web spoluvytváří. Neříká někomu co tam má udělat a pak nečeká jestli to nějaký administrátor náhodou až bude přítomen udělá. Udělá si to zkrátka sám a moderátoři to jen schválí nebo neschválí a když neschválí, tak obratem napíší proč, aby se to dalo okamžitě opravit. To je pro mne to nejhlavnější !!! Nečeká se milostivě na někoho až bude mít čas zpracovat něco, co někam pošlu, nebo o co požádám.


Takže to je pár věcí o tom "rozdělování" komunity. Jak někdo trefně řekl na setkání v Želivy: "Proč mám jezdit trabantem, když můžu přesednout do ferrari. Samozřejmě, že jestliže je někdo nostalgickým opatrovatelem a fandou trabanta, tak se mu meze nekladou. Každý má svobodnou volbu. Jestliže jsem před několika lety slezl z kola na hrajeme.cz a nasedl do tehdy mnohem modernějšího auta, které mi dávalo mnohem víc, tak je to evoluce, teď prostě dělám to samé. Samozřejmě, že s trabantem mám spojeny nostalgické vzpomínky a tak se ním občas projedu, ale gró mé práce bude spojeno s DŽ.

Křen

EDIT: Zapoměl jsem na jednu důležitou vychytávku dole na mainpage je seznam aktuálně přihlášených uživatelů, takže vím, kdo je přítomen a na koho se můžu s něčím obrátit.

16.1.2013 09:38:43 | Upraveno autorem (porovnej)

ZH/DZ
Já to mám jednoduché, z práce se kupodivu na deskožrouta nedostanu, naštěstí jsou tu zatrolenky - takže přes den tady a v noci tam. DŽ mi na první pohled přišel proti ZH dosti nepřehledný, ale lze si zvyknout poměrně rychle, funkce jsou fakt o něčem jiném. Myslím že admini a moderátoři budou hlavně ze začátku zahlceni dlouhou řadou přidávaných položek, tak jim přeju hodně elánu a trpělivosti. No a jsem samozřejmě zvědavý, jak to bude vypadat řekněme za těch 5 let, až opadne euforie nového, jestli nadšení vydrží. A já doufám budu po celou tu dobu spokojeným (a snad stále i přiměřeně aktivním) Zatroleným deskožroutem.

16.1.2013 09:49:37

otázka
Chcel by som sa opýtať ,neviem či si to správne vysvetľujem, ale páni ktorý sú podpísaní pod úvodný článok už viac nebudú reagovať na príspevky v diskusiách tu na ZH? Takto to bude?

16.1.2013 09:50:05 | Upraveno autorem (porovnej)

springb
ale vubec ne, jsem pod clankem podepsany ale to neznamena ze kdyz se tady nekdo zepta na pravidla tak ze mu neodepisu, na ZH porad chodim a pokud tady uvidim neozpovezeny dotaz na ktery znam odpoved rad pomuzu, ale napriklad nove dojmy z her budu psat asi spis tam stejne jako dalsi aktivity. Cist dizkuse a obcas sem prispet ale neprestanu

16.1.2013 09:53:49

to springb
Nemohu mluvit za ostatní. Každý se k tomu musí postavit po svém. Například Ozzy (který je jedním z moderátorů na DŽ) někde dole v diskuzi napsal, že z Trola neodchází, ale bude sem chodit. U mne je to podobné, ale gró mé činnosti už bude hlavně na DŽ.

Navíc ti výše podepsaní pod Radkovým příspěvkem nejsou rozhodně všichni. Ti co jsou tam přímo podepsaní jsou jen ti, kteří byly momentálně na DŽ, když se tvořil ten dopis. Ostatní přidávali svůj podpis dole v diskuzi a je ještě hodně uživatelů DŽ, kteří se tady ještě nepodepsali. Pokud potřebujete vědět, kdo toje, tak se podívejte na DŽ na seznam uživatelů.

16.1.2013 09:55:55 | Upraveno autorem (porovnej)

Křen
jak to vidí člověk, který je na Zatrolených hrách poloviční než hezkou řádku let, který Zatroleným hrám a jejich obsahu obětoval moře a moře času a je tady vedený s helmičkou jako devatenáctý nejaktivnější uživatel (myslím, že tvoje reputace je obecně známá, takže nerozumím takovémuto úvodu).

Já ti rozumím a chápu, ale:

co bude se všemi cennými informacemi, které se na ZH vyskytují? Bude-li zmiňované ferrari ostře lepší ne trabant, pak budou všichni jezdit ferrari, včetně mě - nemám s tím problém. Otázka je, jestli dojde k překlopení obsahu ze ZH na DZ, pokud ano, není co řešit. Pokud ne, je mi z toho zle. Klidně se stane, že to tady opravdu shnije na oubytě a jednoho krásného dne se na to Zeus vyprnde úplně a zavře to tu.

Nebo je moje představa lichá?

P.S.: Děkuji za krásný "krátký" soupis výhod nového webu, ale věz, že ne každý je využívá a dokáže ocenit.

16.1.2013 10:05:45

ad Pelly
Křen chcel tým úvodom povedať, že napriek tomu, že zatrolekám venoval more času, ho skrátka omrzelo čakať na používateľmi žiadané zmeny a vidí lepšiu možnosť sebarealizácie na DZ. Chváliť sa teda určite nechcel, ak Ti o to ide :).

A myslím, že ľudia, ktorí prejdú na DZ, skôr či neskôr "prelejú" svoj obsah aj tam. Minimálne polovica z top 30 ľudí už na DZ funguje.

16.1.2013 10:12:39 | Upraveno autorem (porovnej)

springb
Za sebe říkám, že budu chodit na oba weby a pokud bude mít někdo dotaz třeba k nějaké hře, kterou hraji a znám ji, tak mu rád odpovím. Snad jen s výjimkou Arkhamu, protože mi v poslední době připadá, že se tam schází lidé, kteří si nepřečtou ani pořádně pravidla a ptají se i na věci, které jsou v pravidlech poměrně jasné, ale na to jsem rezignoval už dávno to vlastně s deskožroutem vůbec nesouvisí.

16.1.2013 10:13:45

ace
tomu se mi nechce věřit... Já osobně dělal teprve desítky překladů a už si nepamatuju, které. Nedokážu si proto představit, že lidé jako právě Křen nebo morthe se teď vrhnou do překlápění stovek souborů, které ze ta léta uploadli

16.1.2013 10:23:16

springb
Za sebe říkám, že aktivní v diskuzích a radách jsem nikdy nebyl ani tady a na DS to bude podobné. Nemám na to v práci čas. Rozhodně sem chodit nepřestanu, ale jednou týdně ze zvyku a postupně od toho asi upustím, protože nemám sílu sledovat vše ani DS, takže sledovat dva weby nezvládnu určitě. Soubory a články, které mám tady, přesunu na DS a další svoji tvorbu budu dávat už jenom tam.

16.1.2013 10:34:17

To Pelly
Asi jsi mne špatně pochopil. Jak napsal Acedrac rozhodně jsem se nechtěl chválit. Tím úvodem jsem jen chtěl zdůraznit, že jsem tady strávil takovou dobu a udělal tady na Trolovi tolik věcí, že mi skutečně srdce krvácí, ale evoluci nezastavíš. Doma mám nějaké archivy a to co jsem dal sem na Trola se budu snažit kompletně dát i na DŽ. Takže samozřejmě, že tady na Trolovi zůstane vše při starém, ale nové věci budu dělat asi už jenom na DŽ.

Ono na DŽ bude myslím brzo už hodně věcí, protože celý systém přidávání nových věcí (překlady, soubory, články, fotky, recenze, popisy) je nesmírně jednoduchý a rychlý. Web oficiálně funguje 4 dny a už je tam přes tisíc her a nové věci přibývají geometrickou řadou, takže o budoucnost DŽ nemám obavy. Takový komunitní web jako jsou Zatrolené hry nebo Deskožrout opravdu neutáhne jeden člověk s absolutními pravomocemi, notabene takový, který nechodí na svůj server alespoň jednou denně a nereaguje promptně na požadavky uživatelů. To není nějaká výčitka vůči Diovi to je jen suché konstatování. Kdybych to byl já nebo kdokoli jiný, tak by to taky sám neutáhl. Ondra se nechtěl vzdát svých pravomocí a chtěl to mít všechno pod palcem, ale to opravdu nejde.
DŽ dělá 12 lidí, kteří jsou tam denně a to je trošku rozdíl. A to nemluvím o platformě, která je vysoce modulární a dá se s ní dělat kdeco.

EDIT: Napsal jsi: " Já osobně dělal teprve desítky překladů a už si nepamatuju, které." A v tom je právě DŽ pro aktivní lidi hodně přínosný. Na DŽ si máš možnost u sebe vždycky vylistovat kde jsi co historicky přidal a dokonce kde jsi jakými posty přispěl do diskuzí. Management přidávaných věcí a jejich pozdější dohledání je s Trolem nesrovnatelný.

16.1.2013 10:48:31 | Upraveno autorem (porovnej)

ad Pelly
"tomu se mi nechce věřit... Já osobně dělal teprve desítky překladů a už si nepamatuju, které."
A to ako nemáš tie veci archivované? :)

16.1.2013 11:15:28

mír
No tak, nic se neděje, tak proč být na sebe ošklivý, já osobně se na dz jen rozkoukávám a přiznám se, že už jsem starý na novoty.
Chvilku mi trvá, než se zorientuju, budu sledovat oba weby, stejně jako cokoliv jiného co mne ba.
Jen mi přinde škoda říct, že pravidla udělám jen tam a na druhý web ne, když už jsou, tak je otázka chvilky je zkopnout znovu, nebo proč neudělat nějakej hromadnej pytel pravidel a tak.
To jako budu muset kouknout sem, pak tam,pak jinam, než najdu to co napsal někdo, kdo chodí všude?
Zkusme spýš spolupracovat, než se hádat.

16.1.2013 11:59:34

Vybíráme z Bazaru

Total Domination (KS edice)
Total Domination (KS edice)
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 14 dnů

Offcanvas