Musím opravdu mít každou hru, která vyjde?

Neustále se tady objevují zprávy, že vychází ta nebo ona nová hra od toho nebo onoho vydavatelství a nebo, že si někdo chystá "kamion" na cestu do Essenu.
Zakládám vlákno, kde bychom se mohli vyjádřit, jestli opravdu musíme mít každou hru, která vyjde a u koho se pak jedná o sbírku. No a u koho se jedná o to, že si hru jednou dvakrát zahraje a pak ji prodá a koupí další novinku, která u dotyčného dopadne stejně - což se mi zdá opravdu dost šílené a schizoidní. Tohle "must have" období já už mám dávno za sebou a spíše než avizované novinky, pořizuju semo tamo hru, kterou jsem si někde vyzkoušel a není třeba úplně nejnovější. Viz třeba můj objev Axis & Allies a to, že teď mám edice hry Axis & Allies co právě vyšly je spíše náhoda než cílené sledování novinek.

Prostě můžu říct, že jsem se za poslední dobu hodně sklidnil a když je tady avizovaná v diskuzi nějaká novinka s odkazem na BGG nebo vydavatelské či jiné preview, tak si už kolikrát ani ten odkaz neotevřu. Jedna věc je fandovství a druhá věc je být tím naprosto nekriticky pohlcen.

Tak bych byl rád, kdyby každý trošku přispěl do téhle diskuze se svým pocitem, názorem, zkušeností a vztahu k novým hrám.
22.9.2010 08:58:57

kren
na prodávání her nic schizoidního nevidím. Tříbím si tím sbírku a když příjde něco, co převrátí zcela mé nahlížení na hry, tak spousta her přestane být pro mě třeba už hratelná či zábavná a pak takové prodávám. Každou hru, která výjde, mít rozhodně nemusím. Kouknu na téma, na mechanismus - zda jde o strategii, taktiku nebo dobrodružnou variaci na RPG a dle toho se řídím. Momentálně bych řekl, že je má sbírka ustálená, rovněž jsem se uklidnil a do značné míry si ujasnil, které hry jsou pro mě opravdu důležité a které se mi nejvíce líbí. Na tom také nevidím nic špatného, člověk se prostě nějak vyvíjí a pokud není ustrnulý, dojde i k nějakým těm zásadním změnám. Schizofrenii bych charakterizoval úplně jinak. Jinak já kupuji jak novinky které mě zaujmou, tak i starší věci, na které mám třeba už delší dobu zálusk a stále nebyl prostor pro to si je pořídit. Co se týče novinek vychrlených FFG, tka tam mám opravdu jen vytříbený okruh zájmu. Hra z Lovercraftova prostředí mě zaujala, čekám na novou Civilization a to je tak asi všechno. Takže zase takové kvanta toho nejsou. Přístup kolobehu her, kdy si novinku 2x zahraji a pak prodám a koupím novou jen proto, abych prostě hrál novinku také neprovozuji a také mi nepříjde úplně ok. Opravdový zájem takového jedince o hry je pak pochybný;-). Já když něco prodávám, je to obvykle buď stařešina, ke kterému si už hledám cestu obtížně a nebo je to novinka která mě zklamala a nenaplnila mé očekávání.

22.9.2010 09:11:53

Pravidla:-)
Já se dlouho dlouho držel pravidla - 1 hra za rok k vánocům a 1 k narozeninám (od kámošů). Myslím tedy velké hry. No potom jsem trochu více utrácel za AGOT CCG, ale naštěstí mne z toho vyléčil přechod na LCG formát.
Teď to dělám tak, že si kupuji jen to, co opravdu chci a většinou je to jak z pohledu hraní, tak příběhu hry.
Zvláštní kapitola jsou hry pro rodinu, kde to kupuji tak, aby jsme si zahráli všichni a tak jsem pořídil třeba Small World a Shadows over Camelot, které jsem jinak úplně nechtěl:-)

No a pokud je nějaká hra, kterou bych chtěl, ale z nějakého důvodu se na ni nedostane, tak jí holt koupím nějakému kamarádovi a je to:-)

22.9.2010 09:12:33

můj pohled
Moje finance mi nedovolují koupit si všechno, co se mi líbí. A proto zvažuji každou koupi a přemýšlím jestli za a) mám podobnou hru a jestli to tedy není zbytečné a za b) jestli ji budu mít vubec s kým hrát. Protože mám několik skupinek a s každou hraji trošku něco jiného. V neposlední řadě si většinou nekupuji hry, které mají kamarádi, se kterými se často scházím. Prostě to budu hrát s nima a nemusím to mít doma. Asi jako každý ostatní raději vytáhne hru ze své sbírky... nebo má radost když musí řešit prosblém kam s další krabicí. Nicmméně poslední dobou se snažím abych měl od každého typu hry něco doma. Ale už nekupuji hry na "blind".

22.9.2010 09:16:07

ta"jemná"

Ringo
ale schizoidní a schizofrenní není totéž :-)

22.9.2010 09:16:16

hry
Já už jsem se také sklidnil, vždy, když vyjde nová hra tak si říkám: "nemám už něco podobného doma?" A většinou mám. Třeba Dungeonquest - moc mě láká, ale ze soudku nenáročných zábavných her už mám Talisman, Cosmic a Rush n' Crush. Takže pass. Jinak mě z nových her zaujalo minimum, teď se pustím do BloodBowlu a jinak si asi budu průběžně tříbit sbírku Dreamblade figurek a kupovat opravdu jen ty největší pecky. Třeba Mansions of Madness se mi líbí, ale není to must-have zatím. Mám doma tolik her a na některé se již teď nedostává :(

22.9.2010 09:20:30

ta"jemná"
řekl bych, že se jedná v podstatě o totéž.

22.9.2010 09:21:27

to tajemná
Schizofrenii a schizoidnost tady teď nerozebírej. Schizoidním jsem myslel neschopnost nalézt potěšení v tom co mám a co jsem si pořídil a už hledat něco dalšího, které bude určitě lepší než to předtím, ale ve skutečnosti dopadne úplně stejně. Prostě potěšení jen z toho, že momentálně mám nějakou novinku, která už ale zítra novinkou nebude a hledám novinku další.

22.9.2010 09:24:21

ta"jemá"

Mecenáš trolíků

kren
moje poznámka patřila Ringovi a byla myšlena trochu s humorem - uznávám off topic.

Rozumněla jsem, co jsi tím schizoidním přístupem myslel.

22.9.2010 09:27:26

kren 22.9.2010 09:24:21
ja myslím, že tohle ale snad není případ nikoho ze zde přítomných, ne?

22.9.2010 09:27:53

kren
No ja jsem presne ten pripad, co chce zkouset primarne nove veci:) Casu na hrani mam bohuzel mene, nez bych chtel a tak rad vyzkousim, co je noveho, coz dost casto znamena tu krabici proste otevrit:) Zrovna nedavno jsem premyslel, kolik her ve sbirce jsem hral treba vic nez 20x no a moc jich fakt neni... Spoustu jsem nehral ani 10x.

22.9.2010 09:28:41

s kupováním
jsem váhavý střelec... něco mě nadchne, přečtu si recenze, pak se poptám jestli to někdo bude hrát se mnou a ... většinou z toho sejde, třeba chudák sydo donesl na Zatrolconu Titan a moje zlatíčko, že už ho prý nechce, že je to o náhodě - no prostě na zabití
ale spíš s tebou souhlasím, knížky nakupuju až po tom co si je přečtu a rozhodnu se, že je musím mít
ale co už jednou koupím, tak to už nedám...

22.9.2010 09:30:52

čas
Mě v poslední době ubylo času, dřív jsem mohl hrát tak 3-4x do týdne. Teď je to pondělní Duna, něco o víkendu a občas přes týden Dreamblade. Furt se snažíme se domluvit na Arkham nebo TI3, ale moc to nejde zkoordinovat :( Snad se podaří párkrát do měsíce dát BloodBowl ligu, Paladin mě jde v pátek zaučit a když mě to chytne, budu rád :)

22.9.2010 09:33:29

kren
Zajímavé, zrovna včera jsem tady o nás přemýšlela, jestli je tohle normální...protože jsem byla v jednom obchodě s hrami a říkala si, jestli ty obchody náhodou neživíme my - tím myslím Zatrolenci a jiní. To co jsi řekl teď naposled, bohužel dost vystihuje to, jak to cítím já. Ale rozum zasáhl a hodně jsem se uklidnila. Skříň se naplnila a hodně zvažuju, čím ji opravdu ještě musím docpat. O prodeji taky uvažuju, myslím si,že je normální, když něco leží na dně a dva roky to neotevřeš, tak že to prodáš. Všechny hry si prostě předem většina z nás nevyzkouší, nebo se ohraje ta vyzkoušená. Ale zatím jsem neprodala, je mi to tak nějak líto.
P.S.: A v tom obchodě jsem nic nekoupila, juhů

22.9.2010 09:34:43

ad můj názor
Ještě bych chtěl upozornit, že ten mů názor a postoj není nějak odsuzující a vyčítající někomu něco. Každý to má nastaveno jinak a založil jsem to vlákno proto, že mne zajímají názory a postřehy na tuhle věc i od jiných lidí - viz třeba Anekenův názor, který beru a který je navíc podložený tím, že má Aneken obchod s hrami. Těžko můžu prodávat něco, o čem nic nevím :).


to Ringo 22.9.2010 09:27:53
nesmíš všechno vidět jen černobíle s ostrým přechodem mezi černou a bílou. Jak já chápu v téhle věci schizoidná jsem vysvětlil polopatisticky a neříkám, že takový nějaký člověk tady je - ta moje definice není jen černá - takový člověk a bílá - úplný protipól. Každý má v sobě kousek té schozoidnosti (i já) a každý má v sobě kousek rozumnosti. Někdo toho víc a toho míň a někdo naopak. Je toho celá škála.

22.9.2010 09:36:00

Ella
tak s knihami jsme na tom docela podobně. Hodně knížek jsem si popůjčoval, přečetl a pak teprve koupil:-) U her je to složitější. Já třeba umím být po první hře nadšený, ale v každé další cítím, že nadšení ochabuje a po 10 partiích zjistím, že to není přesně to, co jsem od toho očekával. Z toho plynou pak ty mé prodeje. Někdy mám doma hru, u které cítím, že mi nahrazuje něco. Něco co ve skutečnosti chci, ale nemám to a tohle je mi alespoň částečně útěchou. Pak ale časem třeba příjde hra, která to přesně splňuje, to co jsem chtěl a hra, která mi to chabě i když nějakou dobu úspěšně nahrazovala prostě upadne v zapomění a letí na Aukro:-) Mnohdy to není vůbec o tom, zda je hra špatná či dobrá. Může být klidně špičková, ale nepasuje přesně do mých požadavků. Po cca tříletém maratónu hraní a kupování všeho možného jsem si teprve teď jist, že mám hru, která splnila vše, co mi částečně nahrazovaly euro area kontrol hry:-)

22.9.2010 09:37:42

sleva
Tohle je pro mě magické slovo. Mám dvojnásobnou radost když si koupím hru, kterou jsem sehnal za lepší cenu. Takže projíždím bazary, v obchodech se koukám do sekce slevy a výprodeje. S hrami z druhé ruky mám zatím jen ty nejlepší zkušenosti.

22.9.2010 09:38:51

Ringo
Tak tohle zní jako dokonalá metafora k hledání partnerky :-)
Letí na Aukro... ;-)

22.9.2010 09:40:34

kren
tak já ten výraz schizoidní od tebe pochopil. Určitě jsi neměl na mysli někoho s rozpadem osobnosti:-) Ja spíše měl na mysli, že tu není nikdo takový, kdo tu jen prahne po novinkách a hru prodává jen proto, že už není za chvíli nová a novou kupuje jen proto, že právě nová je.

22.9.2010 09:40:45

ikri
to si fakt moc idealizuješ:-D

22.9.2010 09:41:33

ad Ringo
Ringo napsal ... "Já třeba umím být po první hře nadšený, ale v každé další cítím, že nadšení ochabuje a po 10 partiích zjistím, že to není přesně to, co jsem od toho očekával."

Je vidět, že jsme s Ringem úplně odlišné osobnosti, protože u mne je to povětšinou přesně naopak:
Ze začátku si říkám nic moc a pak když to hraju víckrát, tak objevuju věci co jsem neviděl a jsem čím dál víc nadšený.

Takže jestliže u Ringa u více her převládá pocit, který uvedl, tak u mne u více her převládá pocit přesně opačný.

22.9.2010 09:42:58

ikri
aby ale člověk nemusel doplácet, aby se jí zbavil...

22.9.2010 09:43:35

Ringo
Tak to máme podobně - mám už skoro všechny žánry pokryté tím (pro mě) nejlepším:

Lehké a zábavné hry: Cosmic, Rush n' Crush, Talisman, Nexus Ops
Šachovky pro dva: Dreamblade, Dungeon Twister, Space Hulk
Ekonomická hra: Indonesia
Kooperativka: Arkham Horror
Epické hry: Runewars, TI3
Taktická válečná: ASL
Strategická válečná: Pax Romana, přijde Here I Stand
Modifikovatelná hra: Dreamblade
Klasický AT: Titan, Dune, Nexus Ops

22.9.2010 09:44:39

mě by zajímalo
jestli se vám taky stává, že hra po první partii totálně nadchne a div si ji neběžíte v "neděli v 6 ráno" koupit a po druhé a dalších partiích zjistíte, že to vůbec není ono a už vás to nebaví:-) Mě se to stává docela často a ty hry jmenovat nebudu, abych se vyvaroval nějakému offtopicovému přetahování o tom, jaké jsou to dobré hry:-)

22.9.2010 09:44:41

Ringo
No ne, zkus si dosadit místo všech slov "hra" slovo "žena". Mě to tam sedí :-D

22.9.2010 09:45:21

Musím - nemusím
Přiznám se, že hodně sleduju veškeré novinky, téměř všechny se mi líbí, každou druhou bych chtěl, ale je mi jasné, že pořídit si můžu jen výjimky a proto pak následuje "výběrové řízení". Do toho zasahují všichni další členové našeho herního gangu - mí synové. speedy nastuduje pravidla, kouknem na obrázky, rozdělíme si frakce, probereme pro a proti, vybereme, zdůvodníme a jdeme za obchodním manažerem - manželkou a ta vynese verdikt (brblá, brblá, ale koupí :)) Jako jsme se třeba celé prázdniny těžce rozhodovali mezi Starcraftem, Westerosem a Battles of Napoleon. Nakonec v demokratickém hlasování zvítězil Stracraft...poté k nám doputoval díky jedné slevové akci nakonec i Westeros a stal se hitem číslo 1.

Moje sbírka her je asi poměrně bohatá, ovšem to je hlavně díky tomu, že mám za spoluhráče vlastní děti a už 5 let řešíme všechny narozeniny, vánoce a podobné svátky hrami. A taky díky tomu máme herní záběr poměrně široký, každý upřednostňuje něco jiného. Díky tomu nemám problém zahrát si v jeden den třeba Ubongo, Carcassonne a Westeros.
No nejsem já šťastný muž?

22.9.2010 09:45:21

Vybíráme z Bazaru

Šachy DETOA - vhodné pro rodiny i šachisty
Šachy DETOA - vhodné pro rodiny i šachisty
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas