Musím opravdu mít každou hru, která vyjde?

Neustále se tady objevují zprávy, že vychází ta nebo ona nová hra od toho nebo onoho vydavatelství a nebo, že si někdo chystá "kamion" na cestu do Essenu.
Zakládám vlákno, kde bychom se mohli vyjádřit, jestli opravdu musíme mít každou hru, která vyjde a u koho se pak jedná o sbírku. No a u koho se jedná o to, že si hru jednou dvakrát zahraje a pak ji prodá a koupí další novinku, která u dotyčného dopadne stejně - což se mi zdá opravdu dost šílené a schizoidní. Tohle "must have" období já už mám dávno za sebou a spíše než avizované novinky, pořizuju semo tamo hru, kterou jsem si někde vyzkoušel a není třeba úplně nejnovější. Viz třeba můj objev Axis & Allies a to, že teď mám edice hry Axis & Allies co právě vyšly je spíše náhoda než cílené sledování novinek.

Prostě můžu říct, že jsem se za poslední dobu hodně sklidnil a když je tady avizovaná v diskuzi nějaká novinka s odkazem na BGG nebo vydavatelské či jiné preview, tak si už kolikrát ani ten odkaz neotevřu. Jedna věc je fandovství a druhá věc je být tím naprosto nekriticky pohlcen.

Tak bych byl rád, kdyby každý trošku přispěl do téhle diskuze se svým pocitem, názorem, zkušeností a vztahu k novým hrám.
22.9.2010 08:58:57

Kadaver 22.9.2010 10:28:55
nevím čím to, ale odvíjelo se to u me naprosto přesně stejně:-) A téměř všech eurovek už jsem se zbavil:-)

22.9.2010 13:40:45

Monkeyml
Jo tohle je i můj případ. A ohledně těch peněz je právě potřeba dodržovat, říkejme tomu třeba rozpočtovou kázeň, to je teď in:-) Jeden účet na spoření, druhej na účty a zbylé výdaje. Co zbyde na tom výdajovym buď přesunout na spoření a nebo si pak udělat radost novou hrou. Takhle jsem právě po prázdninách koupil pár her, protože mi v letním fondu zůstalo pár kaček a to jsem se nijak neomezoval. Dokonce i zmrzlinový pohár jsem si v Bardejove na námestí kúpil:-)

22.9.2010 13:43:40

Chase
ja se ted snazim, ale byly doby, kdy jsem si koupil jednu hru, pak se mi zalibila dalsi, tak jsem si koupil dalsi a jeden pulrok jsem dokonce kupoval 3 - 4 hry mesicne. Ted radsi stradam treba na horsi casy a nic moc nekupuji:-) ale kdyz to spoctu kolik jsem do toho uvalil penez, pujde to do desetitisicu a docela me to desi:-)

22.9.2010 13:52:21

ad Ringo a Kadaver
U mne se to odvíjelo stejně ale jen do bodu toho popeláře, protože u mne Eurovky v zapomění nepadly a jsou u mne na stejné úrovni jako Ameritrash a tedy Eurovek jsem se nezbavil :).

22.9.2010 14:12:25

Ringo
Říká se, že investovat se má hlavně do zážitků, tak vyděl tu celkovou sumou hodinama strávenýma hraním a vyjde ti z toho myslim příjemnej výsledek. Hlavní je ničeho nelitovat. Já měl akorát kliku, že nakupovací mánii jsem prožil v dosti nižším věku s hokejovejma kartičkama a mám to stále v blahý paměti. Byť to tehdy byly stokoruny, tak v poměru k výdělku to byly enormní sumy a vlastně za nic. Jediný co z toho mám je Jarda Jágr s dlouhejma vlasama kdesi hluboko ve skříni:-)

22.9.2010 14:27:35

kren
njn, ve mě pořád dřímá ten dětský hračička a když můžu posouvast po plánu vojáčky, nějak už nenacházím jediný důvod posouvat po plánu dřevěné kostičky:-)

22.9.2010 14:29:15

Chase
no, to je právě to, vzhledem k nedostatku více kupuji než hraji, takže mě to příjde v podstatě setsakramentsky draho:-)

22.9.2010 14:30:04

to chase
tak čo sa nakupovacej mánie týka, tak som si tiež svoje odžil pri hokejistoch a lutre :-) ale nakoniec som sa s kupovaním riadne stopol a svojou šikovnosťou vymieňal kartičky za iné a spravil si tak celkom slušnú zbierku kapitánov a asistentov :-)

22.9.2010 14:31:58

Co na to partnerky?
Zajímalo by mně, jestli i vy ostatní se setkáváte se zdrcujícími pohledy, že jste si zase koupili hru(?).Já to kolikrát radši ani nepřiznám :)

22.9.2010 15:05:16

to ikri
ja to samozrejme priznám, ale reakcia mojej drahej polovičky je jasná :-D prekrútené oči, pár vetných spojení o tom, či to bolo nutné, prípadne otázka na rozpočet :-) ale nič, čo by sa nedalo prekonať, hehe...ako som písal nižšie, som racionálny typ, takže v zásade si kúpim hru, keď na ňu mám a môžem si ju dovoliť :-)

22.9.2010 15:12:32

ikri
No ta moje je v pohode, spis ji vadi, ze zije mezi hrama:) Bo jich mame doma fakt hodne:)

22.9.2010 15:23:40

ikri
U mě jsou to pohledy typu: Jéé, to má hezký figurky! Můžu loupat dílky? Ale na hru jí neužije, leda Scrabble, Ingenious atd.

22.9.2010 15:30:05

Holky nejsou na hraní?:-O
Člověk by skoro získal dojem, že holky na hraní moc nejsou. Dokonce ani ty s nejlepší genovou výbavou (kren). A přitom u nás zase přemlouvám já :)
Názor mého muže je jasný: Není to už úchylka? A tohle budu muset taky hrát?

22.9.2010 15:56:34

ikri
tak moje manželka nové hry vítá a že za ně utrácím - svou výplatu mám na účtě já, takže asi tak. Nijak mi do toho nekecá:-)

22.9.2010 16:12:48

najlepšie je hľadanie :)
Postupom času zisťujem, že najviac som z hry nadšený vo fáze, keď ju objavím , čítam recenzie, pozerám obrázky hodnotenia prípadne zháňam feedback od ľudí na ZH a potom ten čas predtým ako ju kúpim.
Keď už je kúpená to také vzrušenie rapídne opadne a postupne narastá s vybaľovaním a objavovaním, čo všetko je v krabici. Ale stále sa to nevyrovná tomu stavu pred kúpením, keď obletujem priateľku a básnim o tom, prečo práve túto hru by sme si mali kúpiť.

Inak je škoda, že sa prakticky musím rozhodovať len podľa recenzií a feedbacku, keďže v blízkosti nie je žiadny herný klub, kde by sa dali hry vyskúšať. U nás je "problém" ten, že priateľka nevie dobre po anglicky a sme skoro vždy (99%) na hry dvaja. Týmto sa chvalabohu redukuje aj môj wishlist. Som nesmierne rád, že Cosmic Encounter, AH a kopec ďalších hier je v dvojici veľmi slabo hrateľných prípadne sú hrateľné v počte 3+.

K predávaniu hier. Zatiaľ sme predali len Citadelu, ktorú nám(narozdiel od Krena,že :D) vo dvojici prišla nudná. No ak by ďalšie hry neboli darček (Le Havre), neboli zalaminované karty infekcií (Pandemic) s čistým svedomím by som ich predal. Skyfire ma kedysi (nepriamo svojím hodnotením hry) nalákal na Vikingov, tí nás tiež však nenadchli. A Dobu kamennú nechávam len kvôli sestre a mamke, lebo ju hráme na Vianoce. Do Carcassone a Osadníkov sme si okrem originálov, vyrobili aj niektoré rozšírenia, čiže to si chceme nechať ako také hry, ktoré nás dotiahli k hraniu doskoviek.

Ohľadom toho, ktoré hry musím mať, mám sklon k zberateľstvu (ako decko som zbieral všetko možné, dodnes kupujem Hitchcock-ovky), ale som zase na toľko rozumný, že nekúpim hru, ak ju vo dvojici nebudem môcť rozumne hrať.

Pomaly si tiež budujeme nejaký balíček hier, ktoré by sme hrávali a neprášilo sa na ne:
Z eura sú to Osadníci a Agricola (ešte by sme chceli Tikal, ale možno nám ho Cyclades nahradia), z kartoviek Rím, Jambo, Dobyvatelé vesmíru (Dominion bude na Vianoce). Pre príležitostných hráčov a nehráčov máme Pandemic,Dobu kamennú. Z AT máme Galaxy Trucker a epický MEQ (chceli by sme ešte Descent a keď pôjde priateľke lepšie angličtina možno Warhammer Invasion). Small world a Cyclades nám prídu po svadbe. Na dlhú dobu by tak mal byť pokoj, to ale neznamená, že nebudem sledovať nové aj staré veci a postupne triediť a prehodnocovať, čím by sme sa mohli s priateľkou obdarovať :) .

A rozšírenia k hrám mi prídu zatiaľ troška zbytočné (až na výnimky), nejako sa nám nechce dávať peniaze za rozšírenia, keď by sme za ne mohli mať nejakú novú hru. Časom, keď si ale ustálime nejaký balíček hier, ktoré hrávame pravidelne , možno dôjde aj na rozšírenia, ktovie...toľko v skratke o nás :)

22.9.2010 18:17:31

to acedrac
ja si tiež veľa krát vyberám hru tak, aby bola dobre hrateľná vo dvoch, lebo mám natoľko skvelú priateľku, že keď už mám krízu a dlho som nehral žiadnu hru, tak sa vie obetovať a zahrať si so mnou niečo :-) čo sa týka hľadania a rozbaľovania hier...tiež ten proces zbožňujem...naposledy som ho zažil pri twilight struggle a po zahratí hneď putoval do wishlistu :-)

23.9.2010 08:46:13

ikri
No, kdyby jen pohledy. Moje ženuška prostě nechápe, co nás na tom baví. A ty poznámky o vhodnosti a nevhodnosti pro děti. Někdy fakt opruz. Nicméně si s námi nedávno zahrála Arkham a vůbec to nechápala a náše 6-ti letá šprincezna jí to musela vysvětlovat. Pak se zamyslela a říká, no ono to asi rozvíjí počítání a myšlení. Následně odsouhlasila nákup Shadows over Camelot, protože je to jako Arkham, ale né tak temné:-D

23.9.2010 09:08:02

to Marvin
No moje žena byla dlouho podobného ražení a najednou se to začíná v dobré obracet. Minulý měsíc se mi nechtělo nic hrát a ona sama mne přemlouvala, ať si zahrajeme Ad Astru, že ji to baví. A posledně nás známí zvali na návštěvu, že si něco zahrajeme, já jsem nemohl a ona sama vzala nějaké hry co neznali a vysvětlovala pravidla. Což jsem pak, když jsem se to dověděl, hleděl jak puk :).

Hlavně to nechce násilí. A to musím říct, že k hrám nikdy neměla vztah a nikdy ji to nebavilo, u nich doma se nic takového neprovozovalo. Ale mými nenásilnými postupnými kroky a příkladem se to změnilo. Hlavně nechce hrát když je unavená a plnou hlavu starostí. Pro mne je totiž hra relax, ale pro ni je to jakoby námaha a vypětí.

23.9.2010 09:21:47

kren
"Hlavně nechce hrát když je unavená a plnou hlavu starostí. Pro mne je totiž hra relax, ale pro ni je to jakoby námaha a vypětí." To je skvělý postřeh, to jsem si neuvědomil:-)
A doufám, že se to i u nás v dobré obrátí. První vlaštovka je Citadela a snad to budou i ty Shadows of Camelot.

23.9.2010 09:23:58

to Marvin
No na to si dej pozor. Pokud je tvá drahá polovička stejného ražení jak moje, tak opravdu hru bere jako vyčerpávající záležitost, i když ji hra baví a chce ji hrát.

23.9.2010 09:29:23

???
a čím proboha relaxuje?

23.9.2010 09:34:05

to Ella
Nejvíce procházkami po okolních lesích, knihami a fotografováním, pokud to není zakázka, kterou musí udělat. Když je odpočinutá, tak zapojení mozkových závitů při hře považuje za zábavu, ale rozhodně ne za relax a po hře bývá vyčerpaná.

23.9.2010 09:41:34

aaaha
každej je jinej já občas relaxuju i u vaření nebo žehlení, podle toho co dělám celej den nebo naopak potřebuju prohnat mozkové buňky

23.9.2010 09:51:22

Ella
No ta moje:
Kolečkové brusle, kolo, sedánky s kamarádkama a spánek u televize:-D

23.9.2010 10:30:22

Vlaada

Moje žena...
... má hry ráda, ale co si budeme povídat, se třema dětma 1-6 let není tolik času, příležitosti, a většinou ani energie. Až budou větší, to bude jiná :)

Ale co se týče her doma, zrovna tento týden se šroubovákem v ruce postavila sadu skříněk z ikey, aby je bylo kam dávat, takže si rozhodně stěžovat nemůžu :)

23.9.2010 21:35:36

Vybíráme z Bazaru

Infidel
Infidel
Akt. cena: 1100 Kč
Končí za: 13 dnů

Offcanvas