Kooperativní hry : Která je nejlepší?

Zajímají mě vaše názory a zkušenosti s kooperativními hrami. Samozřejmě mě zajímají takové ty dvě nejprofláknutější : Arkham horror a Shadows over Camelot, ale klidně poreferujte i o dalších. Sám jich moc neznám. Chci si nějakou pořídit, tak bych si rád udělal přehled a možná bude i zajímavé diskutovat o tom, která je podle vás nejlepší.
31.1.2009 16:14:49

elenistar
nemám zkušenosti ani s jedním, ale co vím, tak Descent vznikl na základě Dooma. A taky, že zde je oblíbenější descent, zatímco na Fortress:Ameritrash všichni jedou raději Dooma.

12.5.2009 12:31:30

jestli po něm pokukuješ, tak ten Arkham kup :-)
Podle mě neprohloupíš... Já ho mám doma včetně všech velkých rozšíření a stejně hrajeme hodně jen základ... Takže základ ti vydrží na dlouho :-)

12.5.2009 12:41:22

Arkham
hlavně je to hra, kde za relativně slušné peníze dostaneš fakt nabušenou krabici krásně zpracovaných komponent. Iä, Iä, Cthulhu fhtagn!

12.5.2009 12:45:22

rbx

Elenistar
Jdi do Arkhamu, je to Nr. 1! I bez rozsireni ti fakt vydrzi.

12.5.2009 12:45:25

rbx

Sydo
Tak ted nevim, jestli si tu cthulhustinu cucas z prstu, nebo mas ty slova a znaky fakt takhle najety :-))

12.5.2009 12:46:13

Elenistar
Arkham, ten je bez debat, zbytecne vahani, jdi tdo toho.

12.5.2009 12:47:41

rbx
Ia-R'lyehl Cihuiha flgagnl id Ia! Já ti dám cucat z prstu, jednou budu lovecrafta vyprávět děckám na dobrou noc :)

12.5.2009 12:59:14

arkham
Děkuji vám kamarádi. Jsem pro to již téměř rozhodnut. Nejhorší na tom celém je, že na to ty peníze mám. Ach jo. :) Přesto všechno. Je zde nějaká hypotetická možnost, že bych tu hru viděl v akci? Skoro nemusím ani hrát. MOžná by mi stačilo být pozorovatel. Nemáte v plánu nějakou arkham session? (Konkrétně na syda, s tebou se chci někdy sejít a mrknout na WK)

12.5.2009 13:52:35

Elenistar
jsme předběžně domluven na příští pondělí s Pihorvem, že mu ukážu WK v Outpostu, tak po 4. odpo. Co ty na to?

12.5.2009 14:00:37

sydo
No on mi to psal do pošty, když to je ošklivý termín. Ale za 14 dní už mám konečně zkouškové...tak budu flexibilní...

12.5.2009 14:04:07

elenistar
pravdepodobne tuhle sobotu ci nedele budeme hrat s klukama na kladne

12.5.2009 14:07:52

elenistar
no, to já budu mít před státnicema a obhajobou, ale uvidíme, dohodneme se.

12.5.2009 14:07:56

siaron
Díky moc, ale víkendy bohužel hrám v praze a okolí věnovat nemohu. Má přítulka by mi to asi neodpustila.

12.5.2009 14:10:34

Elenistar
A kde hrát o víkendech můžeš?

12.5.2009 14:24:04

Vlad
Máme partu kluků na víkendové nocovky na úplném dalekém severu čech...

12.5.2009 16:58:02

Elenistar
Škoda, být to na ne tak dalekém severozápadě, mohl jsem se přidat a ten Arkham přinést :)

12.5.2009 17:09:44

Vlad
To jsi hodný a možná si někdy udělám čas na nějaký víkendový dýchánek. Nicméně si to stejně asi koupím a dám tady dohromady pár dobrovolníků, co by mě to naučili. O nějaké partě povídal snad i Boldrick, možná sydo nebo Siaron by se uvolili. Ještě načtu nějaký povídky, abych nebyl úplná lamička. Když jsme u toho, u které tě, sydo, nejvíc mrazilo? Nějaký tip? A čteš to
v češtině nebo v originále?

12.5.2009 17:16:31

Elenistar
čtu to v češtině, mám ty staré sešity s ilustracemi od Saudka. Nejoblíbenější: Stín z času, Barva z kosmu, Slavnost, Stín nad Innsmouthem, Věc na prahu, Šepot v temnotách

12.5.2009 18:31:06

sydo
Z tohoto jsem zatím četl jen věc na prahu a stín nad innsmouthem, takže díky za tip :)

12.5.2009 18:41:53

johann

Hodia sa k sebe?
Ahojte, prosím znalcov o radu: v poslednom case sa mi/nam zacali dost pozdavat kooperativne hry. Momentalne vlastnim Pandemic a Shadows over Camelot, no uvazujem, ze si prikupim nejaku dalsiu. Dost ma zaujala hra Ghost Stories, no potrebujem poradit, ci ma cenu vlastnit kombinaciu tychto troch hier? Inymi slovami, ci herny mechanizmus GS nie je v niecom podobny, ako niektora z vyssie uvedenych hier? Dakujem:-)

23.8.2010 21:19:32

Kombinace
Ahoj, tebou uváděné hry mám všechny a nepřijde mi, že by se někde překýrvaly.

Každou z nich mám rád pro něco jiného:
Pandemic - kvůli přístupnosti pro nehráče a rychlé zasvěcení
Shadows over Camelot - kvůli jednoduchému hernímu mechanismu, jenom mě trošku mrzí poměrně mizivé šance na odhalení zrádce (možná máme málo zkušeností, nevím)
Ghost Stories - kvůli zdrcují atmosféře bezútěšnosti a poměrně vysoké obtížnosti

Ještě bych dodal, že místo Shadows over Camelot u mě zřejmě zabere Battlestar Galactica: The Board Game, kterou jsem momentálně nadšený a má mnohem výraznější projevy zrádcovství a umožňuje poměrně slušný roleplaying (tedy hraní rolí postav - mluvení za postavy, hlášky atd.).

Oproti tomu třeba v Ghost Stories, aby se hra dala vyhrát na něco takového jako roleplaying není prostor a je nutné diskutovat taktiku.

Jinak další super kooperativní hrou z jiného soudku je například Space Alert, časový rámec, který hra dává je zase super vlastnost, navíc plánování v reálném čase a poté odehrávání toho, co se kde podělalo, co kdo pochopil jinak je také velmi zábavné.

Další kooperativní hrou je Arkham Horror, který ještě nemám, ani jsem ho nehrál, jenom o něm hodně slyšel a četl. Jakmile se objeví (již brzy) česká verze hry, předpokládám rychlý nástup oblíbenosti.

23.8.2010 21:42:20

to johann
Ghost Stories je svým stylem hraní podobná Pandemicu, který u nás leží ladem, protože GS si zahrajeme raději. Tím pádem Ti můžu GS jen doporučit (protože je to sakra dobrá hra), ale možná to bude na úkor Pandemicu. Každopádně jak už Hike řekl, tak Pandemic je dobrý (asi jen) kvůli své přístupnosti pro nehráče, takže i na něho se skulinka najde, když zavítáš do nějaké nehráčské společnosti.
K velmi kvalitním návrhům od Hika bych ještě přidal vynikající semikooperativku Middle-Earth Quest a případně pro nehráče zajímavou hru Lord of the Rings, která se v nejbližší době dočká nového vydání, kde si pravděpodobně FFG dá práci s nahrazením hnusných žetonů nějakými líbivějšími.

23.8.2010 22:21:34

PJ

johann
Hike to napsal tak podobně, jak to cítím já, až z toho mrazí :o)
Ješt+ bych možná pro úplnost zmínil 3 mušketýry, což sice není kooperativní hra, ale je semikooperativní - jeden hráč hraje proti zbytku...

23.8.2010 22:26:08

oponujem
tak ja tu budem za stranu oponentov...to je len ďalší príklad toho, že univerzálne dobrá hra neexistuje a každý si musí nájsť to svoje :-) a v čom nesúhlasím...ghost stories by som na tvojom mieste nekupoval...ak máš prachy, tak to už fakt radšej arkham horror...GS sa mi najprv páčila hlavne kvôli jej rýchlosti. hra sa zahrá rýchlo, dokonca si ju môžeš v pohode zahrať sám, ale je to dosť soda. ťažko sa vyhráva, je to až nechutne o šťsatí a to hráča môjho typu (t.z. chcem sa baviť a mať náhodu výrazne obmedzenú, ak je hra ešte strategická, je to výrazné plus) nie veľmi nadchýňa. arkham horror má aspoň parádnu atmosféru. nebudem sa tajiť, že ju hrám rád, ale po posledných dvoch hrách mám tejto hry na celkom dlho dosť (veď už som ju dobrý pol rok ani nehral). prečo? mali sme vynikajúco rozohranú a naplánovanú hru, postavy boli dobre vybavené, ale pár blbých hodov a hlavne jeden nesplniteľný rumor hru zmenil na zbytočné snaženie sa a hra bola pre mňa dosť znechucujúca. čo sa týka Battlestar Galactici - KUPUJ hňeď. pre mňa jedna z naj hier (ale zas až tak veľa som ich nehral :-D ). hlavne ako bolo spomenuté, dajú sa postavy perfektne hrať a hlášky padajú jedna za druhou. čo sa pandemicu týka. považujem sa za celkom aktívneho hráča na slovenské pomery a táto hra sa mi nikdy neznudila. hrám ju dokonca veľmi často sám a stále ma baví. je to krásna kooperačka a nutí premýšľať. kúpil som si aj rozšírenie a to hru ešte výrazne zlepšilo, takže nesúhlasím, že je to hra vhodná pre nehráčov. mne osobne sa veľmi páči.

takže ako som písal v úvode, je to celé o tom , aké hry sa ti páčia a čo uprednostňuješ :-)

23.8.2010 22:51:15

PJ

monkeyml; ad GhostStories
Samozřejmě, že jeden má rád holky a jiný zase vdolky (já třeba oboje). Tak úplně bych ale nesouhlasil, že GS nemají atmosféru a hraje v nich velkou roli náhoda. Samozřejmě, že se tam hází kostkou ostošest, ale hráči prostě musí neúspěchy v kostkách předvítat a vítězství si naplánovat jinými způsoby, což samozřejmě jde a řekl bych, že je to dokonce podstata správné strategie. Ale uznávám, že je to hra velice obtížná a to takovou měrou, že je pro mnohé i frustrující. Ale tím právě vzniká správně hustá atmosféra napětí a beznaděje. Vítězství v takové hře je naprosot fantastický pocit a v málokteré hře se tak raduji z výhry. GS jsou jedna z mých nejoblíbenějších her...

Arkham jsem nidky nehrál, ale na české vydání se těším jako malej a jsem přesvědčen, že mě chytne. Tož tak :-)

23.8.2010 23:00:09

Vybíráme z Bazaru

Kufr Citadel Skirmish (prázdný)
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 4 dny

Offcanvas