Kooperativní hry : Která je nejlepší?

Zajímají mě vaše názory a zkušenosti s kooperativními hrami. Samozřejmě mě zajímají takové ty dvě nejprofláknutější : Arkham horror a Shadows over Camelot, ale klidně poreferujte i o dalších. Sám jich moc neznám. Chci si nějakou pořídit, tak bych si rád udělal přehled a možná bude i zajímavé diskutovat o tom, která je podle vás nejlepší.
31.1.2009 16:14:49

...vs...
Zatial som hral AH a Pandemic a musim povedat ze kazda ma svoje plusy. Ked je cas a velky stol poruke tak na AH priatelku prehovarat nemusim a uz aj mame pripravene dalsie rozsirenia na obohatenie(: Ale prednedavnom sme objavili Pandemic, prekvapil nas, svizny oddychovy rychly s vyhodou lahkeho a rychleho naucenia ho inych. Takze zalezi uz len na nalade (ta moja sa ubera smerom naucit sa nas novy Space alertik :D)

9.3.2009 21:42:57

2 SYDO
tak aukce na Nexus ops paradoxne vysla, zbesily refresh odhalil outbid 5 sekund pred koncem, operativni prihoz kterym jsem outbid preskocil o jeden dolar 3 sekundy pred koncem mi zajistil, ze hra supajdi pekne do CR, do Havirova, ke me domu:-) Bys neveril jak se mi trasla v tech poslednich 5 sec. ruka:-) Ale Arkham uz mam objednany tez, takze budu mit oboje, ja nenazranec:-D

9.3.2009 22:35:10

Arkham
Arkham, ARKHAM, ARKHAAAAAAAM ... Fhtagn!

9.3.2009 22:38:17

Pandemic?
Jaký je Pandemic? Uvažuju o koupi. Chtěl bych nějakou svižnější kooperativku.

14.4.2009 14:04:02

to Filip Appl
dobry je (-; hrali sme ho uz asi 20-30 krat a stale nas bavi, je to taka prijemna rychlovka. Tri pariky kamaratov, ktorych sme to zatial naucili hrat, su na tu hru namotani :D aj chalani aj baby a na chate ju hravame pravidelne. Vyhodou je lahke a rychle vysvetlenie, takze ti pri tom nikto nezaspi uz pri vysvetlovani a hned sa da hrat. Aj cena je fajn. Hra sice nema az taku variabilitu, ale aj tak nas bavi ako vravim, cudne :D no na obzore je rozsirenie, ktore vyzera fajn a doda novu stavu

14.4.2009 14:21:16

Filip
Me se to taky libi, pravda, asi po 50 partiich uz to mam docela ohrane, ale to je na hru dobra zivotnost, rekl bych. A zena by to hrala porad;)

15.4.2009 10:10:15

Filip Appl
nevim jestli to chces slyset, ale abys mel i pohled z te druhe strany nez jen te pochvalne, tak ja trochu Pandemic zkritizuji. Ta hra je rychlovka, prvni hra moc nenadchne, druha pripouta, protoze hrac uz tak nejak vi co a jak a snazi se resit konkretni problemy ucelne. Treti hra jakz takz, ale zajem zacal opadat. Ctvrta, pata az nevim kolikata hra mely naprosto sestupnou tendenci a nepomohlo ani zvyseni obtiznosti. Tuhle jsme vyhrali, tuhle prohrali a ja ja na konci tech partii necitil vubec nic. Ani poteseni z vyhry, ani zklamani z prohry. Uz asi pata partie me nudila. Hra je neskutecne abstraktni, tematicky nezazivna a nudna. Ono to tema je jednak zastupne, nevyznamne a jednak velmi slabe. Lecit nemoci a vymytit epidemie na ruznych mistech sveta...hmm. Hra se zvrhne v obycejne odstranovani kosticek a sber karet jedne barvy pro vynalezeni vakciny. Nevim jestli te bavi hekticka honba za odstranovani barevnych kosticek ktere se mnozi na ruznych mistech dle otacenych karet ve snaze udrzet tam minimalni ci nejlepe zadny pocet aby nepropuklo jeste rychlejsi retzezove mnozeni tech kosticek - tedy nemoci. Kooperativne je hra naprosto typicka pro svou kategorii, proto se zda, ze nemuze zklamat, nicmene podle me je totalne vykostena, bez niceho. Je to jako kdyz si clovek objedna pizzu a donesli by mu jen korpus. Udalosti ktere nastavaji na zaklade otaceni karet nejsou v podstate veskere zadne, jen si vemes proste kartu ktera urcuje misto kde lze doletet, popripade si ji nechas do zasoby a az jich mas stejne barvy v potrebnem poctu, vynaleznes lek. Jednou za cas dle toho jak je balicek namichan se objevi misto karty lokace karta epidemie, ktera rozsiri na urcitem miste nemoc....monotonni nuda rekl bych. Ja osobne od kooperativek ocekavam hlavne motivaci aby hraci meli spolu hlavne proc kooperovat a musi to mit proste naboj, pokud mozno pribeh, udalosti musi byt variabilni, ne porad dokola jedno a to same, hra by mela mit vice moznosti nez par jako v Pandemicu, ktere se zahy vycerpaji. Ja osobne preferuji Arkham Horror, ktery ma vse co od kooperativky zadam a to i za cenu ze je ta hra narocnejsi, zdlouhavejsi a radsi hraji jednu partii nekolik veceru po sobe s tim ze si to nafotime a druhy den zase rozlozime a pokracujeme, nez abych si dal v jeden vecer tri rychlovky v nudnem, nezazivnem a prazdnem Pandemicu. Tim nechci tady vyvolavat flame a hadky o tom ze je Pandemic takovy ci onaky. Ber to jen proste jako nazor, druhou stranu mince. Jedni chvali, ja nikoliv. Nechci te vylozene odrazovat, spopuste lidi se Pandemic libi, bavi je a vysoke hodnoceni na BGG ukazuje, ze je to hra velmi oblibena.

15.4.2009 10:44:07

rbx

Filip
Mel jsem stejny pocit jako Ringo. Nemam toho odehrano tolik, hral jsem to asi 4x, ale je pravda, ze ta hra proste vysumi. Vyhrajes a reknes "Hmm a je to". To co rekl Ringo mi prijde jako trefa - vykostena hra. Ona je totiz strasne jednoducha a hrozne by ji pomohly nejake rozsirujici karty, ktere by prinasely ruzne zvraty. Karty epidemii tohle zastoupi tak z 30%, ale co se zbytkem. Na druhou stranu je to velmi svizna kooperativka, ktera se da bez vetsiho premysleni odehrat pod hodinu. S Arkhamem to nema cenu srovnavat. Ja bych to rekl takto: pokud nemas casu na rozdavani a chces kooperativni hru, kterou budes hrat po narocnem pracovnim dni se svou zenou/pritelkyni, tak do toho jdi :-))

15.4.2009 10:54:41

rbx
otazkou je jestli po narocnem pracovnim dni u toho spise neusnou:-) Ja po narocnem pracovnim dni potrebuji spise nejakou poradnou vzpruhu, poradne odreagovani, nejake to dobrodruzstvi, unik z reality...

15.4.2009 11:04:37

Filip
Ja mam taky Pandemic, ale uz mne to moc nebavi, spis pritelkyni. Kdyby to nebyl darek, mozna bych to i prodal. Je to stale na jedno brdo, zlepsuje se to vetsim poctem hracu. Vyhoda je rychlost hry a ze si ji muzes zahrat i s prvohraci.

15.4.2009 11:07:16

Díky
za názory. Věřím, že Arkham horror je dobrá hra, nicméně její složitost a délka mě silně odrazuje. Na dlouhá hraní mám Twilight imperium a dvě dlouhé hry bych vážně neuživil.
Nad Pandemikem uvažuji právě kvůli věttší svižnosti. Nicméně zřejmě pořídím nakonec spíš Space alert, který je mi tematicky daleko bližší... :-)

15.4.2009 11:11:58

Filip Appl
Space Alert, Lord of The Rings a pravdepodobne i ten Red November budou jiste mnohem lepsi alternativy, kdyz uz nechces jit do dlouhych her. Jinak dve dlouhe hry neuzivis - ja ma mdlouhych her nekolik a teda nejak vubec neuvazuji nad tim jestli je uzivim nebo ne. Jednoho dne si je proste clovek zahraje:-) Nejdelsi co mam je Arkham, pak mam Conquest of empire a k tomu planuji jeste War of the Ring a Starcraft:-) Jestli je uzivim je otazka, dulezitejsi pro me je, ze ty hry chci mit doma:-D

15.4.2009 11:23:19

jj
Jako chápu tě, naprosto. Nicméně moje filosofie je jiná. Nejsem sběratel, hry si kupuju protože je chci maximálně hrát. Teď mě třeba hrozně vytáčí, že jsem si kdysi v minulosti koupil Carcassone plus kupu rozšíření a dneska už si to téměř nikdo nezahraje, protože je spoustu zajímavějších her. Takže se mi to válí doma bez užitku :)

Jinak Space Alert zatím vede. Lord of the rings byla zatím mimo mou pozornost, takže díky za tip, mrknu na ni.

15.4.2009 11:48:43

Ringo
"Jestli je uzivim je otazka, dulezitejsi pro me je, ze ty hry chci mit doma:-D"

aj, to je můj problém, teď jsem objednal 2 dlouhé wargames, jednu už mám doma (Pax) a jesm zvědav, kdy se k nim pořádně dostanu.

15.4.2009 11:50:00

Ringo, Sydo a další "postižení"
:-) Otázka zní kde končí sběratelství a začíná závislost :-) Asi bych už taky potřeboval doktora... ale když ona je to tak pěkná závislost (nebo sběratelství)

15.4.2009 13:05:35

Hammer
Dokud neprodáváš děti na orgány, abys měl na hry, tak je to neškodný a hezký koníček :)

15.4.2009 13:09:11

rbx

Hammer
ja uz jsem asi zavisly :-(

15.4.2009 13:45:44

sydo
este ze nemam deti o-:-D

15.4.2009 14:24:22

arkham
Zdravím, i já se rozhodl, že musím jít do nějaké kooperativky. A teď se ptám. CO ten Arkham? Konkrétně jaká je tam angličtina. My ji příliš neovládáme, pro příklad Wow - AG zvládáme v pohodě. Bude to pro nás velký problém? Nevadí nám listovat ve slovníku a rozšiřovat si slovní zásobu během hry. Potřebuji aby mi někdo řeklů: "Kup Arkham, protože se ti líbily povídky od Lovecrafta, máš rád pěknou temnou atmosféru, s klukama jste dobrá sehraná parta a vubec jdi do toho."

12.5.2009 11:29:56

to Elenistar
Kup Arkham, protože se ti líbily povídky od Lovecrafta, máš rád pěknou temnou atmosféru, s klukama jste dobrá sehraná parta a vubec jdi do toho.

12.5.2009 11:33:07

přiznej se
Ctrl+C Ctrl+V?

Je to dobrá hra i bez rozšíření, nebo je to nutnost? Např. Galaxy Truckera si už bez expanze nedovedu moc představit

12.5.2009 11:36:27

Elenistar
I bez rozšíření ti vystačí na dlouho, nemusíš se bát, že za týden poletíš pro Dunwich a Kingsport. A pokud zvládáte WoW, měli byste dát i Arkham, co se angliny týče.

12.5.2009 11:44:38

sydo, nebo kdokoli
Jsou pravidla složitá? O víkendu jsme hráli poprvé Wotra, a spíš koukali do pravidel než hráli.

12.5.2009 11:54:32

Elenistar
Ani ne, ale doporučuji si před hrou s přáteli dát pár kol sólo, ať ti přejde do krve tempo hry. Jinak se vlastně jen řídíš podle karet. Já to hrál s lidmi, kteří nejsou moc hráči a přešlo jim to do krve během pár kol (a pak si běželi koupit Descent :D).

12.5.2009 12:10:58

sydo
Po Descentu pokukuji již delší dobu. Ale mám Dooma, ateď nevím, zdali, není Descent jen Doom ve fantasy světě. Doufám, že jsem teď neplácnul hroznou blbost.

12.5.2009 12:25:43

Vybíráme z Bazaru

Carcassonne: rozš. Kupci a stavitelé (stará graf.)
Carcassonne: rozš. Kupci a stavitelé (stará graf.)
Akt. cena: 399 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas