Kooperativní hry : Která je nejlepší?

Zajímají mě vaše názory a zkušenosti s kooperativními hrami. Samozřejmě mě zajímají takové ty dvě nejprofláknutější : Arkham horror a Shadows over Camelot, ale klidně poreferujte i o dalších. Sám jich moc neznám. Chci si nějakou pořídit, tak bych si rád udělal přehled a možná bude i zajímavé diskutovat o tom, která je podle vás nejlepší.
31.1.2009 16:14:49

AH
Já mám zkušenosti pouze s Arkhamem a mohu ho jen doporučit. Je atmosférický, těžký a v krásném provedení. Láká mě i Battlestar Galactica, která je te začátku kooperativní, ale pak se objeví zrádci, podobně jako v Camelotu,který mě ale podle popisu a recenzí moc nezaujal. Každopádně na Battlestar Galacticu koukni, prý je to super hra, ale chce to tak alespoň 4 lidi, Arkham jde hrát i solo.

31.1.2009 18:37:57

A Touch of Evil
Je to hra využívající herní systém Arkhamu (dalo by se docela říct i povedená kopie, avšak se spoustou nových věcí). Lze hrát i kooperativně, stejně jako Arkham, navíc i soutěžně, kdy hráči hrají každý sám za sebe. Kvalitu hry podtrhuje naprosto luxusní zpracování, fantastická grafika herních karet, báječné obrázky, žetony i karty potažené plastem... Pro mě je to největší objev loňského roku...

31.1.2009 19:35:10

Camelot a Space Alert
Tak já mám zase Shadows over Camelot a taky mohu doporučit, hlavně pro milovníky artušovské legendy je tato hra nutností. Je to zábavná hra s kvalitním materiálem a mohou ji hrát v pohodě i děcka.
Ještě jsme hráli Space Alert, ale ta chce už zkušenější a ostřílenější hráče a potřebuje odehrát víc partií na zvládnutí hry. S děckama nám to moc nešlo, ale máme odehráno málo partií. Věřím, že ve zkušenějším kolektivu to může být docela pecka.

31.1.2009 19:35:13

Arkham a Shadows over Camelot
Přidám i svůj názor na tyto dvě hry, které mám.

Arkham je pro mě v tuto chvíli nejlepší hra, která má jedinou nevýhodu. Tou je délka hry (i když se snažíme, tak se pohybuje kolem 4-5 hodin). A když jsme přidali rozšíření Dunwich's Horror, tak z toho bylo víc než 6 hodin (ale parádní zábavy :).

Shadows over Camelot je super hra na prvních pár zahrání. Pak se bohužel začíná dost opakovat. Zatím jsme tedy nehráli se zrádci ani s rozšířením Merlin's Company, takže tento můj názor berte prosím torchu s rezervou. Co je zajímavé, SoC je hodně oblíbený u holek (ty ho mohou hrát skoro pořád :-).

31.1.2009 20:06:11

Arkham a Camelot
Ještě přidám poznámku, s hodnocením Arkhamu souhlasím (jedna z mých dvou nejoblíbenějších her - druhá je Descent) až na stížnost na dlouhou herní dobu - naposledny jsme ve třech zvládli dvě partie za slabé čtyři hodinky ...

Camelot je právě dost repetitivní, navíc ve hře není "moc co dělat"... hráč většinou nemá moc na výběr. Pro mě z toho nakonec vylezla poměrně nudná a nezajímavá hra, ačkoli se mi moc líbí téma a i zpracování je pěkné. A přítulkyni se samozřejmě líbí :-)

31.1.2009 21:19:01

LOTR
A co Lord of the Rings The Board Game od Kniziaho? Mam ji vyhlidnutou uz delsi dobu, ale porad nejsem rozhodnut do ni tech 1200 vrazit.

31.1.2009 23:03:58

re Lotr
No, lotra jsem kdysi pořídil a mám k němu i dvě rozšíření (byla to nějaká odměna za něco, za peníze bych si to asi nekoupil) a ještě jsem to nehrál ... ale vypadá to na docela pěknou a vcelku nenáročnou kooperativní hru ... dokonce i pěkně provedenou a s atraktivním tématem :-) Ale trošku mi to připomíná Camelot, tak snad to bude o něco zajímavější ...

31.1.2009 23:47:22

Shadows over Camelot
vidím to podobně jak zeus, ze začátku je to výborny, ale časem se to ohraje a spousta věcí už se dělá automaticky a to napětí co je asi tak dobrý udělat z toho vyprchá.

1.2.2009 14:45:18

SoC
zajímavý a já právě přemýšlel nejvíc o tom Shadow over Camelot. Artušovskou legendu mam totiž hodně rád. U Arkham horroru mě dost odrazuje ta složitost a herní doba. Přece jenom teď jsem si na speciální dlouhé hraní pořídil Twilight impérium, tak bych chtěl zase něco trochu kratšího co se dá hrát i na akcích.

1.2.2009 14:56:26

red november
zkus Red november, je to malá krabice na přenesení a je to sranda. Parta gnomů se snaží uniknout z havarované jaderné ponorky a odvahu si dodává grogem :)

1.2.2009 15:12:07

SYDO
od kolikahracu je ten Red November? Nekde jsem cetl ze od 3, tak jsem se o nej vice uz nezajimal, ale tedkom jsem se dopidil zase jinde, ze je uz od dvou hracu.

Jinak zminila se tu vubec hra Pandemic?

1.2.2009 15:34:25

ringo
Jo, tak to nevím, ale na Fortress:Ameritrash někdo psal, že to i rád sóluje, takže podle mě to půjde v celém rozsahu hráčů.

http://fortressat.com/index.php?option=com_myblog&show=The-Joys-of-Red-November.html&Itemid=240

Pandemic - pro mě osobně jedna z her, nad kterou s evšichni rozplývají, ale mě vůbec neoslovila (stejně jako Doba Kamenná, Race for the Galaxy a Dominion). Koukám, že asi nejsem sám, když ji nikdo nedoporučil :)

1.2.2009 15:43:25

2 SYDO
ja na Pandemic docela spoleham:-) Ale jinak treba Red November me laka jeste vice. Taky mam ale urcity sortiment her, ktere vubec nejak nemusim a nebudi muj zajem. Je to shodou okolnosti rovnez Doba Kamenna, Race for the Galaxy, Dominion, jeste bych pridal Cuba. Ale u toho Pandemicu mam takove tuseni, ze to neni jen prehypovana hra, ze to bude mi neco do sebe, i kdyz me dlouho odrazovala svym grafickym ztvarnenim.

1.2.2009 16:11:43

To Sydo a Ringo
Překládám teď pravidla "RED NOVEMBER - Rudého listopadu" a ten grog nepřekládám jako grog, ale jako vodku, protože je to na těch žetonech jednak graficky spíše láhev vodky, jak šálek horkého grogu a pak se očividně jedná o parodii na ruské námořnictvo - potažmo film a novelu Rudý říjen - hon na ponorku, takže si myslím, že ta vodka tam sedí víc. Taky na stránkách Faiduttiho tam byla malá zmínka, že je to ruské trpasličí námořnictvo. :-) A ještě uvažuju, že Gnomy nebudu překládat jako trpaslíky, ale jako soudruhy. :-) Co ty na to.
Jinak pro Ringa. Ve FAQ byla odpověď na hru ve dvou a samozřejmě to jde, ale každý hráč hraje se dvěma námořníky.

2.2.2009 01:00:37

To Ringo
Už několikrát jsi použil pojem přehypovaná hra. Můžeš mi srozumitelnou formou vysvětlit tento pojem - nechápu ho.

2.2.2009 01:01:40

Pandemic
Osobně se na Pandemic těším. A ať už k Pandemicu, nebo k jakékoliv hře chci říct, že nemám rád takové ty názory buď že je to super, když se o tom všude mluví že je to super a nebo naopak takové ty naopak strašně přemoudřelé jedince, kteří zase naopak říkají, že se o něčem zbytečně moc mluví, že to nestojí za to - takové ty brouky pytlíky, kteří když o něčem většina mluví kladně, tak oni aby ukázali jak jsou moudří, tak to musí shodit. Vyslechnu si názory, ale obrázek si udělám sám až si hru osobně vyzkouším. Pak můžu kritizovat ze své osobní zkušenosti.

2.2.2009 01:08:16

To Ringo
Tak jak jsem tě měl možnost v diskuzích poznat, tak chápu že pro tebe není Doba kamenná - je to víceméně taková jednodušší rodinná hra a ty jsi hráč a taktik. Ale moc by mne zajímalo proč odmítáš Race for the Galaxy ? Pro mne je to celkem super hra u které se musí hodně přemýšlet. Je ale pravda, že tam prvek náhody je, že když ti nejdou karty tak nic nevymyslíš. Asi proto?

2.2.2009 01:12:43

2 KREN
zacnu od konce - Race for the Galaxy nemusim z nekolika duvodu a jsou zcela jine nez u Doby Kamenne. Jednak je to preklad, vydavani ruznych prelepek a podobne na me nepusobi dobrym dojmem a jednak nejak (alespon prozatim) vubec neresim karetni hry. Hral jsem San Juan a jako ne ze by to bylo spatne, ale radsi sahnu po Puerto Ricu primo nez po nejake nahrazce do vlaku. Race For The Galaxy je udajne San Juan ve sci-fi. Nevidim púroste duvod to mit. C ose tyce Doby Kamenne - tam jde spise o to, ze ta hra v sobe spolkla x ruznych mechanismu, ktere mam v jinych hrach podane mnohem lepsim zpusobem (IMHO podotykam) a ta Doba Kamenna tak pro me pusobi moc ucelove a snazi se nalakat pozlatkem jako je opravdu nadherny herni plan, na kterem ja osobne mohu dycky oci nechat jak jej vidim. Stejny pripad je hra Cuba.

Prehypovanost - to je presne to, com trpi Doba Kamenna - hrace nalaka to pozlatko, pak to hraji pomalu vsichni, vsichni o tom mluvi, vsichni jsou strasne nadseni a obvykle jde o hry, ktere uz tady davno byly, jen proste nemely tak hezky ten herni plan. Jakom e dokaze graficke zpracovani dycky nadchnout, ale chci za nim videt i neco vice. Pokud za sebou schovava jen vykradene napady a jeste k tomu s chybami, tak na to ja proste naletet nechci. Tim nerikam ze ta hra nemuze pobavit a ze ti co ji hraji jsou noumove, abych nebyl spatne pochopen.

2.2.2009 06:48:34

2 Kren - ad Red November
Red November - ti rusaci popijejici vodku a zapasici s vlastni jadernou ponorkou me napadli hned, jak jsem si precetl, o cem ta hra je. Rikal jsem si, ze to schovali za gnomy, aby asi rusaky neurazili. Jinak bych zustal u nejake formy koralky, nevim jestli jedou zrovna na grogu. A kazdopadne zustat u Gnoma, protoze Gnomove jsou ve fantasy svete konstrukteri ruznych stroju vcetne ponorek, trpaslici jsou jen lamaci kamene a dobyvaci drahokamu a boji se vody jako cert krize, urcite bych je necpal do ponorky!:-)

2.2.2009 06:49:51

2 Kren
Gnom se neda prelozit, Gnom je proste Gnom. Fantasy rasa, podobne jako Elf. Moc bych do toho nedaval takovou tu lidovou tvorivost se snahou za kazdou cenu prelozit uplne vsechno. Pamatuji si na priserny preklad PC her Baldurs Gate a Icewind Dale ci Neverwinter Nights, kde napr. Nevewrwinter coby nazev by mohl zustat v puvodni podobe a nekdo to prelozil do ofiko prekladu jako Nikdyzima, coz zni hrozne. V jinych pripadech zase nekde nekteri treba prekladaji Elfy jako skritky, coz me muze dycky dozrat. Tak jen hlavne se nepokoust najit cesky vyraz pro Gnoma, takovy totiz neexistuje, Gnom je proste nazev a nazvy se neprekladaji.

2.2.2009 06:54:54

Kursk?
Zajímalo by mě, co na Red November řeknou hráči v Rusku - havárie, ožralá posádka...

2.2.2009 06:56:17

2 SYDO
proto jsou tam ti Gnomove a ne rusti soudruzi:-) Ale kdo trochu premysli, tak se urcite dopidi praveho vyznamu, takze se mozna rusaci urazi tak jako tak, jsou strasne urazlivi (viz napadeni podoby domaciho skritka s Putinem v Harry Potterovi:-)

2.2.2009 07:06:01

Red November
Prozatím se neurazili, prodejci suše konstatují (starší generace bude rozumět:))):

Наиболее интересная сентябрьская новинка FFG — игра про гномов-подводников Red November. Карликам придется противостоять пробоинам, пожарам, перегреву реакторов, голодному кракену. Название игры явно намекает на известный роман Тома Клэнси «Охота за «Красным октябрем»…

2.2.2009 07:49:21

Překlad Red Novembera
Určitě bych také ponechal Gnómy kvůli jejich pověsti vynálezců-popletů ;-) Ta vodka je určitě lepší než grog, ale možná bych přeci jen zůstal u obecnějšího (a lépe se hodícího do fantasy) "kořalka".

Jinak Krene oceňuji, jak si s překlady hraješ a dotahuješ je (viz ty termíny, co teď řešíme).

2.2.2009 07:54:08

Red November
Koho to zajímá,přečtěte si history of the game na stránkách Faiduttiho (http://www.faidutti.com/index.php?Module=mesjeux&id=566&fichier=524) - pracovní název byl Save the Kursk a místo grogu byla vodka.

Pro Křena: Nechala bych gnomy a grog. Myslím, že kdyby chtěl trpaslíky a vodku, nechal by tam dwarves a vodka. I když asi v chaosu hry převáží označení "trpaslík"...

2.2.2009 07:55:22

Vybíráme z Bazaru

Divokej vodopád
Divokej vodopád
Akt. cena: 12 Kč
Končí za: 21 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas