rbx
rbx - avatar

iPad - nový směr v deskových hrách?

Apple, alias Steve Jobs posledni dobou slavi uspech se vsim, na co sahne a urcuje trendy. Nedela dokonale veci, proto je divne, ze mu na to skoci takova spousta lidi a posleze se ho diky tomu snazi vsichni napodobit. Ja se radim tez mezi ty lapene a jakmile budu mit prilezitost, tak si iPad koupim. Uz kvuli tomu, ze na nej Days of Wonder ohlasili verzi hry Smallworld.
Vice zde: http://www.daysofwonder.com/smallworld/ipad

Libi se vam to? Me moc! Chapu ze mit krabici, to rozbalovani a vylupovani zetonu nic nenahradi, ale tohle stoji $4.99! Predpokladam, ze to je jen pro dva, ale i tak to stoji za povsimnuti.
8.4.2010 16:48:52

PJ

rbx, Richmond
Souhlas. Ale nesouhlasím, že neexistují kvalitní PC hry s kvalitní současnou grafikou a současně mají myšlenku a nejsou prvoplánově konfliktní. Doporučuju se podívat na Steam do sekce Indie hry. Namátkou několik kousků: Braid, Osmos, Machinarium, Misadventures of Mr. Winterbottom, Cogs, fenomenální Portal. Bombastické a i v současnosti originální hry s myšlenkou a navíc za velmi přijatelné ceny. Prostě to není mainstream ;-)

17.6.2010 16:17:50

PJ

husak
Jo.
Choď sem častějc ;)

17.6.2010 16:19:57

rbx

husak, PJ
huak: dobry!

PJ: jj, ja jsem netvrdil ze nejsou. Jen jsem se zastaval technologickeho pokroku. Bohuzel ty hry, co jsi vyjmenoval, nejsou technologicky az tak pokrokove, nebo alespon ty z nich, ktere znam (Braid, Machinarium, Portal). Spis to je o napadu ci atmosfere. Ale ty vymakane, technologicky dokonale hry jsou vesmes furt to same, alespon jak sleduju LEVEL. Taky tam jsou hrozne radi, kdyz se objevi nejaka technologicky vyspela perla. Nejsem zadny velky hrac, ted uz stiham jen casual hry na telefonu, takze nemam komplexni prehled o vsem co vyjde a cerpam hlavne jen z LEVELu, ale tam je fakt, ze to prolistuju, pobavim se nad autorskymi clanky, nad Rybkou a Vavrou, hardwarem a rychle prelitnu recenze. Vetsinou je ctu az v nektere z nasledujicih navstev WC, protoze tech perel ala ICO, Braid ci Machinarium moc neni.

17.6.2010 17:06:25

PJ

rbx
Jasně, že to nemůže mít bombastickou přeefektovanou grafiku, když je to pidihra, kterou dělá na koleně několik lidí bez záštity megavydavatele. Ale ani si nemyslím, že by ta grafika byla zastaralá, nekvalitní či nedokonalá; ano, není to highend, ale to ani přece nejde a nikdo to u takových her nečeká. Mně připadá adekvátní a postačující a kolikrát je v tom víc výtvarného kumštu než v kdejakých high-end hrách, kde se sice usiluje o fotorealistické textury a šílený fyzikální modely, ale celá grafika je pak sterilní, nudná a povrchní, až to bolí (nemluvím ani o obsahu hry). Velká výhoda těchto indie her je přístupnost - nejsou většinou prvoplánově násilné.

Máš pravdu, že existuje hrozně málo technicky promakaných her, které jsou kvalitní i po herní stránce. Sem řadím z poslední doby snad jen Half-life (i když taková sláva to herně taky není)...

Z těch starších třeba ve své době Psychonauts (to vlastně zas po grafické stránce pecka nebyla z hlediska technologie, ale spíš z hlediska originality), Sacrifice, Atlantis 1, Abe's Oddysey (to bylo jen 2D)... je toho fakt málo.

U těchto her je problém, že mají menší cílovku a ta high-end grafika stojí dost peněz :-(

17.6.2010 17:34:04

Abe's Oddysey
mě bavila hodně. Trochu mě znepokojuje, že mě tam nejvíc bavilo prdět :)

17.6.2010 17:36:08

rbx

PJ
a co vsemi vychvalovany Mass Effect? Ja to tedy nehral, jen jsem videl obrazky a cetl recenzi. A pak take Fallout 3, ale to same jako ME, nehral jsem a tato saga me nikdy nijak moc nebavila.

Naopak Half life me bavil hodne, to melo super atmosferu.

17.6.2010 17:57:59

PJ

rbx, sydo
sydo: jo jo, to jsem měl na druhém místě (pane Bašto, neprďte nám tady). Jinak mě nejvíc bavilo hledat secret areas. Zachránil jsem 93% Muddokonů z nutných 50% ;-)

rbx: Tak to souhlasím, atmošku má HL bezkonkurenční, už od dob jedničky. Jako znalec HL určitě znáš tohle: http://www.youtube.com/watch?v=slRsexrhbG8 :-D Jinak Fallouti ani ME mě nezaujalo.

JJ, byly dobrý hry. Koukám, že máme na co vzpomínat (dneska jedu taky už jen casual). Vybavilo se mi ještě pár titulů: Shadowman (našel jsem 100% secretů, to mě hodně bavilo), Sanitarium (to mělo atmosféru), Neverhood (pecka), World of Goo - nejdna z nejlepších současných indie...

17.6.2010 18:18:22

rbx

PJ
ale kdyz uz jsme u toho iPadu :-) A zacali jsme probirat casual... tak moje soucasna nej casual hra je Glass Tower 2.

17.6.2010 18:37:14

to PJ
Uáááááá! Shadowman! Naprosto neskutečná záležitost! Ale největší herní odvaz byl pro mě stejně Planescape - Torment.

17.6.2010 19:57:49

debata se tu zvrhla opet do vychovne formy koukam:-)
ja bych jeniom dodal, ze psychologicke studie nejednou dokazaly, ze pocitacovehry zvysuji inteligencni vyvoj deti a uci je dovednostem, ktere by nasi dedecci mohli zavidet (vsimneme si jak to vypada, kdyz je clovek absolutne i uzivatelsky analfabet a poklepani mysi chape jako ze s ni 2x tukne o stul:-) To je dasli kapitola, proc povazuji uceni se informacnim technologiim za nezbytne a ona ta hra je nekdy tim prvnim kruckem. Samozrejme vse s mirou.

Ja osobne hram fandim a jestli mi na nich dneska neco vadi, tak to, ze sestale zjednodusuji a to, co kdysi kladlo na hrace vysoke naroky i v tech hrach, je dneska ad absurdum zjednodusovano na bez a zastrel.

17.6.2010 20:30:04

Merlin
Planescape Torment - naprostá dokonalost. Souhlasím :)

17.6.2010 20:35:46

skvělé hry
Tak jsem se pročetl trochu níž. Nějak jsem to tady nesledoval.
Abe' Odyssea taky nádherná záležitost, už si nepamatuju kolik jsem jich našel, ale rozhodně ne 93%, to teda PJ gratuluju :).
No a Mass Effect 1+2 jsem zahrál na jedno nadechnutí teď v dubnu. Musím říct, že po pár suchých letech mě tohle chytlo za srdce. Sci-fi, parádní příběh .. dnes mi kolega ukázal knížku Mass Effect - Zjevení ... takže asi se dám brzy do čtení.

17.6.2010 20:42:30

hry
me treba ten PT nejak nebral, ale to bude asi tim, ze mam averzi k infinity hram, moji kone jsou z RPG na PC Dark Sun 1, 2, Ultima 7, Amberstar, Ambermoon (Amiga), Albion + velka spousta dungeonu jako Ultima Underworld, Lands of Lore, Betrayal at Krondor (doporucuji krenovi, velmi vypravne a vubec ne lehke RPG podle knihy:-), Stone Prophet, Stonekeep, Wizardry VII, Ishar a Beholder trilogie, Might and Magic 3, 4, 5, Krynnska Trilogie, Pool of Radiance a jeji 4 pokracovani, z japan. RPG zminim alespon FF 4, 5, 6,7, 8, 9, 10, Star Ocean 2, Dragon Quest 4, 5, 8, Parasite Eve 1, Grandia 1, Xenogears, Xenosaga 2, Golden Sun....sakra tech her je a to jsem jen u RPG:-)

17.6.2010 21:12:26

rbx

Ringo
ovsem to jsou dobre vykopavky. Lands of Lore I jsem hral a dohral nekdy pred 18 lety, pokud mi pamet slouzi :-)

17.6.2010 21:34:22

rbx
jiste, hraji jen vykopavky, protozer jak jsem psal, nove hry mi nic nerikaji, nemaji mi co nabidnout a nez startovat zanovni echtovni Mass Effect, tak radsi nastartuji DOSbox nebo emulator Amigy nebo SNESu:-)

17.6.2010 22:00:13

Ringo (psychologicke studie, stoupajici inteligence a dovednosti, ktere by dedecci zavideli)

No, kdyz vidim nektere jedince s pobledlym oblicejem protazenym na uhlopricku monitoru a neustale cukajici pravici, asi bych uprednostnila, aby si tu inteligenci nezvysovali az tak casto....

17.6.2010 22:11:48

PJ

Ringo
Takovou "studii" bych teda chtěl vidět :-D Souhlasím, že URČITÉ počítačové hry mohou prospět a určité vlastnosti zdokonalit, ale na druhou stranu, sociální kvocient jde hraním do řitě, a to mně připadá mnohem závažnější, než jestli bude mít IQ o deset punťů vyšší.
Kdybych viděl potkal svýho prapradědka, nevím, jestli bych se mu odvažoval říct, že mi může závidět inteligenci, ale jsem si takřka jistej, že by mě považoval za degeneráta.
A když vidím určité "představitele" současné dospívající generace disponující údajně záviděníhodnou inteligencí, mám mrazení v zádech.

17.6.2010 22:51:20

SODOVKA, PJ
neberte to ta kextremisticky, nejake studie proste byly udelany. Neprevracet na extrem, ze kdo hraje Doom, tak se mu zvysuje inteligence. Pochopitelne ze ta studie se zabyala jen urcitym druhem hrani na pocitaci. Tim ze nekdo bude v Armagedonu rozrezavat kravy cilkularkou na blatniku inteligenci neziska, spise naopak. Ja jsem to spise tak nejak chtel odlehcit a nedelat z vyvoje demona, ktereho je treba zastavit. Kazdy extrem je spatny, ale zase videt za tim vyvojem zlo...trochu mi prispevek PJ pripada jako brblani meho prestarleho dedy o tom, ja ta jejich generace mela uroven, zatimco dneska vyrustaji z mladych sami degenerati. Pritom svet je a asi bude stale +/- stejny. Budou inteligentni jedinci, budou hloupi jedinci, budou prumerni jedinci akazdy si najde sve misto v zivote. A v neposledni rade sevzdynajdei magor schopnyrozpoutat svetovou valku. Nejake pocitace ahry s tim nemaji noc spolecneho. Kdysi s ilide hrali akorat proste jinak:-)

17.6.2010 23:06:08

PJ

Brblání senilního starce
Já jen říkám, že taková studie je buď přímo blbá, špatně interpretovaná nebo prostě neobjektivní a tedy nevědecká. Extrémy nedělám (extrémní mně připadají spíš Tvé výroky o závisti dědečků) a nic nepřevracím. U počítače jsem strávil roky a her odehrál stovky. Něco mi to dalo a víc mi to vzalo. Proto možná zním tak zahořkle - nerad bych, aby se z toho stával trend a když slyším v busu malé pařánky, mám pocit, že to riziko tu je. Proti technologiím nic nemám, to snad jasně vyplynulo z předchozích příspěvků. Ale svět není stejný. Jen nejsme schopni rozpoznat změny.

17.6.2010 23:22:04

PJ
jak muzes posuzovat nejakou psychologickou studii, kdyz ji neznas?

18.6.2010 08:16:24

PJ

Ringo
A ty ji znáš? Prostě odmítám věřim těm závěrům, které jsi zde uvedl. Dej sem odkaz, ať se můžeme bavit konkrétně.

18.6.2010 08:28:22

to PJ
Dej si pozor, Ringovo hobby jsou určitě kromě deskovek psychologické studie a po nocích surfuje po všech světových vědeckých pracovištích. Já bych se s ním na vědecké půdě do křížku nepouštěl :D:D:D.

18.6.2010 08:34:26

to Ringo

Ringo, o studiích si myslím své - dostali grant, bádali a bádali, prezentovali výsledky na konferencích, zveřejnili poznatky v mezinárodně citovaných sbornících, pár si jich na tom udělalo PhD, pár se jich mezi sebou pobilo o spoluautorství, no a mediálně se proslavili publikací svých úžasných závěrů v televizi nebo někde na webu....

A naprosto souhlasím s PJem, co se týče sociálního kvocientu...

Středoškolák nedoběhne na autobus, protože si myslí, že to celé zresetuje nebo potáhne za slider a autobus zpomalí. Když mu bus ujede, nedokáže se lidí kolem zeptat, kdy jede další - je totiž tak zvyklý na ICQ a SMS, že už nedokáže verbálně komunikovat.

18.6.2010 08:42:47

dědeček
vím jedno - klidně budu za degeneráta, ale OPRAVDU mě nebaví sušut seno tuny, dojit kozy, pást krávy, okopávat hektary polí,...
je jiná doba a je třeba to tak brát

18.6.2010 08:50:05

PJ

Ella
Můj pradědek nebyl zemědělec a já se o zemědělství rozhodně nezmiňoval. Asi bychom se fakt měli vrátit k tomu iPadu - v této rovině se diskutující navzájem vcelku chápali...

18.6.2010 09:05:11

Vybíráme z Bazaru

Full Throttle! od Friedemanna Frieseho
Full Throttle! od Friedemanna Frieseho
Akt. cena: 222 Kč
Končí za: 7 dnů

Offcanvas