Faktor o-hratelnosti

Jak dlouho vám obvykle vydrží nadšení z každé další partie oblíbené hry, než se hraje jen sporadicky a nakonec skončí ve skříni mezi vánočními ozdobami a dárky od babiček?

Vím, že u každé hry je to jinak, ale zkuste pár příkladů.

Třeba u nás teď už téměř rok hrajeme BSG (1-2x týdně) a ne a ne se omrzet. Podobně na tom byl dříve Arkham, který kraloval také téměř rok, ale s každou další expanzí se stával těžkopádnějším a už jen samotná příprava brala chuť do hry. Takže odpočívá v pokoji ( spolu s A touch of evil a Warrior Knights)

Takže mých 5 vytrvalců:
1. BSG
2. Fury of Draccula
3. Arkham Horror
4. Citadela
5. Vysoké napětí

A hry které se omrzely velmi rychle:

1. A touch of evil
2. Shadows over Camelot
3. Poštovní kurýr
4. Osadníci z Katanu
5. Warrior Knights

2.2.2010 19:20:44

Drussbarb
z tveho vyctu mam dva pocity. Nevim ktery se trefuje do reality. Ale jeden je - ze te vesmes stolni hry nebavi. Druhy pocit je ten, ze mas smulu a stale jsi jeste nenarazil na ty prave:-)

5.2.2010 14:34:54

a k Carcassonne
detinkse mi nepripada, vzdy mi jen prislo jako zacatecnicke, spise takova brana k tem lepsim hram pozdeji. Dokonce bylo pro me mene nez Osadnici. Zvlastni na tom je, ze Osadniky uz nemusim, Agricolu jsem prodal, stejne jako Puereto Rico, Caylus a podobne, ale Carcassonne, byt zacatecnicke apotencialne prevalcovatelne temi vetsimi hrami u nas stale zustava a zatim me nenapadlo, ze bych jej prodal. Kdyby mi pred rokem nekdo rekl, ze Agricolu prodam a vratim se k Carcassonne, tak bych si poklepal na celo, prottoze pred tim rokem jsem po prvnich partiich nabyl dojmu, ze uz nikdy nebudu mit potrebu hrat Carcassonne:-) Ale ma to jeden hacek, je to zelene Carcassonne: Lovci a beraci. To klasicke modre me moc neuchvatilo, ale bavime se porad principielne o Carcassonne:-)

5.2.2010 14:38:02

To all
To Kren: Ja to s tou nahodou myslel tak,ze mne nebavi nahoda v Carcasonne. V TtR mi nevadi,protoze cilem je to sexy spojovani mest a budovani site zeleznic.Tak mi v Carcasonne hrozne vadil fakt,ze je vice nez dobre vedet,kolik se vyskytuje kterych karet. U vlacku tohle nehrozi.
Batttlelore a MtG jsem dal do souvislosti s tim,ze se jedna o hry primarne pro dva hrace.Bohuzel,pres pocatecni nadseni Battlelorem jsem nedokazal odolat vabeni MtG.Kdyz uz mam vyjimacne cas na deskohrani,tak MtG ma neotresitelnou pozici.Ve hrach pro dva ...
A Cesko-clovek se mnohe nauci,ale...kdo se nevyzna v zemepise,ceka proste na okamzik,kdy se vyskytne v zaplave nesmyslne tezkych otazek nejaka trivialni.Taky jsem to prodal,nebavilo to nikoho tak,aby se prvni dve tri partie opakovaly...

5.2.2010 16:17:31

To Beholder
Je mam ke Carcasonne proste nepochopitelnou antipatii.Mozna prameni z toho,ze to donesl k vodni dymce kamarad,ktery moc chtel vyhrat a melo to cele takovou pachut... Proste to neni podle meho gusta,stejne jako nemam rad vino,nemam rad Carcasonne :)

5.2.2010 16:19:31

PJ

Všem - má to smysl?
Nic ve zlém pánové, ale má to smysl?
Drussbarb tady napsal, co ho baví a co ne. Je zbytečné to logicky obhajovat a vysvětlovat si navzáejm co a jak. Každý máme jiný vkus. Bavit se o tom proč ho takový máme a jak to to cítíme podle mě spíš snižuje atraktivitu a informační hodnotu tohoto vlákna.
Jo a taky je to k prdu, protože to nikam nevede - nikoho neovlivníte.

5.2.2010 16:22:58

To Ringo
Uhodils hrebicek na hlavicku.Zatim musim rict,ze mne deskovky fakt moc nebavi.Hrozne dlouho jsem je resil,kupoval,posleze prodaval.Hraju jen s kamarady,hrat s cizima lidma jen proto,abych si zahral,jsem zkusl v brnenskem klubu a s kvilenim jsem z tama utekl,protoze jsem si pripadal jak v arkhamskem blazinci. Vypsal jsem vlastne vsechny deskovky,zahral jsem jich uz dost,abych si udelal nazor (ale zdaleka ne tolik,abych mohl oponovat znalcum).Bohuzel u pritelkyne je jazykova bariera,ostatni kamaradi misto deskovek jdou radsi na pivo,jediny muj spoluhrac investoval stejne jako ja hrozne moc penez a casu do MtG,ostatni deskovky to maji moc a moc tezke.Se zbytkem sveta jsou z her,co mame,hratelne fakt jen vlacky.Modlim se,aby byl Arkham horror jednou cesky aniz bych s tim mel nejakou praci navic (vystrihovani,tisk apod.).To je posledni ma nadeje spolecne se Small worldem.A ted,sezerte mne :)

5.2.2010 16:24:55

Drussbarb
Buuuurn the witch!!!!

Ne, sranda :-D. Máš legitimní názor ;-) Je to prostě hodně individiální - já dřív hrával Magic i závodně (byl jsem spokojený), ale přešel jsem na deskovky a je to pro mě víc, než adekvátní náhrada a v lecčem Magic předčí...

5.2.2010 16:28:30

Kedrigern
Jj,ja nepochybuju,ze nekde ciha deskovka,ktera mne chytne za ... sak ty vis co.Ale zatim jsem ji nenasel,k me smule.Boze,at umi AH cesky!

5.2.2010 16:32:35

Omlouvam se za zaneradeni
vlakna,ale pri tech mych recickach o tom,jak mne nebavi deskovky se nekolikrat denne cumim na zdejsi web,ctu diskuze,obcas neco napisu.Velmi sleduju deni kolem prekladu AH,sledoval jsem ohlasy na Small World a ted cmucham okolo Runewars,jsem nepolepsitelne idealista,zda se :)

5.2.2010 16:37:28

Joe

Arkham Horror
No, co ti ja viem... podla mna Arkham Horror nie je kandidát na lokalizáciu... Aspoň zatiaľ si to neviem predstaviť. Takže sa asi všetci budú musieť uspokojiť s lokálnym prekladom ;)

5.2.2010 16:49:24

Neohratelnost
kdybych nemusel jíst, pít, spát a sr.., tak hraji toto:
Command and Colors: Ancients
Command and Colors: Ancients Greece & Eastern Kingdoms
atd. atd. atd.:)
je jich celkem pět
Micro Mutants
Successors - bohužel není zatím s kým
Gloom
Gold und Rum
Battlestar Galactica
Člověče nezlob se
.
.
.
jedinou hru, kterou vážně nemusím již nikdy vidět je DIXIT, strašný zážitek, kdy mé asociace nebyly pochopeny mne absolutně odradil jen o ní mluvit.

5.2.2010 17:07:47

Vytrvalci vs. Omrzelci
Vytrvalci:
1) Ingenious
2) Ticket to Ride: Europe
3) Osadnici
4) Jambo

Prvni 3 jsem hral vice nez 100x. Ingenious se mi trochu omrzel ve vice lidech (moc nahody), ale ve 2 jsem ochotny hrat kdykoliv. TtR:Europe uz nehrajeme tolik, jako drive (ciste kvuli tomu, ze her je hodne), ale rozhodne jsem ted byl nadseny z rozsireni 1912, dodalo to hre novy naboj. Jambo muzu doporucit vsem CCG odchovancum.

Omrzelci:
1) Thebes
2) Citadels
3) Saint Petersburg
4) Carcassonne

Vsechny jsem hral vice nez 20x. Na reprint Theb jsem se moc tesil, prvnich par her celkem bavilo, ale pak jsem prokoukl, ze clovek nevyhraje zasluhou dobre strategie, ale pouze diky stesti. Jeste to obcas vytahneme (manzelka to ma rada), ale nic uz od teto hry necekam. Citadely trvaji prilis dlouho na to, ze je to prevazne o nahode, nejradeji jsem mel hru se 2-3 hraci, ale je spousta jinych her, ktere se ted zahraju radeji. U Saint Petersburg jsem udelal tu chybu, ze jsem hral PC verzi s dobre udelanou AI (nekolik set partii), je to ciste o tom, jak dobre hru znate a jak ji znaji vasi protivnici. Pokud ji znate lepe, drtive vyhrajete, pokud jste vyrovnani, rozhodne jake karty na vas vyjdou. A Carcassonne uz tu bylo sklonovane mnohokrat.

5.2.2010 23:22:57

Sachy
Jelikoz se mezi dnesni popularni deskove hry zaradily hry karetni a take se zminila posvatna hra Sachy, hra mistru, filozofu, basniku a strategu, navic autor o ni hovoril jako o pro nej nudne, tak se musim Sachu zastat.
Sachy a Go jsou dve hry, ktere jsou pojmy, ktere jsou kategoriemi nad kategoriemi, jsou skvostem a vrcholem lidske myslenky. Jsou to hry, v nichz neexistuje zadna nahoda, jsou to hry, v niz zazari skutecna sila mysli.
Respektuji nazor, ze nekoho nezaujmou kvuli jejich slozitosti (casto se rika: pravidla chapu, vyhrat nemohu) nebo malobarevnosti, ci jim nekdo neporozumi, ale rici, ze jsou nudne?

Tim nechci rozpoutat zadnou hadku, jen vyrknu, ze podle me Sachy jsou Sachy, Go jsou Go a pak jsou ostatni hry, deskove, karetni nebo treba s lopatickou na pisecku.

6.2.2010 19:35:41

to StevensonJunior
Pro někoho jsou totiž nudné abstraktní hry a šachy a go jsou hry, kde jde především o to zavařit si mozkové závity než o zábavu a někdo holt čisté zvařování mozkových závitů nepovažuje za zábavu ... což celkem chápu.

6.2.2010 21:04:54

PJ

Šachy
Ano, přesně jak říká křen. Speciálně u Šachu mě rozčiluje fakt, že se se studují různé partie mistrů a výsledek hry pak záleží na tom, kdo toho má více a lépe nastudováno a lépe do dovede aplikovat na právě rozehranou partii. To pro mě opravdu představuje protipól hry a kreativní zábavy a v tomto ohledu souhlasím se StevensonJuniorem, že Šachy jsou mimo kategorie, protože já bych tomu už moc hra neříkal... spíš úloha.

6.2.2010 23:03:04

porovnání neporovnatelného
Opět mi to připomíná diskuzi zda jsou lepším pokrmem jablka, nebo olivy. Ano, oboje roste na stromě, má to uvnitř semínko, zvenčí je to zelené a dá se to lisovat. Někdo argumentuje, že se na jablečném moštu nedá smažit, jiný zas tvrdí že z olivového oleje neuděláš Calvados. :-)

7.2.2010 10:06:49

Šachy
Ja bych tohle nesrovnaval, sachy jsou kralovska hra, je to i o zabave, hodne o premysleni, je to abstraktni, je to hra v kategorii slozitych a je to hra v podstate urcena na mereni sil hracu. Ja mam sachy zarazene uplne nekde jinde nez mezi deskovkami, byt je to hra hrana na desce. Kdyz to hodne prezenu, ping pong je taky na desce a nebudu ho srovnavat treba s Arkham Horrorem. Ten Arkham horror bych dokonce rekl, ze je blize gamebooku nez deskovym hram:-) Sachy mam hodne rad, nesouhlasim ze jde jen o soupereni nastudovanych partii, pokud to nehraji mistri, tak se clovek pobavi prostou intuici a vyvozovani logickych zaveru co nastane kdyz a nemusi mit predstudovanou najekou mistrovskou hru ktere se bude drzet. Ale ja ji proste taky nemam mezi deskovkami. To je jako by mi o sportu nekdo rekl, ze prvni je fotbal, pak dlouho nic a teprve pak az ty ostatni sportovni kolektivni hry.

7.2.2010 11:01:02

husak
s porovnáváním neporovnatelného máš pravdu, ale přátelské diskuse se většinou vedou v tomto duchu. myslím, že to tu všichni víme, ale to porovnávání nás baví a nikdo to nemyslí zle. možná pro to je to tu zajímavé, když se budou sdělovat suchá fakta a číst to budou jen ti komu se to líbí tak nevim nevim (viz Ringo a Beholder jež jsou tu podle mne jak štiky v rybníku, neuražte se kluci, myslím to dobře:-))

7.2.2010 11:03:04

Boldrick
Neurazil jsem se, protože nevím jak to myslíš.

7.2.2010 11:13:08

Boldrick
taky jsem se neurazil, protoze taky nevim jak to myslis:-)

7.2.2010 20:01:15

tak v tom případě
je to taky dobře :-)

7.2.2010 20:12:31

ad Ringo a Beholder
Já vím jak to myslel.

7.2.2010 20:31:44

kren
ja to vim taky, jen jsem tim chtel naznacit, ze se tim nehodlam zabyvat:-D

7.2.2010 20:44:09

nutný prechod od EG k AT?
Je celkom zaujímavé, že nám sa zbierka hier rozrastá podľa toho, aký web akurát objavím...
Ale začnem od začiatku:
Pred 3 rokmi sme si s priateľkou kúpili na Vianoce základné Carcassonne, ktoré sme postupne dopĺňali rozšíreniami. Potom sa nám to nejak ohralo, lebo základná hra bola príliš jednoduchá a hra s rozšíreniami super, ale zdĺhavá (je rozdiel stráviť 3 hodiny pri epickej hre a Carscassonne :) ).Takže sme hranie hier nejak odložili a hral som najmä Diablo2Exp na pc.
Toto leto som po dlhom dlhom čase zablúdil na web HRAJEME.CZ a ako v podstate začínajúci hráč som si kvôli peknej grafike vybral Dobu kamennú. Párkrát sme to zahrali vo štvorici, no keďže 95% mojich priateľov a známych ide radšej na pivo prípadné hrá počítačové hry, pochopil som, že na to ostaneme sami dvaja s priateľkou. A hrajte Dobu kamennú vo dvojici...nikdy viac :).

Tak prišla na rad stránka BOARDGAMEGEEK.com a čo je prvé na BGG? Agricola. Šup sa kúpiť ďalšiu eurohru. Po nej Vikingovia, Le Havre, Jambo. Poznáte to. Všade ticho, niekto položí žetón, druhý si potichu zahundre. Zase ticho a na konci sa spočítajú body. Vyhral som/ prehral som.

Prvý perfektný zážitok z hry sa dostavil po naslepo kúpenom Pandemicu. Bolo to zapríčinené aj tým, že je to kooperatívka , v ktorej sa neustále komunikuje a hráč má pocit, že fakt niečo ide, nechce to ostatným pokaziť atď. Prvý večer sme to hrali do polnoci 4 krát a zaspával nahnevaný na striedanie dňa a noci. Viem, že Pandemic nie je top hra, na druhej strane na ňu nalákate aj príležitostných hráčov, a to že sa bojuje spolu dáva šancu užiť si hru aj úplným začiatočníkom. Aj keď už Pandemic dlhšie nehráme, vďaka nemu som objavil iný typ hier a v podstate aj ZH, keď som hľadal nejakú ďalšiu kooperatívku, ktorou bol AH. Tak som sa nejak zatúlal na ZH. Pozriem rebríček naj hier na ZH a nevidím Agricolu :), ani Le Havre,... kde je Puerto Rico? Ale hľadaný AH je tretí...áno, našiel som pravý underground doskových hier v záplave mainstreemových eurohier :)...

Tu sa zatiaľ končí môj príbeh hľadania hier...a rozmýšľam, prečo, aj keď drvivá väčšina ľudí na ZH Agricolu a Puerto Rico vlastní, nepovažuje ich za najlepšie hry. Na tom niečo bude!
U mňa je zatiaľ top hra Agricola a Le havre. Zrejme som stále v zajatí €urohier. Aj keď...taký AH alebo čerstvé Runewars, hmm... voňajú dobre.

Je to naozaj prirodzený prechod hráča od človeče nehnevaj sa, cez dostihy a investora, ku €urohrám a následne k AT alebo je to u mňa momentálne preferovaným webom v mozzile?
Bude to zrejme aj tým, že v ČR/SR sa prekladu dočkajú najmä eurohry a máloktorý kamenný obchod má v ponuke AT hry. A tak si príležitostný hráči najskôr kúpia Carcassonne prípadne Osadníkov a môže sa stať, že všetky ich krabice budú mať červeného panáčika s vavrínom (uff, to som si vydýchol Vikingovia nemajú :)...

P.S.: Môžete mi poradiť, ktorá AT hra je super hrateľná pre dvoch, lebo zatiaľ v tom nemám prehľad...a rád by som si niečo po štátniciach a následných pár desiatok rokov so budúcou manželkou zahral :). Ďakujem

S pozdravom acedrac

Aby som nezabudol z našej skromnej zbierky od leta 2009:(pred zatracovaním si, prosím , prečítajte môj príspevok :)
TOP:
1. agricola
2. le havre
3. jambo

DROP:
1. citadela vo dvojici
2. doba kamenná
2. carcassone

13.2.2010 11:18:06

2acedrac
Dobrá AT hra ve dvou je Titan.

Já jsem taky začínal na Eurohrách, ale hodně rychle jsem přešel na AT. Já se u EU nepobavím tak dobře jako u AT. AT mě baví daleko víc a nevadí mi dlouhá herní doba, ani pořádný dice fest u některých her. Důležitá je zábava a taky konfrontace mezi hráči, což nacházím hlavně v AT hrách. Není nic lepšího než v Titanovi rozdrtit protihráčovu legii, kterou tak dlouho vytvářel:D

13.2.2010 12:15:59

Vybíráme z Bazaru

Střet Civilizací: Monumentální vydání CZ
Akt. cena: 2200 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas