Faktor o-hratelnosti

Jak dlouho vám obvykle vydrží nadšení z každé další partie oblíbené hry, než se hraje jen sporadicky a nakonec skončí ve skříni mezi vánočními ozdobami a dárky od babiček?

Vím, že u každé hry je to jinak, ale zkuste pár příkladů.

Třeba u nás teď už téměř rok hrajeme BSG (1-2x týdně) a ne a ne se omrzet. Podobně na tom byl dříve Arkham, který kraloval také téměř rok, ale s každou další expanzí se stával těžkopádnějším a už jen samotná příprava brala chuť do hry. Takže odpočívá v pokoji ( spolu s A touch of evil a Warrior Knights)

Takže mých 5 vytrvalců:
1. BSG
2. Fury of Draccula
3. Arkham Horror
4. Citadela
5. Vysoké napětí

A hry které se omrzely velmi rychle:

1. A touch of evil
2. Shadows over Camelot
3. Poštovní kurýr
4. Osadníci z Katanu
5. Warrior Knights

2.2.2010 19:20:44

Vytrvalci vs. odpadlíci
Vytrvalci:
Twilight Struggle
Arkham Horror
Ticket to Ride
Race for Galaxy
Tide of Iron

Odpadlíci:
Tannhäuser
Middle Earth Quest
Descent
Bang (zřejmě ale jen proto, že v naší herní skupině se stalo pravidlem mě neustále dávat do vězení :-)

2.2.2010 19:28:12

Co je
BSG? :-)

2.2.2010 20:06:07

Držáci
Co můžu hrát denně? Co už mám nahráno více jak 100 partií a hodlám v tom pokračovat? Pochopitelně všechny na pbem serverech :)

Richelieu
Hansa
Hacienda
Vikings
Arkadia

Odpadlíci? Co mě hodně zklamalo?
Bang
Alhambra
Alchemist
moc toho není, většinou mám štěstí na povedené hry (nebo mám rád moc her) :)

2.2.2010 20:11:45

BSG
pod BSG myslíš Battlestar Galacticu?

2.2.2010 20:27:41

BSG
Jj, BSG jest Galactica :)

2.2.2010 20:35:04

Alhambra
Na tu jsem - právem :) - úplně zapomněl, ta je u mě určitě v síni hanby odpadlých her.

2.2.2010 20:37:02

odpadlíci a ti druzí
co mi vydrželo: galaxy trucker, puerto rico, řím
odpadlíci: arkham horror, niagara, wow ag

2.2.2010 21:20:33

Držávi vz. odpadlíci
Řazeno od nejstarších v mém vlastnictví
Držáci - mnoho desítek partií a nikdy ani nezaváhám, mohu li si jednu z nich zahrát:
Šachy
Scrabble
Vysoké napětí
Osadníci
RAILROAD TYCOON
Galaxy Trucker
Agricola
Battle Lore
Small World

Odpadlíci - mám spíše do počtu, pozůstatek z herních začátků, ale měl jsem je svého času oblíbené, i když je nyní téměř vůbec nehraji:
Carcassonne
Citadela
Královské rošády
Poštovní kurýr

Tragédie: - Hry které jsem pořídil a nidky mě ani trochu neoslovili
Osadníci - námořníci
Essians

2.2.2010 21:43:04

Mutace v AT
Držáci : Ač je nemám dlouho ale zatím drží fest!
Vampire: Prince of the City
Twilight Imperium
Cosmic Encounter
Conquest of Paradise
BSG
Starcraft


Odpadlíci:
Agricola
Le Havre
Osadníci ( Karetní )
Královské R.
Alhambra
atd..

2.2.2010 21:58:00

PJ

Moje žebříčky
Keepers:
- Dobyvatelé Vesmíru
- Notre Dame
- Řím
- Small World
- Dominion

Creepers:
- Osadníci z Katanu
- Vysoké Napětí
- San Juan
- Sankt Petersburg
- Carcassonne a jeho variace

2.2.2010 22:29:12

Hm
Zajímavé já jsem takhle o hrách které mám nikdy nepřemýšlel. Hru kterou hrajeme doma často a pak už nás nebaví necháme tak rok odležet a pak si ji zase někdy rádi zahrajeme. Hry, které nebaví nebo nesednou jsou hry, které nebaví nebo nesednou většinou už po prvním nebo druhém zahrání.

2.2.2010 23:08:37

ještě připomínka ...
Když nad tím tak přemýšlím, tak jednu takovou přeci jen mám, i když to taky není přesné, protože jsem z ní byl tak nějak rozpačitý už od začátku. A to je Dominion. Furt nevím co si mám o něm myslet. Připadá mi takový mechanismem jednotvárný, takový neslaný nemastný a furt nevím kam ho zařadit. Chvilku nahoře chvilku dole. Někdy ho chci hrát já a rodina třeba nechce, pak zas rodina chce a já nechci - prostě se mi todle ještě u žádné hry nestalo. Buď jsem měl odmítavý postoj nebo naopak. U Dominionu fakt nevím a vůbec mne ještě jako hra nepřesvědčil.

2.2.2010 23:14:21

hmm
Vytrvalci:

Tikal
Euphrat&Tigris
Age of Empires 3
Antike
Arhkam Horror
Railroad Tycoon
Nexus Ops
Java
Through The Ages

a doufam ze se pridaji dalsi, ktere bych rad jmenoval, ale mam je kratce nebo teprve ve fazi trstovani na to abych je zaradil hned ted, i kdyz v nektere pevne verim, napr. Starcraft, World of Warcraft Boardgame, War of the Wing, Hannibal, Conquest of Empires, Dune, dal bych tam i Arenu od Chvatila, ale k te bych se ja vratil kdykoliv, ale ted ji nemam s kym hrat.

Neutralni (do jejich hrani se nehrnu kazdy den, ale obcas si je dam):

Dungeon Twister
Samurai
Mexica
Lovci a Sběrači



Odpadlici (prohnani Aukrem a bazary:-):

Mr. Jack
Maharaja
Pandemic
Goa
Caylus
Puerto Rico
Elasund
Talisman
Space Hulk
Abalone
a je to tady, i mnou tolik opevovana Agricola:-)

2.2.2010 23:32:00

kren
Nevím s kým vším hraješ. Ale já mám vyzkoušeno, že když mám několik skupinek, se kterými hraji(momentálně mám tři), tak je pokaždé jiná atmosféra. Nebo třeba potřebuji aby mi někdo ukázal v čem je krása hry. Například arkham horror. Hrál jsem ho asi 4x a nenadchl mě. Stál jsem o hru s někým, kdo tomu dobře rozumí a ukázal mi, v tomhle je to parádní! To se bohužel nestalo. Zkus si to zahrát ještě s někým úplně jiným. Třeba zjistíš, že se to dá hrát i jinak... ale nevím.

3.2.2010 08:12:39

Vytrvalci a odpadlíci
Vytrvalci:
Galaxy Trucker
Proroctví
Railroad Tycoon
War of the Ring
Space Hulk

Odpadlíci:
Královské rošády
Le Havre - mrzí mě, že zrovna tuhle hru musím zařadit mezi odpadlíky, ale totálně u mě nesplnila očekávání :-(

Veliké překvapení pro mě ale byl a pořád je Carcassonne. Byla to naše první deskovka a ve své době jsem na ni hrozivě ulítal, pak ale přišly další hry a najednou jsem neměl chuť si ji vůbec zahrát. připadal mi jednoduchý a nezábavný, takže skoro rok ležel ve skříni a sedal na něj prach. Nedávno jsme ho zkusmo vytáhli, když nebyla chuť na nějaké složitější hry a ejhle, ta stará dobrá zábava je zpět. Není to komplexní a složitá hra, na které jsem v poslední době zvyklý, ale právě naopak rychlá a příjemná věcička, když si chceme se ženou trošku navzájem zanadávat jeden na druhého při přetahování o louky atd :-)
Mám z téhle hry ale veliké ponaučení, je špatné zanevřít na nějakou hru, když mám jiné novější. Co jednou bavilo, bude nejspíš s odstupem času bavit znova a znova :-)

3.2.2010 08:28:45

Ringo
Čekal jsem, kdy se k Agricole veřejně přiznáš, když jsem na ni nedávno narazil na Aukru :-)

3.2.2010 08:29:28

Dodatek
Ještě bych dodal něco ve smyslu příspěvku páně Křenově :) Vyjmenovat prvních 5 her s největším počtem partií (nad 100) bylo otázka juknutí na mou statistiku BGG (eviduju si každou odehranou partii). Předpokládám, že byly myšleny hry, které jsou už tak prověřené časem, že jde tedy o ty správné držáky, nikoliv o hry, u kterých mám odehrané 4 partie a jsem z nich pořád nadšený (to by asi byl jiný žebříček).

Nahlásit ty "zlé", ty odpadlíky bylo ale moc těžké. Mám ve své sbírce hry, které rok nemusím hrát, ale pak najednou se zvedne vlna a ta hra se vrátí "do hry" a dáme si 2 skvělé partie, abychom ji pak zase odložili, protože se o slovo hlásí jiné deskovky. Což asi není klasický případ her, které Rachmael měl na mysli. A tak jsem vyjmenoval pouhopouhé 3 hry, které mě skutečně nebavily. Což je ale zase hezký výsledek ne? :)

3.2.2010 08:54:22

Faktor o-hratelnosti
Síň slávy
1) War of the Ring
2) Dorn
3) Graenaland
4) Proroctví
5) Bang

Propast zapoméní
1) Monopoly - Složitější verze Člověče nezlob se
2) Pilíře světa - měl jsem to potěšení je hrát, ale už nikdy více.
3) Doba kamená - Pilíře světa v jiném kabátu
4) Sázky a dostihy - stejná pakárna jako Monopoly
5) Jantaris - K němu nemám co dodat

3.2.2010 09:29:27

Dobrý, zlý a škaredý
5 statečných:
Arkham Horror
Dobyvatelé vesmíru
Battlestar Galactica
Chaos in the Old World
Ghost Stories

Už dávno po Pravém poledni:
Puerto Rico
Šestiměstí
Le Havre
Vysoké napětí
Pilíře země
Citadela
San Juan - s příchodem Dobyvatelů šel San Juan do kytek
Space Alert - bohužel, je to skvělá hra, ale vždycky vyhrajem, tak ji nikdo nechce hrát. Chce to nutně rozšíření.

Škaredí:
Říše snů - jen se hráči podívali na komponenty a už jsem ji zase balil
Lord of the Rings - jediná hra, u které se lidi bavili, ale nakonec si stěžovali, že ty žetonky vypadají, jako by je nakreslilo malé děcko a že se ke hře vůbec nehodí (desky nádherné, karty průměrné, žetonky otřesné - nepříjemný kontrast)

3.2.2010 10:02:04

pár postřehů
Richmond 3.2.2010 08:54:22
Naprosto s tebou souhlasím a reaguju hlavně proto, že tě obdivuju jako herního nadšence, to já jsem proti tobě jen takový příležitostní rodinný hráč :). Vést si statistiku odehraných partií, tak to tedy klobouk dolů (pardon - papežskou mitru dolů - ty by sis ji určitě za své herní nadšenectví a zkušenosti zasloužil mnohem víc, než já za pár nějakých překladů a úprav herních komponent).

Loseflos 3.2.2010 08:28:45
Naprosto s tvým názorem na odložené hry souhlasím a třeba Agricoly bych se nedokázal zbavit tak jak Ringo i kdybych měl odehráno stovky partií a přestala by mne momentálně bavit, protože vím, že bych po ní po čase sáhnul a zase nějakou partii dal.

Elenistar 3.2.2010 08:12:39
Jo samozřejmě, že záleží na tom s kým hraješ. Poznal jsem to třeba u BSG, kde některé partie byly o ničem a některé právě kvůli lidem, kteří hráli byly super. Jestli ale máš na mysli moje slova ohledně Dominionu, tak tam to až tak neplatí, protože si víceméně každý hraje na vlastním písečku. Mě u toho Dominionu vadí mechanismus hry, ne to, že já bych to hrál nějak nesprávně, špatně nebo jednotvárně. Prostě takové to zamíchat - vyložit - dobrat - vyložit - dobrat - nakoupit - odložit zamíchat. Mám rád když se u hry něco buduje co leží předemnou co si můžu prohlédnout. Tady prostě jenom přidávám nějaké karty do zvětšujícího se balíčku, který na konci roztřídím a spočítám. Nevidím to co jsem vybudoval pořád během hry, tak jak třeba v Dobyvatelích vesmíru. Takže tam jde spíš o mechanismus hry než o to s kým to hraju.

3.2.2010 10:03:53

Ještě jeden škaredý
Ještě jsem si teď vzpomněl na jednu hru do Škaredých:
Hellgame - karty skvělé, krásně temná atmosféra, ale mapa na normálním křídovém papíře a mini žetonky na tenkém kartoně, ještě špatně střižené... Pěkná hra, ale za ty prachy mohli trochu vychytat i produkci.

3.2.2010 10:08:28

Keepers vs Creepers
Moc se mi líbí tohle rozdělení od PJ, tak ho s dovolením kopíruju:

Keepers:
Space Alert
Arkham Horror
Dobyvatelé vesmíru
Twilight Imperium 3rd edition
Tichu
Dominion
Warrior Knights
Twilight Struggle
Roll through the ages
Age of Empires III

Creepers:
Call of Cthulhu LCG
Dorn
Esians
Crash by Crash
Tannhauser
Saint Petersburg
Šestiměstí
Le Havre

3.2.2010 10:34:52

kren
Fakt jsem nechtěl reagovat na Dominion, protože to dělám poslední dobou nějak často a už to asi musí prudit, ale nemůžu si pomoct, protože pro mě je Dominion geniální karetní hra. Vlastně bych opravdu ani nereagoval, ale donutilo mě to tvoje srovnání Dominion vs. Dobyvatelé vesmíru ohledně budování něčeho. Dominion je karetní hra ne budovací typu Agricola a spol. a DV jsou rovněž karetní hra a nikdy by mě nenapadlo na ni pohlížet jako na hru ve které něco buduju a koukám na to co jsem vybudoval :). Vždyť za celou hru máš před sebou max. 12 karet s obrázky vesmírných staveb, planet, lodí, robotů apod. to ti připadá že jsi něco vybudoval a můžeš se tím kochat :) ? Mě teda ani náhodou. Když to srovnám třeba s tou Agricolou, kde zvětšuješ obydlí, stavíš ploty, chováš zvířata, oráš pole a pěstuješ obilí nebo zeleninu, tak je to oproti 12 vyloženým kartám s obrázky na stole dost rozdíl. Takže mi nepřipadá vhodné kritizovat karetní hru za to že vykládáš a zase bereš zpět karty a mícháš je.

To že ti vadí mechanismus je OK, to beru.

3.2.2010 10:36:53

...
Tu předposlední větu jsem trochu popletl. Chtěl jsem napsat že mi nepřipadá vhodné kritizovat karetní hru, ve které vykládáš a zase bereš zpět karty a mícháš je, za to že ti připadá že nic nebuduješ a nemůžeš si to prohlédnout

3.2.2010 10:40:08

DV
K Dominionu se vyjádřit nemůžu, ale proč není možné mít u skončené partie DV pocit, že jsem něco vybudoval? To, že u Agricoly je ta míra abstrakce minimálnní a u DV větší, přece na skutečnosti nic nemění, ne? Já tedy souhlasím s krenem, protože i já mám u DV pocit, že za mnou "něco" zůstalo vybudované a je to pocit docela přijemný :)

3.2.2010 10:45:42

Vybíráme z Bazaru

Sword&Sorcery - Morrigan Hrdina
Sword&Sorcery - Morrigan Hrdina
Akt. cena: 220 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas