Faktor o-hratelnosti

Jak dlouho vám obvykle vydrží nadšení z každé další partie oblíbené hry, než se hraje jen sporadicky a nakonec skončí ve skříni mezi vánočními ozdobami a dárky od babiček?

Vím, že u každé hry je to jinak, ale zkuste pár příkladů.

Třeba u nás teď už téměř rok hrajeme BSG (1-2x týdně) a ne a ne se omrzet. Podobně na tom byl dříve Arkham, který kraloval také téměř rok, ale s každou další expanzí se stával těžkopádnějším a už jen samotná příprava brala chuť do hry. Takže odpočívá v pokoji ( spolu s A touch of evil a Warrior Knights)

Takže mých 5 vytrvalců:
1. BSG
2. Fury of Draccula
3. Arkham Horror
4. Citadela
5. Vysoké napětí

A hry které se omrzely velmi rychle:

1. A touch of evil
2. Shadows over Camelot
3. Poštovní kurýr
4. Osadníci z Katanu
5. Warrior Knights

2.2.2010 19:20:44

Richmond
Dobrá, pokud vám 12 vyložených karet na stole přijde, jako že jste něco vybudovali, tak vám to nechám :)...

3.2.2010 10:54:24

Křen
Já bych osobně taky deskovku nikdy neprodal, i kdyby mě ani v nejmenším nebavila, přece jen se mi líbí jen tak koukat na ty nádherné krabice a klidně jednou za čas některou jen tak vytáhnout a pokochat se vším tím materiálem, ale musím na druhou stranu taky říct, že Ringa svým způsobem chápu. Chce mít doma jen ty nejlepší hry,které ho pořád baví a ne ležáky. Tohle je podle mě v pořádku, i když to že ho některé hry časem omrzí a prodá je, nebo koupí něco naslepo je pro mě trošku nepochopitelné, ale nejsem jeho otec, abych mu říkal co a jak má dělat :-)
Už hodněkrát se tady jeho přístup rozebíral, on si ho sám obhajoval a má na to právo, ty deskovky si koupil za své peníze a jak s nimi potom naložil je už jen jeho věc.

3.2.2010 11:09:28

PJ

Beholder
Dobrá, pokud Ti stačí v Dominionu pár stejných zelených karet s různými číslicemi k dosažení pocitu, že jsi koupil nějaké pozemky a máš největší království, tak Ti to nechám :)...

3.2.2010 11:21:43

ad Dominion
Ale jo já to nechci nějak rozebírat. Já neříkám, že je Dominion špatná hra to v žádném případě. Jde spíš o můj pocit a nejde jen o vybudování 12 karet, ale i způsob jakým je budován a u dominionu mi to na rozdíl od DV připadá takové mechanické bez atmosféry. Ale to už jsme někde jinde. To by tady každý mohl obhajovat své ležáky a každý bude a zároveň nebude mít pravdu. Vždyť i tady v téhle diskuzi mají někteří v "odpadlících" hry, které jiní mají ve "vytrvalcích" :).

3.2.2010 11:26:06

ta"jemná"
ale no tak, kluci :-)))

3.2.2010 11:26:56

Hry
Mno ja jsem taky nikdy takto o hrach neuvazoval, prijde mi, ze jich mam tolik, ze vsechny se hrat nedaji, ale po naproste vetsine velice rad sahnu. Vzhledem k tomu, ze se snazim zkouset porad neco noveho, je malo her, ktere bych hral porad dokola, to spis na Brettu online. Navic nektere hry mam velice rad, ale nedostanu se k nim casto s ohledem na pocet lidi, ktery je treba (Imperial), ci miru wargamovitosti (Titan), coz je jeste slozitejsi:)

Keepers:
Genial - nahrano pres 500 partii, vetsina online - jednoduse genialni, co vic rict:D
Dominion - pres 200 online, tak 50 zive - spousta kombinaci, lehkost systemu, originalita
Postovni kuryr - spousty online i zive - hra, kterou je mozno zahrat s kazdym;)
Dobyvatele vesmiru - spousty - spolu s Dominionem nejlepsi karetka

Creepers:
Agricola - nelaska na prvni zahrani, blbe tema
Caylus - sachy s moznosti skodit, parkrat jsem hral a nedopadl jsem nikdy zle, ale sam bych to nevybral
Pilire zeme - snad jedina hra, kterou z duse nemam rad, musel jsem ji trenovat na 4pohar a drasalo me to. Radej si zahraju ruletu:)

3.2.2010 11:28:37

PJ

ta"jemná" + malé upřesnění...
Já vím, že se to nemá, ale on si začal pravní :-))))

PS: ještě k tomu rozdělení na keepers vs. creepers a následnou diskuzi o prodeji starých her: všechny creepers, které jsem sám za sebe uvedl jsem si ponechal a občas se k nim vracím. Hry, které opravdu nesedly, jsem již prodal, z těch co nesedly extrémně moc bych uvedl Rosenbergovu dvojku: Agricola, Le Havre. Dále šly pryč: Timbuktu, Patrician, Esians,...

3.2.2010 11:35:09

Faktor o-hratelnosti
Držáci:
Small World
Agricola
Battles of the Third Age
Hannibal
Warrior Knights
Citadela
A Games of the Thrones (board game)
Evoluce v krabici (Jirasgames)
Robomaso (Jirasgames)
Cesta kolem světa za 80 dní

Hvězdy s krátkým svitem:
Warcraft
War of the Ring
Dobyvatelé vesmíru
Bang!
AGOT CCG

Propadáky:
Carcassonne
Osadníci
Ztracená města
Sabotér
Vikingové

3.2.2010 12:07:13

hratelnost
Stálice:
Dune
Cosmic Encounter
Nexus Ops
Titan
Talisman

Odpadlíci:
eura ze starého období - Agricola, Portoriko, Tikal
Ad Astra - není konflikt, takže nemám moc chuť, ale ostatním se líbí
Conquest of Paradise - dobrá hra, na kterou se zkrátka nedostane, buď máme chuť na něco jednoduššího nebo naopak složitějšího, tahle hra je holt kompromis a na ty není čas :) Ale zahrál bych si někdy, jen kdyby nebylo tolik dalších her.

3.2.2010 12:12:22

Mi je to jedno, hraju ráda všechno.

Některé hry (osadníci, bang, pandemie, ticket to ride) si už sami nevytáhnem, ale když dorazí zpřátelené rodiny, mají o ně velký zájem, vytáhneme je, zahrajeme a docela si to užiju. Jiné hry zbožňujou kluci (esians, naval battles, proroctví), ale kupovala jsem je už s tím, že já je hrát nebudu. Pak jsou hry, které hraju s konkrétními lidmi, ale ostatní by je nehráli (moc tématické s hodně velkou náhodou, málo komunikativní, dlouhé).

Kdybych měla přece jenom vybrat - největším držákem je u nás asi Manila.

A sbírku nerozprodávám, neboť se jí ráda kochám.

3.2.2010 12:19:29

Pristup k hram
vsadil jsem se vcera sam se sebou o dva litry, ze kdyz napisu tu Agricolu, ze to nekteri bez zminky nenechaji, takze jsem si vyhral dva litry a jdu si za to koupit Runewars:-DDD

Muj pristup - tridivy sberatel fajnsmekr. Chci mit proste to co me na 100% bavi, hcci mit sbirku tech nejlepsich (pro me nejlepsich) a lezaci out. Jak uz jsem psal, mala, ale o to vice kvalitni sbirecka. Nechci byt zahlcen 100 hrami, z nichz 60 bude na 100% lezet a uz se asi nikdy nevytahnou. Rovnez nepopiram ze menim nazory na nektere hry i o 100%, radim to kew svemu nabyvani zkusenosti s tim co me bavi tim ze zkousim dalsi a dalsi hry. Nepopiram, ze se zmenila ma orientace z Euro na AT a z toho vyplyva to, ze je to pomalu uz u me 50 na 50 co se tyce her ktere nechavam a her, ktere jsem prodal. Ja proste neumim drzet ve skrini neco, na co kdyz se podivam, tak si reknu e, to uz bych nehral, byt mam na tu hru i dobre vzpominky a byla pro me treba vstupni branou do sveta her. Postupne se totiz dopracovavam k hernim titulum, ktere splnuji presne to, co jsem chtel na stole mit. Z tech prodanych her je spousta her proste jen takovym natuknutim, ale postupem casu mi zaclo neco chybet a nenaplnovaly me prani, staly se jen nahrazkou cehosi, treba nahrazkou strategie, kdy no dobre, nestavim hrad ktery mi dobyva nepritel, ale buduji aspon farmu a taham se se souperem o zvirata.

Ad Agricola - z pocatku hra kterou jsem v osobnim TOPu dal an spici a deklaroval jako nejlepsi hru vsech dob. Postupne vsak zacala klesat a ja objevoval dalsi a dalsi. Velmi prijemne vzpominky na asi 50 odehranych partii s manzelkou nakonec prebila pachut hry ve ctyrech, ktera me natolik znechutila, ze jsem od te doby agricolu nechtel videt a kdyz jsem ji zase jednou vytahoval pro hru ve dvou s manzelkou, mel jsem pocit jako bych se snad do toho nutil a navrhl zahrat Agricolu jen proto, ze mi lezi ve skrini a jednou jsem o ni prohlasil, ze je to nejlepsi hra vsech dob. Tolik k memu pristupu, kdo jste se prokousali az sem, tak dekuji za pozornost, snad jste me pochopili:-) Agricola dneska postou putuje do rukou nekomu, kdo si ji uzije urcite mnohem vice nez jsem toho nyni schopen ja.

Pristup neprodavam zadnou hru, protoze ta co me bavila me bude bavit po nekolika letech - taky jsem ten pristup mel a nejednou jsem se pohadal o tom s Beholderem a nakonec jsme dospeli k tomu, ze stejne hry ktere jsme kdysimeli jsme oba prodali:-) Ten pocit ze to bude urcite nekdy bavit i kdyz ted na to nemam chut je dost individualni, mohu si myslet ze to tak bude, ale kdyz vnitrne citim ze nehrozi, tak hru proste prodavam. Jeden takovy drzak u me ale zustal a je to paradoxne Carcassonne: Lovci a Sberaci, u kterych jsem si myslel ze po proniknuti do lepsich her to bude prvni kandidat, ktery pujde. Nechce se mi treba hrat kdyz na nej kouknu, ale vzdy kdyz mi rekne manzelka ze by si to zahrala a hru rozehrajeme, tak citim ze se u te hry bavim standardne jako vzdy, tedy dobre. Myslim ze je to stejny pripad jak tu nekdo nize zminoval s tim Carcassonne.

3.2.2010 12:38:41

Marvin
Docela mě zaujalo tvoje hodnocení držáků a hvězd s krátkým svitem.
Jako držák uvádíš rozšíření k WotRu a jako hru která tě už nebaví uvádíš základní WotR.Přijde mi to docela zvláštní takhle hodnotit základní hru a rozšíření.Kdyby to bylo naopak a rozšíření tě nebavilo,tak bych to pochopil,ale jako docela čerstvý majitel rozšíření by mě zajímalo proč hodnotíš zrovna takhle. To je tak velký rozdíl v hratelnosti základu a rozšíření??? Já jsem zatím ve fázi studování pravidel,takže mě tvé hodnocení docela zajímá.

3.2.2010 12:43:43

Sodovka
Jo tenhle přístup se mi líbí a taky mám hry, které hraju z rodiny jen já (online), hry, které mastíme všichni doma a pak hry, které máme na dlouhá odpoledne, kdy manželka je pryč a jsem doma s mladými pány :)

Já zjistil, že fakt můžu hrát skoro všechno, dokonce jsem přemýšlel, že si na BGG pořídím ten odznáček "I love all game" :)

3.2.2010 12:47:26

Ringo
No myslím, že prodej Agricoly zas tolik vášní nevyvolal, jen jedna poznámka se tu objevila :) K Tvému přístupu - možná to trochu chápu, ale dodnes mi není jasný ten pojem "náhražka", ale to jsme už po icq rozebírali a nedošli k pochopení.

3.2.2010 12:51:16

PJ
"Dobrá, pokud Ti stačí v Dominionu pár stejných zelených karet s různými číslicemi k dosažení pocitu, že jsi koupil nějaké pozemky a máš největší království"

Ale vždyť to jsem přece nikde nikdy nenapsal.

3.2.2010 12:52:29

Richmond
ja jsem tu napocital 3 prispevky v kterych se na to narazilo;-)

Co se tyce nahrazky, tak jen ve strucnosti - chci hrat neco komplexniho dle svych predstav, ale pocatecni nedostatecne zkusenosti a znalocsi celeho sveta her mi nedovoluji sahnout po tom pravema, tak jsem si to nahradil jinymi, ne uplne dostatecnymi strategiemi, ktere mi nahradi to, co bych chtel doopravdy hrat. Neznamena to, ze by me nemohly bavit, pobavil jsem se treba u nich velmi dobre, ale jakmile postupem casu narazim na to prave orechove, nemam tyhle hry, ktere mi nahrazovaly to one prave orechove, uz duvod hrat. Jinak je tu ale i druhe hledisko, nektere hry jsou natolik nepristupne pro me okoli, ze si je i rad nahradim necim pristupnejsim, takze misto Twilight Imperium 3 si dam radsi Nexus Ops a misto Civilization od Avalon Hill nebo Sida Meiera se na stole spokojim s Through The Ages nebo Antike a budu ty hry mit stejne rad jakoby to byly ty prave orechove;-)

3.2.2010 13:14:26

I love all game :)))
Tak pod to se mohu jen podepsat!!! Jsem na tom podobně jako Richmond, Sodovka, Loselfos a další...
Dokážu se pobavit téměř u každé hry a je mi úplně jedno, jestli se jí říká Euro či Amerika...záleží na okolnostech, místu, náladě,společnosti...nemám problém se vyřádit u Warrior Knights, dát si Vikingy či třeba Heckmeck...vše má svůj čas. Svoje hry neprodávám, protože k nim nepřistupuju jako ke spotřebnímu zboží, ale jako k exponátům ve sbírce a jak říká Sodovka, někdy stačí se jen kochat... :))) A navíc, pořád mám takovou vizi, že až vyrostou moje děti, budou mít svoje děti a pak přijde znovu čas sáhnout do skříně a vytáhnout i ty momentálně méně hrané hry...a znovu udělají někomu radost...
ale naprosto neodsuzuju jiný přístup, viz třeba Ringo, má to nastavené jinak, proč ne....

3.2.2010 13:36:26

vystavování her
Onehdá jsme se s přítulkou chytli, kde budou naše hry skladovány. Já bojoval za prosklenou skříň, kde budou všechny ty úžasný krabice krásně vidět, přítulka se rvala za dřevěnou vyřezávanou truhlici. No nakonec jsme dospěli k poznání, že stejně budeme muset mít oboje, protože ty krabice už se do jedný skříně nebo truhly nevejdou =D... a her se nezbavujeme, protože i když zrovna nejsou v kurzu, porát je to citovka.

3.2.2010 13:42:34

PJ

The Hammer
Jo jo, přesně to si říkám také, i když pár her jsem už prodal. Spoustu jsem nechal jen proto, že by se mohly líbit třeba časem nějakým juniorům, přijdou-li...

3.2.2010 13:58:54

Tak exponaty
to samozrejme jo, ale pro me je exponatem hra, kterou mam rad, jakmile to slovo rad pomine, tak uz az tak o exponat pro me nejde:-) A rozhodne o sobe nemohu rici I Love All Games, jsou hry ktere vylozene nesnasim, ne vsechny hry me taky bavi. Na nektere bych nesah i kdybych se nekde mel jinak nudou ukousavat:-)

Co se tyce junioru, tak jsem puvodne taky rikal, ja to uz asi hrat nebudu, ale necham to pro maleho az vyroste. Jenze, az vyroste, to uz zase bude spousta jinych her, svet bude uplne nekde jinde a kdo vi jake bude mit zajmy. Pokud po nektere hre bude prahnout, tak ji koupim znova, no problem. Akorat u Space Hulku, jak jsem ho prodaval, tak jsem si rikal, to bude prca az maly vyroste a bude to nekde shanet za tezke prachy a vyplazne za to nekde 5 litru:-D Ale jak rikam, zajmy muze mit uplne jinde a treba me s nejakymi hrami posle nekam. A jinak si myslim ze mu stejne udela vice radost staveni zakladen na planetkach a valceni s raketkami ve Starcraftu nez pokladani zetonku v Puerto Ricu. Me jako diteti by teda ty raketky urcite udelaly radost vice.

3.2.2010 14:05:00

Joe

Hlásim sa...
...do Richmondského kladivárskeho sódovkového klubu :)

Zatiaľ mám hier asi len 20, ale predať sa žiadnu z nich nechystám. Nie som tak veľký kupec (ako napr. Tom Vasel s jeho 1300+ hrami, z ktorých už musel pár stoviek oželieť kvôli sťahovaniu z Kórei ;) a naviac nemám čas a ani partnerov hrávať ich denne, takže u mňa nehrozí "ohranie sa".

Zatiaľ kupujem, skladujem za sklom vo vitríne a uvidíme, kam sa potom presunú ;) Či do uzavrenej skrine...

3.2.2010 14:06:57

To Morthe
Haha.. přesně vím o čem píšeš! Krabice od hry je jako šperk. Prostě něco za sklo! ( Na ženu ji hold nedám! :) )Takže moje skleněná skříň putovala do 3. poschodí a bylo mi jedno, že jsem stím otravoval celou rodinu! :D JE tu a je to bomba! :) Jen je nějak malá...

3.2.2010 14:15:03

skupina
No to do jake skupiny patrim asi vyjadri jedna fotka, jen podotknu, ze kdyz jsem ty regaly minuly tyden kupoval, tak jsem si myslel, ze stezi zaplnim jeden :))
http://draciskala.cz/sharepoint/bajn/regal.jpg

3.2.2010 14:16:45

Potomstvo a exponáty
The Hammer:
Právě proto jsme si domů pořidili mrně, abychom si mohli s manželkou říkat, jaká to bude krása, až bude jednou natolik velký, abychom mu mohli vysvětlit třeba Agricolu a pak se od něj nechat porážet :-)

Morthe:
U nás je to pořád stejný boj,já chci mít krabice neustále někde vystavené, abych je měl na očích a manželka pořád nadává,že kvůli nim nemůže pořádně uklízet :-) Má štěstí, že hraje deskovky, jinak bych ji vyměnil :-)

3.2.2010 14:18:27

regal
2Bajn: Taky jsem si myslel, ze mi regal na chvili vydrzi... Ale uz je plny a to mam her jen 300 (+ nejakych 60-70 rozsireni). Ale uz se blizi doba, kdy budu mit na deskovky v novem byte celou stenu... Problem s takovou sbirkou je ovsem ten, ze se na mnoho her uz neni cas.

Musim priznat, ze jsem schopen si zahrat skoro vsechny hry (dokonce jsem prezil i partii Muniku, Alhambry i Jantarisu), ale vybrat hry, ktere hraju porad rad?

Dominion, DV - proste karetky (dedictvi MtG)
jo a SmallWorld. Zvlastni, ze Vinci me nezaujalo, grafika a tema zjevne dela divy.

3.2.2010 14:32:26

Vybíráme z Bazaru

Etherfields+d.5 hráč+SG ENG/poštovné v ceně
Etherfields+d.5 hráč+SG ENG/poštovné v ceně
Akt. cena: 1799 Kč
Končí za: 12 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas