Faktor o-hratelnosti

Jak dlouho vám obvykle vydrží nadšení z každé další partie oblíbené hry, než se hraje jen sporadicky a nakonec skončí ve skříni mezi vánočními ozdobami a dárky od babiček?

Vím, že u každé hry je to jinak, ale zkuste pár příkladů.

Třeba u nás teď už téměř rok hrajeme BSG (1-2x týdně) a ne a ne se omrzet. Podobně na tom byl dříve Arkham, který kraloval také téměř rok, ale s každou další expanzí se stával těžkopádnějším a už jen samotná příprava brala chuť do hry. Takže odpočívá v pokoji ( spolu s A touch of evil a Warrior Knights)

Takže mých 5 vytrvalců:
1. BSG
2. Fury of Draccula
3. Arkham Horror
4. Citadela
5. Vysoké napětí

A hry které se omrzely velmi rychle:

1. A touch of evil
2. Shadows over Camelot
3. Poštovní kurýr
4. Osadníci z Katanu
5. Warrior Knights

2.2.2010 19:20:44

Loselfos
Je to opravdu tak. WOTR mne hrozně bavil a přeložil jsem i všechny karty do CZ. Navíc je Pán Prstenů moje srdeční záležitost. Pak najednou konec (po asi pěti hrách) a dnes se nepřinutím hru rozložit.
A k tomu rozšíření. Asi by bylo fér napsat, že mne rozšíření nebaví jako rozšíření původní hry (ani jsem jí vlastně s rozšířením nehrál), ale kdykoliv jsem připraven si zahrát obě mini-kampaně (Rohan a Pole Peleonoru).
Obě dvě mne baví a považuji je za velmi povedené a svižné válečné hry, navíc postavené na silné knižní předloze. Vyřádím se tam jak takticky, tak strategicky. Užívám si propracovanější model bitev (jiné umisťování ztrát) a doplnění oblíbených terénů a speciálních vlastností jednotek. Žeru Enty a obléhací stroje:-) Dokonce jsem si dodělal figurky hrdinů tak, aby se daly poznat.
Tak snad jsem Ti odpověděl. Také mám rozepsanou recenzi rozšíření a tam to snad popíšu ještě lépe:-)

3.2.2010 14:32:53

krapnik
Tak to ja jsem nekde za stovkou a uz tak me chteji vyhodit z bytu :)) nechces poslat fotku sve sbirky, abych mel priste neco na obranu, ze nejsem jediny silenec? :)

3.2.2010 14:37:17

hry
Mám stejný názor jako Hammer. Nebudu to tu vypisovat. Baví mě hraní. Je pravda, že něco méně něco více, ale když už se rozhodnu hru koupit, tak proto, že vím, že ji budu hrát dlouho a dlouho. Také mám pár her, které vlastním spíše pro hraní kruhu nehráčů ale i ty mám ráda. Nikdy bych se ani jediné nezbavila. Stejné to mám i s knihama.

3.2.2010 14:38:12

krapnik
Jo tak k podobnému počtu bych se rád postupně dopracoval :)) Brání mi v tom bohužel prostor, syčák jeden! :)

3.2.2010 14:42:16

ad náhražky
Teda být Ringovou ženou, tak se trošku bojím.
It was joke.

3.2.2010 14:42:43

Obľúbenosť hier
Všeobecne povedané, hrajem rád každú hru so svojej zbierky. Podvedome ale, sú hry, ktoré vyslovene obľubujem. Podobne je to aj u môjho hlavného protihráča - manželky. Aby nastala aká taká rovnováha, zaviedli sme cyklus súťaží, kde cca za 3-4 mesiace odohráme raz každú hru v zbierke. Takto má síce víťazstvo po 4 hodinách boja v Cívke rovnakú hodnotu ako 20 minútová partička Carcassonne Lovci a zberači, ale samotná radosť z hry a pohody, je rovnaká. Navyše, počas takéhoto turnaja panuje medzi nami taká športová rivalita. Paradoxne, po vyhlásení víťaza eufória ihneď odpada a tešíme sa na nový cyklus! :-)

3.2.2010 14:55:09

kren
tak hry a lidi, to je rozdil. A zenu jsem vybiral pecliveji nez vybiram hry.-D

3.2.2010 14:57:15

To Ringo..
Nejdřív Hry a pak Ženu.. když se jí nebudou líbit tak s ní pryč z bytu!! :D

3.2.2010 15:00:33

Marvin
Díky za objasnění, myslel jsem si, že tě baví právě více ty samotné bitvy. Když jsem kupoval to rozšíření, tak jsem zvažoval, jestli raději nevzít Battlelore, protože mi nějaké taktičtější válčení chybělo ale nakonec po manželčině přímluvě vyhrálo právě tohle :-) Takže doufám, že to rozšíření bude aspoń trošku naplňovat tyhle moje představy.

3.2.2010 15:02:20

Manželky hráčky
Mno, já si teda nejdříve vybral ženu a až pak nás oba její brácha dotáhnul k deskovkám. Koupil nám Bang, kterému jsme na dlouhou dobu úplně propadli a mastili ho při každé příležitosti s kýmkoliv, kdo se na něj nechal zlákat. Pak přišel Carcassonne a další a další a další. Naštěstí se ukázalo, že je manželka na stejné vlně jako já, takže doma hrajeme a hrajeme :-)

3.2.2010 15:08:00

sbírky
Nad mohutností některých sbírek teda žasnu a mít tak kloubouk, smekám. Se svou skromnou třicítkou už také od ženy poslouchám, že bych měl začít šetřit na větší byt aby se nám ty knížky a hry měly kam vejít :)

Horší už je to pak jen s časem který bych hraní her věnoval rád já a který žena. I když má hry ráda, pořád nechápe že je důležitější zachrana lidské flotily hledající Kobol, než návštěva tchýně :)

3.2.2010 15:32:20

sbírky X manželky
... a teď mi tak dochází, že dobrou polovinu her ani nemám doma, ale v práci, kde s kamarády po nocích hrajeme ty kusy, které manželku nebaví (zvláštní je, že se jedná vesměs o hry od FFG).

3.2.2010 15:46:31

Rachmael
Tak to dobrý, že ti toleruje to hraní po nocích, a že se najde prostor v práci, kde to skladovat ;-)

3.2.2010 16:42:27

Hratelnost
Když budu mluvit za sebe, tak doma nemám hru, která by mě vyloženě z nějakého důvodu nebavila. Můj níže vypsaný seznam jsem dal dohromady na základě toho, jak jednotlivé hry často hraju.
Třeba Descent je super hra, ale se vší tou přípravou a délkou hry mi stačí si ji zahrát jednou dvakrát do roka a užiju si to. Naopak Twilight Struggle jsem schopen hrát i několikrát denně.

4.2.2010 09:14:56

VinasSolamnus
No první žebříček si zhotovil asi správně (šlo o časté, opakované hraní, nikoliv žebříček nejoblíbenějších her), v tom druhém žebříčku asi měly být hry, které tě omrzely a už je nehraješ vůbec (což asi Descent v Tvém případě není).

4.2.2010 09:48:58

Muj seznam
Hry ktere hraji rad a tesim se na ne tydny dopredu:
1. Twilight Struggle
2. Successors
3. Europe Engulfed
4. El Grande

Hry u kterych mam pochybnosti a vaham, ale zatim nezavrhuji:
1. Hannibal: Carthage vs Rome
2. Arkham Horror

Hra kterou lze naucit kohokoliv nezavisle na veku, IQ a pohlavi:
1. Carcassonne

Hry ktere me neoslovily ale jsem schopen je zahrat, kdyz mi nekdo nabidne vino:
1. Pirate's Cove (jinak milacek naseho osazenstva)
2. Memoir '44
3. Around World in 80 days

Hra kterou hrat nechci:
1. Osadnici z Katanu

Jsem schopen hrat cokoliv, ale o necem medituji a snim, a k necemu me musi presvedcovat neznym usmevem, jiskrou v oku, krasnym zpevem a dzbanem vina.

4.2.2010 15:57:46

Hratelnost
Vytrvalci viz. seznam her v mém profilu. I když existuje několik her kterých jsem se zbavil a nebo které hraji méně často, stále je mi nejbližší názor Sodovky, Richmonda, Hammera.
Tady jsou hry které mě neba vůbec.
Psí život
Proroctví
War of the Ring
Tady jsou hry které nemám delší dobu chuť hrát ale neprodal bych je protože jejich doba určitě ještě přijde.
Descent
Evo
Galaxy trucker

4.2.2010 16:56:52

Vytrvalci vs. odpadlíci
Vytrvalci
1. Talisman
2. BG
3. Arkham
4. Small World
5. Cold War

Odpadlici
1.Agricola
2.Through the Ages
3.Pilíře Země
4.Kuba
5.Tannhauser

Mimo stupnici:
1. Cyclades (odehráno 7 her)
2. Twilight Struggle (odehrána 1 hra)
3. Factory Manager (odehrány 3 hry)
4. Chaos Marauders (odehráno 10 her)
5. Red November (odehrány 2 hry)

4.2.2010 19:15:04

Vytrvalci vs. odpadlici
Vytrvalci:
1. Magic The Gathering - verze s divokyma kartami, pokazde se
nemuzu dockat herniho vecera u lahvinky
2. Ticket to Ride Europe
3. Uz nic - bohuzel, deskovek jsem jeste tolik nezkusil,
doufam,ze AH vyjde cesky,verim,ze vydrzi

Hry nevyzkousene / nejsem rozhodnut
1. Formula D - nebyla sance zahrat,prilis alkoholu :)
2. Pandemic - obcas hrajeme ve dvou, neni to spatne ani dobre
3. Galaxy trucker - jsem nerozhodly, ale nemam chut hrat

Odpadlici
1. Agricola - nudne
2. Carcasonne - nudne, detinske
3. Battlelore - dlouha doba pripravy,nedosahuje kvalit MtG
4. Cesko otazky a odpovedi - totalni blbost
5. Warcraft - velmi nepovedene, moc zle
6. Age of Mythology - dlouhe,nudne,spatne celkove
7. Dostihy - DLOUHE roky super,ted bych to uz nehral
8. Osadnici - sveho casu dobre, ale ted uz na to nemam chut
9. Marsal a spion - byl jsem v detstvi sampion,dnes na to uz
nemam chut
10.Sachy - nudaaaaa!
11.Monopoly - nudnejsi dostihy
12.Logik - dneska bych do nej nesel
13.Kamionem po Evrope - stare :)
14.Kloboucku hop
15.Kingsburg - hrano jednou, blbost

Tak, vic si toho nevzpomenu. Vlastne jo, ted u mne vede NHL10 na playstationu 3 a Tekken 6, ale to jsme uz nekde jinde :)

5.2.2010 10:16:09

Drussbarb
"Carcasonne - dětinské" ??? :)

5.2.2010 10:22:46

Richmond
Mno,mne puzzle detinske pripada ... A straslive, ale straslive na nahodu. Nahoda mi nevadi, ale mam ji rad ve smyslu, ze utocim, hodim si kostkou a uvidim, jeste sekera dopadla, kam mela. Ne, jestli si liznu hradby, ktere se mi budou hodit nebo krizovatku ... Nerikam,ze Carcasonne je blbost, ale mne k smrti nebavi. Byla to uplne prvni hra z tech modernich,ale na rozdil od Osadniku, kteri byly prvni, mi byla na prvni pohled nesympaticka. Toz muj nazor hrace amatera :)

5.2.2010 10:42:34

Drussbarb
No já v tom Tvém příkladu s náhodou moc velký rozdíl nevidím :) Ale spíš mě zaujal ten termín "dětinský", protože jsem si nedovedl představit, co se za tím skrývá :)

5.2.2010 10:55:07

ad Drussbarbova náhoda
No tak tedy s tou náhodou jsou na tom "tvé odpadlické" Carcassone (podle tvých slov "A straslive, ale straslive na nahodu") naprosto stejně jako "tvůj vytrvalecký" Ticket to Ride.

1) Tam i tam taháš karty náhodně z balíčku
2) Tam i tam stavíš podle náhodně vytažených karet
3) Tam i tam boduješ po dokončení stavby
4) Tam i tam když ti nejde karta můžeš začít stavět někde jinde, kde jsi původně neplánoval

Drobné odchylky tam jsou, ale oba mechanismy jsou asi tak o stejné porci náhody jako "dětinské" pokládání vláčků :).
Aby nedošlo ke komunikačnímu šumu, tak musím říct, že TtR si vždycky rád zahraju.

Pak mne ještě trošku "udivilo" tvé porovnávání Mtg s Battlelore a tvůj jednoznačný odsudek, že Česko je blbost. Česko totiž není ani tak o hře, ajko o schopnosti se pobavit v partě a něco se naučit ze všeobecného přehledu. Já osobně mám s Českem velké problémy a u mnohých otázek se nechytám a jsem rád když se něco dozvím. Nicméně mi nevadí, že Česko někdo nemá rád jako hru, protože samozřejmě mechanismus je primitivní, ale o něj v téhle hře vůbec nejde.

5.2.2010 11:30:15

uff...
Kdyby mi dal někdo na výběr, že musím buď hrát celý den Carcassonne nebo jednu jedinou hru TtR. Tak jdu rozhodně do Carcassonne a ještě mu poděkuju za slitování :). Carcassonne je oproti TtR geniální hra, na kterou budu vzpomínat jen v dobrém, byť jej vytlačilo z naší sbírky spousta jiných her.

5.2.2010 12:32:52

DD

to Beholder
No vidis ja to mam uplne opacne, dal bych prednost TtR.

5.2.2010 12:54:05

Vybíráme z Bazaru

Marvel Zombies: Odboj superhrdinů, poštovné v ceně
Marvel Zombies: Odboj superhrdinů, poštovné v ceně
Akt. cena: 720 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas