Zneužívání bazaru

Z delšího pozorování zdejšího bazaru jsem si všimnul nepěkného a neetického chování některých prodávajících. Jsou tací, kteří evidentně přeprodávájí hry koupené v zahraničí za nižší ceny a pak je prodávají přes bazar, resp. si je vzhledem k množství nabízených titulů objedná ze zahraničí až po úspěšném vydražení tady v bazaru. Nelíbí se mi to hlavně z hlediska, že je nabízí jakou aukce (u kup těď by to bylo možná omluvitelnější), což může způsobit, že se dva zájemci poperou o hru, vyženou její cenu poměrně vysoko a daný uživatel ji tam za pár dní/případně týdnů hodí znovu za podstatně nižší cenu. Dít se tohle třeba na aukru tak je mi to putna, ale na komunitním webu mi to přijde minimálně neetické...
4.2.2014 16:13:58

celyl
takové urážlivce mám velmi rád :-)

jestli se ti na zatrolenkách nelíbí a chceš je soudit kvuli prodejci, který zrušil aukci a ti o nic nepřišel jen o to hru koupit levněji tak klidně můžeš táhnout jinam!


mluvím čistě za sebe!

Jsem rád že zatrolenky fungují a mám si kde přečíst něco o hrách.

taky jsem tu měl nějaké problémy s kupujícími a řešil jsem to jen snima . Taky jsem v poslední době nebyl v některých mojich aukcich 100%, když jsem je rušil z vlastních důvodů.

6.1.2016 19:34:52 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Tak já to taky nevnímám moc fér, když mi někdo zruší příhoz, protože hru prodal jinde a dráž... Když tu hru dávám do aukce, tak si stanovím počáteční cenu a musím být smířen s tím, že se ta hra za tu cenu třeba i prodá... Prodejcům se také nelíbí, že kupující odstoupí od aukce protože hru koupil levněji... Nicméně toto nebude selhání ZH, ale pouze některých jedinců... Mně už se to také zde stalo, ale prodejce mi pak napsal email, věc vysvětlil a vše bylo ok... Což ocením více, než když si založí další nick a stejně mě přehodí. Jde jen o hry... Takže celyle bud v klidu, v drtivé většině budeš určitě zde s bazarem spokojen... Aspoň já tedy jsem... A morpheus nemluví za komunitu ani za adminy, když tě posílá jinam... Takže držme pozice :-)

6.1.2016 20:06:55

aukce
O hru mi nejde. Jsem rád, že jsem tady trochu rozvířil diskuze na tohle téma, doufám, že to k něčemu bude...
K tomu, zda lze někde najít pravidla aukce - dražeb se nikdo nevyjádřil. Asi je to v pořádku.

6.1.2016 22:46:04

můj názor
Osobně bych aukce zrušil. Nemám je rád, když už něco kupuji - ebay, aukro tak hlavně s možností "buy it now". Prodávajícímu se výsledná cena nelibí a tím vznikají problémy - nakonec to nepošle etc. Sám bych nějaké hry koupil, ale nechci se tu handrkovat o cenu a zároveň se mi nelíbí to prodlužování. Stejně tak když něco prodávám mám představu za kolik to chci prodat. A přece nesním o tom, že díky aukci se dostanu na nějakou vyšší cenu, která přesahuje daný předmět. Aukce předmětů běžně dostupných jsou dle mě nesmysl.

Není to nějaký útok na ZT, pouze vyjádření vlastního názoru na aukce všeobecně.

6.1.2016 23:14:52

re můj názor
Myslím, že zrušením aukcí bys dost ublížil původnímu poslání zdejšího bazaru - že se na hry napráší doma ale mění majitele kteří je pak hrají. Taky občas přihodím na hru, kterou nutně nesháním, ale za aktuální cenu bych ji i bral. Že se pak vyšplhá až k ceně nové běžně dostupné hry - proč ne ? Někomu udělá radost i to že hru koupí sice otevřenou ale o stovku levněji než v obchodě.
Před léty tu byl inzerován zlomek her, to že dnes jsou to stovky nese sekundární efekt i přítomnosti vyčůránků, tupounů, pleveličů (stokrát dokola inzerované hry za neprodejné ceny) a nebo prostě bezohledných prodejců. To bych ale bral jako daň za super živý bazar kde 99% lidí spokojeně nakupuje a prodává (včetně mně).

6.1.2016 23:53:35

Panzer
Jasně, blbě jsem to napsal, v podstatě bych byl pro normální bazar. Mám v mekru desítky her už jen kvůli tomu, že bych rád u nás založil klub, ale viz předchozí příspěvek.

7.1.2016 00:07:35

to Hjub1307
Zrušení aukcí je nesmysl. Uvedu můj osobní příklad: Když jsem tak minulý rok počítal, kolik jsem utratil za hry, které mám momentálně doma (celá sbírka), tak jsem došel k číslu něco kolem 60000,- kč. V poslední době nemám nějak moc čas na deskovky a tak jsem se rozhodl část sbírky prodat. A teď nastává problém, za jakou konkrétní cenu tu kterou konkrétní hru prodat. Některé hry jsou už starší a tak netuším, jaká je jejich momentální prodejní cena, ale nejsem charita a rád bych dostal zpět nějaké peníze, co jsem do toho za ty roky vrazil. A teď mám dilema - uvedu absurdní příklad: Hru bych mohl prodat za 100,- kč a tím bych ale hodně tratil. Nebo se můžu pokusit hru prodat za 2000,- , ale za tu cenu to zase nikdo nekoupí. Proto je tu aukce, kde nabídnu počáteční cenu ad absurdum za 100,- kč a zájem hráčů se sám postará o aktuální prodejní cenu. Ta může být třeba v konečném důsledku 300,- kč (o hru obecně moc zájem není) a nebo se může vyšplhat třeba na 3000,- (jde o sběratelský kousek a hráči jsou ochotni to za hru dát).

Nechápu tedy, proč by aukce měla být něco špatného, protože to má dvě zásadní pozitiva:

1) Hra se dostane do rukou tomu, kdo o ni hodně stojí a je ochoten do hry investovat i za vyšší cenu a za cenu prodlužování aukce. Tedy ne tomu, kdo na okamžitý prodej hry náhodně narazí a koupí ji jen proto, že je za levno a ne proto, že o ni hodně stojí.

2) Prodejci umožní hru prodat za opravdu tržní cenu. Někdy holt nízkou a někdy zase vysokou.

Při prodeji nejsem charita, peníze neleží na chodníku a když jsem do her vrazil nemalé peníze, tak aspoň část bych chtěl zpět aniž bych musel složitě zjišťovat za jaké peníze hru někdo ještě koupí a za jaké peníze už ne.

7.1.2016 11:06:26

Kren
Chápu. Jak jsem psal - je to osobní názor. Je potřeba se na to podívat ze dvou pohledů. Ty jako prodejce chceš samozřejmě prodat za co možná nejvyšší cenu, ke které ti tento typ akce pomůže. Já když něco prodávám, vím kolik za to chci. Takže mi nedělá problém dát například tedy hru do bazaru a prodat ji na základě domluvy. Jako nakupující chci nakoupit za co možná nejnižší cenu. K tomu mi ale tahle aukce moc nepomůže, především tedy kvůli prodlužování času konce.
Takže podle mě je zdejší aukce OK, ale především pro prodejce - v tuto chvíli chci hry nakupovat, takže se mi to nelíbí a proto jsem se vyjádřil.

A ještě jedna věc. Já jsem takový, že pokud se pro něco rozhodnu chci to hned. A doba 14 dní je u mě poměrně hodně. Projedu bazar a vidím hru Strife - v tuto chvílí odhaduji, že bude končit za cca 15 dní. Kdyby byla v obyčejném bazaru, již s prodejcem komunikuji a hru od něj koupím.

8.1.2016 11:21:41

to Hjub1307
No ale možnost přímého prodeje je tady taky. Tak ho využívej a kdo bude chtít využívat aukce, tak bude využívat aukce. Proč hned říkat "aukce bych zrušil, nemám je rád". Já bych taky mohl říct "přímý prodej bych zrušil, nemám ho rád". Ať si každý prodejce i kupující svobodně vybere co chce využít, proč něco omezovat.

8.1.2016 11:42:54

Hjub1307
Ahoj, ono je to těžké - je to dvojsečná zbraň a přiznejme si jsme češi

Ono by to mohlo být tak - že prostě aukce končí v pátek ve 20 hodin a tečka - jenže jak by to pak vypadalo ?
a) jsi v práci nebo mimo připojení a nabídneš nějakou cenu a budeš se modlit ať nikdo nepřihodí minutu před koncem
b) všichni budou čekat na 1 minutu před koncem aukce a pak zběsile přihazovat a vyhraje ten koho to stihne zpracovat
- viz dražební portály

- což jakoby tohle se mi nelíbí - mám o něco zájem tak mám den na to zareagovat - párkrát jsem prostě přihodil jednou, po druhé, pak jsem si řekl že za tu hru už prostě 1000 nedám - hra se nakonec vydražila snad za 1100,-

Pořád máš možnost napsat tomu kdo prodává že to vemeš hned a dáš za to tolik (osobně jsem takhle pár věcí prodal i koupil), ale je to vždy o domluvě a i o situaci - když se tam přehazují 4 lidi, tak to asi moc nejde, ale když tam ještě nic není tak to většinou jde bez problémů

- a pořád je to dvojsečná zbraň:

-> při dražbě jasně chci z toho jako prodávající dostat co nejvíc, proto to taky prodávám, protože za to chci peníze - kdybych nechtěl střelím to za 100 nějakému hernímu klubu nebo to dám někomu k svátku místo podání ruky :-)
-> mohu dát cenu nízkou (začít na 100 místo 1000), ale tím riskuji to, že hru prodám za 200 kč, protože tu zrovna nejsou ti správní lidé, nebo nemají peníze na hru, protože si koupili zrovna jinou atp...
-> nebo můžu dražit za 1000,- ale zase může mi to tady viset týden a nic z toho mít nebudu

-> nebo je zde volba s pevnou cenou (ber nebo nech být) -> ale stále je tedy možnost napsat tomu člověku a domluvit se

systém aukce - konce přesně v daný čas je na deskožroutovi, a příhozy se objevují většinou 2 - 1. na začátku - kdy člověk si říká za tu cenu bych to i vzal a 2. příhoz - těsně před koncem (já se přehazovat nebudu, dám o 10 kč víc)
-> prodávající hru prodá - automaticky dá vyšší cenu, protože ví jak to stejně dopadne
-> a teď je otázka ke komu je to fér ? (prodavající si moc nepohorší), ale trpí ten kdo o hru má zájem, ale bohužel byl minutu před koncem aukce např. v práci a by si hlídal poslední příhoz

8.1.2016 11:54:05

Aukce fér/nefér
Pokud byste se podívali do historie diskuzí, tak tyhle diskuze, kdy si někdo stěžuje na prodlužování aukcí se tady objevují s železnou pravidelností. Tak jak psal Jeny - co je férovější? Prodlužovat příhozy aukce a dát tak férově možnost příhozu i dalším, kteří nesedí 24 hodin u počítače. Nebo dát pevné datum ukončení aukce s tím, že každý, kdo bude mít zájem bude v danou hodinu a minutu zběsile bušit do klávesnice v naději, že jeho požadavek server vyřídí dřív než požadavky několika dalších?

Jediné co bych zavedl nově, tak po uplynutí standardní doby aukce by byl minimální příhoz dejme tomu 100,- kč, nebo ještě lépe třeba 10% z poslední částky před koncem aukce. To už je dost vysoká částka na to, aby se oddělilo zrno od plev a zůstali opravdu jen vážní zájemci. Ovšem jak mám zkušenosti s odezvou administrátorů, schválením změny a dobou implementace navrhovaných změn, tak je nereálné se takové nějaké změny v dohledné době dočkat.

8.1.2016 12:11:47

10%
Ten minimální příhoz po prodloužení aukce je podle mne super nápad...
Těch 10% a u částek pod 500 Kč alespoň 50 Kč by mohlo být tak akorát. Možná i ta stokoruna.

Osobně jsem za zdejší bazar moc rád, obměňuji díky němu svoji sbírku. A to prodlužování se mi líbí, styl "poslední sekundy" třeba z Aukra mi fakt nesedí.

8.1.2016 12:21:29 | Upraveno autorem (porovnej)

aukcie
Ja keď vidím aukciu na hru ktorú by som prípadne kúpil, tak vždy kontaktujem majiteľa. Zásadne sa aukcií nezúčastňujem z osobných dôvodov :) . A musím povedať, že ani neviem, či som dakedy s požiadavkou okamžitého odkupu uspel. V 99% mi bolo povedané, aby som prihodil, čo som odmietol. Vždy tieto moje osobné pokusy sa vyhnúť akcii skončia tým, že ponúknem predávajúcemu, aby sa mi prípadne ozval ak tú hru nepredá. Skúsite hádať koľko ľudí sa ozve?? :) :)

8.1.2016 12:57:56 | Upraveno autorem (porovnej)

stOKYi
No, to se těm lidem není co divit, že ti napíšou, ať přihodíš :)
Pokud se pak už neozvou, tak asi hru prodali... aspoň bych to čekal ve velkém počtu případů.
Ono taky to, že se zúčastníš aukce může být jistá známka důvěryhodnosti - někde tu je zaneseno, žes to vydražil, každý to může vidět, prodávající ti může dát hodnocení (negativní v případě, že bys pak výsledek aukce ignoroval).

Já občas lidem napíšu, pokud prodávají více her a já jich chci třeba víc (ale u aukce nemám jistotu, že všechny vyhraju za cenu, která je pro mě adekvátní ... a vzít třeba jen jednu se mi nechce kvůli nákladům na poštovné).

Jinak bych zdejší systém aukcí nechal být tak, jak je. Jsem s ním spokojen. Rozhodně prodlužování doby aukce považuju za velké plus (i když uznávám, že vždy nadávám, když mě někdo přehodí poslední den). Přijde mi, že větší nárůst ceny po skončení standardní doby ani být nemusí... možná třeba o dvojnásobek než je tomu normálně - to bych považoval za adekvátní.

8.1.2016 13:39:49

smysl
Když se podíváte, co se tady vše draží, tak to nechápu. Například Dead of winter v AJ jazyce. Jasně někdo to má a teď to vyšlo v češtině tak se toho chce zbavit. Kdo to kupuje? Je tam strašně textu a krásné je to, že už je to v našem mateřském jazyce. Navíc česká hra má větší cenu než anglická díky omezeným nákladům. Bazar tady je skvělá věc ale musí to mít nějaká pravidla a hranice. Čili Zima mrtvých už je v bazaru... samozřejmě. Nemám rád zkupovače a věčné prodávače. Kurňa když si něco koupím, tak snad to chci, ne? Takové lidi bych odtud vyhodil.

8.1.2016 13:44:27

to celyl
Buď prosím tolerantní a neodsuzuj někoho, když o důvodech nic nevíš. Když se ti nějaká aukce nelíbí, tak se jí nezúčastňuj. Pokud se zúčastníš a nejsi spokojen s nákupem, uděl negativní hodnocení. Co je ti potom, že někdo prodává hru v angličtině. Když ji nechceš koupit, tak si toho nevšímej. Kupce si najde a když ne, tak prodávající sníží cenu. Když si někdo koupí na základě reklamy novou, právě vyšlou hru a není s ní po vyzkoušení spokojen, tak ji prostě chce prodat. Co je na tom špatného. Absolutně nechápu o co ti jde. Připadáš mi jak pavlačová drbna, která neustále hodnotí partaje v domě, co si donesli domů za nákupy a kde vzali na nové auto a že měla žena návštěvu, když muž nebyl doma.

A vyhazovat někoho jenom proto, že se mi osobně nelíbí co prodává je hodně přes čáru a měl by sis dávat pozor na to co říkáš.

8.1.2016 14:04:19 | Upraveno autorem (porovnej)

Duirin
Vtip je práve ten, že pomerne často sa ľudia ozvú, že to nepredali. V daný moment kedy som to chcel kúpiť by som to kúpil, ale problém u mňa je aj čas. Kedysi som kupoval s horúcou hlavou. Teraz si to častejšie za ten čas rozmyslím, alebo príde kamarát, že to kúpi on, alebo ma jednoducho niekto od toho odhovorí alebo iné alebo :). Samozrejme, je to každého osobný názor. Ja mám v bazar indexe dobré hodnotenia, s každým s kým som obchodoval bol so mnou spokojný. Vždy sa obchod snažím nakoniec dotiahnúť cez bazár, práve kvôli hodnoteniam. Avšak jediný problém, ktorý mám, sú práve tie aukcie, ktorých sa ani nezúčastňujem. O koľko hier som mohol už ľudí odľahčiť, keby to nemali v akcii :D.

Celyl: čo si tým akože chcel povedať? Fakt ti nerozumiem o čo ide :D .Čuduj sa svete, niekto kupuje aj anglicke verzie, nemajú problém s angličtinou a niekto (napríklad aj ja) preferuje anglickú hru pred českou napr. kvôli rozšíreniam, ktoré v CJ byť nemusia.

8.1.2016 14:08:01 | Upraveno autorem (porovnej)

to stOKYi
Každý je snad svéprávný a má možnost volby aukce nebo přímý prodej se všemi důsledky, negativy i pozitivy. Proč pořád někomu vnucuješ svůj názor, že aukce je něco špatného co nepodporuješ. Někdo nemá rád aukce, někdo zase přímý prodej. Ať se každý rozhodne jak chce.

Na druhou stranu je ale dobré vědět, že když něco neprodám v aukci, tak že se můžu obrátit na tebe ;).

8.1.2016 14:13:49 | Upraveno autorem (porovnej)

Příspěvek odporoval pravidlům diskuse a byl proto smazán.

8.1.2016 14:57:24

kren
Nemal som pocit, že by som vnucoval niečo o skazenosti aukcie. Iba som poukázal, že sú aj takí ľudia a trochu som prispel názorom. Však je to diskusia alebo každý názor je vsugerácia? Nepísal som o tom, že by sa mal zrušiť alebo čo. Myslel som, že som dal najavo to, že ľudia majú možnosť voľby. Ale ak ma nebolo pochopené, mea culpa.

Ináč môžeš skúsiť, minulý rok som kúpil 2/3 hry, možno sa pre tento rok trafíš do nakupovacej nálady ;)

morpheus : "jinak platí .....o tom že muzes tahnout do riti " :D :D

8.1.2016 15:08:53 | Upraveno autorem (porovnej)

to morpheus a Celyl
Oba pánové važte slova!!! Takové příspěvky jako "kdo se mi nelíbí toho bych odsud vyhodil" nebo "můžeš táhnout do řiti" sem nepatří a admini by měli patřičně zasáhnout. Zchlaďte hlavy pánové a vyjadřujte se slušně.

8.1.2016 15:11:21

morpheus
Chápu, že tady jsou občas lidé s podivnými názory jako celyl nebo Myslibor..., ale i tak - vyjadřovat se dá líp... Myslím, že je toto seriózní web.

8.1.2016 15:31:06 | Upraveno autorem (porovnej)

:-)
To že mě morpheus nepřímo nazval debilem Vám nevadí pánové :-) Dále už si tento diskuzní plátek nebudu číst.

8.1.2016 16:04:11

stOKYi ???
Nedokážu najít pointu v tom, co jsi napsal. Na jednu stranu se z principu vyhýbáš aukcím, ale nakonec se vždy snažíš dotáhnout obchod přes bazar?

Kde udělali soudruzi z NDR chybu?

8.1.2016 16:12:28

Špatňák
skús porozmýšľať, možno na to prídeš ;)

8.1.2016 16:15:30

Vybíráme z Bazaru

Unikove pribehy - Potomci lesa
Unikove pribehy - Potomci lesa
Akt. cena: 18 €
Končí za: 4 dny

Offcanvas