Zneužívání bazaru

Z delšího pozorování zdejšího bazaru jsem si všimnul nepěkného a neetického chování některých prodávajících. Jsou tací, kteří evidentně přeprodávájí hry koupené v zahraničí za nižší ceny a pak je prodávají přes bazar, resp. si je vzhledem k množství nabízených titulů objedná ze zahraničí až po úspěšném vydražení tady v bazaru. Nelíbí se mi to hlavně z hlediska, že je nabízí jakou aukce (u kup těď by to bylo možná omluvitelnější), což může způsobit, že se dva zájemci poperou o hru, vyženou její cenu poměrně vysoko a daný uživatel ji tam za pár dní/případně týdnů hodí znovu za podstatně nižší cenu. Dít se tohle třeba na aukru tak je mi to putna, ale na komunitním webu mi to přijde minimálně neetické...
4.2.2014 16:13:58

...
Rád se přidám do diskuze, začíná to být zajímavé:)
Vůbec nechápu, o co tady některým jde. Bazar umožňuje koupit/prodat hru a jeho systém je nějak nastaven. Kdo s tím systémem nesouhlasí, ať do bazaru neleze, mně to připadá, že ten bazar spousta lidí považuje za "svůj" a má nárok určovat, co a jak se v něm bude dít... Nevyhovuje ti aukce s prodlužováním? Tak se jí nezúčastňuj. Nevyhovuje ti, že někdo přeprodává hry? Tak na něj nereaguj. Nevyhovuje ti, jak ten systém funguje? Tak do bazaru vůbec nelez a máš klid. Nelíbí se ti, že někdo prodává cizojazyčné hry, když už vyšly i v češtině? A co ti kuva po tym?! Založ svůj server a nastav si ho, jak uznáš za vhodné. Jediné, co můžeš udělat tady, je napsat NÁVRH ke změně, asi tak.

8.1.2016 16:16:26

celyl
No právě to je skoro jediné co mi vadí. Ale ty už si to asi stejně nepřečteš...

8.1.2016 16:42:31

Durin
To slovo co jsem napsal je ve slovniku spisovne cestiny.

Duvod proc jsem to psal je ten ze celyl porad jen neco nebo nekoho kritizuje
Kazdy muze svuj nazot rict, ale musi pocitat i s reakci.

Jinak celyle - potrefena husa se vzdy ozve

8.1.2016 16:48:27 | Upraveno autorem (porovnej)

stOKYi
Duševní porucha? :D

Vtip. Blbý. Vím. Jedinou logiku to má v tom, že nehodláš za hru platit peníze navíc a proto uživateli napíšeš, že pokud neprodal, má se ti ozvat a ty hru vezmeš. Aby bylo vše čisté, vystaví ti to za kup teď, původní cena, ty to vezmeš, jde to ofiko cestou, máte oba hodnocení. Ale smysl to nemá. Fakt ne. Pominu, že ji může někdo po haluzi koupit dřív, než se k tomu dostaneš ty sám. Jinak pokud tu hru prodá, tak ji stejně nezískáš. Tím pádem má smysl rovnou přihodit. Buď někdo přihodí a dopadne to stejně, nebo nepřihodí a máš hru, bez dalšího čekání, bez nesmyslného dvojího vystavování.
Pak je zde ještě varianta, že ho ukecáš na nižší cenu. "Když jsi neprodal, tak mi to prodej levněji, prachy máš hned." Nicméně jak jsi psal, tvá úspěšnost je asi 1%. Kdybys ten čas strávený psaním takto zbytečných SZ věnoval rovnáním flašek v Tescu, tak si vyděláš Xnásobně víc, než kolik ušetříš.

Okrajově zmíněný čas na rozmyšlenou mi jako rozumný argument nepřijde. Nebo ty hraješ hry podle ceny? Pokud ano, tak klobouk dolů. Většina si kupuje to, co je baví. A situace, že za ten týden přijde kamarád s tím, že si právě tuto hru koupil a proto už ji nepotřebuješ? Jak často se to stane?

8.1.2016 17:27:25

bazar
Howgh

8.1.2016 17:31:47

morpheus
Však já s tebou v jádru souhlasím. Mě šlo jen o způsob jakým jsi svůj názor podal.

Ano, spousta urážejících slov je ve Slovníku spisovné Češtiny. Ale to snad znamená, že je vhodné je používat bez omezení?

8.1.2016 17:35:06

durin
už jednou jsem mu naznačil kam má jit a začal zas prudit :-) , tak to už šlo pak samo :-).

8.1.2016 17:40:47

...
Uhh, tady to víří :D jinak: jakýkoliv názor by měl být vždy přijat s otevřenou hlavou, tedy vzít jej v potaz, probrat všechny jeho aspekty (ne pouze jeho vyznění) a poté odpovědět, tak jak fakta vyžadují a zároveň přidat i vlastní názor. Tomu se jednoduše říká diskuse, ale to co tu vidím... je to jen povrchní přijímání některých informací, které často vede k urážkám... a vtipné je, že někdo někoho vyzve za to, že by si měl dávat pozor, co říká a přitom sám používal slov, jež velmi snadno mohou urazit cíl... chápu tu urážku, byla zřejmě oprávněná, ale pak si nestěžuju na druhé ;) toť vše co jsem chtěl říci, naslouchejte si a neřvěte na sebe :)

8.1.2016 20:04:28

Špatňák
Ty asi veľmi chceš aby som mal rád aukcie? :D Na toto mám len jedno- každý človek je iný a keďže sa nebavíme o matematike, fyzike a celkovo o exaktných záležitostiach, tak to čo sa pre niekoho môže zdať nelogické, pre druhého to môže byť úplne logické.

8.1.2016 21:32:54

stOKYi
Ne. Jen nechápu, proč se aukcím z principu vyhýbáš, když přes ně pak obchod stejně nakonec uzavřeš. Nemá to logiku.

10.1.2016 02:41:21

Kombinace
Napadla mne jedna věc. Myslíte, že by bylo zajímavé zavést třetí typ inzerátu a sice dražba od uživatelem stanovené částky + možnost kup teď za jinou (logicky vzato vyšší) sumu? Prodávající by mohl zadat takovou částku, která je pro něj již dostatečná a další dražení by pro něj postrádalo smysl (viz. prodlužování o den kvůli desetikoruně) a kupující by měl zase možnost nečekat na konec aukce, akceptovat vyšší cenu a mít hru hned. Něco jako má aukro ale s tím, že kup teď by bylo aktivní stále. Nemizelo by s prvním příhozem. Přijde mi to jako řešení celého problému...
Co vy na to?

Pak je samozřejmě ještě otázka, jestli by to Zeus akceptoval a implementoval.

10.1.2016 02:44:56

Špatňák
Mně se ten nápad hodně líbí. Kdyby to tu bylo, určitě bych to používal.

10.1.2016 08:48:17 | Upraveno autorem (porovnej)

špatňák
návrh není špatný, ale jak bys řešil to přihazovaní a pořád otevřenou možnost "kup teď"? Mohlo by se stávat že lidi budou přihazovat na nižší cenu a pak dojde někdo a dá rovnou kup teď. Aukce se prodá a lidi co normalně přihazovali budou zas remcat, jak je to nespravedlivé atd. Sice měli taky možnost hru koupit hned, ale cena se jim nezdála tak chtěli normálně přihazovat.

Mě se na bazaru nelíbí to zbytečné protahování a cena hry se stejně nezvedne o nějakou závratnou částku.

naopak se mi líbí jak tu někteří založí jeden inzerát a v něm mají XY her za nějakou jejich cenu a záleží na každém zda je ochotný to za to zaplatit nebo napsat prodejci a domluvit se sním na lepší ceně (pokud prodejce souhlasí) .

Bazar je nastaveny jak je a my uživatelé máme možnost ho využít nebo ignorovat.

10.1.2016 09:41:18

...
Já bych to nechal tak jak to je. Pořád se najde někdo komu se to nelíbí. Ano chápu to. Ale funguje to dobře. Není to žádný závod, ale bazar. Chci si nějakou hru koupit, ne se stresovat v posledních vteřinách. A stejně je to nudné, ten aukro styl. Ani nevím jestli mám šanci. Jediné co bych udělal, je maximální protažení aukce. Například o dva dny, pak už by se to prostě stoplo a kdo dal nejvyšší, tak by to vyhrál. Špatňákův návrh nevypadá špatně, ale odpadala by ta zábava s aukcí.

10.1.2016 12:53:53

Pseudohybridy
Já bych se nepouštěl do nějakejch větších akcí. Prodlužování aukcí bych nechal jak je, i když mě někdy někdo dokáže zvednout mandle přihazováním na poslední chvíli o nejmenší možnou částku, což vydrží třeba i týden...
Není důvod omezovat prodlužování na počet dní, protože to pak stejně skončí závodem o poslední vteřinu.
A bez prodlužování je to jako na Aukru, což už minimálně jednou padlo, že bazar nemá být po vzoru Aukra. Kdo má pak čekat do půlnoci, nebo na nesmyslný čas, který zadá vystavitel aukce.

10.1.2016 13:26:26

V prodloužení možnost zadávat jen určitou částku, která by odradila vlažné zájmce
Jak už jsem uvedl níže, tak jediné rozumné řešení je upravit minimální výšku příhozu v prodloužení na 10% aktuální částky. Pak už by se zbytečně neprodlužovalo po pětikorunách a zůstali by jen vážní zájemci. (Hra v aktuální ceně 1000,- kč - minimální příhoz 100,- kč, hra v aktuální ceně 600,- kč - minimální příhoz 60,- kč, atd.)

10.1.2016 13:43:57

Kren
Krenov nápad je super. Pomerne často je vidieť, že niekto zvýši o stovku a potom ďalší dá 10kč a zase sa to predlžuje o jeden deň. Keď som sa ešte aukcií zúčastňoval, tak ma toto vedelo vytočiť do vývrtky. Kto má potom hru dražiť 3 týždne?

10.1.2016 13:51:47 | Upraveno autorem (porovnej)

way to go kren
Taky me neco podobneho napadlo, jen jsem nevedel jak to zformulovat. Urcite se priklanim.

10.1.2016 13:58:37

Taky za
Ja se taky priklanim a pridavam namet, ktery me napadl pred chvili po precteni zpravy o prihozeni. Rozhod sem se ( na posledni chvili), ze si vydrazim hru, o kterou nebyl zajem a byla od korunky. Tak sem prihodil korunu(ikdyz si teda myslim,ze hra ma vzdy vetsi cenu). A co se nestalo? Prehodil me uzivatel (na 10 kc, coz je pakatel), ktery je zatrolenym hracem 0 dnu. Privadi me to k uvaze, ze si to chce prodejce vysroubovat sam, coz se mi teda vubec nelibi. Jestli se mu ta cena nelibi, tak mel dat aukci od castky, ktera mu vyhovuje. Ale nechci vynaset predcasny soudy. Navrhuju: uzivatele by se mohli zucastnit aukci az po urcite dobe, napr. 100 dni. Co vy na to? Jinak preju vsem pevne nervy a prijemne aukce. Pic

10.1.2016 14:21:17

;-)
Už som to niekoľko krát videl, že v aukcií kde bolo jedno prihodenie niekto ešte prihodil na poslednú minútu a potom to odštartovalo sériu ďalších asi piatich prihodení. Ja by som navrhoval nech má predajca možnosť už pri zadávaní inzerátu sám rozhodnúť aké bude možné najnižšie prihodenie. Ak predajcovi nevadí prihadzovanie po desať korún, tak po desať korún, keď si zadá, že minimálne po päťdesiat tak po päťdesiat. Kupujúci sa môže slobodne rozhodnúť či sa do takej aukcie kde sa prihadzuje po desiatkách pustí, alebo nie. Inak by som do toho bazára moc nepichal ;-)

10.1.2016 14:58:17

sprava pri stiahnutí hry z aukcie
Nedávno som sa zúčastnil aukcie ,ktorá končila na vianoce.Ked bolo 12h do skončenia aukcie bol som jediný kto dražil.Na sviatky som bol mimo domova(PC,netu) a ked som sa vratil domov zistil som,že nemám žiadnu správu na maily ani SZ .Našťastie som si pamätal nick predavajuceho,tak som mu napísal SZ a odpísal,že vraj písal,že hra už nie je k dispozícii.Serioznosť či neserioznosť predavajúceho nechcem riešiť,chcel by som sa len spýtať či nie je možne poslať učastnikom aukcie automaticku SZ (ako pri vyhre aukcie)v prípade,že draženu hru predavajuci stiahne z aukcie.

10.1.2016 15:20:04

Saxon
Tú aukciu si náhodou pamätám, lebo ja sám som mal v pláne tam prihodiť. Ty si tam prihodil v čase keď tam už dávno bolo oznámenie od predajcu, že "neprihadzuje hru už nemám". ;-)

10.1.2016 15:43:52

Nesouhlasím s Krenem
10% z ceny mi přijde jako hodně špatný nápad. Budu prodávat hru za 2.000 Kč a prodávající bude muset přihodit 200 Kč? To se mi na to vybodne. Naopak karetka za 150 Kč bude znamenat 15 Kč? Vždyť je to to samé, jako 10 Kč. Tak na ni dáme minimální příhoz 50 Kč? To už ji levněji koupím v obchodě. To by bazar doslova zabilo.

Osobně dávám hry od koruny (zcela záměrně - sami si určete cenu) a málokdy jsem toho litoval. Po těch desetikorunách mi naskáče cena i o 20% a to už sakra pomůže. OK. Je to o týden později. No a co? Na rohlíky mám i bez prodeje hry. Ležela mi v šuplíku měsíce. A teď najednou mám ty prachy potřebovat hned? Tomuhle spěchu u některých uživatelů fakt nerozumím.

Zamezit krátkodobě registrovaným uživatelům dražit mi přijde jako cesta do pekel. Jednou se mi stalo (14 dní zpět), že mě takový kupující vypekl, ale už 3x si draženou hru někdo koupil. Možná se registrovali jen kvůli té mojí hře. Nevím. Ale zkušenosti jsou převážně pozitivní.

10.1.2016 16:49:07

to špatňák
Asi jsi to špatně pochopil.

1) Minimální příhoz 10% by naběhnul až při prodlužování aukce po posledním dni aukce! To znamená, že při 14 denní aukci by se přihazovalo běžným způsobem a až po těch 14 dnech by opravdoví zájemci přihazovali po 10%. Pokud by to bylo pro někoho moc, tak by to zůstalo tomu poslednímu s nejvyšší nabídkou. Takže prodejce by na tom netratil a vše by se urychlilo.

2) 10% je jen návrh. Pokud by byla shoda třeba na 8%, tak to bude 8%.

3) Nějak jsem nepochopil, co jsi myslel tím "..prodávající bude muset přihodit 200 Kč". Nespletl sis náhodou pojmy? Nepatřilo do té věty "kupující"? A mimochodem 200,- kč u hry za 2000,- kč mi přijde rozhodně normálnější, než aukci prodlužovat o dalších 14 dní přihazováním po desetikorunách.

10.1.2016 18:14:59

Na zamyslenie
Treba si uvedomiť jednu vec a to, že kto chce bude sa snažiť zneužiť systém. Je jedno ako dokonale je nastavení, proste je to pre nich prirodzené. Ako ďalšie by som podotkol že zatiaľ som nemal žiadnu zlú skúsenosť s aukciami na tomto webe a musím podotknúť že niekoľko známych som priviedol na túto stránku hlavne skrz aukcie, pretože sú skvelé.
Osobne si myslím, že samé predlžovanie aukcie je trochu nefér, pretože keď predávajúci nastaví zobrazenie na určití čas, pre niečo tak spravil.
Ale tak či tak, sú to pravidla aukcie, ktoré treba rešpektovať. Mimochodom, ak chcem len určitú sumu, nastavím to ako KUP TED. Zmysel aukcie je aby som získal čo najvyššiu cenu za danú hru. A aj keď to bude 1 KČ, stále je to o 1 KČ viac.
Čo sa týka 10% z ceny, má to jeden háčik. Ak cena je 2000 KČ, 10%=200 KČ, lenže čo v prípade hry za 20?
Osobne si myslím, že aukcia je nastavená dobre. Áno, je zneužiteľná, ale to je všetko. Nie nadarmo sa hovorí: Podaj človeku prst a utrhne ti celú ruku. Mala by tam byť dôvera medzi kupujúcim a predávajúcim. Ak tam nie je, potom radšej nič nepredávajte, lebo bez dôvery je to o ničom.

10.1.2016 18:48:08

Vybíráme z Bazaru

Kaskádie CZ
Kaskádie CZ
Akt. cena: 650 Kč
Končí za: 4 dny

Offcanvas