Zneužívání bazaru

Z delšího pozorování zdejšího bazaru jsem si všimnul nepěkného a neetického chování některých prodávajících. Jsou tací, kteří evidentně přeprodávájí hry koupené v zahraničí za nižší ceny a pak je prodávají přes bazar, resp. si je vzhledem k množství nabízených titulů objedná ze zahraničí až po úspěšném vydražení tady v bazaru. Nelíbí se mi to hlavně z hlediska, že je nabízí jakou aukce (u kup těď by to bylo možná omluvitelnější), což může způsobit, že se dva zájemci poperou o hru, vyženou její cenu poměrně vysoko a daný uživatel ji tam za pár dní/případně týdnů hodí znovu za podstatně nižší cenu. Dít se tohle třeba na aukru tak je mi to putna, ale na komunitním webu mi to přijde minimálně neetické...
4.2.2014 16:13:58

Co takhle jen drobně upravit zobrazení na bazaru ?
Předně bych také souhlasil s "Křenem" ohledně zvýšení min částky po uplynutí zadané doby aukce.

Jinak "Toneckrmelec" má stejný nápad jako já, ale po zralé úvaze bych asi neomezoval bazar jen na lidi, co mají účet zřízen delší dobu. Bylo by to vůči nim nefér.
Spíše bych navrhoval v bazaru u každého účastníka zobrazit i počet dnů od registrace na tomto webu. Tuším se to tu zobrazuje jako "Zatroleným hráčem: ... dnů". člověk si to sice může dohledat, ale takhle je to hned vidět. Výsledné fungování bazaru se tím neovlivní, ale hned bude jasné, kdo přihazuje, ...

10.1.2016 19:15:38

minimální výše příhozu
Myslím, že minimální výše příhozu taky není ideální řešení. Je jedno, jestli 10 %, nebo 50 korun, potíž je v tom, že pokud toto bude platit až po prodloužení aukce, může dojít k následujícímu.¨
Budu mít zájem o určitou hru, prodává se třeba od 800 Kč. Během pěti dní se cena dostane řekněme na 1320 Kč, já přihodím na 1400. Můj příhoz je nejvyšší. Pár hodin před koncem aukce nějaký chytrák (se kterým jsem se třeba předtím přehazoval po desetikorunách) přihodí na 1410, čímž ovšem prodlouží aukci a nastaví minimální příhoz na 140 Kč. A já mám smůlu, tolik už dát nechci. Svým způsobem si tak přihazující částečně pojistil, že zvítězí, sám zvýšil nabídku o deset korun, ale ostatní už musí o půl druhého sta.

Neříkám, že je to zásadní věc, jen mě to napadlo.

10.1.2016 19:55:21

kjus
Tvůj příspěvek působí, jako kdyby"chytrák" dělal něco špatného, když si pár hodin před koncem aukce dovolí přehodit tvůj příhoz.
Ale je pravda, že by z toho pak udělalo zase další boj do poslední vteřiny.

10.1.2016 20:29:59

Havelock
Není to nic špatného, pokud mu to pravidla umožňují, ale přijde mi to sprosté, pokud s tím příhozem bude schválně čekat až ke konci aukce.

10.1.2016 20:46:11

Stejně nic nevyřešíme
Myslím, že je už na čase téhle diskuze nechat a smířit se se stávajícím stavem. Někomu vadí aukce a někomu by zase vadil jen přímý prodej. Někomu vadí prodlužování aukce, někomu by vadil pevný konec aukce a sezení u počítače do poslední vteřiny aukce. Někomu vadí nastavení vysokých příhozů a někomu zase příhozy po desetikorunách. Takže se stejně neshodneme na nějaké změně a zbytečně tady mlátíme prázdnou slámu. Pojďme raději dělat něco užitečnějšího. Plus mínus bazar na Zatrolenkách funguje nejlíp ze všech bazarů s hrami, tak bych to tak nechal.

10.1.2016 20:52:55

kjus
Nikdo něříká, že to nemůžeš udělat taky. Pokud jsou podmínky pro všechny stejné, etika jde stranou. To by pak celé Aukro bylo založené na sprostotě.

Ale já si spíš myslím, že by to nabouralo celý koncept aukce jako takové, kde má každý právo reagovat za stejných podmínek hned druhý den na "chytrácký" příhoz před půlnocí.

EDIT: Souhlasim s krenem. Ani nevim, proč sem píšu, když to vlákno celou dobu úspěšně ignoruju :D

10.1.2016 20:59:14 | Upraveno autorem (porovnej)

také souhlas s křenem
nechme ten bazar tak jak je, je to nejlepší bazar co znám

10.1.2016 22:32:02

Kren
Samozřejmě tam byl překlep. Prodávající přihazovat nebude :)

Stále ale trvám na tom, že procenta jsou u dražších her velmi zrádná. Příliš vysoká by cenu hry vyhnaly neúměrně vysoko. Plánuji teď třeba prodat Horus Heresy, které tu hodnotu cca. 2.000 Kč má. Kdyby mi pak chtěl někdo přihodit a musel by 200 Kč, tak to třeba neudělá, protože by to pro něj už bylo moc. Ale 100 Kč by byl ochoten. Nicméně tu stovku navíc nedostanu, protože by to nešlo.
Naopak nízké procento by ti zcela nefungovalo u levných her.
Tvůj návrh by měl (z mého úhlu pohledu) smysl, kdyby se nedal na procenta, ale na částku. Dejme tomu (jen střílím od pasu) 0-500 Kč = 10 Kč, 500.-1.000 Kč = 20 Kč, 1.000-1.500 Kč = 30 Kč, 1.500 Kč+ = 40 Kč. Což je de-facto 5%.

To ale pořád nemění nic na faktu, že nechápu, na co ten spěch. Deskovky nejsou rychlobrátkové zboží, nekazí se. Proč někomu vadí, že mu hra ležela rok doma a teď ji musí honem honem prodat za týden a nemůže počkat dva týdny? Navíc je takový prodávající sám proti sobě, protože nemálo her mi po těch desetikorunách vyšplhalo třeba z 650 Kč na 800 Kč. To pro vás 150 Kč nejsou peníze? Pokud ne, pošlu vám číslo účtu. Rád vyjdu vstříc ;)

11.1.2016 00:59:22

Špatňák
Spíš jde o to, že tímhle jednodenním prodlužováním se může stát, že se najednou nedostaneš k počítači (na mobilu je to občas zrádný), nebo na to jenom prostě jednou zapomeneš a vyhraje to někdo, kdo má tu drzost a výdrž :D
To se mi na tom nekonečném protahování nelíbí. Už mi takhle po týdnu, kdy jsem byl na víkend pryč, nebo se vrátil domů po půlnoci, několik her uteklo a byl jsem vážně naštvanej. Já přihazoval po stovkách, abych toho zájemce odradil a borec odvětí desetikorunkou.

11.1.2016 03:08:56

Havelock
24 hodin je dost dlouhá doba.
Když o něco stojím a vím, že nebudu u compu, tak požádám jiného kumpána deskovkáře, aby přihodil za mě. Na jeho nicku, na svém nicku, to je fuk. Zatím jsem to nepotřeboval, ale řešení se najde vždy. Určitě mi to přijde lepší, než aby prodávající nedostal šanci přihodit a prodávající lépe vydražit. Netuším, jak to bylo přesně ve tvém případu, ale pokud má hra objektivně hodnotu 1.500 Kč, byla na 1.200 Kč a pak jsi přihodil 100 Kč, tak lze předpokládat, že se to ještě posune.
Ale buď jak buď; evidentně jsi netrefil cenu té hry. Byla o 10 Kč vyšší :D

12.1.2016 00:33:09

Špatňák
+1 za výchovnou přednášku.

12.1.2016 06:00:00

Mlčící kupec
Chtěl jsem se zeptat. Prodal jsem hru na kterou přihodil nový uživatel zatrolených her a od příhozu, už se ani jednou nepřihlásil a tudíž ani na moji zprávu neodpověděl. Pokud má někdo takovou zkušenost, jak dlouho čekáte na případnou odpověď, než se rozhodnete hru znova nabídnout do aukce.

13.1.2016 10:37:04

dakeyros
čekám tak tyden a pak vystavuju znovu

13.1.2016 10:38:33

.. aukce..
jen mne tak pánové napadlo .....
1. prodávající nastaví cenu
2. kupující zašle nabídku
3. nejvyšší kupuje
...prostě obálková metoda
Představil jsem si tu licitaci sám se sebou. :o)

13.1.2016 15:20:22

Nereagující kupující
Pokud kupující nereaguje, resp. nedojde k obchodu, tak hru nevystavuji znovu, ale nabídnu ji dalšímu v pořadí za cenu, kterou přihodil. Pokud má zájem, navrhnu mu i vystavení za "kup teď", aby měl obchod někde podložený a mohl dostat hodnocení.
Délka čekání je spíš na okolnostech. Když mu napíšu několik zpráv, on si je přečte, ale nedočkám se reakce, tak pár dnů. Jinak mu dávám tak týden.

17.1.2016 23:58:13

petrin
Neumím si představit, že by to fungovalo. Ale můžeš zkusit navrhnout Diovi.

17.1.2016 23:59:00

ad špatňák a petrin
Nemusí to být jen obálková metoda, ale mohla by tu být třeba i holandská aukce a prodávající při zadávání by měl na výběr ze 4 možností: přímý prodej, anglická aukce, holandská aukce a obálková aukce.

Jenže to by předpokládalo naprogramování podpory a silně pochybuju, že Ondra bude něco takového dělat.

18.1.2016 08:26:13

kren
Ale taky mu to můžeš zkusit navrhnout :)

Za mě to jsou samozřejmě možnosti, ale upřímně si nemyslím, že by více lidí chtělo používat obálkovou metodu, nebo holandskou dražbu. S obálkovou metodou se setkávám jen ve státní správě, na holandskou dražbu jsem nenarazil za celý svůj život. V tomto bodě jsem skeptik, ale když bude dost zájemců, proč ne?

18.1.2016 11:00:19

ad holandská aukce
Ona holandská aukce by mohla vyhovovat prodejcům, co chtějí rychle prodat a brblají nad prodlužováním aukce při příhozech po termínu. Jenže to vyžaduje doprogramování aparátu na snižování ceny a vzhledem k tomu, že se tady Ondra už zas dlouho neukázal, tak je to spíš akademická debata.

Mimo to já jsem svou angažovanost pro tento web ukončil před několika lety, právě kvůli Ondrově řídké a nárazové péči o vývoj tohoto webu. Takže jsem jen uživatel, který hodí sem tam nějakou připomínku do fóra, ale nemám vůbec iluze o tom, že by nějaké náměty z diskuzí byly vůbec kdy někým kompetentním přečteny natož zpracovány.

18.1.2016 11:05:52 | Upraveno autorem (porovnej)

Obálková aukce
Spíš jsem myslel, že by takovým brblajícím vyhovovala obálková aukce... :)

19.1.2016 12:55:05

příhoz
Může mi někdo vysvětlit, co znamená příhoz z 85,- na 9000,- v této aukci http://www.zatrolene-hry.cz/bazar/30195/ ?

22.2.2016 18:50:20

no...
já bych řekl, že překlep...
Asi to mělo být 90,-

22.2.2016 19:04:47 | Upraveno autorem (porovnej)

překlep
nebo tu hru tak móc chce :)

22.2.2016 20:45:45

Anebo...
již padla nějaká dohoda...

22.2.2016 20:52:55

Koukám, taky pěkná aukce :-)
http://www.zatrolene-hry.cz/bazar/31375/

Už druhý den přihazuje nový uživatel, co je tu terpve 1. den :-) Netvrdím, že je to "nezákonné".

24.3.2016 13:42:15

Vybíráme z Bazaru

Crystal Palace + 2 promo karty
Crystal Palace + 2 promo karty
Akt. cena: 899 Kč
Končí za: 4 dny

Offcanvas