Joe
Joe - avatar

Náklady na vyrobenie úplnej kópie hry doma...

Tak, aby bolo jasné, čo tvrdím ja:

Ak chce človek doma na kolene spraviť náhradu komerčne predávanej hry, jeho náklady na výrobu budú vyššie, než keby si originálnu hru kúpil v obchode. Dodatočne, ak ma presvedčíte o tom, že náklady pri niektorej hre môžu byť aj rovnaké, či dokonca nižšie, komponenty hry nikdy nebudú dosahovať kvality originálu.

POZOR! Nebavím sa tu o tom, že "otec má v robote tvarovaciu formu na výlisky z plastu, tak si tam vyrobím 3d miniatúry". Ide to u všeobecne dostupné služby (kopírovacie a tlačové firmy, vlastná tlačiareň, nástroje apod.).
7.9.2010 18:17:38

Joe

rbx
...a uzatvára to Magic Realm :P

9.9.2010 10:32:23

Joe
Neuzavírá, ještě je tu Legend of Robin Hood ve skvělém Unevarsal Headově remaku.

9.9.2010 10:37:13

ee
Universal

9.9.2010 10:37:27

sydo
Tak s tím Robinem jsi mě zase dostal :). Přečtu si pravidla, jestli to je něco pěkného pro tři lidi, tak mám zase co vyrábět :D.

9.9.2010 12:06:46

Tangram
Jen pro dva, ale prý je to super.

9.9.2010 12:11:12

Home made hry
Když už jsme u těch home made her, tak Scott Everts právě dokončil na BGG svůj redesign Duny. A je to asi nejkrásnější verze jakou jsem kdy viděl. Jenom teď nevím jestli se mi to vyplatí tisknout doma nebo v nějaké tiskárně nebo si to mám rovnou objednat na Artscow.

11.9.2010 17:13:59

Raven
Hele, řeším stejné dilema, nevím, jak to na Artscow funguje, ale kdybychom se rozdělili o poštovné, mohlo by to být snesitelné.

11.9.2010 17:23:35

sydo
S tím poštovným je to tam nějaké divné. Když jsem si dal do košíku čtyři balíky karet pro základní hru, tak bylo poštovné 32 dolarů, no a když jsem tam dal každý ten balík 2x, tak poštovné dělalo 64 dolarů. Takže je myslím jedno jestli to objednáme zvlášť nebo dohromady.

Ty čtyři balíky karet s poštovným by mě vyšly na necelých 1500 což se mi zdá trochu moc za 108 karet. Navíc v balících Alliance/BGPrediction a LeadersAlt je dost přebytečných karet (nevím k čemu mi budou například 4 Storm markery).

11.9.2010 17:56:00

duna
...nevie niekto uverejniť ,nenápadne ,niektorú kompletnú českú verziu?JE TU ASI VŠETKO,ALE MáM V TOM NEAKÝ CHAOS...Inak,naposledy som zabudol spomenúť,že najlepším domácim produktom pre stolové hry sú bezdebaty polepky členov rodiny pre agrikolu od Krena.Polepky obilia,atď sú zbytočné,ale polepky pre členov rodiny som vyrábal už všetkým kamarátom, a každý skonštatoval,že to neuveritelne vylepšilo atmosféru hry.100 bodov.

11.9.2010 20:42:54

dedo - Agricola
Já se domnívám, že i polepky ostatních komponent super dokreslí atmosféru a hlavně spřehlední hru.

11.9.2010 21:07:31

detail
polepky na zeleninu,obilie...sú to pekné malé,farebne jasne rozlíšené komponenty.Komu sa nelení,polepí...ale koliesko člena rodiny bez polepky je sucharina,s Krenovou polepkou pecka.

11.9.2010 21:53:38

dedo
Kompletní česká Duna IMHO neexistuje - nejblíž k tomu má verze od Malkava, ovšem tam jsou přeložené "jenom" všechny karty - tzn. texty na mapě a texty na zástěně hráče jsou stále anglicky.

12.9.2010 10:05:46

home made Dune
Tak jsem pozjišťoval ceny u nás v Opavě a asi se na Artscow vykašlu. Celková cena tisku (karty + mapa + zástěny) by mě měla vyjít na necelých 1400, což je celkem rozdíl oproti patnácti stovkám jenom za karty na Artscow, mapa stojí $24, to je dalších skoro 500 + poštovné.

Jenom nevím jestli bude stačit 350g oboustranný fotopapír na karty a zástěny. Ještě někde sehnat nějaké žetony na jednotky a koření a bude to komplet:)

13.9.2010 18:22:40

Carcassonne
Tak si vemte například hru carcasone, vyplatí se ju více kupovat nebo dělat???
na trhu je více než 16 rozšížení, každé za cenu +- 400 kč

Dal jsem si tu práci a na internetu jsem našel všechny kartičky z většiny těchto rozšíření. při troše snažení lze katičky upravit pro tisk, stačí k tomu obyčejná ingoustová tiskárna (i černobílá, a zaúkolovat rodinku pastelkami :-D) pak stačí vytisknté A4 s kartičkami podlepit a nařezat.

Shodneme se, že náklady na výrobu jsou zlomkem ceny komerčně prodávané hry. Na záběvě to neubere + to otvírá široké možnosti amaterských rozšíření. V neposlední řadě se hra stane srdcovou záležitostí

9.11.2010 16:42:02

to Spic
Tvůj názor naprosto nesdílím z mnoha důvodů
1) nikdy nedosáhneš takové kvality
2) nikdy nedosáhneš takové trvanlivosti herních komponent
3) poslední důvod a ten nejdůležitější je, že čas věnovaný takovému úsilí investuju raději do jiných aktivit, než výroby vlastních kopií her. A to vím o čem mluvím, protože si vyrábím lokalizované komponenty zahraničních her.

To než bych se pižlal s tolika kartičkama do Carcassonne, tak to si to raději koupím. A cena zvlášť u Carcassone není vůbec přemrštěná. Uvědomil sis někdy kolik stojí třeba lístek do kina, do divadla a nebo na koncert - a to je jednorázová záležitost. Nebo si také místo toho děláš amatérské koncerty a divadelní představení doma :D?

9.11.2010 17:08:42 | Upraveno autorem (porovnej)

Spic
Taktéž nesouhlasím. Více méně ze stejných důvodů jako Křen a navíc u nás je trh s deskovýma hrama už tak malý, že mu ještě škodit nelegálním kopírováním her mi přijde škoda a mě osobně je to proti srsti.

9.11.2010 17:43:02

to Joe
Pokud budes mit vsechny pristroje a material, ktery se k tomu pouziva, tak te to musi vyjit minimalne stejne, jako cena, za kterou to prodavaji. Ale problem je, ze to nikdo nema. Oni vse kupuji ve velkem. Takze na to maji rozhodne jine ceny, nez ty, kdybys tam prisel. Proto te to nemuze nikdy vyjit levneji. A pokud ano, tak ta kvalita bude na prvni pohled videt, protoze nepouzijes ten material, ktery pouzivaji oni. :-)

Krom toho si myslim, ze vyrabet hru o 500 kartach a x figurek a dalsi veci je nesmysl. At tak ci tak, myslim, ze v okamziku, kdy je clovek dospely a ma penize, tak by si mel to co opravdu chce koupit a podporit tim tu spolecnost, ktera se tim zabyva.

Jak je mozne, ze nikdo nema penize, ale na chlast a cigara si je najdou? To je stejne asi. Ten peniz neni nijak velky, aby si to clovek nemohl dovolit. Netvrdim, ze si muze clvoek koupit kazdy tyden jednu hru, ale myslim, ze udelat si radost jednou za pul roku se da :-)

9.11.2010 18:42:44

Joe

spic
Viď Kren, Sappho a Vojtech Musil.

Aj Človeče sa dá hrať so zápalkami na pláne ručne nakreslenom na servítke. Ale ja by som ho nehral (teda ak by som nebol v horách na horolezeckom výstupe s plným batohom potrebných vecí a nepotreboval by som sa zabaviť, to áno...).

9.11.2010 19:34:25

vlastní výroba
Pokud jde o mě, tak mi to nevadí, pokud člověk má prostě potřebu něco vyrábět a není jeho prvotní snahou těžit z nápadu někoho jiného. Jen ho prostě baví měřit, řezat, stříhat, tisknout, vystřihovat apod. pak no problem.
Já sám jsem si okolo svých 13. let vyráběl doma deskovky, ovšem jednalo se o stolní předělávky her z automatů. Např. Kopáč. Takže duševní nápad jsem vlastně ukradl taky.

9.11.2010 19:48:20

Deth
Ja si myslim, ze na kuteni je prostoru dost, kdyz si clovek barvi figurky, dela tereny do her, 3D prostredi atp. Delat si komponenty jako zetonky atp. mi pripada jako naprosta ztrata casu. Muze to bavit a pak to jako celek dela radost, ze si clovek neco ukutil, ale myslim, ze jsou lepsi zpusoby jako treba ty 3D tereny + jejich barveni, modelarstvi, lepeni a spousta dalsich. :-)

9.11.2010 20:27:13

Spic
Tvůj příspěvek má dvě stránky, začnu nejdříve s tím, co mi nesedí. Přijde mi morálně diskutabilní si vyrábět hru, která je volně k prodeji, stejně jako u PC her mi to přijde jako znevažování práce tvůrců. Stejně je to časově tak náročné, že když si to člověk spočítá, zjistí, že vynaložený čas a cena hry nejsou tak rozdílné. Navíc kvalita herního materiálu nikdy nebude taková, protože dosáhnout jí v takovéhle malovýrobě by bylo mnohem dražší než si hrtu prostě koupit.

Na druhé straně musím souhlasit, že možnosti pro fanouškovská rozšíření a úpravy jsou skvělá věc. Osobně se třeba snažím sehnat fanouškovskou předělávku Twilight Imperia na Hvězdné války. Jsme skupina, co na nich torhcu ujíždí a zahrát si takovou výbornou hru v prostředí SW univerza by nám udělalo ohromnou radost. FFG ovšem donutilo autora konverzi stáhnout, takže zatím hledám marně, ještě zkusím napsat přímo autorovi, jestli to nemá k dispozici.

Stejně tak výroba her, které už se nedají sehnat - jeden příklad za všechny je Duna - má podle mě smysl. Takže samovýroba je dobrá věc, pokud se nezneužívá, ale v tom případě podle mě člověk dosáhne stejných nákladů, takže v tomhle směru to není tolik rentabilní.

9.11.2010 21:42:35

pro všechny reagující
Rozvinuli jste můj příspěvek do všech možných směrů a děkuji za vaše názory.

Ještě než napíšu pár dalších řádků, tak bych ocenil, aby jste na mě nekoukali jako na nějakého velkého padělatele a znevažovatele deskových her. Fakt je takový, že poslední deskové hry typu "člověče nezlob se" jsem hrával jako dítě a pak přišla dlouhá éra PC. Naštěstí jsem znovu objevil kouzlo těchto her a těším se úžasně stráveného času se svými přáteli nejen u piva ;)

Bohužel ještě nepatřím k lidem, co si můžou dovolit koupit herní truhlu deskových her za 16 000,- a vybrat si, ani k lidem co si přečtou recenzi a jdou do první prodejny a pak si trhají vlasy :-D.
Myslím si, že je chvályhodné, když si člověk, který prostě nemá na to investovat do hry, už tak chybějící peníze, najde cestu ke svému koníčku i za cenu času tráveného realizací.

To sappho: vsadil bych se, že za týden uděláte minimálně 2-3 nelegální činnosti jako většina lidí, a diskutovat o trhu s jakoukoliv komoditou je zcela mimo mísu, nicméně máte pravdu: všechno bylo, je a bude o penězích.
Každopádně si myslím, že je lepší si o hře, nebo čemkoliv jiném sehnat co nejvíce informací a pokud to jde, tak si ji neškodně vyzkoušet a při opadnutí prvního nadšení si danou hru kopit při širším zájmu.

To kren: váš názor beru jako „svatý“ :-P, protože z mnoha a mnoha příspěvků lze vyčíst, že víte … ale.
Troufám říci, že kolikrát lze dosáhnout větší kvality i za nižší cenu a čas trávený při realizaci je nepřímo úměrný zručnosti a dovednosti člověka, např.: návrh krabičky někomu může trvat 6 hodin, někomu 15 minut. Pořízení např. více dřevěných kulatých žetónků, pro někoho nepřekonatelný problém, tak si koupí balíček např. se 100 žetonky za nějakých +- 200 kč, někdo si sežene dřevěné kulatiny +- 10 kč za metr a pižlá je pilkou 3 dny, někdo vezme flexku a má nařezaných a šmirkem opracovaných 1000 žetónků v hodnotě 50 kč za 3 hodinky. Otázka je pak lakování, ale určitě se doma najde zbytek barvy či nevystříkaný sprej.
Ano máte pravdu. Jsou komponenty, které se nedají nebo velice těžko dají udělat/přidělat (karty, x hranné kostky, 3D objekty apd.) ale dají se nahradit.
Kvalita a trvanlivost herních komponentů, konkrétně dřevěných a papírových k. nebo podkladových desek je ze sériové výroby kolikrát malá, dle mého názoru. Už pár let modelařím (dřevo, papír, kov) tak myslím, že to co píši není od věci :-)

Takový koncert Kabátů u mě doma by byl velice zajímavý, jen co je pravda :-D, sdílím názor, že je lepší si koupit pěkný květináč, než peníze prožrat ve fastfoodu ;-)
Tuto diskuzi bych tímto ukončil, nebo jestli chcete pokračovat, tak ve vyhrazeném topicu.

9.11.2010 23:22:02

Spic atd.
Troufnu si taky něco připsat, protože v moji sbírce je mnoho homemade her.
První skupina - komponenty hry naprosto neodpovídá ceně - Resistance (navíc není moc k sehnání)
Druhá skupina - karetní hra bez zajímavého designu (Citadela, Ztracená města, Kupferkessel, Modern art, For sale apod.) Předělával jsem je do zajímavější a většinou vzdělávající podoby (umění - Kupferkessel, architektura - Citadela, hudba - Ztracená města)
Třetí skupina - drahé hry - Tumblin dice (můj nejnovější výrobek). Velice drahá hra s pěkným jednoduchým mechanismem. Crokinole je další na řadě
Čtvrtá skupina - homemade umožňuje pozitivní změny ve hře - Smallworld s flexibilním plánem
Homemade je skvělá věc. Nikdy bych jí nezatracoval. Člověk má potom k těm hrám opravdu vztah. A jako krádež mi to nějak nepřijde. Ikdyž je to jasný argument proti výrobě. Ani nemluvím o tisku karet z W:I, ale ani za to se moc nestidím.

9.11.2010 23:49:28

Spic, Stepan
Tech 1000 zetonku za 50 Kc za 3 hodiny mi musis nekdy ukazat, na to bych se rad podival, jak to delas na kolene ;-D

Stepan:
ad Prvni skupina: Ja mam hry od FFG a zatim mi neprislo, ze by ty komponenty byly nekvalitni a bylo jich za tu cenu malo. Vsechno je pevne, tvrde, proste super :-)

ad Druha skupina: Souhlas s tim, ze nektery design nestoji za moc, ale to uz je vec penez podle me. Kazdy se na tom chce nabalit a udelat takovy design, to si lide, maliri, umelci nechaji mnohdy zaplatit. Je spoustu autoru, kteri na webu ukazuji svoje komponenty, ale videl bys nekdy nekoho, ze by to delal masove?

ad Ctvrta skupina: To uz je osobni vec, komu co vyhovuje a je rozdil si hru koupit a pak si do ni dodelat komponenty, upravit si pravidla a hru si komplet vyrobit. Jak rikam, myslim si, ze to za to nestoji i financne, ale dodelavani komponent je urcite fajn, je to dalsi druh zabavy, kterou se bavi prevazne panove. Ackoli je i spoustu bab kutilek a vyrobky jsou perfektni. :-)

Edit:
Ja si myslim, ze hra ma cenu hlavne za napad, protoze ono neco takoveho vymyslet neni lehke a za to se predevsim plati. Ty komponenty, to uz je jen sladky bonus. A pokud nekomu nevyhovuje, tak si jej prizpusobi a upravi :-)

10.11.2010 00:02:04 | Upraveno autorem (porovnej)

spic
Já vyjádřila jen názor, že českému trhu s deskovama určitě nepomůže výroba domácích kopií. A nevím proč srovnávat cenu carcassone s nějakou truhou za 16 000. Na to tu nemá nikdo. Každý si tu naškudlí na úkor něčeho jiného a nakupuje po jednom kuse. A navíc na vyzkoušení her se dá navštívit herní klub.
Asi na to máme každý jiný názor.

10.11.2010 07:17:39

Vybíráme z Bazaru

Vesnicka
Vesnicka
Akt. cena: 25 €
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas