Joe
Joe - avatar

Náklady na vyrobenie úplnej kópie hry doma...

Tak, aby bolo jasné, čo tvrdím ja:

Ak chce človek doma na kolene spraviť náhradu komerčne predávanej hry, jeho náklady na výrobu budú vyššie, než keby si originálnu hru kúpil v obchode. Dodatočne, ak ma presvedčíte o tom, že náklady pri niektorej hre môžu byť aj rovnaké, či dokonca nižšie, komponenty hry nikdy nebudú dosahovať kvality originálu.

POZOR! Nebavím sa tu o tom, že "otec má v robote tvarovaciu formu na výlisky z plastu, tak si tam vyrobím 3d miniatúry". Ide to u všeobecne dostupné služby (kopírovacie a tlačové firmy, vlastná tlačiareň, nástroje apod.).
7.9.2010 18:17:38

souhlas
Když vemu v potaz, co mě stálo jen počeštění (přelepky) Battlestar Galacticy, tak nemohu než souhlasit.
Doma si dělat hru za užití své tiskárny a dalšího materiálu je finančně neskutečně náročné.

7.9.2010 19:30:36

BSG
Vzhledem k tomu, že jsem dělal překlady já, tak jsem si i celou BSG počešťoval na své fototiskárně, na své fotopapíry a na své laminovačce. Tisknul jsem komplet celé karty jak z rubu tak z lícu a když jsem si spočítal cenu všeho (hlavně inkoustů do fototiskárny), tak jsem došel k nákladům převyšujícím cenu originální hry a to do toho nepočítám půlroční práci s překladem a grafickým zpracováním a retuší karet.

7.9.2010 19:43:39

deth
to už je snad slovník levnější...

7.9.2010 19:54:50

Joe
jak si zminoval ten stroj na 3d výlisky,nemá stím někdo nějakou zkušenost?

Předpokládám,že nechat si vyrobit nějaký miniatury do hry bude dražší,než koupená hra,nebo se pletu?

Díky za názory.

7.9.2010 20:00:40

Souhlas
Vidím, že si tady všichni vesele zanotujeme, jak je to dražší, než koupit si originál :-)
Záleží ale na tom, co se do toho započítá a jaké jsou možnosti konkrétního tvůrce:
- čas: jednoznačně nejrozporupulnější položka. Např. já jej do ceny hry moc nepočítám, protože mě to prostě baví a fantasticky se u toho odreaguju. I pokud někomu dělám hru "na kšeft", tak se moje cena pohybuje okolo patnácti Kč/hod :-) Je to prostě koníček
- materiál: dělat hru na inkoustovce je finanční sebevražda - ty náklady jsou prostě příliš velké. Laserovka je na tom o dost líp, nejlíp ale vychází firemní laserovka :-))
- kvalita komponent: většinou ano. Lepší kvalita se dá u staré hry dosáhnout jen za cenu brutální časové investice nebo pokud je originál špatně udělaný. U nové hry se toho nedá dosáhnout vůbec, jakákoli plastová miniatura je nenapodobitelná.

Příklady ze života:
Kremlin: kvalita je jednoznačně lepší než originál. Ale jen proto, že originál vyloženě odflákli.
UpFront: kvalita je stejná jako originál. Důvodem je to, že hra je 20 a více let stará.
Duna: těžko říct, originál jsem neviděl.
Civilization (Avalon Hill): povedla se mi výrazně lepší než originál, ale nachal jsem na ní ruce a cca 70 hodin fyzické práce a stejný počet práce nad PC.

7.9.2010 20:19:34

to kody
Pokud myslíš 3D tiskárnu, tak kvalita není nic moc - je potřeba to po "vytištění" důkladně upravovat.
Pokud to budeš odlévat, potřebuješ někoho, kdo ti vymodeluje model, podle kterého se udělá forma na odlévání. Kvalita už pak závisí jen na kvalitě modelu.

V obou případech bys za zhotovení jedné kopie BattleLoru koupil minimálně 10 originálů, ale spíš víc.

7.9.2010 20:23:34

Kolouch
aha..

to mi stačí vědět,
díky :-)

7.9.2010 20:49:16

muze to tak byt ale...
ja osobne si vyrobil malou verzi carolus magnus a trebas me se celekm libi a za zlomek penez oproti originalu (chapu ze me asi ted budete pranyrovat za to , ze si vyrabim hru, kterou v originalu nemam, ale tak jak pise trebas kolouch je to pro me relax a jedna z mala her, ktera mi prisla "vyrobitelna")

7.9.2010 21:09:07

Caylus a Euphrat & Tigris
Caylus som si podomácky vyrobil v úplne postačujúcej kvalite. Drevené komponenty som si povyrábal sám, a nestrávil som nad tým veľa času. Plne hrateľná kópia Caylu ma stála max. 100 Sk a max 6 hodín strávených výrobou.

Teraz už pravda mám doma aj originál hru, keď som si ju vyrobil však nebola v obchodoch.

Podobne som neskôr odhadol aj Euphrat a Tigris (ten už však bolo možné kúpiť, tak som to ďalej neriešil), tú hru by nebol žiaden veľký problém svojpomocne vyrobiť a za zlomok ceny.

No a Caylus a E&T, to sú celkom solídne hry, nie?

7.9.2010 21:36:14

Joe

Peco (a ostatní)
Skôr som to myslel tak, že napodobníš čo najvernejšie originál hry doma. To znamená, že kvalita kariet by mala byť čo najpodobnejšia, drevené komponenty čo najvernejšie, hrací plán atď.

Je totiž samozrejmé, že keď si vezmem čiernobiely výtlačok na kancelársky papier, pozliepam z takýchto 6x A4 a vystrihnem si z dvoch čiernobielych výtlačkov žetóny, tak ma to nestojí ani tých 50 korún. Ale zase ide o kvalitu herného zážitku...

7.9.2010 22:06:52

ad Kolouch
Když někdo s úsměvem na tváři prohlašuje jak firemní laserovka je nejlevnější způsob výroby, tak se mi vždycky otvírá kudla v kapse :(.

7.9.2010 22:18:13

rbx

kren
vzhledem k tomu, ze jeden ze 4 barevnych CMYK toneru do laserovky me vzdycky vyjde na 3000 bez DPH, tak jsem na tom uplne stejne :-( Pokud by u me nekdo neco takoveho delal, tak leti.

7.9.2010 22:40:46

vlastni tisteny karty
u takovejch her kde je vetsi pocet karet, i kdyz tisknu na inkoustu diky neorig. naplnim celekm za levno, tak si stejne myslim, musi byt extremne drahy na domaci vyrobu, to tu s vetsinou souhlasim naprosto...

7.9.2010 22:41:30

moje zkušenost
Pár kousků jsem taky vyrobil, protože mě to baví. Něco vyjde podle mě mnohem levněji než originál, něco vyjde mnohem dráž. Záleží o jakou hru se jedná a jaké komponenty je potřeba vyrobit. Pokud má hra jenom hrací plán a žetony, pak vychází výroba hodně levně, když nepočítám svůj čas, protože se tím bavím. Pokud je potřeba vyrobit karty, hodně karet, je to jednoznačně dražší. Odlévání figurek je problém, většinou se to draze nevyplatí. Pokud se jedná o hru, kterou neseženete jinak než na e-bayi za šílené peníze (Merchant of Venus, Magic realm atd.), navíc ve dvacet let staré grafice, pak redesign v novém kabátě vyjde určitě levněji než na tom e-bayi a je prostě lepší než původní originál.
Komplet talisman 3. edice snad vyjde levněji, když si seženete levné DnD minis a máte ho komplet CZ :)

7.9.2010 23:48:50

To kren a rbx
Ale pánové, snad chápete, jak jsem to myslel - já třeba tisknu u kolegy v grafickém studiu za 25,- Kč/A4 na samolepící papír vynikající kvality nebo za 15,- Kč na normální papír. Ve firmě, kde pracuju, by s takovým tiskem taky byly problémy.
Na druhou stranu máme ve firmě v pronájmu 3 barevné laserovky od Developu a tam firma platí 3,50 Kč za barevnou A4 i s papírem - takže pořád tvrdím, že nejlevněji vychází ta firemní.

8.9.2010 06:53:07

výroba hry
ja každopádne obdivujem každého, kto si vie vyrobiť vlastnú a hru a obetuje tomu predovšetkým čas...mne by sa to určite nechcelo...radšej si zaplatím za tú hru...pritom až taký nešikovný nie som, ale jednoducho kto má na to brať čas...pri práci, čítaní kníh, hraní hier, futbalu a ďalších bežných radostí života ešte vyrábať hru...to sa mi fakt do časového harmonogramu nevmestí :-) čo sa nákladov týka, tak ja si plánujem vyrobiť dunu a fakt neviem povedať, čo výjde lacnejšie, keďže neviem za koľko a či vôbec sa dá hra kúpiť :-)

8.9.2010 08:49:03

to Kolouch
Pokud si tiskneš své soukromé věci se souhlasem firmy, tak samozřejmě není problém. Ovšem většinou to tak nebývá.

8.9.2010 09:14:09

rbx

kolouch
v tom pripade priste tisknu u tebe a nebudu si plytvat dvuj drahocenny toner :-)

8.9.2010 11:42:07

Křen
Taky jsem si to domluvila. A4 na kvalitním laseru za 3 kč včetně papíru. To už se oplatí.

8.9.2010 11:50:07

rbx

sappho
ja jsem zkusil tisknout karty na laserovce a zaboha jsem se nemohl trefit zadni stranou, aby sedela presne na predni. Pokazde to o 1-5 mm ulitlo nekam do strany, takze jsem se vratil k inkoustu a na laserovce delam jen veci, ktere nepotrebuji zadek.

8.9.2010 11:52:08

rbx
My máme naštěstí stroj, který se o to postará sám a naprosto přesně. Otočí, vytiskne brožury, skenuje až do a3. Já jsem spokojená. Už mu jen chybí aby to nařezal:)

8.9.2010 11:54:22

rbx

sappho
mate tiskarnu s duplexem? Funguje ten duplex dobre? Ja jsem o tom uvazoval, problem je ale pak ten, ze to neskousne tvrdsi papir, protoze to tam jede pres 3 valce a to ten papir porad krouti. Kdyz chci na laserovce tisknout na tvrdsi papir, tak to musi jet predem a vyjed vzadu bez toho, aniz by se to kroutilo. Takhle jsem tiskl i na 300gr.

8.9.2010 12:20:06

rbx
Je pravda, že na tvrdší papír jsem zatím netiskla. Na klasický papír problém není. Máme tenhle model xerox wc7232.

8.9.2010 12:32:16

vadný
Urobiť kópiu existujúcej hry-iba zakomplexovaný alebo inak postihnutý jedinec.Možno neskúsený rojko.Ja,napriek tomu,že neviem anglicky,som kúpil battle lore a pána prsteňov.A napriek predsavzatiam ich doteraz nehrám,lebo sa mi ťaží všetky prelepky vytlačiť.Stále špekulujem,či karty pokaziť polepkami,alebo vytlačiť nové.Ani jedno riešenie sa mi nepáči.
...mám aj ja jeden pokus o domácky vyrobenú hru,urobil som si tematicky zaujímavejšie karty pre stratené mestá,ale drina a neuspokojenie...
Existuje snáď jediná výnimka,duna,to by mal byť učebnicový príklad na domácu výrobu hry.

9.9.2010 01:10:01

rbx

Dedo
dalsim ucebnicovym příkladem jsou Merchants of Venus. To je naaadherna hra. Dřív nebo později si ji stejně vyrobim.

9.9.2010 01:54:20

Vybíráme z Bazaru

Quibbit! - Kvákající žáby a komáři
Akt. cena: 199 Kč
Končí za: 16 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas