Jofruit

Jak barvit figurky

18.9.2010 21:27:02

sydo
Sydo, nenašel jsi i nějaké konkrétní video, kde to přímo ukazuje jak s tím maluje? Já jsem o té technice četl, jen bych to rád viděl na vlastní oči jak se přesně dělá.

28.9.2011 22:24:35

tomasV
Ja po tom jeste nepatral, takze nevim :( Ale o vikendu projdu youtube, tyhle navody s videem jsou lepsi nez jen popis v Ultimate Mini Painting Guide.

29.9.2011 07:53:41

retarder
Zpomalovače prodlužují dobu zasychání barev, takže by mělo být teoreticky jednodušší uděla plynulejší přechod dvou odstínů. Ovšem jak to u figurek funguje nedokážu říct, já retarder používám při stříkání barev, kde retarder pomáhá snížit zasychání barvy na jehle pistole.

29.9.2011 08:05:20

retarder
A to je tedy speciální přípravek, který se dá koupit? NEbo je věc, kterou si doma namíchám?

29.9.2011 08:52:17

Elenistar
Je to speciální přípravek. Já používám retarder od Tamiye http://www.mpmshop.cz/barvy/akrylove/paint-retarder-acrylic.html , ovšem jak bude spolupracovat s barvami Valejo, nebo Citadel netuším, nezkoušel jsem to. Sice je to akrylátový retarder, takže by teoreticky fungovat měl,ale chce to nejdřív vyzkoušet, jestli se v něm nebude barva srážet.

29.9.2011 08:58:20

Loselfos
Ok, takže tím retardérem ředíš barvu na paletě? Aby to tak rychle neschlo? Nebo to nanášíš až na samotnou plochu?

29.9.2011 10:07:19

Elenistar
Retarder se přidává do barvy během ředění, pak schne pomaleji.

29.9.2011 10:18:31

loselfos
Díky za tip. Určitě to zkusím. Ještě mrknu jak vychází retarder od GW nebo valeja

29.9.2011 10:24:42

Do zacatku
Zeptam se zkusenych, jake barvy, washe, stetce atd. nakoupit do zacatku malovani. Stale vice her ma plastove figurky a Warhammer Fantasy me uz taky nejakou dobu laka, tak bych se rad od faze sneni posunul dal. Rekneme, ze rozpocet je 2000,-
Je dobre vyjit trebas z Hobby Starter Set od GW? Jake barvy k nemu potom dokoupit?

4.10.2011 13:32:27

Shaitan
Nevím jestli jsem ti kompetentní radit s malováním, začal jsem poměrně nedávno. Výběr barev hodně záleží na tom co budeš malovat.

Ale tady je přibližně to, co jsem si koupil do začátku, během prvních 2 měsíců.
Stříhací nůžky na odštípávání plastů, sadů pilníků, 4 štětce Citadel Fine Detail Brush, Detail Brush, Normal Brush a Small Drybrush.

cca 15 barev včetně zlaté a chainmailu a 3 wash barvy Devlan Mud, Gryphonne Sepia a Thraka Green

4.10.2011 13:58:59 | Upraveno autorem (porovnej)

SHaitan
Už to tady bylo probíráno x krát. Podívej se na článek:

http://www.zatrolene-hry.cz/clanek/rychlokurz-barveni-nebo-kurz-rychlobarveni-jak-se-to-vezme-681/

tam máš všechny informace.

4.10.2011 14:37:40

...
Diky, clanek jsem procetl. Jeste me docela zajima, jake barvicky pouzivate... Citadelky nebo Vallejo? Prosel jsem nekolik diskuzi, ale nikdo se neshodl, co je lepsi. Pro Vallejo mluvi nizsi cena, vetsi mnozstvi a pro Citadelky vlastne ani nevim co :)

4.10.2011 15:28:42

shaitan
Heled... asi je nejdulezitejsi, co ti vyhovuje za pikslu. U toho valeja si to někam kapeš a u těch citadelek si to třeba mnohdy nanáším na štětec přímo v té piksličce. Taky valejja méně zasychají. Pro citadelky asi hovoří tradice. A když je někdo zvyklý tak je zvyklý. Osobně si kupuju citadelky. Ale je to jen o zvyku. Kvalitativně jsou podle mne srovnatelné. Mě tam prostě vyhovuje ten blbinec z druhé strany víčka.

4.10.2011 16:48:49

Vallejo
Pouzivate nekdo ze Zatrolenkaru Vallejo Game Color? V podstate jedina vada na krase, na kterou jsem narazil, je celkem neprijemne oddelovani barevneho pigmentu od media, pokud se s barvou nejaky cas nepracuje. Narazili jste na tento problem?

12.10.2011 10:35:47

shaitan
Musíš třepat a třepat a třepat, třeba 5 minut, pak je to v pohodě, na druhou stranu díky tomu tolik vallejo nevysychá jako citadelky.

12.10.2011 10:44:05

Smolíček
Pouzivas i metalicke barvy a washe od Vallejo? Spokojenost?

12.10.2011 10:50:19

shaitan
začínal jsem na citadelkách a postupně přešel na vallejo, protože mi víc sedí a míň vysychají, jinak washe jedině naopak od citadelu - ty jsou fakt super:)
Ale jak tady už padlo, každýmu sedne něco jinýho a občas některý barvy jak od citadelu tak valleja mají míň pigmentu a moc nechytaj.

12.10.2011 10:54:33

washe
no ja som si zohnal sépiový wash od Valleja no nemal som možnosť ho ešte odskúšať. No akonáhle použijem tam tu hodím svoju skúsenosť.

13.10.2011 17:31:38

Pár dotazů po pročtení
Už jsem si nabarvil pár figurek. Čekal jsem, že to absolutně nepůjde a dvojka za barvy v háji, ale není to snad nejhorší. Mám pár věcí, které mi (stále) vrtají hlavou:

1) Všichni odmašťujete jarem nebo horkou vodou. Já je vzal lihem. Ponořil, omyl, po vytažení ještě přetřel. Je to špatně? Po všem tom strašení tady jsem si do částečně nabarveného pavouka z WoW rýpal tak dlouho, až jsem kousíček odřel. Ale to bych odřel asi tak jako tak, protože jsem dlubal intenzivně do jednoho a toho samého místa.

2) Mám barvy Citadel. Po zevrubném prozkoumání jejich fyzikálních vlastností (heh to je vzletné pojmenování, že se mi zdály tak akorát tekuté) je patlám na figurky přímo z pixličky a zase; pracuje se mi s nimi dobře, krytí bezproblémové, vrstvy nejsou tlusté... Nebo to dělám špatně?

3) Spojitost s bodem 2. Může mi někdo vysvětlit (nebo ještě lépe v Korunce/Ostravě, příp. Opavě předvést), jak se pracuje s tím hodně zředěným lakem, aby to udělalo tak krásné zbarvení, jako má třeba tomasV u figurek, na které v téhle diskuzi dával odkaz?

4) To samé jako bod 3, akorát s prolínáním barev. Prostě barevné přechody.

5) Koupil jsem si dle doporučení v článku devlan mud a badab black. Asi jsem to s ním zvládl. Ale třeba Lordu Godalmingovi jsem udělal modrý kabátek (do té doby jsem používal spíš tmavší barvy) a ta krásná barva dost zašla. Musím si koupit modrý wash, nebo jsem něco zeslonil?
Kdybych si chtěl koupit celé barevné spektrum, tak vysolím cca. 4.500 Kč. A na to, abych si nabarvil těch svých pár her a pak to zaschlo ve skříni..... To by asi hodně mrzelo :)

17.10.2011 22:49:39

Spatnak
Tak ja to zkusim :)

ad)1 - já odmašťuju horkou vodou s jarem, lihem mi to přijde zbytečné, vodu s jarem mám kdykoliv v kuchyni k dispozici. Pokud figurky zalakuješ, tak u plastovek se mi nestalo, ze by se něco odlouplo. Občas se mi něco odlouplo u kovu, ale od té doby co používám lak z Baumaxu Genius pro a stříkám 3 tenké vrstvy nic

2) Citadelky přímo ze skleničky není problém pokud barvy nemíchás a máš je nové. Postupem času ztrácejí trochu na tekutusti, takže buď nařediš vodou celou skleničku a promícháš (což já dělam tak jednou za rok) a nebo si udělaš nějakou paletu, kam si štětcem nabereš trochu barvy a tu rozředíš. já doporučuju vymačkané plátičko od léku.

3) Já hodně zdředěný lak nepoužívám, ale když napíšeš které figurky, zkusím napsat co a jak

4) Barevné přechody - já dělám hooodně vrstev - začnu z nějaké základní barvy . třeba tmavě hnědá, pak do ní postupně přimíchávám světle hnědou (na paletě) a maluju další vrstvu s tím, že zmenšuju plochu ..... tak postupuju až jsem v podstatě u toho světlého odstínu a tím udělám nejvystouplejší části.

5) Já washe nepoužívám, když tak si rozředím trochu barvy ale zkus po zawoshovaní zase modrou přetáhnout nejvystouplejší místy - nebo zkus drybrush

Celé barevné spektrum nekupuj, nauč se barvy míchat ..... já mám cca 16 odstínu barev.



18.10.2011 08:56:08 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Dík za odpovědi. Měl jsem na mysli tvůj příspěvek z 23.10., kde jsi dával odkaz na figurky z nějaké hry typu LotR. Tam jsi přímo psal o hodně rozředěných barvách.

Takže pokud chci udělat hezké barevné přechody, tak si dám na paletu relativně hodně barvy, ze které vycházím. Její tmavý odstín. Nanesu na figurku. Zesvětlím ji a jdu na další vrstvu. Která je už plochou menší. A tak pokračuji do doby, než jsem na nejvystouplejší části, kterou už nabarvím nejsvětlejší?
A jestliže ano, tak musím své citadelky ředit, nebo je můžu použít tak, jak jsou?

18.10.2011 11:06:42

Spatnak
Jo jo dělám to tak ... u LotR jsem zkoušel světlé podklady a hodně rozředěnou barvu, ale teď jsem se vrátil k černému podkladu a běžným neředěným barvám.
Vodu přidávám podle citu ... barva nemůže být úplně hustá aby se s ní dobře malovalo a vrstva by měla zůstat trošku průhledná, čímž dosáhneš toho, že ten přechod je plynulý.
Hlavně jak jsem psal, barvy postupně vysychají a zhoustnou .....
Tady jsou ještě nějaké ukázky:
http://volni.rajce.idnes.cz/2008_01_27_Warhammer/

18.10.2011 11:38:05

Spatnak
Jj, jak rikas.
Projdi si jeji tutorialy, o blendingu tam toho je hodne... >>
http://www.youtube.com/user/GirlPainting

18.10.2011 11:39:21 | Upraveno autorem (porovnej)

Hustota a krytí barvy
Tak jsem v praxi vyzkoušel popsaný postup a něco je hodně špatně. Barvu jsem smíchal v poměru 1:1 s vodou. Už tak tekla, že jsem ji musel nanášet opravdu opatrně, aby zůstala tam, kde si přeji. No a výsledek je ten, že i takto řídká barva (citadel) zcela spolehlivě překryla původní.
Kde je chyba?

19.10.2011 11:41:35

Ako nanášať Ink-y
mám kúpený sépiový ink (Vallejo) no neviem ako presne ho použiť. Vyveďte ma z omylu ak sa mýlim - už keď mám všetko namaľované, tak ho nanesiem na miesta ktoré chcem zvýrazniť - pekne sa do nich vleje a vytieňuje to a následne to celé zalakujem.

prípadne poraďte nejaké tipy a triky ako používať inky ?

19.10.2011 11:46:54 | Upraveno autorem (porovnej)
Offcanvas